Nominanti ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorých poveril štátny tajomník rezortu Filip Kuffa, uspeli v konkurze na šéfov národných parkov TANAP a Veľká Fatra. Výberové konanie sa dialo oproti minulosti neverejne, za zatvorenými dverami. Nominácia Petra Olexu a Romana Fajtha odbornú verejnosť prekvapila.
Protesty proti Izraelu a na podporu Palestíny sa v posledných týždňoch odohrávali na viacerých amerických univerzitách vrátane tých najprestížnejších. Konflikt si vyžiadal rezignáciu Claudine Gayovej, rektorky Harvardovej univerzity. Gayová počas vypočúvania nedokázala jednoznačne odsúdiť antisemitizmus na škole.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Do Vysokých Tatier prinesie ich nový šéf losa, chystá sa tam aj minister Taraba
- Fico o kúpenom byte mlčí. Otázky o bývaní ho dráždili dlhodobo
- Blízkovýchodný konflikt sa preniesol do amerických škôl. Rektorka Harvardu musela rezignovať
- Hirman: Sankcie proti Rusku? Taraba je úplne mimo, z Ruska sa plyn stále dováža
- Vlhová nedala súperkám šancu a zvíťazila: Trať bola náročná, to mi vyhovovalo
- Prečo tehotné ženy trpia nevoľnosťou? Vedci hovoria, že majú odpoveď
Do Vysokých Tatier prinesie ich nový šéf losa, chystá sa tam aj minister Taraba

Nominanti ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) uspeli v neverejnom konkurze na šéfov národných parkov TANAP a Veľká Fatra.
Pôvodných riaditeľov oboch parkov Taraba odvolal ešte v novembri krátko po svojom vymenovaní za ministra. Dočasným riaditeľom Správy Tatranského národného parku vtedy poveril Petra Olexu a Národného parku Veľká Fatra Romana Fajtha.
Do dočasných funkcií ich vtedy poveril štátny tajomník rezortu Filip Kuffa, ktorý má v gescii práve ochranu prírody. „Stavili sme na to, že tam dávame ľudí zvonku, ktorí budú schopní komunikovať skrz celým spektrom záujmových skupín, ktoré tam pôsobia,“ odôvodňoval vtedy voľbu vedenia.
Odborná ochranárska verejnosť bola menami prekvapená. Olexa podnikal niekoľko rokov v lesníctve a v poľovníctve či zdieľal videá ruskej propagandy. Fajth bol riaditeľom nákupu vo firme Elektrotechnický výskumný a projektový ústav z Novej Dubnice, ktorá sa zaoberá elektrotechnikou. Ochranárom neboli známi.
Obaja sa teraz stanú riaditeľmi aj oficiálne, po tom, ako zvíťazili v decembrovom neverejnom výberovom konaní. Pôvodne verejné výberové konanie zmenil šéf rezortu v novembri 2023 krátko po voľbách. Odôvodnil to tým, že mu to umožňuje legislatíva.
Fico o kúpenom byte mlčí. Otázky o bývaní ho dráždili dlhodobo

