Nový policajný prezident Ľubomír Solák má firmu s bývalým príslušníkom SIS, ktorého spomína spis Gorila ako blízkeho priateľa Petra Košča, známeho pod prezývkou Pán X. Solák do funkcie nastupuje v čase, keď polícia vyšetruje korupciu na najvyšších miestach a tiež pochybné aktivity SIS v predchádzajúcom období.
Nedodržané sľuby zatiaľ nemajú vplyv na preferencie Smeru ani Hlasu. Obom stranám najnovší prieskum nameral podobný výsledok ako počas volieb. Najväčší rozdiel zaznamenalo zoskupenie Igora Matoviča, ktorého podpora zaostáva za volebným výsledkom.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Nový šéf polície má firmu s bývalým členom SIS. Ten je podľa Gorily blízky Koščovi
- Voľby by vyhral Smer, Matovičovej strane zatiaľ zmena názvu škodí
- Samopaly a šachta. Izrael sa snaží svet presvedčiť, že Hamas riadil útoky spod nemocnice
- Odborári sa sťažujú na nízke platy. Vodič autobusu zarobí bežne dve tisícky
- V Košiciach nemohol mať dres Slovana. Cítil som sa ako ľudia, ktorých šikanujú, vraví fanúšik
- Vulkán Campi Flegrei ohrozuje státisíce ľudí. Stúpajúca zem môže prasknúť
Nový šéf polície má firmu s bývalým členom SIS. Ten je podľa Gorily blízky Koščovi

Nový policajný prezident Ľubomír Solák do funkcie nastúpil z bratislavskej mestskej polície, ale podľa zistení SME zároveň podniká. Má firmu s bývalým príslušníkom SIS, ktorého spomína spis Gorila ako blízkeho priateľa Petra Košča, známeho pod prezývkou Pán X.
Eseročka MIBSK má troch spoločníkov. Okrem Soláka je v nej bývalý siskár Michal Buraľ, ktorý je aj konečným užívateľom výhod. Tretím spoločníkom je Peter Páleník. Všetci traja sú bývalí policajti a spolupracovali aj v mestskej polícii.
Okrem toho má Solák s Páleníkom aj ďalšiu firmu s názvom TE&BS Slovakia, kde sú konečnými užívateľmi výhod obaja. Buraľ je dnes veliteľom mestskej polície v piatom bratislavskom okrese. V spise Gorila sa spomína v sprievodnej správe.
Bohúň bolo zrejme Buraľovo krycie meno. Aký je jeho vzťah s Koščom, ktorý je dnes na úteku, odmietol prezradiť. Redakcii odkázal, že o rozhovor nemá záujem. Neodpovedal ani na to, či je tvrdenie v spise Gorila o jeho priateľstve s Koščom pravdivé. Solák potvrdil, že sa s Buraľom pozná z mestskej polície a zo spoločnej firmy, no poprel svoj vzťah so stíhaným podnikateľom.
Prieskum AKO: Voľby by vyhral Smer, Matovičovej strane zatiaľ zmena názvu škodí

