SME

Ranný brífing: Neskúsená opozícia Ficovi nestíha, prvá spolupráca vyznieva rozpačito

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Neskúsená opozícia Ficovi nestíha, prvá spolupráca vyznieva rozpačito
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Neskúsená opozícia nestíha reagovať na kroky Roberta Fica, ktorý vedie kampaň aj po voľbách. SaS má vlastné problémy, KDH je nejednoznačné a PS nevýrazné. Igor Matovič vedie vlastné ťaženie proti všetkým.

Prvej výzvy po zostavení novej vlády sa opozícia chytila rozpačito. PS chce ministra vnútra odvolávať, hoci ešte ani nemá dôveru parlamentu. SaS hovorí o začiatočníckych pokusoch a KDH na spoločnej tlačovke ani nebolo, postup PS sa strane nepáči.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ficova vláda si berie štát, oponenti nestíhajú reagovať. Kde je opozícia?

Nová vláda Smeru, Hlasu a SNS odstavila elitných vyšetrovateľov z vlastných káuz, protestne odvolala už odchádzajúceho policajného prezidenta, zvolila si vlastného šéfa policajnej inšpekcie, vymenila nepohodlných členov Súdnej rady a ovládla ministerstvá, vedenie parlamentu aj väčšinu jeho výborov.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Robert Fico predstavil nových ministrov a ich zámery, v Bruseli hovoril o obrate slovenskej zahraničnej politiky, zúčastnil sa na demonštratívnom zásahu na hraniciach a pokračoval v kampaňovom tempe aj po voľbách, keď navštívil zemetrasením zasiahnutý východ Slovenska.

Aj keď hlavnou úlohou opozície je kontrolovať vládnu moc, poukazovať na pochybenia a porušenia zákonov a mobilizovať voličov, na ovládnutie štátu novým režimom nedokáže ráznejšie reagovať.

Ficovi pomáha, že najsilnejšiu opozičnú stranu Progresívne Slovensko tvoria najmä politickí nováčikovia, KDH má tiež najmä poslancov bez skúseností a SaS sa od volieb zaoberala vlastnou budúcnosťou vrátane výmeny predsedu Richarda Sulíka.

  • Táto opozícia potrebuje sto dní: Strana PS sa hrdila už počas kampane, že nebude bezhlavo búšiť do politického oponenta, ale pôjde po odbornej a faktickej linke. Zatiaľ to dopadlo tak, že zástupcovia PS behajú po médiách najmä v role expertov a vo formulovaní politických stanovísk im táto expertíza žalostne chýba, píše Zuzana Kepplová.

Opozícia po kritike skúša spoločný postup, rozpaky miestami ostali

Bola to prvá spoločná tlačovka opozičných strán od volieb, ktorá mala ukázať súdržný a ohlasovaný tvrdý postup proti rýchlemu ovládnutiu štátu vládou Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu

K odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu v parlamente za čistky vo vedení polície, ktoré opozícia označuje za protizákonné, sa prihlásili tri strany - PS, SaS a Slovensko.

K spájaniu opozičných síl sa strany odhodlali po desiatich dňoch od začiatku rozsiahlej personálnej rošády v polícii a po kritike, že väčšina opozície na rýchle ovládnutie štátu Ficovou vládou nedokáže ráznejšie reagovať.

Snaha o deklarovaný spoločný postup však miestami vyvolávala rozpaky.

Na spoločnej tlačovke nebol žiadny zástupca KDH, ktoré kritizuje PS, že hovorí o odvolávaní člena vlády ešte predtým, ako Ficov kabinet vôbec získal v parlamente dôveru. Odvolať niektorého z ministrov predtým sa pritom nedá a schôdza parlamentu, na ktorej sa predpokladá hlasmi 79 koaličných poslancov vyjadrenie dôvery Ficovmu kabinetu, bude na budúci týždeň.

