Vládu Igora Matoviča kritizovali lídri Smeru, Hlasu a SNS už za všeličo. Najnovšie plánuje nová koalícia zriadiť špeciálnu komisiu na prešetrenie manažmentu pandémie covidu v rokoch 2020 a 2021. Nápad, s ktorým prišiel antivaxerský poslanec SNS Peter Kotlár, sa ujal vo všetkých troch koaličných stranách.
Ukrajinská ofenzíva dokázala oslobodiť iba málo územia, front sa prakticky nehýbe. Pozornosť sa však presunula na ukrajinské predmostie na východnom brehu Dnepra, odkiaľ, zdá sa, Ukrajina úspešne vytláča ruské okupačné vojská.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Koalícia chce vyšetrovať covidový manažment za Matoviča. Súhlasia Fico aj Pellegrini
- Stovky detí sa v školách učia na dve zmeny. Štát chce problém vyriešiť do troch rokov
- Rusi ustúpili bez boja. Ukrajina prelamuje líniu na druhom brehu Dnepra
- Jeho štart sponzoroval štát. Ako sa z Jozefa Antošíka stal úspešný podnikateľ
- Slovákov vytiahnu pri žrebe EURO 2024 z tretieho koša. Koho môžu dostať?
- Čas pred obrazovkou nie je podstatný. Dôležité je, čo a s kým na nej deti sledujú
Koalícia chce vyšetrovať covidový manažment za Matoviča. Súhlasia Fico aj Pellegrini

Jedno vyšetrovanie covidových opatrení vedie prokuratúra, druhé chcú viesť politici vládnych strán. Myšlienka poslanca SNS a odporcu očkovania Petra Kotlára, aby vznikla špeciálna komisia na prešetrenie pandemických opatrení, našla v koalícii Smer, Hlas a SNS podporu.
Po slovách Andreja Danka, že tému otvorí na koaličnej rade, dal nápadu zelenú aj premiér Robert Fico. Otvoril ju vo svojom prejave na sneme strany Smer. „Áno, potvrdzujem ako predseda strany a aj ako predseda vlády, že podporujem niektorých politikov novej vládnej koalície politicky zhodnotiť, čo to tu vláda v rokoch 2020 až 2021 vystrájala,“ vyhlásil Fico. Dodal, že jeho predstavou je najmä pozrieť sa na finančnú stránku „plošných, často úplne nezmyselných nákupov zdravotníckych pomôcok a vakcín“.
Proti zámeru nie je ani tretí z koaličných partnerov Peter Pellegrini. „Hlas nebude brániť koaličným partnerom vo vytvorení takejto komisie. Pozostalí 20-tisíc obetí pandémie potrebujú odpovede na svoje otázky,“ povedala pre SME hovorkyňa strany Patrícia Macíková.
Spôsob, akým chcú politici s vopred jasným postojom k pandémiu zhodnotiť manažovanie opatrení v časoch vlády Igora Matoviča, zatiaľ nie je jasný. Kotlár po voľbách vyzýval ministerstvo zdravotníctva, aby nominovalo na čelo špeciálnej vyšetrovacej komisie priamo jeho. Dokonca dodal, že jediná agenda, s ktorou šiel do politiky, je práve „agenda politických vrážd a covidového manažmentu“.
Podozrivé „politické hodnotenie“: Pamäť vyplavuje, čo vyvádzal Igor Matovič, a niektorí ľudia v týchto dňoch dostávajú rozsudky, kde im súdy dali za pravdu ohľadne štátnej karantény. Lenže nápad zriadiť komisiu na „politické zhodnotenie“ činnosti predchádzajúcej vlády podozrivý je. Už voľbou týchto slov, píše Nataša Holinová.
Stovky detí sa v školách učia na dve zmeny. Štát chce problém vyriešiť do troch rokov