Roky zvykne predseda Smeru Robert Fico odpovedať na otázky o svojom bývaní podráždene alebo vôbec. Trvá to od čias, keď si prenajímal byt v komplexe Bonaparte od podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorého neskôr právoplatne odsúdili za daňové podvody a Fico sa musel odsťahovať.
Podobne ani dnes neodpovedá, za akú sumu si pred Vianocami kúpil vlastný byt v lukratívnej časti Bratislavy pod Slavínom po pätnástich rokoch bývania v nájmoch.
V odkúpenej nehnuteľnosti v Rezidencii Slavín Fico žije už tri roky. Byt si však dosiaľ prenajímal od dlhoročného člena Smeru a poslanca Dušana Muňka. Byt s výhľadom na panorámu hlavného mesta sám Fico zviditeľnil po tom, ako o ňom denník SME v roku 2021 informoval. Šéf Smeru rozporoval medializovanú veľkosť bytu a odmietal, že by sa na terasu patriacu k bytu zmestil vrtuľník.
Ide pritom o prvý vlastný byt Fica po rokoch, odkedy predal byt na bratislavských Dlhých dieloch či previedol byt v bratislavskom Ružinove na svojho dlhoročného spolupracovníka Roberta Kaliňáka.
Nie je zrejmé, či Fico za byt platil z vlastných peňazí v plnej výške, alebo či si naň vzal hypotéku. Z listu vlastníctva sa pritom javí, že Fico byt kúpil bez úveru, keďže pri nehnuteľnosti nie je uvedená žiadna ťarcha.
Konečne: Býva to malý krok pre ľudstvo, ale veľký skok v živote (zvyčajne mladého) človeka. Významný míľnik: konečne si kúpil byt! Už ho nebudú zdierať majitelia prenajímaných bytov, len banka. To však nie je prípad Roberta Fica, toho času štvrtýkrát predsedu vlády. Platí len konštatovanie, že konečne si kúpil byt, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Dotačná kauza: Firma s odvážnou víziou, no bez zamestnancov a bez peňazí. Sfalšovala úverový prísľub od banky a ďalšie doklady, napísala žiadosť a dostala zmluvu na takmer dvojmiliónový príspevok z eurofondov. Ide o príbeh z roku 2014.
- Bödörovec v SIS: Námestníkom riaditeľa SIS má byť Marián Zetocha - bývalý funkcionár NAKA, ktorý je obžalovaný v kauze Očistec zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci a korupcie. Informáciu zverejnil exminister obrany Jaroslav Naď zo strany Demokrati. Zetocha je považovaný za človeka blízkeho oligarchovi Norbertovi Bödörovi.
- Sledovanie novinárov: Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal obžalobu na Mariana Kočnera, Juraja Škripa, Miroslava Kriaka, Petra Tótha a Štefana Mlynarčíka pre nelegálne sledovanie novinárov a viacerých známych ľudí. Ide o kauzu Kočnerovho sledovacieho komanda.
Blízkovýchodný konflikt sa preniesol do amerických škôl. Rektorka Harvardu musela rezignovať

Sprievod študentov s transparentmi sa zastavil pred budovou univerzity. Izraelský režim nazývajú apartheidom a odvetu židovského štátu za útok teroristického hnutia Hamas genocídou. Skandujú aj slovo intifáda, ktoré označuje povstania Palestínčanov proti Izraelu.
Protesty proti Izraelu a na podporu Palestíny v aktuálnej fáze izraelsko-arabského konfliktu sa v posledných týždňoch odohrávali na viacerých amerických univerzitách vrátane tých najprestížnejších.
Blízkovýchodný konflikt, jeho presah do americkej politiky a kultúrnych vojen si aktuálne vyžiadali rezignáciu Claudine Gayovej, rektorky Harvardovej univerzity.
Gayová počas vypočúvania pred americkým kongresom nedokázala jednoznačne odsúdiť antisemitizmus na škole a nechala sa zatlačiť do kúta republikánskou poslankyňou Elise Stefanikovou. Video z ich dialógu sa na internete virálne šírilo.
Gayová nakoniec musela čeliť aj obvineniam z plagiátorstva. Konzervatívna časť americkej politiky vrátane kongresmanky Stefanikovej jej rezignáciu oslavuje ako víťazstvo. Jej stúpenci zas hovoria o útoku na rôznorodosť a inklúziu.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Likvidácia Hamasu: Izraelská armáda tvrdí, že dokončila likvidáciu vojenských štruktúr Hamasu v severnej časti Pásma Gazy a zabila pri tom zhruba osemtisíc členov tohto radikálneho palestínskeho hnutia. V strednej a južnej časti Pásma Gazy chce armáda pokračovať odlišnými metódami.
- Usporiadanie moci: Izraelský minister obrany Joav Gallant predstavil plán usporiadania moci v Pásme Gazy po skončení vojny medzi Izraelom a hnutím Hamas. Vláda v enkláve má byť odovzdaná palestínskym orgánom.
- Gaza je neobývateľná: Gaza sa stala jednoducho neobývateľnou, vyhlásil námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths. Väčšina územia Pásma Gazy sa zmenila na trosky.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Útok na Pokrovsk: Ruský útok na východoukrajinské mesto Pokrovsk si vyžiadal najmenej 11 mŕtvych, vrátane piatich detí, oznámil gubernátor Doneckej oblasti Vadym Filaškin. Ďalších osem ľudí bolo zranených.
- Ostreľovanie Chersonu: Najmenej dvaja ľudia prišli o život a štyria ďalší utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní Chersonu. Zasiahnuté bolo okrem iných aj trhovisko a viacero obytných domov.
- Ľavý breh Dnepra: Zranení vojaci sa topili, pretože so svojimi zraneniami nemohli plávať, iných bojovníkov ťažké batohy stiahli na dno Dnepra. Niekoľko členov ukrajinskej pechoty opísalo americkému denníku The Washington Post svoje skúsenosti z nedávnych misií na ľavý breh veľtoku, ktorý oddeľuje Kyjevom kontrolované územie od ukrajinskej pôdy okupovanej Ruskom.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Guatemalskí sprostredkovatelia detí: ako boli tisíce detí ukradnuté na adopciu
- The Economist: Môžu byť India, Indonézia a Saudská Arábia ďalšími veľkými ekonomikami?
- Hakai Magazine: Moderné hurikány majú prekvapivú prísadu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Hirman: Sankcie proti Rusku? Taraba je úplne mimo, z Ruska sa plyn stále dováža

