Štvrtá vláda Roberta Fica si schválila program. Vláda naznačuje očakávané snahy o zrušenie špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica. Program však nehovorí, ako sa to Ficova garnitúra chystá urobiť.
Do programu s podtitulom „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“ si okrem toho dala málo konkrétnych bodov. Sľubuje každý rok rast platov učiteľov, ale nehovorí o koľko. Chystá vyššie dane pre banky aj za nehnuteľnosti a verejnoprávnu RTVS by chcela opäť rozdeliť.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Lipšicov úrad sa má podriadiť, pre kultúru chcú navrhnúť kvóty. Čo čaká krajinu nasledujúce štyri roky?
- V kauze čurillovcov došlo k porušeniu zákona, Žilinka odňal prípad bratislavskej prokuratúre
- Palestínčanov sa zastávajú, ale doma ich nechcú. Prečo arabské štáty odmietajú utečencov z Gazy?
- Audit II. piliera, vyššie dane z nehnuteľností aj pre bohatších. Čo chystá Ficova vláda?
- Futbalisti musia získať aspoň bod, doteraz si postupy na šampionáty stále skomplikovali
- Fotografke Holubovej zrušili výstavu snímok párov rovnakého pohlavia. Snažia sa to ututlať, vraví
Dnes sme pre vás pripravili dve vydania denníka SME. Okrem bežného vydania si môžete kúpiť aj špeciálne vydanie SME s dobíjacou telefónnou kartou s kreditom 10 eur len za cenu 2,95 eur.
Lipšicov úrad sa má podriadiť, pre kultúru chcú navrhnúť kvóty. Čo čaká krajinu nasledujúce štyri roky?

Zakročiť proti špeciálnej prokuratúre pod vedením Daniela Lipšica či presadiť nižšie tresty za niektoré trestné činy. Štvrtá vláda Roberta Fica schválila svoj program na nasledujúce štyri roky.
„Pre nás ani Daniel Lipšic, ani špeciálna prokuratúra nie sú zlatým teľaťom spravodlivosti a právneho štátu na Slovensku,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. O zmenách týkajúcich sa špeciálnej prokuratúry ešte v koalícii budú podľa neho diskutovať. „Finálny verdikt ešte nebol vynesený,“ dodal.
Vláda strán Smer, Hlas a SNS chystá aj vyššie dane pre banky, ale aj za nehnuteľnosti, verejnoprávnu RTVS by chcela opäť rozdeliť na dve inštitúcie. Medvede a ich výskyt na Slovensku sa stali veľkou témou predvolebnej kampane, ministerstvo životného prostredia plánuje prekvalifikovať ich ochranu - ak sa predtým preukáže, že sú premnožené.
Podtitul programového vyhlásenia, v ktorého úvode súčasná vláda rozsiahlo kritizuje vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera, znie: „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť.“ Denník SME rozoberá jeho najdôležitejšie body.
- Dobré správy pre Smer: Keďže viacero členov Smeru malo možnosť osobne sa oboznámiť s podmienkami väzby, konečne si spomenuli, ktoré je storočie, a volajú po humanizácii podmienok väzby aj trestu odňatia slobody, píše Nataša Holinová.
- Keby ten program nebol Ficov: Niekto by sa až čudoval, ale pri čítaní programového vyhlásenia Roberta IV. Skúseného popri balaste a škodlivinách vlastne ani nie je také náročné nájsť viacero pomerne dobrých nápadov. Nie úžasných, ale pri vhodnej interpretácii by mohli byť osožné, píše Peter Tkačenko.
V kauze čurillovcov došlo k porušeniu zákona, Žilinka odňal prípad bratislavskej prokuratúre