Na schodoch školy sa tiesnia deti. Stoja aj na trávniku a príjazdovej cestičke. Čoskoro sa otvorí vchod, ony vbehnú na chodbu a rozídu sa do tried.
Nie je začiatok školského roka a nie je ráno. Sme v Jarovniciach v čase obeda, keď sa striedajú zmeny. Časť detí odchádza z vyučovania a na ich miesto prídu ďalší spolužiaci z prvého stupňa. Jedenásť tried prvého stupňa sa učí ráno, sedemnásť poobede.
Vchádzajú do kontajnerovej budovy, aké sa stavajú na mieste humanitárnych katastrof. Tu je takáto stavba nie dočasným riešením, ale s dostavbou a dvoma ďalšími poschodiami slúži ako ďalšia budova základnej školy, kam chodí spolu s druhým stupňom až 1183 žiakov.
Boli sme sa pozrieť, ako fungujú školy, kde sa žiaci učia na zmeny. Prečo nemajú miesto pre všetkých už ráno? Ako riešia riaditeľky problémy s priestorom a rozvrhom? Ako sa rodičia vyrovnali s tým, že aj malé deti chodia na vyučovanie poobede? Kedy chce štát dvojzmenky odstrániť a ako sa mu v tom darí?
V krátkosti z domova:
- Ficov boj s médiami: Premiér Robert Fico prerušuje komunikáciu s televíziou Markíza, Denníkom N, denníkom SME a portálom Aktuality, pokiaľ si nezačnú podľa neho plniť zákonnú povinnosť pravdivého, všestranného a včasného informovania verejnosti. SME konzultuje ďalšie kroky na ochranu slobody tlače aj s právnikmi.
- Zomrela bývalá ministerka školstva Lubyová: Vo veku 56 rokov zomrela vedkyňa a bývalá ministerka školstva Martina Lubyová. Ministerkou ako nominantka SNS bola od septembra 2017 do marca 2020. Po odchode z politiky pôsobila na Prognostickom ústave Centra spoločenských a psychologických vied SAV.
- Rybu do vane v reťazcoch nekúpite: Tradičný predaj živých kaprov z kadí pred obchodnými domami je minulosťou. Reťazce ho považujú za nehumánny. Kto chce čerstvú rybu, mal by radšej ísť do rybárstiev, kde kapra vylovia a na mieste zabijú.
Rusi ustúpili bez boja. Ukrajina prelamuje líniu na druhom brehu Dnepra

Keď bola v júni na juhu Ukrajiny zničená Kachovská priehrada, voda z nej takmer úplne zatopila aj obec Krynky. Kedysi obec s asi tisíckou obyvateľov na východnom brehu Dnepra sa rýchlo stala miestom, odkiaľ Rusi dokázali ostreľovať západný breh rieky pod ukrajinskou kontrolou.
Situácia sa však začína meniť a nielen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale aj ruskí vojnoví blogeri píšu o ukrajinskom tlaku aj ruských ústupoch.
Ukrajinské jednotky už doteraz pravidelne prekračovali Dneper – často sa malé skupinky vojakov v noci preplavili na východný breh, aby unikli pozornosti ruských dronov a útočili na ruské pozície, aby sa potom vrátili naspäť.
Informácie z obce Krynky však naznačujú, že Ukrajincom sa tu podarilo vytvoriť stále predmostie a ukrajinské jednotky teraz môžu zatláčať ruské vojská ďalej od brehu. Navyše ukrajinská armáda podľa jej hovorcu tvrdí, že okupantom ešte pred zimou chystajú prekvapenia.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ako sa žije neďaleko frontu: Cestnú tabuľu s názvom obce by ste tu hľadali márne, zničila ju ruská munícia. Ale hrdý nápis Ňju Jork stále zdobí priečelie zničenej benzínky pri obrovských areáloch tovární. Prečítajte si reportáž SME z frontových obcí na Donbase.
- Protiútok pri Avdijivke: Ukrajinské jednotky odrazili viacero ruských útokov a prešli pri Avdijivke do protiútoku, pričom zaznamenali menšie postupy, uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny. Zároveň prognózujú, že daždivé počasie bude pravdepodobne naďalej spomaľovať tempo bojov.
- Austin v Kyjeve: Americký minister obrany Lloyd Austin pricestoval do Kyjeva na vopred neohlásenú návštevu Ukrajiny. Prezidenta Volodymyra Zelenského informoval o dlhodobej podpore Washingtonu pre Kyjev. Zelenskyj označil návštevu šéfa amerického rezortu na Ukrajine za veľmi dôležitý signál.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Izraelčania už Netanjahua nechcú: Dôverujú mu menej ako štyri percentá verejnosti a väčšina Izraelčanov je nespokojná s tým, ako Benjamin Netanjahu vykonáva funkciu premiéra. Vyzývajú ho, aby prevzal zodpovednosť za svoje zlyhania. Aj napriek nepriazni osudu má však Netanjahu vyhliadky na politické prežitie.
- Evakuácia predčasne narodených detí: Dvadsaťdeväť predčasne narodených detí evakuovaných z najväčšej nemocnice Šifá v Gaze dorazilo do Egypta. Ani jedno z detí nesprevádzal rodinný príslušník. Nemocnica Šifá sa stala stredobodom bojov medzi Izraelom a Hamasom, Svetová zdravotnícka organizácia opísala toto zariadenie ako „zónu smrti“.
- Dohoda v nedohľadne: Vysokopostavení predstavitelia Izraela a Hamasu popreli tvrdenia, že by dosiahli dohodu o prímerí a výmene rukojemníkov. Hamas mal podľa pôvodných informácií prepustiť 50 rukojemníkov výmenou za 50 Palestínčanov väznených v Izraeli.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Policy: Prípad podpory Ukrajiny je krištáľovo jasný
- The New York Times: Medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi rastie smrteľná psychologická priepasť
- SPIEGEL International: Idol, ktorý zišiel z cesty: Zradila Greta Thunberg klimatické hnutie?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Jeho štart sponzoroval štát. Ako sa z Jozefa Antošíka stal úspešný podnikateľ