Plyn je fosílny zdroj, no ako palivo je „zelenší“ ako nafta. Na to v projekte na výstavbu prečerpávacej stanice a zásobníka na stlačený zemný plyn, takzvaný LNG terminál, stavila štátna firma Verejné prístavy.
Vybudovať ho chce na Dunaji v blízkosti centra Bratislavy a mal by fungovať ako čerpacia stanica pre ekologickejší pohon riečnych lodí, ale aj ako zásobník plynu.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba obhajuje nový LNG terminál tým, že sankcie Európskej únie voči Rusku, uvalené za jeho inváziu na Ukrajinu, spôsobili, že Slovensko musí budovať novú infraštruktúru.
Expert na plyn a exminister hospodárstva Karel Hirman oponuje, že Tarabove tvrdenia sú absolútne mimo. „Nevie, o čom hovorí. LNG sa dováža aj z Ruska a plyn prúdi aj cez potrubia. Sankcie voči ruskému plynu z Únie nie sú žiadne,“ vysvetľuje.
Ako upozorňuje, LNG terminál bude skvapalňovať plyn z potrubia, ktorý prúdi z Ruska, takže energetickú stabilitu Slovenska určite nevyrieši.
V krátkosti z ekonomiky:
- Minimálna mzda: Vďaka chystaným zmenám sa minimálna mzda ku koncu volebného obdobia môže šplhať k úrovni tisíc eur. Ministerstvo práce začalo pracovať na legislatíve, ktorá upraví mechanizmus jej výpočtu.
- Akvizícia U. S. Steel: Popredný japonský výrobca ocele Nippon Steel je presvedčený, že úspešne dokončí plánovanú akvizíciu americkej U. S. Steel, a to aj napriek odporu odborových zväzov v USA a niektorých senátorov. Uviedol to prezident spoločnosti.
- Elektronické účty: Sociálna poisťovňa v tomto roku nahradí doterajšie pasívne individuálne účty poistencov vedením elektronických účtov. Zmenu zavádza novela zákona o sociálnom poistení. Poisťovňa bude na vyžiadanie zasielať poistencom raz ročne výpis z ich elektronického účtu.
Vlhová nedala súperkám šancu a zvíťazila: Trať bola náročná, to mi vyhovovalo