SkryťVypnúť reklamu
  • Noc dlhých nožov vyzerá inak: Že sú to kroky vedúce k politickému podmaneniu polície, ktorá potom bude (ne)vyšetrovať na zločiny na objednávku? To je možné a až sa to stane, treba iste jačať. Ale v tejto chvíli len nominujú svojich ľudí. To tak politici robia, preto si ich volíme, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

  • Zmeny v polícii pokračujú: Personálne zmeny na polícii po nástupe vlády Roberta Fica pokračujú. Novou riaditeľkou odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii na Úrade inšpekčnej služby sa stala Diana Santusová. Ministerstvo vnútra potvrdilo, že ide už o nomináciu nového riaditeľa inšpekcie Branislava Zuriana.
  • Otvorili vyšetrovanie Lučanského smrti: Vyšetrovanie smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského síce opäť otvorili, no nie kvôli príčine smrti. V skutočnosti sa opäť rieši „len“ otázka toho, či príslušníci ZVJS reagovali dostatočne na stav Lučanského a či prípadne mohli zabrániť tomu, aby si vzal život.
  • Kto sú Dolinkovej štátni tajomníci: Vláda vymenovala dvoch štátnych tajomníkov ministerstva zdravotníctva. Jeden je pomerne neznámy plastický chirurg a druhý je rešpektovaný analytik, ktorý však pre svoje väzby na vplyvných ľudí v zdravotníctve a podnikanie v tomto sektore vyvoláva u časti odbornej verejnosti obavy, či nebude v strete záujmov.

Ak sa otočíte, zastrelíme vás. Ruská armáda proti slabej morálke bojuje hrozbami

Morálka medzi ruskými vojakmi bojujúcimi na Ukrajine je taká slabá, že ich velitelia si poslušnosť musia vynucovať zastrašovaním. Viacerí vojaci však už zrejme za neuposlúchnutie rozkazov zaplatili životom.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto správy sa objavujú dlhodobo, najnovšie o nich hovoria vysokí predstavitelia Spojených štátov. „Máme informácie, že ruská armáda skutočne popravuje vojakov, ktorí odmietajú plniť rozkazy,“ povedal koncom októbra John Kirby, hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť.

„Máme tiež informácie, že ruskí velitelia sa vyhrážajú popravami celých jednotiek, ak sa budú snažiť ustúpiť pred ukrajinskou delostreleckou paľbou,“ dodal. Ukrajinské či britské zdroje potvrdzujú, že nejde o novú taktiku.

Kirby takéto konanie označil za „odsúdeniahodné a barbarské“. Odzrkadľuje podľa neho problémy s morálkou v ruskej armáde. „Je to príznak toho, že ruskí vojenskí velitelia vedia, ako zle si počínajú a ako zle situáciu z vojenského hľadiska zvládli,“ uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Potvrdenie zbytočných úmrtí: Ukrajinská 128. samostatná horská útočná zakarpatská brigáda potvrdila, že pri ruskom raketovom útoku stratila 19 vojakov. Ukrajinské médiá cez víkend informovali, že príslušníci brigády sa v piatok zhromaždili v dedine neďaleko frontu v Záporožskej oblasti, aby si prevzali vyznamenania.
  • Tlak na Nemecko: Ukrajina naďalej tlačí na Nemecko, aby jej dodalo rakety dlhého doletu Taurus. „Otázka rakiet Taurus pre nás ešte nie je uzavretá a pracujeme na nej,“ uviedol šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Nemecká vláda zatiaľ odmieta dodať Ukrajine zbrane s dlhým doletom a odôvodňuje to obavami zo zatiahnutia do vojny s Ruskom.
  • Reforma ukrajinskej armády: Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov chce v priebehu nasledujúcich piatich rokov zreformovať armádu tak, aby sa stala profesionálnejšou a bola schopná spolupracovať so štruktúrami NATO. Ukrajinské ozbrojené sily na základe koncepcie prejdú na armádne kontrakty a brannú povinnosť nahradí intenzívny vojenský výcvik.

V krátkosti z Izraela a Gazy:

  • Tisícky mŕtvych a Gaza v troskách: Pri odvetných izraelských náletoch v Pásme Gazy bolo podľa úradov pod kontrolou Hamasu zabitých 10-tisíc Palestínčanov, vrátane viac ako 4 100 detí. Ďalších vyše 32-tisíc ľudí bolo zranených. Svoje domovy v Pásme Gazy kvôli izraelským útokom opustilo vyše 1,4 milióna ľudí.
  • Izraelská ofenzíva pokračuje: Izraelská armáda tvrdí, že jej jednotky dobyli pevnosť Hamasu. Izraelské lietadlá podľa armády zasiahli spolu viac ako 450 cieľov Hamasu v Pásme Gazy. O život tiež podľa nej prišlo niekoľko veliteľov Hamasu, medzi nimi aj Džamál Músa, veliteľ špeciálnych operácií Hamasu.
  • Jadrová ponorka v regióne: Spojené štáty presunuli do oblasti Blízkeho východu ponorku na jadrový pohon triedy Ohio nesúcu jadrové hlavice. Oznámenie o presune ponorky je podľa CNN odstrašujúcim gestom, ktoré má odradiť Irán a jeho spojencov v regióne od eskalácie konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Ako padli z miliónov na nulu? Nezaplatili nám klienti, hovorí majiteľ firmy

