BRATISLAVA. Po päťdesiatich dňoch, odkedy prezidentka vymenovala štvrtú Ficovu vládu, už tisíce ľudí v uliciach skandujú "dosť bolo Fica". K opozičným poslancom sa pridávajú aj občianski aktivisti, ktorí suplujú politikov v regiónoch.
Progresívne Slovensko, SaS a KDH organizovali v utorok v Bratislave už druhý protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry. Politici organizovali protesty aj v Košiciach, Nitre a Banskej Bystrici, kde účasť tiež nebola zanedbateľná.
V Dolnom Kubíne a Poprade sa zišli ľudia na občianskom proteste.
Kde budú protesty vo štvrtok?
- V Banskej Bystrici na Národnej ulici o 17.00,
- V Prievidzi pred Magurou o 17.00
- V Rimavskej Sobote na Námestí Mihálya Tompu o 17.00.
Vo štvrtok majú demonštrácie pokračovať v réžii občianskych združení v Banskej Bystrici, Prievidzi, Leviciach a v Rimavskej Sobote. V Banskej Bystrici bude protest súčasne organizovať aj opozícia.
Kým na prvý protest pred Úradom vlády prišlo do päťtisíc ľudí, na druhom ich bolo výrazne viac, odhady hovoria o desiatich tisícoch. V Košiciach sa účasť odhaduje na dvetisíc. Občianski aktivisti navyše plánujú pokračovať aj cez sviatky.

Ich motivácia spočíva v obave z potenciálneho ohrozenia demokracie a právneho štátu. Sú presvedčení, že ich účasť je dôležitá, aby dali vládnej koalícii najavo, že nie všetci obyvatelia Slovenska volili Smer, a vyslali signál, že s expresnými zmenami zákonov nesúhlasia.
Denník SME sa organizátorov občianskych protestov pýtal, v čom je situácia podobná ako po vražde novinára Jána Kuciaka v roku 2018, čo si od protestov sľubujú a dokedy plánujú pokračovať.
V ankete odpovedajú:
- Ivan Sýkora, predseda občianskeho združenia Berkat,
- Miroslava Čierna, občianska aktivistka z Rimavskej Soboty,
- Martina Strmeňová, občianska aktivistka z Banskej Bystrice,
- Ondrej Bukna, advokát, miestny poslanec v Dolnom Kubíne,
- Lenka Sako, lekárka, miestna poslankyňa vo Svite.
Ivan Sýkora, predseda občianskeho združenia Berkat, organizátor protestov v Prievidzi

