BRATISLAVA. Výskyt nových prípadov covidu už Slovensko nemonitoruje každý deň, ako to bolo posledné dva roky počas pandémie.
Znamená to, že infekcia koronavírusu vymizla? Nehrozí, že keď sa covid neobjaví v hláseniach každý deň, môže prekvapiť a vyvolať novú epidémiu?
S týmito otázkami oslovil denník SME ministerstvo zdravotníctva, hygienikov, zdravotníckych štatistov, analytikov a infektológa.
Všetci sa zhodujú, že covid nevymizol, dokonca rastie, no počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny je to prirodzený jav. V porovnaní s minulým rokom sú však čísla nakazených a hospitalizovaných oveľa nižšie.

K 21. novembru bolo na Slovensku podľa údajov portálu korona.gov.sk 427 ľudí, ktorým PCR alebo antigénový test potvrdil, že majú covid. V nemocniciach bolo pre toto ochorenie 221 pacientov.
V populácii aktuálne najviac cirkuluje podvariant omikronu XBB 1.5- like + F456L, ktorý sa objavil vo viac ako 40 percentách kontrolovaných vzoriek.
Subvarianty omikronu, ktoré sú medzi obyvateľmi Slovenska najviac prítomné, však nespôsobujú závažné zhoršenie epidemiologickej situácie, vraví Daša Račková, hovorkyňa hygienikov.
„Ľudia, ktorí nemajú vysoký vek alebo oslabenú imunitu, si momentálne ani nevšimnú, že prebieha nejaká epidémia,“ vraví infektológ Peter Sabaka z Kliniky infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch.
V článku sa dočítate:
- Stačia nám týždenné štatistiky o covide?
- Hrozia nám protipandemické opatrenia?
- Ktoré sú rizikové skupiny infekcie koronavírusom.
- Aké sú príznaky covidu.
- Ako sa liečiť a kde sa očkovať.
Prekvapenie trójskym koňom?
„Štatistiky na Slovensku vyzerajú mizerne, nie preto, žeby bola zlá situácia, ale že dáta neexistujú,“ kritizoval vo štvrtok v televízii TA3 analytik Ivan Bošnák z organizácie Dáta bez pátosu Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) za to, že už neposkytuje údaje o covide na dennej, ale týždennej báze.