Neočakávalo sa, že by bleskové výmeny ľudí v polícii, policajnej inšpekcii či v Súdnej rade poškodili popularitu víťaza nedávnych volieb - Smer Roberta Fica. Väčšinu z toho, čo Fico a jeho vládna koalícia s Hlasom a SNS stihli za dvadsaťdva dní od prevzatia moci urobiť, ohlasoval Smer v predvolebnej kampani.
Vplyv na preferencie Smeru, ale ani Hlasu nateraz nemajú ani ich nedodržané sľuby. Smer ohlasoval zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine, po voľbách však rétoriku pozmenil, keď ruskou inváziou sužovanej krajine síce už nebude posielať zbrane z armádnych skladov, ale naďalej bude pokračovať export vojenského materiálu od slovenských zbrojárskych firiem.
Hlas zas nedodrží sľub, že už tieto Vianoce budú dôchodcovia dostávať 13. dôchodok 606 eur. Prieskum preferencií agentúry AKO pre televíziu Joj ukazuje, že vplyv na voličov zatiaľ nemajú ani rozhodnutia súdov, ktoré pozastavili rozhodnutie ministra vnútra z Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, ktorým postavil elitných vyšetrovateľov NAKA mimo služby.
Smeru prieskum na vzorke tisíc respondentov nameral podporu 24 percent voličov, čo je s prihliadnutím na odchýlku merania podobný výsledok ako 22,94-percentný zisk z volieb. Podobne je na tom aj Hlas, ktorému agentúra zistila podporu 15,4 percenta hlasov a stále je tretím najpopulárnejším subjektom. Vo voľbách strana získala 14,7 percenta.
Najväčší rozdiel zaznamenalo zoskupenie Igora Matoviča. Podpora 6,6 percenta hlasov zaostáva za volebným výsledkom 8,89 percenta hlasov z volieb. Matovič a jeho strana sú pritom mediálne najaktívnejšou časťou opozície. Problém bude skôr so zmeneným názvom strany.
V krátkosti z domova:
- Súd s Kováčikom: Druhá korupčná kauza bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorá je tesne pred prvostupňovým verdiktom, sa až nápadne podobá na prvý prípad, pre ktorý je už právoplatne odsúdený. Prokurátor navrhuje, aby mu trest zvýšili aspoň na štrnásť rokov a namiesto pôvodného stotisícového finančného trestu by mal dostať povinnosť zaplatiť 200-tisíc eur.
- Z rokovania parlamentu: Prvé viacdňové rokovanie parlamentu v tomto volebnom období prinieslo nečakané situácie. Pellegrini nechtiac novinárom zakázal, čo neplánoval, Dostál dostal exkluzívnu štvrťhodinku s Ficom a technika za milióny trápi poslancov.
- Biele vrany: Denník SME predstavuje Tomáša Bálinta, Lukáša Hrošovského, Petra Sabaku a Martina Bútoru, ktorí sa stali laureátmi ocenenia Biele vrany v 15. ročníku jeho udeľovania.
Samopaly a šachta. Izrael sa snaží svet presvedčiť, že Hamas riadil útoky spod nemocnice

Do nemocničného komplexu Šifá sa dostávame v tme cez prepadnutý múr. Prerazil ho obrnený buldozér, aby umožnil bezpečnejší prístup izraelským jednotkám, začína svoje rozprávanie reportérka BBC Lucy Williamson.
Je jednou z prvých reportérov zahraničných médií, ktoré izraelská armáda do najväčšej nemocnice v Pásme Gazy pustila. Stalo sa tak len deň po tom, čo vojaci v stredu v komplexe vykonali raziu a vypočúvali zdravotnícky personál. Urobili tak krátko po tom, čo Spojené štáty podporili ich tvrdenie, že Hamas má pod najväčšou nemocnicou v Gaze veliteľské centrum.
Novinárov celý čas sprevádzali izraelskí vojaci a nedovolili im sa po nemocnici voľne pohybovať. Aj vpustením západných médií do nemocnice, ktorú obsadila jeho armáda minulý týždeň, sa Izrael snaží medzinárodné spoločenstvo presvedčiť, že palestínski militanti svoje protiizraelské akcie koordinujú aj spod nemocnice. Aj po prehliadke nemocnice zvnútra však novinári zostávajú skeptickí.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Dohoda sa blíži: Izrael a Hamas smerujú k dohode, ktorá by mala viesť k oslobodeniu výrazného počtu rukojemníkov. Jej súčasťou nebude prímerie, pretože Izrael sa bude ďalej usilovať o zničenie vojenskej infraštruktúry Hamasu.
- Tunel pod nemocnicou: Izraelská armáda oznámila, že pod nemocnicou Šifá objavila 55 metrov dlhý tunel, o ktorom sa domnieva, že ho využíval Hamas. Podľa Izraela ide o dôkaz, že militanti používali nemocnicu na vojenské účely.
- Nemocnica Šifá: Hodnotiaca komisia vyslaná Svetovou zdravotníckou organizáciou skonštatovala, že nemocnica Šifá je zónou smrti a vyzvala na jej úplnú evakuáciu. V nemocnici zostalo 291 pacientov vrátane 32 detí v mimoriadne kritickom stave a 25 zdravotníkov.
- Antisemitizmus: Firmy Apple, Disney, Warner Bros Discovery či Lionsgate pozastavili marketing na platforme X. Reagujú na protižidovský príspevok, ktorý na platforme zdieľal jej majiteľ Elon Musk.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Knihy o Putinovi: Novinára Huberta Seipela v Nemecku považujú za popredného experta na Kremeľ. Viacerí pozorovatelia už dlhšie upozorňujú, že ruského prezidenta vykresľuje v priaznivom svetle. Ukázalo sa, že Seipel dostal 600-tisíc eur od firiem napojených na Putinovho blízkeho spojenca.
- Hybridná vojna: Fínske a ruské hliadky roky na svojej spoločnej hranici zastavovali ľudí, ktorí sa do susednej krajiny snažili dostať bez potrebných dokladov a povolení. Fínsko teraz od dohody upustilo. Moskva podľa fínskych predstaviteľov utečencov z tretích krajín cez hranicu nielen nezákonne púšťa, ale im pri prechode aj asistuje.
- Obišli Zelenského: Ukrajinský vojenský veliteľ s úzkymi väzbami na spravodajské služby zohral ústrednú úlohu pri minuloročných výbuchoch na plynovode Nord Stream. Operácia bola údajne naplánovaná bez prezidenta Zelenského.
V krátkosti zo sveta:
- Erupcia na Islande: K erupcii roztavenej horniny z magmatického tunela na juhozápade Islandu zrejme príde v nasledujúcich dňoch, domnieva sa islandská meteorologická služba. Ide o najpravdepodobnejší scenár.
- Francúzsko otestovalo raketu: Francúzsko oznámilo, že úspešne otestovalo strategickú balistickú raketu M51.3 bez jadrovej nálože. Skúšobný odpal rakety sa uskutočnil z departmentu na juhozápade Francúzska.
- Šikmá veža padá: Historickej veži Garisenda v talianskom meste Bologna hrozí bezprostredné nebezpečenstvo zrútenia. Odborníci poukázali na čerstvé trhliny v murive aj zvýšené knísanie, pričom vyzvali na urýchlené prijatie opatrení na stabilizáciu tejto stavby z 12. storočia.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Duchovia strašiaci v čínskych mestách
- The Atlantic: Náhly pád Sama Altmana
- The Economist: Fentanyl zabije v Amerike každý rok tisíce ľudí. Je na rade Európa?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Odborári sa sťažujú na nízke platy. Vodič autobusu zarobí bežne dve tisícky