Hoci biznis sa točí hlavne vo väčších mestách, nájdu sa aj výnimky. Na Slovensku nájdeme i v menších obciach firmy, ktoré sa dokázali dostať medzi významných hráčov vo svojom segmente. Tak to bolo aj v prípade IT spoločnosti Munus.

Munus vznikol koncom roka 2009 v neľahkom prostredí doznievajúcej hospodárskej krízy a vysoko konkurenčného prostredia. Firmu zakladal Peter Kováč so Štefanom Počarovským, no čoskoro sa stal jej jediným majiteľom. Ešte v roku 2010 jej tržby prekonali hranicu desiatich miliónov eur.

V roku 2020 prišiel dramatický obrat. Tržby Munusu klesli na necelých 612-tisíc eur. Peter Kováč pre INDEX tvrdí, že do zlej situácie sa nedostali vlastnou chybou: „V roku 2020 nám naši obchodní partneri neuhradili tri milióny eur, dostali sme sa tak do druhotnej platobnej neschopnosti. Snažili sme sa dohodami s našimi veriteľmi odložiť naše záväzky a dohodnúť postupné splácanie.“

SkryťVypnúť reklamu

Bolo otázkou času, kedy niektorý z veriteľov požiada o vyhlásenie konkurzu. Spravila tak Všeobecná úverová banka v marci 2022. Súd jej návrhu vyhovel a v apríli 2022 vyhlásil konkurz Munusu.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Vláda sa chystá na zisky bánk: Po tom, ako bude schválené programové vyhlásenie novej vlády, ministerstvo financií by malo predstaviť návrh rozpočtu na budúci rok koaličným partnerom aj Európskej komisii. Snaha bude schváliť ho ešte do konca roka, aby sa predišlo rozpočtovému provizóriu. Rezort financií na budúci rok pripravuje tiež vyššie zdanenie ziskov bánk.
  • Zvýšené príjmy elektrární: Vďaka predaju elektriny vyrobenej tretím blokom Atómovej elektrárne Mochovce dosiahnu Slovenské elektrárne v tomto roku pravdepodobne najlepší hospodársky výsledok vo svojej histórii. Nový jadrový blok pokryje takmer 13 percent celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny sa tak krajina už tento rok stáva energeticky sebestačnou.
  • Predčasný starobný dôchodok: Sociálna poisťovňa zaznamenala počas uplynulých týždňov zvýšený nárast žiadostí o predčasný starobný dôchodok, najmä o legislatívnu novinku – predčasný starobný dôchodok po štyridsiatich odpracovaných rokoch. Medziročný nárast žiadostí o predčasný starobný dôchodok je na úrovni takmer 56 percent.

Vrátil sa z béčka a ukázal výnimočné čísla. V dvoch zápasoch dal štyri góly

V Slovane hráči v jeho veku šancu takmer vôbec nedostávajú, aj to svedčí o tom, že musí byť výnimočný. Osemnásťročný Nino Marcelli zaujal ihneď v prvom ligovom kole, na pôde Košíc bol najnebezpečnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v ďalších zápasoch ukázal svoj veľký talent, hlavne v ofenzíve. Mal množstvo šancí, chýbala mu iba lepšia efektivita. Ukázali sa aj jeho rezervy v defenzíve, čo je však v jeho veku prirodzené.

Na prelome septembra a októbra sa však na istý čas vytratil. Klesla mu minutáž. V štyroch súťažných zápasoch za sebou nezasiahol do hry ani na sekundu. Dokonca si na jeden zápas odskočil do druholigového béčka, kde si zahral v Malženiciach.

November je zatiaľ jeho mesiac. V dvoch ligových zápasoch (Michalovce, Banská Bystrica) za sebou strelil spolu štyri góly. Pridal aj asistenciu. V priebehu troch dní. Takáto bilancia v jeho veku je v slovenskej lige absolútne výnimočná. V tomto storočí sa to žiadnemu inému jeho rovesníkovi nepodarilo.


