Výroky Roberta Fica o zastavení pomoci Ukrajine sú zrejme určené len pre domáce publikum. V Bruseli sa minister zahraničných vecí Juraj Blanár na stretnutí s Dmytrom Kulebom postavil za Ukrajinu. Smer tak zastavil len malú časť vojenskej pomoci Ukrajine, hoci sľuboval iné.
Ministerka kultúry Šimkovičová zrušila dotačný program na podporu mediálnej výchovy a boja proti dezinformáciám. Pred nástupom do ministerskej funkcie sama pôsobila v dezinformačnom médiu. Prostriedky presunie na opravu strechy Slovenskej filharmónie.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Ficova hra na zastavenie pomoci Ukrajine je pre domáce publikum. Kuleba ďakuje za húfnice a muníciu
- Odstavený policajt Čurilla podal trestné oznámenie na Žilinkovho námestníka
- Naivné očakávania o páde režimu sa nenaplnili. Väčšina Rusov podľa prieskumu verí Putinovi
- Poštu preverujú kvôli Swanu, podnikateľ, ktorý má k nemu blízko, hráva golf s tajomníčkou Ráža
- Škriniar sa mohol radovať, Paríž dostal penaltu. VAR, prosím, zomri, hromžia Angličania
- Šimkovičová zrušila dotačný program na boj proti dezinformáciám. Peniaze pôjdu na opravu strechy filharmónie
Ficova hra na zastavenie pomoci Ukrajine je pre domáce publikum. Kuleba ďakuje za húfnice a muníciu

Ešte pred mesiacom premiér Robert Fico nazval mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nerealistický“ a na úrovni „IQ dreveného vláčika“. Plán, ktorý počíta s úplným stiahnutím ruských síl z Ukrajiny, podporil Ficov minister zahraničia Juraj Blanár v prítomnosti svojho ukrajinského rezortného kolegu Dmytra Kulebu.
„Slovensko sa bude naďalej podieľať na spoločnej práci na Zelenského mierovom pláne,“ ďakoval Kuleba Blanárovi po mítingu v Bruseli.
Smer vo volebnej kampani vyzýval na okamžité zastavenie bojov, čo by pravdepodobne znamenalo nezvratnú stratu časti ukrajinského územia v prospech Ruska. Naopak, Zelenského plán počíta s vojenským odporom Ukrajiny do odchodu ruských vojsk.
Blanárovo rokovanie je ďalším z dôkazov od vymenovania vlády, že Smer nebude v praxi napĺňať svoje predvolebné heslá, z ktorých však neupustil ani po voľbách. Podporu územnej integrity Ukrajiny si totiž Ficova vláda dala do vlastného programu.
- Fico je váhavý strelec: Ak dáme Blanárovi presne toľko úcty, koľko (jeho) figúrke patrí, tak nekonfrontačné, ba viac-menej ústretové debatovanie s Kulebom je náznakom, že čo sa týka „ukrajinskej“ politiky, je Fico váhavý strelec, píše Peter Schutz.
- Fico neplní sľuby: Na jednej strane môžeme byť radi, že hanbu, ktorú nám vo svete spôsobujú výroky Roberta Fica, neprehlbuje vládnuca garnitúra reálnymi krokmi. Zároveň však tušíme, že akceptáciou tejto dvojtvárnosti a falošnosti sa iba ponárame hlbšie do lokálneho marazmu, píše Matúš Ritomský.
Odstavený policajt Čurilla podal trestné oznámenie na Žilinkovho námestníka

