Úrad špeciálnej prokuratúry nečaká len oklieštenie právomocí, ale úplný zánik. Bude to mať priamy vplyv aj na vyšetrovanie najcitlivejších káuz Smeru a jeho predstaviteľov. Existujú dva návrhy Smeru na obmedzenie prokurátorov okolo daniela Lipšica.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová chce mať väčší vplyv na rozdeľovanie peňazí z Fondu na podporu umenia. Ten je dnes zriadený tak, aby bolo rozhodovanie o dotáciách oddelené od politiky ministerstva.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Lipšic skončí, spisy z káuz Smeru prejdú pod Žilinku. Čítali sme paragrafy k zrušeniu špeciálnej prokuratúry
- Šimkovičová naznačuje ovládnutie fondu, ktorý rozdeľuje milióny na nezávislú scénu
- Šliapol na ruskú mínu? Na Ukrajine zrejme zomrel ďalší ruský generál
- Slovák už platí za potraviny ako Rakúšan či Švéd, Česi nakupujú výrazne lacnejšie
- Žreb vyzerá ideálne, ale je aj zradný. Jeden zo súperov reagoval na Slovákov chichotom
- Studený zápal pľúc je už v Európe. Šíri sa najmä v školách
Potešte seba aj svojich blízkych výnimočnými knihami: Oligarchovia, Ján Ďurica: Futbalista z teba nikdy nebude, Formula 1: Rivali, knihy pre deti o Petre Vlhovej a Marekovi Hamšíkovi či rady špičkového trénera Šimona Klimčíka o tom, ako športovať zdravo. Všetky naše knihy nájdete v našom obchode.
Lipšic skončí, spisy z káuz Smeru prejdú pod Žilinku. Čítali sme paragrafy k zrušeniu špeciálnej prokuratúry

Nie obmedzenie právomocí špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica, ale rovno jej zrušenie. Taký zámer vyplýva z prichystaného návrhu zákona, ktorý získal denník SME.
Zmeny by mali priamy dosah aj na vyšetrovanie najcitlivejších káuz bývalých nominantov Smeru. Podľa návrhu by sa dvadsiatka prokurátorov špeciálnej prokuratúry presunula na Generálnu prokuratúru pod vedenie Maroša Žilinku.
Kauzy by prešli pod krajské prokuratúry. Kauzu Očistec, kde je stíhané vedenie polície z čias vlád Smeru, by napríklad dostal nový prokurátor. Obžalobu by mohol stiahnuť.
Existuje aj ďalší návrh, ktorý hovorí len o oklieštení právomocí špeciálnej prokuratúry v Žilinkov prospech. Varovala pred ním opozícia.
Predseda SNS Andrej Danko potvrdil, že v koalícii je dohoda na konci špeciálnej prokuratúry. Vraví však, že prokurátorom by mali vyšetrované prípady zostať. Šéf Hlasu Peter Pellegrini povedal, že čakajú na stanovisko eurokomisie.
- Zmeny v trestných kódexoch: Premiér Robert Fico potvrdil zámer novelizovať trestné kódexy aj to, že chystá zmeny v Úrade špeciálnej prokuratúry. Predseda vlády neodpovedal na otázku, či zostane zachovaný Špecializovaný trestný súd. Vyhlásil však, že urobí všetky potrebné kroky, aby z Úradu špeciálnej prokuratúry odišiel špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
- Fico nás vlečie do pekla: Keby bol Daniel Lipšic fungoval podľa vzoru toho času odsúdeného Dušana Kováčika, nemal by dnes tieto problémy. Znamená to, že pod fialky sa poberá aj dozorovanie najzávažnejšej kriminality, a o to presne Ficovi ide, píše Nataša Holinová.
Šimkovičová naznačuje ovládnutie fondu, ktorý rozdeľuje milióny na nezávislú scénu