V prímestskom autobuse v okolí Bratislavy môžete natrafiť na šoféra pôvodom z Gruzínska alebo Uzbekistanu. Dopravca, spoločnosť Arriva, má problém na tieto pozície nájsť Slovákov.
V tejto situácii prichádzajú odborári, ktorí pre vodičov autobusov žiadajú vyššie platy a lepšie pracovné podmienky. V súvislosti s pracovnými podmienkami šoférov kritizujú najmä vysoký počet nadčasových hodín a nedostatok odpočinku.
Odborári tiež hovoria, že zamestnávanie cudzincov problémy dopravcov nevyrieši. Najať cudzinca z krajiny mimo EÚ je pomerne náročné. Vyžaduje si to bežne aj polročnú byrokraciu, čo súvisí najmä s vybavovaním povolení od cudzineckej polície.
V krátkosti z ekonomiky:
- Štrajky v Nemecku: Zákazníci v Nemecku zažívajú niečo, na čo nie sú zvyknutí. Obmedzený výber tovaru v obchodoch a niekedy prázdne regály a dlhé rady pri pokladniach. Je to dôsledok varovných štrajkov odborárov, ktorí sa už niekoľko mesiacov nedokážu so zamestnávateľmi dohodnúť na nových kolektívnych zmluvách.
- Cena ropy padá: Po vypuknutí konfliktu medzi Izraelom a Hamasom časť komoditných expertov strašila, že cena ropy by mohla atakovať magickú hranicu sto dolárov za barel. Prvotná panika z útoku však opadla a od polovice októbra cena neustále klesá, aktuálne je na najnižšej úrovni od júla tohto roka.
- Čínske autá: Keď čínske automobilky okolo roku 2005 prvýkrát expandovali do Európy, predaj lacných kópií európskych a japonských modelov s mizernou kvalitou sa skončil fiaskom.
V Košiciach nemohol mať dres Slovana. Cítil som sa ako ľudia, ktorých šikanujú, vraví fanúšik

Sú najväčší rivali, ich zápasy bývajú vyhrotené a často sú ozdobou extraligového kola. Hokejisti Košíc a Slovan Bratislava si zmerali sily v piatok a z víťazstva 4:1 sa tešili hráči z východu republiky.
Víťaznú sériu predĺžili už na päť zápasov a nadviazali na triumf zo 6. októbra, keď v Steel Aréne zdolali rovnakého súpera rovnakým skóre.
Zápas bol vypredaný, naživo ho sledovalo 8 347 divákov. Na prvý pohľad je to výborná reklama pre slovenský hokej, keď súboj dvoch najúspešnejších tímov sledujú plné tribúny.
Na sociálnych sieťach sa však objavilo video, ktoré kazí dojem zo zápasu. Usporiadatelia totiž mali dostať pokyn, aby fanúšikov hostí nepustili na štadión v drese Slovana alebo v akomkoľvek odeve či čiapke s logom klubu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vulkán Campi Flegrei ohrozuje státisíce ľudí. Stúpajúca zem môže prasknúť