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera až dosiaľ unikal väčšej pozornosti policajtov okolo Jána Čurillu, no do ich kauzy spadol naplno už aj on. Odstavený policajt Čurilla na neho totiž podal trestné oznámenie, a to priamo v rámci svojej svedeckej výpovede v kauze Rozuzlenie. Čurilla v nej vypovedal ako svedok – poškodený a námestníka Maroša Žilinku v nej spomínal na viacerých miestach.
Z jeho slov vyplynulo, že práve Kanderu považuje Čurilla za hlavného vinníka toho, že spolu s kolegami nemohli hneď v zárodku vyšetriť aktivity policajného antitímu Diany Santusovej na inšpekcii. Antitím vyšetrovatelia podozrievali z toho, že chce vyšetrovaním samotných policajtov z NAKA sabotovať tamojšie vyšetrovanie veľkých korupčných káuz.
Priamo pred vyšetrovateľom prípadu i obhajcami obvinených vyhlásil, že na Kanderu súčasne podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Bol to totiž práve Kandera, kto ešte koncom augusta 2021 zrušil uznesenie o začatí stíhania v prípade týkajúcom sa podozrení voči Santusovej tímu Oblúk, teda tzv. antitímu. Vyšetrovanie pritom bolo v úplnom začiatku a v prípade nebol nikto ani len obvinený.
- Obvinení žiadajú o paragraf 363: Obvinení z kauzy Rozuzlenie, medzi ktorými je bývalý šéf tajnej služby Vladimír Pčolinský či šéf Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný, to zobrali skratkou ku generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Hlavné tváre z tejto kauzy žiadajú o zrušenie obvinení cez známy paragraf 363.
V krátkosti z domova:
- Šutaj Eštok zostáva ministrom: Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ostáva vo funkcii. Za návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hlasovalo len 61 poslancov zo 136 prítomných. Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov. Opozícia chcela ministra odvolať za čistky vo vedení polície, ako aj za porušovanie zákona pri postavení vyšetrovateľov mimo služby.
- Rošáda štátnych tajomníkov: SNS si nechala na vláde schváliť veľkú rošádu svojich štátnych tajomníkov. Štefan Kuffa, doterajší štátny tajomník na ministerstve kultúry sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve životného prostredia. V rezorte ako ďalší štátny tajomník už pôsobí jeho syn Filip. Celé vedenie envirorezortu tak budú ovládať členovia zo strany Život.
- Nový šéf polície prešiel vypočutím: Nový policajný prezident Ľubomír Solák má za sebou grilovanie pred parlamentným výborom, ktoré bolo posledným krokom pred jeho vymenovaním do funkcie. Išlo len o formalitu, keďže výbor ani teoreticky nemal kompetenciu Soláka odmietnuť. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok plánuje Soláka vymenovať v piatok.
Naivné očakávania o páde režimu sa nenaplnili. Väčšina Rusov podľa prieskumu verí Putinovi

Rusi sú čoraz viac unavení z vojny proti Ukrajine, ale nie sú jednotní v názore na to, koľko škody spôsobila a ako ju ukončiť, uvádza sa v správe založenej na prieskume verejnej mienky a fokusových skupinách, ktorú vypracovali Carnegie Russia Eurasia Center a Levada Center, nezávislá prieskumná skupina.
V čase, keď sa Vladimir Putin zrejme chystá na marcové prezidentské voľby, ktoré budú veľmi dobre riadené, je zjavné, že národ sa proti nemu neobrátil a snahy Západu potrestať Rusko za vojnu neoslabili jeho mocenské postavenie.
„Všetky naivné predpovede, že režim Vladimira Putina padne pre ľudovú nespokojnosť vyvolanú sankciami a vojnovými obmedzeniami každodenného života, sa nenaplnili,“ uvádza sa v správe.
Putina vo voľbách vyzve novinárka: Jekaterina Duncová má strach, no aj tak je pripravená nahradiť v prezidentskej funkcii Vladimira Putina. Bývalá novinárka a lokálna politička chce koniec vojny na Ukrajine, prepustenie politických väzňov a zblíženie Ruska so Západom.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinci držia obranné pozície: Ruské sily zintenzívnili útoky na takmer obkľúčené priemyselné mesto Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Uviedol armádny veliteľ Olexandr Tarnavsky zodpovedný za územie Avdijivky. Ukrajinské sily podľa jeho tvrdení „pevne držia líniu pozdĺž frontu pri Avdijivke“.
- Rusi mali dobyť Chromove: Rusko tvrdí, že dobylo dedinu Chromove na západnom okraji Bachmutu. Agentúra AFP nemohla toto tvrdenie nezávisle overiť. Dedinu Chromove podľa satelitných záberov tvorilo pred ruskou inváziou iba zopár ulíc a niekoľko desiatok domov.
- Útok na ruských predstaviteľov: Päť vysokopostavených ruských predstaviteľov údajne zomrelo pri ukrajinskom útoku na budovu v okupovanej časti Chersonskej oblasti. Ukrajinské Národné centrum odporu informovalo, že úder sa odohral v obci Juvilejne.
- Útek z Ruska: Ukrajinskí tínedžeri, ktorým sa podarilo ujsť z Ruska, opísali, ako ich ruské úrady násilne premiestnili z okupovaných území. Ukrajina chce ich svedectvá použiť ako dôkaz, že Rusko systematicky odoberá ukrajinské deti.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Konflikt sa môže preniesť do Európy: Konflikt na Blízkom východe má potenciál preniesť sa čiastočne aj do európskych ulíc, myslí si expertka na Blízky východ Irena Kalhousová. Idea Hamasu sa podľa nej oslabí len v momente, keď Palestínčania budú mať lepšiu perspektívu.
- Ochota predĺžiť prímerie: Hnutie Hamas informovalo sprostredkovateľov dohody o pokoji zbraní v Pásme Gazy, že je ochotné predĺžiť prímerie o ďalšie štyri dni a prepustiť ďalších rukojemníkov. V rámci predmetnej dohody Hamas prepustil 81 rukojemníkov výmenou za oslobodenie 180 Palestínčanov väznených v Izraeli.
- Mäsiar z Gazy: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nazval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua „mäsiarom z Gazy“ a obvinil ho z vyvolania antisemitizmu po celom svete. Erdogan opakovane kritizoval Izrael za rozsah zabíjania a ničenia v palestínskom Pásme Gazy.
Zo zahraničných webov:
- Johnny Harris: Ako vyhrať vojnu s lacnými dronmi
- The New York Times: Pochopenie skutočnej podstaty vojny medzi Hamasom a Izraelom
- Bloomberg: Saudská Arábia ponúka Iránu investície, aby obmedzila vojnu medzi Izraelom a Hamasom
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Poštu preverujú kvôli Swanu, podnikateľ, ktorý má k nemu blízko, hráva golf s tajomníčkou Ráža