Fond na podporu umenia, ktorý vznikol v roku 2015, rozdeľuje ročne 20 miliónov eur medzi približne tritisíc projektov. Od týchto peňazí závisia nielen nezávislé divadlá, festivaly či kultúrne centrá. Dofinancovávajú sa cezeň aj inštitúcie zriaďované napríklad samosprávami - knižnice, múzeá či galérie. Poskytuje granty na projekty vo všetkých oblastiach umenia okrem filmov, pre ktoré funguje Audiovizuálny fond.
Do fungovania fondu, ktorého cieľom bolo zveriť rozhodovanie o peniazoch smerujúcich do umenia ľuďom, ktorých si umelci vyberú spomedzi seba, sa však zrejme chystá zasiahnuť ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
Sťažovala sa, že jej ministerstvo je v rade fondu zastúpené menšinovo. Z deviatich členov ministerka priamo nominuje štyroch. Oznámila, že už pripravujú legislatívne zmeny.
Okrem Fondu na podporu umenia Šimkovičová spomína vo svojich plánoch na zmeny aj Audiovizuálny fond, ktorý na filmovú tvorbu a audiovizuálny priemysel rozdelil vlani viac ako 18 miliónov eur. V tomto roku to bude 40 miliónov. V rade tohto fondu si minister vyberá iba jedného člena.
V krátkosti z domova:
- Pellegrini by porazil Korčoka: Ak by sa v druhom kole prezidentských volieb teraz stretla dvojica kandidátov Peter Pellegrini a Ivan Korčok, predseda Hlasu by v nej mal navrch. Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza. Pellegrini by získal až 60-percentnú podporu oproti 40 percentám podpory v prospech Korčoka.
- V koalícii nie je zhoda na Gašparovi: Čo sa týka kandidáta na riaditeľa Slovenskej informačnej služby, v koalícii zatiaľ zhoda nie je, povedal v RTVS Peter Pellegrini. SIS by podľa jeho názoru nemal viesť niekto, kto je obvinený z trestného činu, pokiaľ sa nedokáže jeho nevina.
- Čo ukázali rozhodnutia o čurillovcoch: Rozhodovanie súdov o odstavených policajtoch okolo Jána Čurillu sa skončilo so záverečným skóre 4:3. Štyria z policajtov, ktorých postavil mimo služby minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, sa podľa sudcov môžu vrátiť do práce, traja zatiaľ nie. Denník SME analyzoval všetkých sedem uznesení súdu.
- Naď vystriedal Hegera: Novým predsedom mimoparlamentnej strany Demokrati sa stal Jaroslav Naď. Delegáti strany ho zvolili na republikovom sneme v Prešove. Snem strany zároveň deklaroval odhodlanie pokračovať v politickej činnosti s cieľom dosiahnuť úspech v prezidentských, komunálnych a parlamentných voľbách aj eurovoľbách.
Šliapol na ruskú mínu? Na Ukrajine zrejme zomrel ďalší ruský generál

Moskovská škola pre vojenských veliteľov informovala o smrti jedného zo svojich absolventov. Nezmienila sa však o tom, že zomrel na Ukrajine. Generálmajor Vladimir Zavadskij podľa príspevku zomrel 28. novembra. Informáciu od školy prebrali ruské zdroje vrátane prokremeľských.
Zavadskij síce zomrel na Ukrajine, ale nie v boji a ďaleko od frontovej línie. Na sociálnej sieti telegram sa medzi ruskými používateľmi šíri informácia, že za jeho smrť môže ruská armáda.
Štyridsaťpäťročný Zavadskij bol zástupcom veliteľa 14. armádneho zboru. Predtým v rokoch 2018 až 2021 pôsobil ako veliteľ elitnej Kantemirovskej tankovej divízie so sídlom pri Moskve.
Podľa ruských zdrojov zomrel našliapnutím na mínu, ktorú na Ukrajine nastražila ruská armáda. Viaceré z nich sa odvolávajú na telegramový kanál VČK-OGPU, ktorý o sebe tvrdí, že je napojený na ruské bezpečnostné služby.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Úplatky na fronte: Matka bývalého ruského zajatca, ktorého poslali bojovať na Ukrajinu ako člena jednotky Storm Z, povedala pre denník Novaja Gazeta Europe, že v ruskej armáde existuje robustný systém podplácania. Vojaci si môžu kúpiť lekárske správy o „zraneniach“, priepustky na dovolenku či špecifické rotácie, a dokonca si môžu zaplatiť aj za to, aby ich vynechali z útočných misií.
- Vojna je v novej fáze: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že nástup zimy predstavuje novú fázu vo vojne s Ruskom, ktorá ovplyvní nielen boje na fronte, ale aj civilistov v mestách a obciach či vývoz obilia. Predpokladá tiež obnovenie intenzívnej ruskej leteckej kampane.
- Zelenského kritika protiofenzívy: Protiofenzíva nepriniesla žiadané výsledky, vyhlásil prezident Zelenskyj. Ako dôvod uviedol nedostatok zbraní a vojakov. Zdôraznil, že Ukrajina sa ale nehodlá vzdať a vyzval spojencov na zvýšenie zbrojnej produkcie.
- Ďalší ruský vojnový zločin: Ukrajina obvinila Rusko zo spáchania vojnového zločinu tým, že popravilo ukrajinských vojakov, ktorí dávali znamenie, že sa chcú vzdať. Krátke video zachytáva dvoch mužov vychádzajúcich z úkrytu, jeden z nich s rukami nad hlavou, potom ležia na zemi pred skupinou vojakov. Nasledujú zvuky podobné streľbe a objaví sa dym, potom sa video náhle preruší.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Izrael vedel o plánoch Hamasu: Izraelské bezpečnostné zložky mali už od minulého roka vo svojich rukách dokument, ktorý popisoval útok palestínskeho hnutia Hamas na izraelské územie, uviedol denník The New York Times. Podľa neho text opisuje postup, ktorý hnutie Hamas skutočne použil pri útoku.
- Rozšírenie operácie na juh: Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi potvrdil, že izraelské sily rozširujú pozemnú operáciu aj na juh Pásma Gazy. Podľa Haleviho pozemné operácie na severe tohto územia medzitým pokračujú.
- Žiadni rukojemníci bez prímeria: Zástupca šéfa Hamasu Sálih Arúrí vyhlásil, že skupina neprepustí ďalších rukojemníkov, ak nebude predĺžené prímerie a ak Izrael neoslobodí všetkých palestínskych väzňov. Arúrí zároveň tvrdí, že zvyšní rukojemníci sú izraelskí vojaci a Izraelčania, ktorí absolvovali vojenskú službu.
- Vyše 800 podzemných chodieb: Izraelskí vojaci odhalili od začiatku operácie v Pásme Gazy viac ako 800 šácht vedúcich do siete tunelov vybudovaných hnutím Hamas. Väčšinu z nich, približne 500, už zničili. Niektoré spájali pod zemou strategické objekty hnutia Hamas.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Zdá sa, že Putin vyhráva vojnu na Ukrajine – zatiaľ
- The Atlantic: Najnebezpečnejší konflikt, o ktorom nikto nehovorí
- The Guardian: Nehynúce impérium Ameriky: Prečo sa úpadok moci USA veľmi zveličuje
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Slovák už platí za potraviny ako Rakúšan či Švéd, Česi nakupujú výrazne lacnejšie