Pri pohľade na Campi Flegrei by ste hneď netušili, že sa tu nachádza vulkán. Na obzore nevidno žiadnu horu, z ktorej by sa uvoľňovali kúdoly plynov. Stáli by ste na rozsiahlej priehlbine, ktorej časť je pod vodou. Z niektorých oblastí sa z prieduchov valí zapáchajúca para, inde žblnká bahno.
K sopečnému výbuchu tu naposledy došlo pred takmer 500 rokmi. Odvtedy tunajší obyvatelia zápasia so zemetraseniami. Ich počet v tomto roku výrazne stúpol - namerali ich vyše 3 400 a okrem toho sa v okolí postupne dvíha zem.
Obyvatelia vulkanickej oblasti Campi Flegrei v Taliansku sa pripravujú aj na možnú evakuáciu. Nachádza sa tu rozsiahla dvanásťkilometrová kaldera - prepadlina, ktorú po sebe zanechala údajná supererupcia.
Nedávna zvýšená aktivita podľa seizmológov naznačuje, že v hĺbke pod oblasťou, v ktorej žije takmer milión obyvateľov, sa čosi deje. Existujú dva možné scenáre vývoja, najhorším je veľmi deštruktívna erupcia.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Starship opäť explodovala: Po aprílovom výbuchu dostal SpaceX ďalšiu šancu pokúsiť sa o štart vylepšenej Starship. Najväčší dopravný systém odštartoval druhý testovací let v sobotu. Kozmická loď sa úspešne oddelila od nosnej rakety Super Heavy, ktorá však namiesto vertikálneho zostupu do vôd Mexického zálivu explodovala.
- Drony sadia stromy: Výskumníci a dobrovoľníci sa pokúšajú obnoviť kedysi bujnú krajinu tichomorského ostrova Guam. Využívajú k tomu drony, ktoré zhadzujú semená v ťažko dostupných oblastiach.
- Umelá inteligencia: Počet signatárov deklarácie o zodpovednom využívaní umelej inteligencie vo vojenskej oblasti stúpol na 46. Medzi signatármi je aj Slovensko.
Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na demokraciu 34 rokov po Nežnej revolúcii? V čom zaostávame a čo je naopak úspech Slovenska? Je vlastenec? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s osobnosťou Novembra 89, Martinom Bútorom.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dejiny: Žena 17. novembra 1989: Násilný prevrat by silnejšiu demokraciu nepriniesol
- Klik: Odporúčania na technologické darčeky a Vianoce 2023
- Vertigo: Hry o život sú späť, režisér kultového Se7en sa vracia s akčným trilerom
- Piatoček: Násilie proti verejnosti
- Index: Antikoncepcia pomohla, revolúcia zase nie. Čo ženám bráni v kariére?
- Ľudskosť: Psychologička Ondrisová o občianstve: Väčšina z nás podceňuje svoju moc
- Dobré ráno: Aj po 34 rokoch chcú študenti lepšiu krajinu
Recept dňa

Kombinácia výrazného hovädzieho mäsa a tekvice je ideálna na chladné dni. Pripravte si doma šalát s pečenou tekvicou, cícerom a mäsom.
Dnes očakávame
- Tlačová konferencia ministra školstva Tomáša Druckera a ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej o nedostatku zdravotníkov a spoločnom návrhu riešenia
- Diskusia UNICEF na Slovensku s témou Budúcnosť je Teraz - Právo na inklúziu Pre Každé Dieťa
- Piate rokovanie vlády
- Začiatok plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu
- Británia hostí summit o potravinovej bezpečnosti, ktorého účastníci budú diskutovať o tom, ako zabrániť potravinovej neistote a podvýžive
- Začiatok súdneho procesu s kolumbijskou speváčkou Shakirou pre údajné daňové podvody
Dnes v histórii

Vynesením ruského modulu Zaria raketou Proton sa 20. novembra 1998 začala výstavba Medzinárodnej kozmickej stanice.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