Nového ministra dopravy Jozefa Ráža mladšieho, jeho štátnu tajomníčku a niektoré nové nominácie v rezorte prepája Slovenská pošta a jej biznis partneri.
Poštu, ktorá ako štátna akciovka spadá práve pod ministerstvo dopravy, pritom začala nedávno preverovať Európska komisia. Vyšetruje, či pri zmluve s telekomunikačným operátorom Swan nebola poskytnutá neprimeraná štátna pomoc.
Novou štátnou tajomníčkou na ministerstve dopravy je Denisa Žiláková. Popri jej profesijne bohatom životopise sa mediálne zviditeľnila najmä informáciami o blízkom vzťahu s Jozefom Chamrazom.
Ide o známe meno z oblasti IT, ktoré sa v minulosti spomínalo v súvislosti s firmou Anext (medzičasom sa premenovala na LeikTeC) a smeráckym ministrom Jánom Počiatkom. Posledné roky figuruje Chamraz vo firmách GlobalTel a Global 24, ktoré sú zasa prepojené na Swan.
Žiláková v minulosti kontakt s Chamrazom nepoprela. Nadácia Zastavme korupciu však aktuálne zistila, že sú stále v pravidelnom kontakte.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dánsky projekt skončil potichu: Pred vyše pätnástimi rokmi si to na Slovensko namierili viaceré farmárske spoločnosti z Dánska, ktoré sa rozhodli, že tu rozšíria svoj biznis. Nie všetky to zvládli. EPP Slovensko patriaca do rovnomennej dánskej skupiny síce svojho času dokázala vygenerovať ročné tržby vyše desať miliónov eur, napokon však potichu skončila.
- Dôchodky nad sily rozpočtu: Nie je možné vyplatiť rodičovský dôchodok a zároveň aj plný 13. dôchodok, nakoľko by to rozpočet nezvládol, vyhlásil po rokovaní vlády minister financií Ladislav Kamenický s tým, že sa musí nájsť konsenzus na koaličnej rade. Na vyplácaní rodičovského dôchodku trvá SNS.
- (Ne)zvyšovanie cien plynu: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel, podľa ktorého by sa mala cena plynu výrazne zvýšiť na približne dvojnásobok. Ministerstvo hospodárstva hovorí o neakceptovateľnom postupe úradu a situáciu upokojuje. Slovenské domácnosti podľa rezortu nebudú za plyn platiť viac ako v minulom roku.
Škriniar sa mohol radovať, Paríž dostal penaltu. VAR, prosím, zomri, hromžia Angličania

Slovenský stopér Milan Škriniar si po zápase vydýchol, jeho Paríž Saint Germain v predposlednom zápase skupiny Ligy majstrov remizoval doma s Newcastle United 1:1.
Newcastle viedol od 24. minúty po góle švédskeho kanoniera Alexandera Isaka. Parížania sa o gól snažili márne. Držali loptu dve tretiny času, prestrieľali súpera 31:5, mali 93 útočných akcií oproti dvadsiatim na strane hostí, takmer trojnásobný počet prihrávok.
Napriek tomu, ešte v 97. minúte bol stav 0:1. Taký výsledok by znamenal, že sa Newcastle posunie po predposlednom zápase na priebežnú druhú postupovú priečku, zatiaľ čo PSG spadne na tretiu, ktorá garantuje iba šestnásťfinále Európskej ligy.
V tom momente ale domáci Ousmane Dembélé prihrával vnútri šestnástky, lopta sa odrazila od boku hosťujúceho Tina Livramenta do jeho vlastnej ruky. Poľský rozhodca Szymon Marciniak najprv nereagoval. Až po intervencii systému VAR si pozrel situáciu opakovane a odpískal pokutový kop.
Podľa mnohých kontroverzný, podľa niektorých názorov dokonca vymyslený. Nasledovala typická vlna nespokojných reakcií.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Šimkovičová zrušila dotačný program na boj proti dezinformáciám. Peniaze pôjdu na opravu strechy filharmónie