Dva roky zdražovania potravín spôsobili, že cenovky v slovenských obchodoch sa do výraznej miery priblížili západným európskym krajinám, kde je podstatne vyššia kúpna sila.
Drahšie potraviny ako na Slovensku sú už len v dvanástich krajinách Európy. Ak nerátame Estónsko, ktoré patrí do postsovietskeho priestoru, ide výlučne o krajiny zo západnej Európy. Potraviny sú už u nás o päť percent drahšie ako v priemere krajín EÚ.
Ceny potravín síce rástli všade, ale na Slovensku o niečo výraznejšie. To spôsobilo, že za potraviny platíme porovnateľné ceny ako vo Švédsku alebo v susednom Rakúsku, kde je 2,5-násobne vyššia priemerná čistá mzda.
V októbri sa síce spomalil medziročný rast cien potravín na úroveň 8,9 percenta, no je to prvýkrát od marca 2022, čo sa dostal na jednociferné čísla.
V krátkosti z ekonomiky:
- Miliónové pozemky cez inzerát: Predaj nehnuteľnosti cez inzerát je triviálna vec, ročne túto možnosť využijú desiatky tisíc ľudí. V mnohých smeroch je to najjednoduchšia a najefektívnejšia forma predaja. Nie je však typická pre všetky typy nehnuteľností. Najmä tie lukratívne, prípadne vlastnené firmami, sa predávajú o čosi sofistikovanejšie.
- Vlaky do Viedne obídu Hlavnú stanicu: Rýchlejšie spojenie do Viedne, ale nie cez bratislavskú hlavnú stanicu, viac vlakov juhom Slovenska aj na Kysuciach, menej prípojov na medzinárodné vlaky zo Záhoria. Aj tieto zmeny čakajú cestujúcich vlakom od 10. decembra, keď začne platiť nový grafikon.
- Banka rozpredáva sklady farma gigantu: Ako padnúť z multimiliónového biznisu do existenčných problémov. Aj tak sa dá zhrnúť príbeh nitranskeho distribútora liekov Pharmos. Svojho času sa zaraďoval medzi najväčších hráčov na slovenskom trhu, dnes však balancuje na hrane krachu. Financujúcej banke došla trpezlivosť a najnovšie rozhodla, že rozpredá jeho skladové zásoby.
Žreb vyzerá ideálne, ale je aj zradný. Jeden zo súperov reagoval na Slovákov chichotom