V kauze stíhaných vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu došlo k porušeniu zákona zo strany Úradu inšpekčnej služby, pripustila po viac než dvoch rokov vyšetrovania kauzy Generálna prokuratúra na čele s Marošom Žilinkom.
Problémom bolo nevylúčenie vyšetrovateľa Michala Kulicha pre zaujatosť, hoci na to opakovane upozorňovali obhajcovia stíhaných policajtov, k náprave nedošlo ani zo strany dozorujúcej Krajskej prokuratúry Bratislava.
Žilinka v stanovisku k prípadu pripúšťa, že kvôli tomu musel zasiahnuť a odňal dozor nad týmto prípadom bratislavskej prokuratúre. Po novom bude kauzu dozorovať Krajská prokuratúra Trnava.
„Budú okamžite prijaté opatrenia na odstránenie nezákonnosti právnymi prostriedkami dozoru prokurátora a bude vyvodená zodpovednosť za porušenie povinností prokurátora,“ uviedol Žilinka v stanovisku.
V krátkosti z domova:
- Ficovi „neželaní hostia“: Premiér Robert Fico dal na Úrade vlády preveriť povolenie na vstup a prácu novinárov z denníka SME, Denníka N, Aktualít a televízie Markíza. Tieto médiá označil za nepriateľské a doplnil, že do rozhodnutia budú spomenuté médiá neželanými hosťami na Úrade vlády.
- Keď milióny na prírodu rozvíjajú región: Nie sú ochranári ani z mimovládnych organizácií, ale pracujú alebo benefitujú na projektoch ochrany prírody. Boli sme v troch lokalitách, kde sa realizujú alebo realizovali projekty Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia a jeho partnerov.
- Proces s obžalovanou z terorizmu: Na Špecializovanom trestnom súde sa začal proces s Renátou Dibdiakovou. Čelí obžalobe pre obzvlášť závažné zločiny založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, vojnového bezprávia a prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže.
Palestínčanov sa zastávajú, ale doma ich nechcú. Prečo arabské štáty odmietajú utečencov z Gazy?

Mnohí Palestínčania sa v poslednom čase snažia utiecť z Pásma Gazy do Egypta, Káhira ich však na svojom území nechce. Má na to viacero dôvodov, ale tým hlavným je v jej optike obava, že Izrael by utečencov po skončení vojny nepustil späť do Gazy.
V arabských vládnucich kruhoch totiž panuje presvedčenie, že Izrael chce ovládnuť palestínske územia, a teda vytlačiť čo najviac arabských obyvateľov z Gazy a neskôr aj zo Západného brehu.
Hraničný priechod Rafah je jediným miestom, kde by Palestínčania mohli opustiť nebezpečnú oblasť. Iná legálna cesta do Egypta neexistuje. Pásmo potom hraničí len s Izraelom, s ktorým je vo vojnovom stave.
Egypt napriek tomu neotvoril priechod pre palestínskych civilistov. Na svoje územie vpúšťa len niektorých zranených, cudzincov a Gazanov s cudzími pasmi. Humanitárna pomoc smeruje opačným smerom.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Lekári ošetrujú za svetla telefónov: Izrael tvrdí, že jeho armáda sa pred nemocnicou Šifá pokúsila nechať tristo litrov paliva pre núdzové generátory. Hovorca ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré riadi Hamas, povedal, že nemocnici by to vystačilo na pol hodinu.
- Nemocnica Šifá už nefunguje: Nemocnica Šifá v meste Gaza už nefunguje ako nemocnica. V jej okolí sa odohrávajú intenzívne boje a oblasť podľa obyvateľov čelí náletom a ostreľovaniu. Izrael, bez poskytnutia dôkazov, tvrdí, že v nej aj pod ňou má Hamas skryté veliteľské stanovisko.
- Turecko si vybralo riskantný postoj: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a Hamas majú k sebe blízko aj po brutálnych teroristických útokoch Hamasu na Izrael. Erdoganova vláda na rozdiel od západných krajín – svojich spojencov napríklad v NATO – ani nepovažuje Hamas za teroristickú organizáciu.
- Netanjahuov syn si užíva: Medzi izraelskými vojakmi, ktorí bojujú proti Hamasu, je aj jeden zo synov izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga. Už skôr sa v médiách objavili správy, že zatiaľ čo desiatky tisíc Izraelčanov posledný mesiac bojujú za svoju vlasť, syn premiéra Jair Netanjahu zostáva na Floride.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Nejasná situácia na Dnepri: Dve ruské štátne tlačové agentúry stiahli po niekoľkých minútach upozornenia o „preskupení“ ruských vojsk na „výhodnejších pozíciách“ východne od rieky Dneper na Ukrajine. Incident poukazuje na zmätok v ruskom vojenskom systéme aj médiách.
- Útoky v tyle okupantov: Ukrajina zintenzívňuje útoky proti ruskej armáde, logistike a iným dôležitým cieľom v tyle okupovaných oblasti na Ukrajine ale aj v Rusku, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Najmenej troch ruských dôstojníkov údajne zabil výbuch v Melitopoli, za ktorým stála miestna proukrajinská skupina.
- Ukrajinské a ruské straty: Od začiatku vojny podľa amerických odhadov padlo 70-tisíc Ukrajincov, ďalších 120-tisíc Ukrajincov bolo podľa odhadov zranených. Britské ministerstvo obrany odhadlo, že za rovnaký čas padlo alebo utrpelo vážne zranenia do 190-tisíc ruských vojakov. Po zarátaní aj ľahko zranených Moskva stratila do 290-tisíc vojakov.
- Výcvikové stredisko pre pilotov: Rumunský minister obrany Angel Tilvar a šéfka holandského rezortu obrany Kajsa Ollongrenová otvorili v Rumunsku výcvikové stredisko pre ukrajinských pilotov stíhačiek F-16 americkej výroby. Holandsko pre potreby výcvikového programu vyčlenilo 12 až 18 stíhačiek F-16.
- Odkazy na delostreleckých granátoch: Písanie na náboje je vojnový zvyk starý najmenej dvetisíc rokov. Počas ruskej invázie na Ukrajine získali odkazy na nábojoch vypálených na nepriateľa nový účel a sú určené hlavne pre sociálne siete.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Západ musí Rusko poraziť
- Novaya Gazeta Europe: Tí, ktorí odchádzajú a tí, ktorí zostávajú
- The New Yorker: Prečo sa krstný otec umelej inteligencie bojí toho, čo vybudoval
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Audit II. piliera, vyššie dane z nehnuteľností aj pre bohatších. Čo chystá Ficova vláda?