Aká je vaša najväčšia motivácia vyjsť do ulíc?
Veľké sklamanie po výsledku volieb a ďalšia zmarená nádej po minulých voľbách.
Aj keď to bude znieť pateticky, prevažne sme na tých zhromaždeniach v roku 2018 používali takú vetu, že: „Prepáčte, Ján a Martina, že sme vás nedokázali ochrániť.“ Brali sme to ako odkaz toho, aby nezomreli zbytočne. Teraz keby sme ostali ticho, tak by sme ten odkaz pošliapali.
Druhá motivácia je, že som si vypočul príbeh pani Natálie Svítkovej (manželka policajta), a uvedomil som si, že my sme tu boli mesiace ticho a zostali sme sa len pozerať, čo táto nová vláda robí, a oni zatiaľ stihli už ovládnuť políciu, ublížiť tým ľudom. Ešte si hovorím aj to, že keď budem zomierať a môj vnuk sa ma spýta, čo som pre to urobil, to sú moje motivácie.
Ja som žil aj za socializmu, potom prišiel November '89, získali sme slobodu, s ktorom sme nejako naložili, ale ja už sa tej slobody nechcem vzdať. Chcel by som zomrieť v normálnej krajine a aby Slovensko bola normálna krajina, od toho máme ešte ďaleko.
Majú tieto protesty niečo spoločné s tými po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?
S občianskym združením pomáhame aj na Ukrajine a tam to vidím na tých Ukrajincoch, že oni sa skrátka nevzdávajú a sú si vedomí aj obetí, ktoré zomreli na majdane. Veľakrát používajú frázu, že ak my sa teraz vzdáme, alebo by sme sa na to vykašlali, tak tí ľudia zomreli zbytočne. A keď to mám tak povedať, tak Ján a Martina by zomreli zbytočne, ak by sme sa teraz my neozvali. Čiže spoločné majú najmä zápas o hodnoty.
Čo si od protestov sľubujete?
Rozprávali sme sa o tom dnes ráno so synom, s ktorým protest pripravujeme. Neviem posúdiť, či sa podarí zastaviť ten rozbehnutý valec a, dajme tomu, zachrániť špeciálnu prokuratúru, a nejde len o ňu. Niekedy sa to tak zužuje, ale oni preto, aby si zachránili kožu, idú meniť Trestný zákon a môže sa im to vymknúť z rúk. Kopec darebákov sa môže dostať z väzenia alebo budú ich tresty premlčané.
Zároveň nie sme ďaleko od toho, že keď už niekto bude ovládať políciu a prokuratúru a rozhodne sa, že mu tento demokratický systém nevyhovuje, tak ho môže zmeniť.
Sľubujem si to, že zaznie aj náš hlas a pripojíme sa k tomu, čo sa tu už začalo diať. Dúfam, že to bude niečo, čo minimálne ten proces rozvratu spomalí a keď by som bol naivný, možno ich aj porazíme.
Všetko je to iba o tom, koľko obyvateľov tejto krajiny pochopí, že sa tu deje niečo zlé. Je síce pekné ísť na vianočný trh a punč, ale tu ide o niečo viac. Ukážeme, že táto krajina nepatrí len im a nie všetci obyvatelia volili Smer a nie je nás tak málo, ako si myslí Fico a spol.
Plánujete v nich pokračovať?
Iná možnosť nebude. Toto by bol len výkrik do tmy, ak by sme nepokračovali. Jedna fáza tých protestov je to, čo robí demokratická opozícia, a ja verím, že sa aj tá občianska spoločnosť, ktorá reagovala po vražde, zmobilizuje. Žijem v tom, že sme len na začiatku dlhšej cesty.
Miroslava Čierna, občianska aktivistka z Rimavskej Soboty (Rimavská kaviareň)
Aká je vaša najväčšia motivácia vyjsť do ulíc?
Myslíme si, že je čas povedať svoj občiansky názor na to, že sa za mesiac idú rušiť inštitúcie a naberá to rýchly spád.
Ďalšia vec, ktorá nás v Rimavskej Sobote ženie k tomu organizovať protest, je tá, že síce straníci vystupujú vo veľkých mestách, ale nemajú regionálne štruktúry. Občiansky hlas by mal zaznieť aj v menších mestách.
Majú tieto protesty niečo spoločné s tými po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?
Minimálne majú spoločných organizátorov, pretože sme to my, ktorí sme robili protesty po vražde, a sme to znovu my, ktorí máme pocit, že aj tá vražda stále nie je uzavretá. Tie požiadavky, ktoré sme mali pred piatimi rokmi a desiatimi mesiacmi, stále nie sú naplnené, takže sa musíme ozvať.
Samozrejme, nie v každom meste je to identické, určite sa zmobilizujú aj iní ľudia, v Prievidzi, Banskej Bystrici aj v Dolnom Kubíne.

Čo si od protestov sľubujete?
Ja by som to nenazvala tak, že si niečo od toho sľubujem, asi chcem povedať, že nie je v poriadku, akým spôsobom sa to deje. My rozumieme tomu, že vláda bola zvolená demokratickým spôsobom, všetko akceptujeme, ale spôsob, akým sa tieto kroky vykonávajú, nie je v poriadku.
Plánujete v nich pokračovať?
Naša skupina je nastavená tak, že sa ozveme vždy, keď to bude potrebné. Sme pripravení pokračovať, ale určite keď sa politici rozhodnú, že budú organizovať protesty aj v menších mestách, budeme veľmi radi, že nemusíme riešiť každú situáciu, ktorá sa v krajine vyskytne.
Martina Strmeňová, občianska aktivistka z Banskej Bystrice (Nie v našom meste)

