Šéf SNS Andrej Danko narazil autom do semaforu v bratislavskej Dúbravke a odišiel. Nehoda vyvolávala podozrenie, či nešoféroval pod vplyvom alkoholu, ale polícia ani ministerstvo nechcú potvrdiť, či mu dali fúkať. Danko pri obrane svojho konania spomenul, že avizoval kandidatúru na prezidenta.
Premiér Fico rokoval s delegáciou Spojených štátov, ktorá prišla na návštevu Slovenska. Neskôr informoval, že vzťahy medzi krajinami sú na vysokej úrovni a v ich rozvíjaní chce pokračovať.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Budem zametať Dúbravku od rána do večera, kajal sa Danko. Potom ohlásil prezidentskú kandidatúru
- Od alternatívy k provládnej propagande. Aj dezinformačné médiá vstupujú do novej éry
- Americká delegácia po stretnutí s Ficom: Bez protestov by ste neboli zdravá demokracia
- Zo Západu vozili valuty, pomáhali Kube. Dnes pod Tatrami robia pre Hugo Boss a Lacoste
- Preslávili ho Sabovčík a Bonalyová. Salto je zakázané, ale šampión si ho dovolil
- Ako často meníte posteľnú bielizeň? Na čistotu v spálni sa často zabúda
Budem zametať Dúbravku od rána do večera, kajal sa Danko. Potom ohlásil prezidentskú kandidatúru

Andrej Danko sa v nedeľu v diskusnej relácii prvýkrát obsiahlo vyjadril k nehode, ktorú spôsobil vo štvrtok večer. „Skúšal som nové vozidlo, je mi to ľúto, hanbím sa. Pokiaľ by to malo oslabiť koalíciu, na druhý deň vyvodím zodpovednosť,“ povedal.
Podpredseda parlamentu v noci zdemoloval autom semafor v bratislavskej Dúbravke a z miesta nehody odišiel. Polícia ho dohľadala podľa olejovej škvrny, ktorá viedla až do jeho garáže. Na mieste nehody ostala aj tabuľka s evidenčným číslom auta.
Dankova nehoda vyvolávala tiež podozrenie, či nešoféroval pod vplyvom alkoholu. Polícia ani ministerstvo vnútra dosiaľ nepotvrdili, či policajti dali Dankovi neskôr fúkať.
Andrej Danko v relácii RTVS vyslovil viacero protichodných tvrdení. Nie je napríklad jasné, ako vážne myslí svoju kandidatúru. Pripustil, že sa bude ešte rozprávať so Štefanom Harabinom. „Ak zistím, že nemám silný národný hlas, podporím iný silný národný hlas,“ povedal.
- Dankova nehoda: Jedna z najzábavnejších predstáv Andreja Danka o sebe je tá, že je slušný človek. V súvislosti so svojou nehodou vystupuje čoraz menej presvedčivo a vynahrádza si to osobnými útokmi, ktoré sú za akoukoľvek mysliteľnou čiarou, píše Nataša Holinová.
Od alternatívy k provládnej propagande. Aj dezinformačné médiá vstupujú do novej éry