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vyhrala nedeľný slalom Svetového pohára v Kranjskej Gore. Na druhé miesto odsunula Nemku Lenu Dürrovú a tretia skončila prekvapujúco Američanka AJ Hurtová.
"Som šťastná a hrdá. Musím povedať, že v druhom kole boli veľmi ťažké podmienky, ale snažila som sa lyžovať najlepšie, ako som vedela. A keď som videla, že som vyhrala, bola to explózia radosti, ktorú som mohla zdieľať s toľkými fanúšikmi zo Slovenska," vravela Vlhová bezprostredne po víťazstve.
Vlhová zaknihovala tretí triumf v sezóne a celkovo 31. v prestížnom seriáli, v slovinskom stredisku triumfovala po tretíkrát. Dvadsaťosemročná Slovenka využila zaváhanie líderky Svetového pohára Mikaely Shiffrinovej, ktorá vypadla už v polovici prvého kola.
V priebežnom poradí disciplíny stiahla Vlhová manko na Američanku zo 105 na päť bodov, druhá je aj v celkovej klasifikácii, za Shiffrinovou zaostáva o 207 bodov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Prečo tehotné ženy trpia nevoľnosťou? Vedci hovoria, že majú odpoveď

Nechutenstvo, nutkanie na vracanie alebo dávenie, telesná slabosť, únava, či psychická vyčerpanosť, patria k hlavným príznakom tehotenskej nevoľnosti, ktorú odborníci volajú aj hyperemesis gravidarum.
Ide o pomerne bežný stav. Odborníci predpokladajú, že v určitom období tehotenstva postihuje sedem z desiatich žien. Napriek tomu sa dlho vedelo len veľmi málo o tom, prečo vzniká.
Nedávno však vyšla v prestížnom časopise Nature štúdia, v ktorej vedecký tím z Univerzity v Cambridgei predostrel teóriu o tom, čo sa v ženskom tele deje. Spúšťačom nevoľnosti a vracania v tehotenstve je podľa nich hormón, ktorý produkuje plod.
V krátkosti o zdraví:
- Pomoc odborníka: Depresia je porucha, ktorá postihne takmer každého štvrtého človeka. Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, ale aj pokles sebavedomia, poruchy spánku a rôzne bolesti. Daniela Ježová z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied sa venuje skúmaniu mechanizmov fungovania antidepresív.
- Hypochondri trpia: Hypochondria fascinuje vedcov aj dnes. So zaujímavou štúdiou prišli nedávno experti zo Švédska. Z ich zistení vyplýva, že ľudia, ktorí ňou trpia, sa nedožívajú vyššieho veku. A to napriek tomu, že sa často až prehnane starajú o svoje zdravie. Naopak, majú tendenciu zomierať skôr.
- Dlhý covid: Chorobu Covid-19 dnes mnohí ľudia berú skoro ako rutinnú nepríjemnosť podobnú chrípke a iným sezónnym nákazám. Štyri roky po prvých správach o novom respiračnom ochorení sú však jeho trvalejšie dopady, známe ako dlhý covid, stále záhadou pre lekárov i pacientov.
Rozhovory ZKH

Ako sa zhoršuje násilie v rodinách počas sviatkov? Dá sa z toho nejako uniknúť? Ako sa normálne rozviesť alebo rozísť? A aká starostlivosť o deti po rozchode je najoptimálnejšia? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so sociálnou poradkyňou Idou Želinskou.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dobré ráno: Uhlie na hornej Nitre skončilo. Začína sa nová éra
- TECH_FM: NASA má ambície, chce poslať ľudí k Mesiacu
- Klik: Najlepšie veci z roku 2023
Recept dňa

Zostalo vám doma po víkende staršie pečivo? Nemusíte ho vyhadzovať. Skúste si pripraviť žemľovku, knedľu či plnku.
Dnes očakávame
- Šiesta schôdza parlamentu
Dnes v histórii

V roku 1942 sa narodil anglický teoretický fyzik Stephen Hawking, autor knižných bestsellerov ako napríklad Stručná história času alebo Vesmír v orechovej škrupinke.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