Keby sa filmári rozhodli natočiť film o žilinskom podnikateľovi Jozefovi Antošíkovi, mohol by sa začínať scénou, kde v jednej miestnosti sedí s dvojicou policajných vyšetrovateľov.
Situácia v miestnosti je napätá. Antošík vie, že v nasledujúcich desiatkach minút bude musieť vysvetliť biznisové kroky, ktoré by niekto mohol označiť ako tunelovanie. Z firmy totiž spolu so spoločníkmi vyviedol zdravé časti a tie nefungujúce nechal napospas osudu vrátane nesplatených miliardových pôžičiek, za ktoré ručil štát.
Antošík však vyšetrovateľov presvedčí a v ďalších rokoch jeho hviezda ešte viac zažiari. Zaradí sa medzi najvplyvnejších ľudí slovenského priemyslu, ale aj futbalu. Jeho podnikateľskú cestu sledujeme v ďalšej časti seriálu Magnáti.
- Tresku chce voziť aj do cudziny: Jozefa Antošíka pozná verejnosť najmä ako majiteľa futbalového klubu MŠK Žilina. V prvom rade je však podnikateľ a manažér. Cez futbal spoznal veľa ľudí, ale veľmi mu to nepomohlo, tvrdí majiteľ skupiny Preto v rozhovore pre INDEX.
V krátkosti z ekonomiky:
- Avizované zvyšovanie daní: Vláda Roberta Fica chce zvýšiť daňové zaťaženie občanov. Plánuje zaviesť vyššiu progresivitu pri zdaňovaní príjmov fyzických osôb, upraviť daňový bonus na dieťa, zvýšiť zdanenie nehnuteľností, ako aj zvýšiť dane z tabaku a liehu. Zváži aj zavedenie dane zo sladených nápojov. Kabinet chce tiež zvýšiť význam environmentálneho zdaňovania.
- Pokles nezamestnanosti: Nezamestnanosť na Slovensku, meraná podielom disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku, klesla v októbri na najnižšiu úroveň v tomto roku 3,9 percent. Oproti septembru sa znížila o 0,08 percentuálneho bodu, medziročne klesla o 0,47 percentuálneho bodu.
- Vydražili vzácnu whisky: Vzácna fľaša skoro sto rokov starej škótskej whisky Macallan sa na aukcii v Londýne predala za takmer 2,2 milióna libier. Ide o doteraz najvyššiu sumu vydraženú za fľašu vína alebo liehoviny. Whisky v roku 1986 stočili do iba 40 fliaš, predtým 60 rokov zrela v sude po sherry.
Slovákov vytiahnu pri žrebe EURO 2024 z tretieho koša. Koho môžu dostať?