Vláda Roberta Fica v programovom vyhlásení potvrdzuje to, čo politici súčasnej koalície deklarovali pred parlamentnými voľbami.
Banky a firmy s nadmernými ziskami majú podľa nej platiť vyššie dane, viac zaplatia aj majitelia investičných bytov, v rámci spotrebných daní môže pribudnúť nová daň zo sladených nápojov.
Prioritou novej vlády má byť „návrat k udržateľným verejným financiám“. V skutočnosti však deficit verejných financií na budúci rok plánuje znížiť len o pol percenta HDP.
Podľa bývalého ministra financií Michala Horvátha ide o nedostatočné tempo šetrenia, ktoré sa môže Slovensku vypomstiť a poslať ho na grécku cestu. Na stabilizáciu dlhu okolo 56 percent HDP by bolo potrebné, ak by vláda do roku 2026 ušetrila alebo zvýšila príjmy o šesť miliárd eur, čo je päť percent HDP.
V krátkosti z ekonomiky:
- Stavebná revolúcia sa odkladá: Od 1. apríla budúceho roka mal začať platiť nový stavebný zákon. Mal zrýchliť, sprehľadniť a zjednodušiť vydávanie stavebných povolení. Aj keď sa trh pripravoval na jeho uvedenie do života, realita môže byť iná. Vláda v Programovom vyhlásení vlády avizuje, že zákon musí prepracovať.
- Kiss končí v PPA: Jozef Kiss sa rozhodol odstúpiť z postu generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Vyhlásil to spolu s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom. Kiss dostal ponuku pokračovať, neprijal ju z osobných dôvodov.
- Envirorezort zruší Zelenú linku: Ministerstvo životného prostredia zruší Zelenú linku, na ktorej je možné anonymne ohlásiť porušovanie zákonov, súvisiacich s ochranou životného prostredia, uviedol šéf envirorezortu Tomáš Taraba. Tvrdí, že denne tam boli tri telefonáty.
Futbalisti musia získať aspoň bod, doteraz si postupy na šampionáty stále skomplikovali

Hovorí sa, že posledný krok je najťažší. Pre futbalistov Slovenska to platí obzvlášť. Reprezentácia hrala od roku 1993 na troch veľkých podujatiach. Vždy si však situáciu nečakane skomplikovala.
Trikrát mohli Slováci postup na šampionát spečatiť doma s papierovo slabším súperom. Vždy však zaváhali. Podarí sa zverencom trénera Francesca Calzonu prelomiť prekliatie? A na štvrtý pokus využiť domáci mečbal?
Vo štvrtok od 20:45 h privítajú v kvalifikácii na EURO 2024 Island. Ak sa Slovákom podarí získať aspoň bod, po prvý raz v histórii budú postup na veľké podujatie oslavovať na domácej pôde. Pred fanúšikmi.
„Čaká nás posledný a najťažší krok. Počas predchádzajúcich úspešných kvalifikácii sme si vždy našu pozíciu skomplikovali. Teraz by sme si to chceli napraviť tým, že to vybojujeme doma. Vieme, čo chceme hrať, máme svoj plán a štýl. Najdôležitejšie bude nastavenie a koncentrácia,“ uviedol obranca Peter Pekarík, ktorý však pre karty do hry nemôže zasiahnuť.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Fotografke Holubovej zrušili výstavu snímok párov rovnakého pohlavia. Snažia sa to ututlať, vraví