Na futbalovom poli má Francesco Calzona šťastie. Po kvalifikačnej skupine, ktorú mnohí experti označovali za ľahkú až slabú, mohol odísť s úsmevom aj zo žrebu v Hamburgu. Slovensko sa na EURO 2024 predstaví v základnej skupine E v spoločnosti Belgicka, Rumunska a víťaza baráže druhej vetvy (Bosna a Hercegovina, Izrael, Island alebo Ukrajina).
Už v priamom prenose na stanici Dajto, ktorá bude šampionát vysielať, uznali, že to pre Slovensko bude priechodná skupina. „Nechcem to zakríknuť, ale naozaj. Je to hrateľné,“ poznamenal vo vysielaní bývalý futbalista Juraj Piroska.
„Myslím si, že z prvého koša máme toho najhrateľnejšieho súpera. Belgicko sme si v kútiku duše asi priali najviac zo všetkých, ktorí tam boli,“ pokračoval Piroska.
Slováci začnú 17. júna vo Frankfurte proti favorizovanému Belgicku. V turnaji pokračujú o štyri dni neskôr v Düsseldorfe proti víťazovi baráže. Skupinu zakončia opäť vo Frankfurte 26. júna proti Rumunsku.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Studený zápal pľúc je už v Európe. Šíri sa najmä v školách

Žiadna horúčka a dlhotrvajúci kašeľ. Studený zápal pľúc sa šíri najmä v školách a zamestnanými medzi mladými ľuďmi.
Mesiac po náraste hospitalizácií detí v dôsledku respiračného syncyciálneho vírusu a mycoplasma pneumoniae v severnej Číne hlásia stúpajúci počet zápalov pľúc už aj európske krajiny, konkrétne Francúzsko a Holandsko.
Aj v tomto prípade sa to týka najmä detí vo veku do pätnásť rokov, uviedla rozhlasová stanica Európa 1. Francúzski lekári hovoria, že v tejto vekovej kategórii evidujú až 36-percentný nárast konzultácií pre tento typ infekcie.
Epidemiológovia zase upozorňujú, že takýto trend nevideli v krajine už zhruba desať rokov. Podľa výskumu Holandského inštitútu pre výskum zdravotníckych služieb malo tretí novembrový týždeň zápal pľúc 80 zo stotisíc detí vo veku od päť do pätnásť rokov.
V krátkosti o zdraví:
- Príznaky studeného zápalu pľúc: Lekárka Iveta Neuschlová z Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie Národného ústavu detských chorôb a Štefan Laššán, prednosta Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava, odpovedajú na otázky týkajúce sa studeného/suchého zápalu pľúc.
- Predispozícia na alzheimera: Mnoho ľudí si dá urobiť v komerčnej firme genetické testy. Nie sú práve lacné a často neponúkajú kvalitné výsledky. V niektorých prípadoch je však naozaj vhodné, aby si ľudia dali vypracovať genetickú analýzu. Napríklad, keď ich príbuzní trpeli na Alzheimerovu chorobu. Je dobré vedieť, či ste gény na jej vznik zdedili aj vy.
- Návaly tepla v menopauze: Štúdie ukazujú, že osoby, ktoré majú návaly tepla, sú vystavené vyššiemu riziku chorôb, ako sú osteoporóza, Alzheimerova choroba, cukrovka a kardiovaskulárne choroby. Nový výskum tvrdí, že dodržiavanie nízkotučnej vegánskej stravy, ktorá obsahuje sóju, vedie k zníženiu návalov tepla v menopauze až o 95 percent.
Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na výmenu členov Súdnej rady? Čo hovorí na návrh na jeho odvolanie? Ako vidí kroky ministra vnútra a kto má pravdu v spore o postavenie mimo službu vyšetrovateľov NAKA? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Jánom Mazákom, predsedom Súdnej rady.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Hypotéky zadotujeme z daní. Drvivá väčšina dlžníkov pomoc nepotrebuje
- Vedecký podcast SAV: Michal Teplan: Každý živý organizmus svieti
- TECH_FM: Dávna pyramída má vraj 27-tisíc rokov, vedci tomu neveria
- Sme svetoví: Čo Slovensku odporúča dobrovoľná diplomatka zo San Francisca
- Vertigo: Videli sme najlepšie seriály roka 2023. Toto je top 10
- Zoom plus: Toto nič nie je, skutočná migrácia ešte len príde
- Klik: Instagram presne vie, ako škodí deťom a koľko na tom zarába
- Dejiny: Pamäť je zradná, bez archívov nemôžeme porozprávať žiadny príbeh
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte tip na sýty obed? Vyskúšajte rebierka s pečenou fazuľou.
Dnes očakávame
- 7. schôdza vlády Roberta Fica
- Predseda parlamentu Peter Pellegrini absolvuje oficiálnu návštevu Rakúska
Dnes v histórii

Poslanci koaličných strán Národnej rady 4. decembra 1996 hlasovaním zbavili mandátu bývalého poslanca HZDS Františka Gauliedera, pretože vystúpil z HZDS. Ústavný súd v júli 1997 rozhodol, že Národná rada porušila Gauliederovo ústavné právo.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