Víťazstvo 2 : 1 v Bosne a Hercegovine v poslednom zápase J-skupiny kvalifikácie EURO 2024 posunulo slovenskú futbalovú reprezentáciu do vyššieho koša pri žrebovaní turnaja, ktoré sa uskutoční 2. decembra v Hamburgu.
Dvadsaťštyri účastníkov majstrovstiev Európy rozdelia v osudí žrebu do štyroch košov podľa rebríčka zostaveného na základe výsledkov v kvalifikácii. Prvým kritériom je umiestenie v skupine, druhým kritériom počet získaných bodov s tým, že výsledky proti šiestemu tímu v šesťčlennej skupine sa škrtajú.
V prípade Slovenska to znamená, že v rebríčku má 16 bodov za dve víťazstvá proti Bosne a Hercegovine a dve výhry nad Islandom a výhru a remízu proti Luxembursku. Vďaka trom bodom z bosnianskej Zenice sa Slováci v rebríčku dostali pred Srbov a zabezpečili si pozíciu v treťom koši.
Kvalifikácia vyvrcholí poslednými zápasmi až v utorok, ale už teraz má viacero postupujúcich tímov isté miesto v konkrétnom koši. V druhom koši sa s istotou objavia naši susedia - Maďari, aj Rakúšania - a oba tímy sú tak potenciálni súperi Slovenska na EURO 2024.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Čas pred obrazovkou nie je podstatný. Dôležité je, čo a s kým na nej deti sledujú

Informácie o tom, koľko a ako by mali byť deti vystavené televízii, mobilom, tabletom či počítačom, môžu byť mätúce. Niektorí psychológovia trávenie času pred žiarivými obrazovkami prirovnávajú k fajčeniu, najmä pre obavy z ich pasívneho používania. Iní však hovoria, že by sme sa toho nemuseli príliš obávať.
Aj časopis The Lancet v roku 2019 upozornil, že chápanie prínosov, rizík a škôd digitálneho prostredia zo strany výskumníkov je veľmi nedostatočné.
Austrálski výskumníci sa to rozhodli zmeniť. Aspoň sčasti.
Výskumom publikovaným v odbornom časopise Nature chceli poskytnúť rodičom, politikom a odborníkom komplexný súhrn najlepších dôkazov o vplyve obrazoviek na fyzické a psychické zdravie, vzdelanie a vývin detí.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Vedkyňa pracujúca na planetárnej obrane: Astronómka Eva Lilly patrí k elitnej skupine vedcov a vedkýň pracujúcich na planetárnej obrane. Hovorí o rizikách zrážky asteroidov so Zemou, aj o tom, čo by sme mohli spraviť pre to, aby k nim neprišlo. Otvorene však rozpráva aj o pocitoch menejcennosti, ktorými vedkyne často trpia.
- Prezraď mi všetko: V slovenskom preklade nedávno vyšla kniha Prezraď mi všetko. Ide o spojenie memoárov a beletrizovaného true crime, ktorý napísala súkromná vyšetrovateľka Erika Krouse. Vyšetrovala prípad sexualizovaného útoku na mladú študentku, ktorú napadli hráči amerického futbalu, prerástlo to do prelomového občianskeho sporu v USA.
- Všetko vás niečo naučí: Zuzana Kanócz mala sedemnásť rokov, keď sa rozhodla pre herectvo, a jej rodičia mali strach, či bude v tomto povolaní šťastná. A ona je. Na javisku, pred kamerou aj v živote ako takom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Dnešných národniarov by Hurban hnal trstenicou
- Svet medzi riadkami: V maďarských obciach môže zasahovať jazyková polícia, ktorá dáva absurdné pokuty
Karikatúra

Recept dňa

Pridajte na jedálny lístok viac vlákniny a vyskúšajte jačmeňové rizoto so slaninou a zeleninou.
Dnes očakávame
- Pokračovanie rozpravy parlamentu k programovému vyhláseniu vlády
- Hlavné pojednávanie s Renátou Dibdiakovou obžalovanou z podpory terorizmu
Dnes v histórii

21. novembra 1783 odštartovali bratia Montgolfierovci prvý voľný let balóna s ľudskou posádkou. Vedec Jean-Françoise Pilâtre de Rozier spolu s markízom Françoisom Laurentom d’Arlandes v balóne preleteli vzdialenosť osem kilometrov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