„Láska nie je LGBTI+ propaganda pani ministerka a zamestnanci Ministerstva kultúry SR a Slovenského národného múzea, ktorí ste mlčali! Toto sú ľudia, ktorých som fotografovala do série Neskrývaná láska, najmilší, najkrajší ľudia, ktorí vám nič nespravili, existujú a budú existovať aj napriek vašim červeným čiaram,“ napísala na sociálnych sieťach fotografka Dorota Holubová a zverejnila viaceré fotografie z projektu, ktorý onedlho vyjde aj knižne.
Reaguje tak na situáciu, ktorá vznikla po tom, ako koncom minulého týždňa uverejnila informáciu o zrušení jej plánovanej výstavy v Slovenskom národnom múzeu. Vedenie múzea sa bráni, že výstava plánovaná nebola a komunikácia s fotografkou bola na neoficiálnej úrovni. Holubová tvrdí, že vedenie múzea nehovorí pravdu. Na problém reagoval oficiálny instagramový účet Ministerstva kultúry, ktorý v odozve uverejnil posmešný príspevok.
Holubovej séria fotografií Neskrývaná láska vznikla ešte v roku 2020 a zachytáva páry rovnakého pohlavia v pokojnej, intímnej a rodinnej atmosfére.
Na otvorenie prvej z výstav, kde fotografie prezentovala verejne, prišla v roku 2020 prezidentka Zuzana Čaputová, fotografie videli aj holandský kráľ Willem-Alexander s kráľovnou Máximou počas svojej oficiálnej návštevy Slovenska. Séria má plánované viaceré výstavy v zahraničí.
V krátkosti z kultúry:
- Dosky ovládlo Kocúrkovo: Najviac Divadelných ocenení sezóny získala inscenácia Kocúrkovo, ktorú uviedla Činohra SND. Krátko po premiére vo februári pritom vzbudila rozporné reakcie. Už počas predpremiéry časť publika hlučne a demonštratívne opúšťala sálu.
- Dôležité veci urobil len vo filme: Pre Sylvestra Stallona bola smrť syna celé roky tabu, takmer nikdy o nej na verejnosti nehovoril. Tentoraz sa jej však už dotknúť musel, pretože o ňom vznikol dokumentárny film s názvom Sly, kde sa zaviazal hovoriť nielen o svojej filmovej kariére, ale aj o zahľadenosti do seba a o veciach, ktoré dodnes ľutuje.
- Erotické scény ako veľká neznáma: Natália Germáni dlho rozmýšľala, či sa má pustiť do projektu Jej telo. Pornografické videá Andrey Absolonovej si radšej v rámci prípravy nepozerala, bála sa, že by ju to úplne položilo. Naopak, presvedčila svojho manžela, bubeníka Martina Valihoru, aby s ňou šiel do toho a prijal úlohu jej prvého porno partnera.
Rozhovory ZKH

Ako sa rodilo jeho rozhodnutie odísť zo Slovenska? Ako vyzerajú vyhrážky a hejty, ktoré dostáva? Ako si vysvetľuje, že z majiteľov Esetu práve on dostáva najviac vyhrážok? Zvažovala firma Eset odchod zo Slovenska? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Miroslavom Trnkom, majiteľom a spoluzakladateľom Esetu.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Čistky rozbehol už aj Taraba, národné parky povedú poľovníci
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte aj menej obvyklé mäso a pripravte si špagety s krevetami a cesnakom.
Dnes očakávame
- Parlament sa bude zaoberať návrhom na odvolanie Ľuboša Blahu z funkcie podpredsedu parlamentu
- Schôdza parlamentu o programovom vyhlásení vlády
- Verejné zasadnutie o obnove konania odsúdeného expolicajta Pavla Vorobjova
- Rokovanie ministrov obrany členských krajín EÚ v Bruseli
Dnes v histórii

14. novembra 1971 vstúpila na obežnú dráhu Marsu americká planetárna sonda Mariner 9 a stala sa tak prvým človekom vyrobeným objektom na orbite inej planéty. Zaslala prekvapivo jasné fotografie povrchu Marsu, ktoré slúžili pre neskoršie plánovania výskumných misií.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