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová zrušila dotačný program na podporu mediálnej výchovy a boja proti dezinformáciám. Prostriedky presunie na opravu strechy Slovenskej filharmónie. Informovala o tom jej generálneho riaditeľa Mariána Turnera.
„Samozrejme s niektorými vecami v tomto programe ani nesúhlasíme, tak sme si povedali, že urobíme niečo, čo bude pre vás prospešné a čím vás potešíme,“ povedala Turnerovi s tým, že hoci predmetom ich stretnutia boli iné záležitosti, „zhodou okolností práve dnes prišlo na ministerstve kultúry k rozhodnutiu, ktoré výrazným spôsobom pomôže Slovenskej filharmónii“.
Pred nástupom do ministerskej funkcie pôsobila Šimkovičová ako moderátorka v médiu, ktoré je známe šírením dezinformácií.
„Myslím, že ministerka je tu v konflikte záujmov. Ťažko sa jej podporujú projekty, ktorých cieľom je vzdelávať, overovať si informácie a ukazovať dôležitosť faktov,“ myslí si člen odbornej komisie, ktorá projekty posudzovala, Juraj Hipš.
V krátkosti z kultúry:
- Pred očami západu: Všetci hrdinovia románu Josepha Conrada Pred očami západu, ukazuje, že Rusko je nereformovateľná krajina. Každá jedna z postáv, ktorú David Jařab nechal hovoriť a konať vo svojej divadelnej adaptácii tohto románu, buď podlieha sebaklamu, alebo úplne vedome klame.
- Tajomstvo a zmysel života: Sú zdraví a inteligentní, majú dostatok peňazí i osobný šarm a dobré postavenie. A predsa ani za prahom štyridsiatky nie sú spokojní. Prečo sa to jeho generácii deje, uvažuje v novom filme český režisér Petr Vachler. Treba však počítať s tým, že zážitok, ktorý divákmi otrasie, nemusí byť vždy len pozitívny.
- Film Stepne preciťuje minulosť: Stepne nie je film, v ktorom sa udalosti urýchľujú. Ani film, kde má hudba pomáhať v nastavovaní atmosféry a vo vyvolávaní emócií. A už vôbec nie film plný sebavedomých mladých ľudí, ktorí by na diváka čosi usilovne hrali. Vo svete tohto filmu akoby mladí ani nežili. Je to svet skrytý za húštinami. Vynára sa ako nejaký prízrak. Ako stopa minulosti.
Rozhovory ZKH

Koľko súdov so stranou Republika už vyhral? Ako sa pozerá na dezinformačné médiá, ktoré sú teraz v novej vláde v kurze? Ako teraz vyzerá covid? A majú sa ľudia dať zaočkovať covidovou vakcínou? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s laureátom Bielej vrany infektológom Petrom Sabakom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Štedrá predčasná penzia zlákala tisíce. Pracovný trh utrpí
- Zoom: Fyzikov zmiatla zvláštna častica, nevedia ju vysvetliť
- Všesvet: Ako odmenu za abstinenciu prešiel peši celú Európu
- Odkrývanie: V 91 rokoch ho deportovali do nacistických lágrov. Zabudnutý príbeh Šimona Goldbergera
Karikatúra

Recept dňa

Domáca paštéta chutí úplne inak ako tá z obchodu. Ak sa vám nelení stráviť nejaký čas v kuchyni, dajte sa do prípravy zajačej paštéty.
Dnes očakávame
- Premiér Robert Fico sa stretne s americkým veľvyslancom Gautamom A. Ranom a s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom
- Predseda parlamentu Peter Pellegrini a minister obrany Robert Kaliňák budú na oficiálnej návšteve Českej republiky
- Predstavitelia Arménska a Azerbajdžanu budú viesť rozhovory o hranici medzi oboma krajinami
- V piatom kole skupinovej fázy EKL nastúpi Klaksvík proti Slovanu Bratislava a Spartak Trnava proti Ludogorecu Razgrad
Dnes v histórii

30. novembra 1939 sa začala Zimná vojna - ozbrojený konflikt medzi Sovietskym zväzom a Fínskom. ZSSR bez vyhlásenia vojny napadol Fínsko, za čo bol vylúčený zo Spoločnosti národov. Vojna sa skončila prímerím 13. marca 1940. Fíni boli prinútení odstúpiť Sovietom rozsiahle územia.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