Aká je vaša najväčšia motivácia vyjsť do ulíc?
Napriek tomu, že rešpektujeme výsledky volieb, vláda si nemôže dovoliť robiť také kroky, ktoré by mohli mať za následok úplnú deštrukciu demokracie. Chceme vyjadriť nesúhlas s týmito krokmi a dať priestor ľuďom, ktorí sa občiansky chcú vyjadriť na námestí, aby tak mohli urobiť.
Majú tieto protesty niečo spoločné s tými po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?
Určite majú niektoré veci spoločné, ale je to stále reakcia na spoločenskú a politickú situáciu. V niektorých mestách to zabezpečujú rovnakí ľudia. Tak ako vtedy aj teraz, ľudia sú stále aktívni, záleží im na tom, ako sa Slovensko posúva alebo neposúva.
Čo si od protestov sľubujete?
Jednoducho je to naše právo byť občiansky aktívni a asi aj povinnosť. Pre mňa osobne je to signál vládnej moci, že občianska spoločnosť nikam neodišla. Ak si Fico a jeho vláda mysleli, že pred Vianocami sa nikto trepať na námestia nebude, tak sa mýlili.
Je to signál aj zvyšku Slovenska, že to nie je o tom, že keď si niekoho zvolíme vo voľbách, tak štyri roky máme byť ticho, ak sa dejú vyslovene zlé rozhodnutia, ktoré môžu poškodiť právny štát a demokraciu na Slovensku.
Plánujete v nich pokračovať?
Bude to závisieť od situácie. My si v rámci platformy vyhodnotíme, či ešte pokračovať v občianskych protestoch, alebo budeme ako občania chodiť na tie protesty, ktoré bude organizovať opozícia.
Ondrej Bukna, advokát, miestny poslanec v Dolnom Kubíne (nezávislý)

Aká je vaša najväčšia motivácia vyjsť do ulíc?
Povolaním som právnik a možno viac ako iní vidím, akú obrovskú škodu nám všetkým spôsobuje zlyhávajúci právny štát. Treba na to upozorňovať. A, samozrejme, vyslať signál politikom, že občania sa na nich dívajú.
Majú tieto protesty niečo spoločné s tými po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?
Pre mňa áno. Keď sme totiž protestovali v rokoch 2018 a 2019, nešlo len o vyšetrenie vraždy. Išlo aj o sfunkčnenie prokuratúry a polície. Aby sa obdobné veci neopakovali. Keďže tento cieľ ešte nie je naplnený, musíme ďalej pracovať.
Čo si od protestov sľubujete?
Mobilizáciu občianskej spoločnosti – že si čo najviac ľudí uvedomí, o čo sa hrá a začnú sa aktívne zúčastňovať na občianskom živote. Zmeny, po ktorých voláme, sa totiž nedajú uskutočniť spred televízora alebo počítača. Je nevyhnutná aktivita čo najväčšej časti verejnosti. Protesty sú podľa mňa dobrým začiatkom. Ale pri nich by to nemalo končiť.
Plánujete v nich pokračovať?
Rád by som pokračoval v protestoch, ale uvažujem aj nad inými aktivitami. Občianskej spoločnosti sa dá pomôcť mnohými spôsobmi.
Lenka Sako, lekárka, miestna poslankyňa vo Svite (nezávislá)

Aká je vaša najväčšia motivácia vyjsť do ulíc?
Moja rodina, s ktorou by som tu rada ostala žiť. Avšak len vtedy, keď nebude bezprávie. Okrem toho som aktivistka dušou.
Majú tieto protesty niečo spoločné s tými po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?
Áno, majú spoločné to, že v oboch situáciách ide o bezbrehé zneužívanie moci, ktoré nesmieme ako spoločnosť tolerovať. Beztrestnosť oligarchov proste nie je svet, kde chcem žiť.
Čo si od protestov sľubujete?
Že koalícia pod tlakom verejnosti a zahraničia prestane demontovať demokraciu.
Plánujete v nich pokračovať?
Rozhodne áno.

Beata
Balogová