Slávny klimatológ má novú hrozivú predpoveď. Nie všetci s ním súhlasia

Pred 35 rokmi stál klimatológ z NASA James Hansen pred americkým Kongresom s odvážnym vyhlásením: Ľudia spôsobujú nárast emisií skleníkových plynov a tým menia klímu. Niektorí sa mu posmievali, ale v nasledujúcich desaťročiach ľudia zistili, aký bol prezieravý.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz Hansen a kolegovia z celého sveta zverejnili štúdiu s ďalším vážnym, hoci kontroverzným zistením. Klimatická zmena katapultuje globálne teploty do krízových hodnôt skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Vedci zároveň varovali, že Zem sa už blíži k priemerným teplotám o viac ako 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnymi hodnotami.

Ich alarmujúca predpoveď - že tempo otepľovania Zeme sa zrýchľuje - vyvolala v komunite klimatológov nezhody.

„Hranica 1,5 stupňa je nadobro stratená,“ povedal Hansen, ktorý je riaditeľom na Zemskom inštitúte Kolumbijskej univerzity. „V nasledujúcich mesiacoch pôjdeme výrazne nad 1,5 stupňa v ročnom priemere... Po zvyšok tohto desaťročia bude priemer aspoň 1,5.“

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Dôsledky párenia s denisovanmi: Predkovia moderných ľudí sa pravdepodobne párili s denisovanmi. Ich gény nám mohli pomôcť prispôsobiť sa chladnému podnebiu. Miešanie génov však pravdepodobne malo aj nevýhodu, mohlo napríklad zvýšiť výskyt psychiatrických porúch.
  • Zvláštne signály z pekelnej planéty: Aj tie najznámejšie vesmírne štruktúry, na ktoré astronómovia nazerajú už stovky rokov, vedia prezradiť nové veci, keď vedci získajú iný uhol pohľadu. Webbov teleskop v októbri odhalil dosiaľ neznáme štruktúry aj detaily. Nazeral na Jupiter, Krabiu hmlovinu aj nedávnu kilonovu.
  • Aj šimpanzy majú menopauzu: Samice šimpanzov v chránenej lokalite Ngogo strávia približne pätinu svojho dospelého veku v stave menopauzy a prežívajú ešte dlho po tom, ako stratia reprodukčnú schopnosť. Tieto zistenia komplikujú otázku, prečo sa u niektorých druhov vrátane človeka objavuje menopauza z praktického a evolučného hľadiska.

Rozhovory ZKH

Ako vníma personálne nominácie novej vlády? Aká by mala byť reakcia na čistky v polícii? Je niečo, čo diskvalifikuje Branislava Zuriana, aby bol šéfom inšpekcie? A ako by nadáciu Zastavme korupciu ovplyvnilo, ak by Smer išiel po mimovládnych organizáciách? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Xéniou Makarovou zo Zastavme korupciu.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Príprava brokolice nekončí brokolicovým krémom. Spôsobov ako ju pripraviť je oveľa viac.

Dnes očakávame

  • Ivan Korčok oznámi ďalšie kroky v kampani na prezidenta Slovenskej republiky
  • Strana Demokrati sa vyjadrí k svojej budúcnosti
  • Poslanecký klub KDH bude informovať o podaní návrhu na odvolanie podpredsedu NR SR Ľuboša Blahu
  • Britský kráľ Karol III. prednesie svoj prvý prejav v Dolnej snemovni britského parlamentu

Dnes v histórii

7. novembra 1917 sa výstrelom z krížnika Aurora a útokom revolučných síl na Zimný palác v Petrohrade začala (podľa juliánskeho kalendára 25. októbra) Veľká októbrová socialistická revolúcia v Rusku, v ktorej boľševici pod vedením Vladimíra Iľjiča Lenina a Leva Davidoviča Trockého zvrhli demokratickú vládu Alexandra Fiodoroviča Kerenského a Rusko sa stalo štátom ovládaným komunistickou stranou.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

P.S.: Ak ste dočítali až sem a máte pre mňa na Ranný brífing spätnú väzbu, pripomienky alebo nápad na vylepšenie, napíšte mi na michal.deliman@sme.sk.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu