BRATISLAVA. Ústavnoprávny výbor Národnej rady ku kauze vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu a prvým krokom nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) nie je uznášaniaschopný, keďže koaliční poslanci ho bojkotovali.
Jeho predseda Miroslav Čellár (Hlas) to oznámil hneď v úvode s tým, že sa nedá ani rokovať.
Slovo si hneď vzápätí zobral podpredseda výboru Ondrej Dostál (SaS) so slovami, že všetkých zúčastnených víta na neformálnej diskusii, ktorá by bola vhodná vzhľadom na to, že prišiel aj minister Šutaj Eštok aj jeho štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.
Vzápätí však Šutaj Eštok odmietol vojsť do rokovacej miestnosti. "Ja nemám čo poslancom vysvetľovať," opakoval minister.
Tvrdí totiž, že výbor v tejto veci nemá žiadne kompetencie. Na krátkom vyhlásení ďalej minister prišiel s tvrdením, že v prípade prvého policajného viceprezidenta Branka Kišša, ktorého podľa Mestského súdu Bratislava IV odstavil nezákonne, rozhodoval nesprávny súd.

Podľa Šutaja Eštoka bol totiž príslušný správny súd, nie mestský súd. Minister daného sudcu Michala Kubiša obvinil z prekračovania kompetencií a spomínal dokonca jeho prípadné disciplinárne konanie, keďže ide podľa neho o spolužiaka právneho zástupcu skupinky okolo Čurillu Petra Kubinu.
Ten pritom neskôr na výbore poprel, že by sa so sudcom vôbec poznal, respektíve si spomínal na neho zo školy. O tom, kto o neodkladnom opatrení vôbec rozhodoval, sa Kubina dozvedel vo štvrtok po doručení rozhodnutia súdu. Na sudcu Kubiša si zo školy vôbec nespomína.
"Ja sa mu ospravedlňujem, že si ho nepamätám, ale nepamätám si ho, nespoznal by som ho na ulici," povedal Kubina s tým, že ak aj boli spolu v krúžku, tak sa nevideli 18 rokov.
Kubina dodal, že nevie ovplyvniť, komu daný spis pridelila elektronická podateľňa. Za čurillovcov podal však aj ďalších šesť podobných návrhov, o ktorých súdy ešte nerozhodli a rozhodujú o nich úplne iní sudcovia.
Dostál situáciu komentoval tým, že je poľutovaniahodné, že Šutaj Eštok odmietol prísť pred poslancov. "Blokuje výkon kontrolných právomocí výboru," povedal Dostál.
Minister Hlasu podľa neho nevyužil príležitosť vysvetliť svoje kroky pri podozreniach, že porušuje zákon pri chránených oznamovateľoch.
Šutaj Eštok vysvetlil svoje rýchly odchod z parlamentu aj tým, že ide na koaličnú radu. Tá sa má baviť aj o plánovanej zmene zákona, ktorým sa riadi Úrad na ochranu oznamovateľov.
Zo slov Šutaja Eštoka, navyše, vyplynulo, že Kišš sa ani po vydaní predbežného opatrenia súdu týkajúceho nemá vracať na prezídium do práce. Minister trvá na tom, že Kišš už je zaradený na cudzineckú políciu.
Keďže ministerstvo sa voči predbežnému opatreniu odvolalo, rozhodovať ešte bude Krajský súd v Bratislave.
Predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová včera pritom takisto konštatovala, že Šutaj Eštok nedodržiava zákonné postupy pri policajtoch, ktorých odstavil. Osobne prišila aj na piatkový výbor, kde zopakovala, že ju mrzí prístup ministerstva vnútra, ktorý vysiela zlý signál aj smerom k verejnosti.

Poslancom v rámci neformálnej diskusie opísala, akým spôsobom jej úrad pracuje a pripomenula, že Šutajov Eštokov rezort v najbližšom období môže dostať státisícové pokuty. Aktuálne mu hrozí pokuta 700-tisíc eur.
Zákon pri každom chránenom oznamovateľovi hovorí o pokute do 100-tisíc eur. "Uvidíme, aké dostaneme podklady a aj na základe toho rozhodneme," povedala Dlugošová.
"Ministerstvo ešte stále môže prehodnotiť svoj postup, stále je to otvorená hra," dodala so slovami, že náprava je možná aj napriek tomu, že porušenie zákona sa už udialo, keď minister nekonzultoval kroky týkajúce sa chránených oznamovateľov.
Podotkla, že s takýmto odignorovaním povinnej konzultácie zo strany štátnej inštitúcie sa jej úrad zatiaľ ešte nikdy nestertol.

Beata
Balogová