Robert Fico odmieta komunikovať s kritickými médiami. Odkedy je znova premiérom, rozhovory poskytol televíziám, ale napríklad aj Infovojne. Ide o internetové rádio s internetovým portálom, ktoré šíri dezinformácie.
Fico sa tam objavil pred Vianocami. Poďakoval sa alternatívnym médiám, že „naprávajú deformácie, ktoré máme na mediálnom trhu“. Fica neskôr vo vysielaní vystriedal Robert Kaliňák
Portál Infovojny monitoruje spravodajstvo a preberá vyhlásenia vládnych politikov či ich videá na sociálnych sieťach. Miestami tak pôsobí ako stranícky web Smeru.
Keďže tieto médiá sa nezapájajú do oficiálneho monitoringu médií, môžeme ich návštevnosť len odhadovať. Využili sme na to platený nástroj Semrush.
Semrush odhaduje Hlavným správam či Infovojne mesačnú návštevnosť okolo milióna unikátnych návštevníkov. To by bolo už na úrovni spravodajských webov, ako sú dennikn.sk alebo sita.sk.
V krátkosti z domova:
- Smer Reality: Od založenia Smeru v roku 1999 sa premiér Robert Fico sťahoval už viackrát. Keď sa v minulosti otvorila téma Fico a bývanie, bol z toho väčšinou problém.
- Karikatúra pre Lipšica: Mal to byť len jeden z darčekov k päťdesiatke špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, no stala sa z toho téma, ktorá sa riešila niekoľko týždňov. Etická komisia po preverovaní situácie však dospela k tomu, že v tomto prípade nedošlo ani len k etickému prešľapu.
- Zbytočná štúdia: Už má najmenej dve analýzy na rovnakú tému. Napriek tomu si ministerstvo zdravotníctva vlani objednalo ďalšiu štúdiu o fungovaní nemocníc v bratislavskej župe do roku 2050. Štúdiu spolufinancovala Penta Hospitals International.
- Štátne vyznamenania: Tridsaťtri osobností dostalo v nedeľu večer v budove Slovenskej filharmónie štátne vyznamenanie od prezidentky pri príležitosti 31. výročia Slovenskej republiky. Sú medzi nimi napríklad lyžiarka Petra Vlhová, krasokorčuliar Ondrej Nepela, vydavateľ kníh Koloman Kertész Bagala či prvá slovenská evanjelická farárka Darina Bancíková.
Americká delegácia po stretnutí s Ficom: Bez protestov by ste neboli zdravá demokracia

Nemusíme súhlasiť s prístupom Roberta Fica k Ukrajine, no stále zostávame silní spojenci. Po stretnutí delegácie z amerického Kongresu s členmi slovenskej vlády to povedal senátor Mike Rounds z Republikánskej strany.
Dvaja senátori a päť kongresmanov z Demokratickej a Republikánskej strany sa v sobotu stretli s premiérom Robertom Ficom a ministrami obrany a zahraničných vecí, Robertom Kaliňákom a Jurajom Blanárom.
Fico na stretnutí povedal, že pre Slovensko je členstvo v Európskej únii aj v NATO pilierom zahraničnej politiky a nič sa na tom nemení. Delegácia zo Spojených štátov so slovenskou vládou rozoberala aj otázky ekonomickej spolupráce a právneho štátu, o kritike však hovorili len opatrne.
Senátori a kongresmani sa stretli aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a so zástupcami občianskej spoločnosti. Reagovali tak aj na obavy o právny štát či slobodu médií.
V krátkosti zo sveta:
- Voľby na Taiwane: Prezidentské voľby na Taiwane vyhral v sobotu vládny kandidát a súčasný viceprezident William Lai. Druhý v poradí, kandidát opozície Chou Jou-i, ktorý presadzuje zlepšenie vzťahov s Pekingom, uznal porážku.
- Jedovaté chemikálie: Ukrajina obvinila Rusko z použitia munície, ktorá obsahuje zakázané jedovaté chemikálie, na ukrajinských vojakov v zákopoch.
- Daruje milióny: Marlene Engelhornová chce rozdať 25 miliónov eur. Tridsaťjedenročná Rakúšanka sa už dlhšie zasadzuje proti nespravodlivému prerozdeľovaniu peňazí v spoločnosti. Hnevá ju tiež, že ľudia, ktorí majú najviac peňazí, nemusia štátu platiť.
- Nový kráľ: Dánska kráľovná Margaréta II. po 52 rokoch abdikovala a odovzdala trón svojmu najstaršiemu synovi, korunnému princovi Frederikovi. Ten sa stal kráľom Frederikom X.
- Islandská erupcia: Sopečná aktivita pri islandskom mestečku Grindavík sa po mesiaci opäť obnovila. Decembrová erupcia síce vytvorila takmer štyri kilometre dlhú puklinu, samotné rybárske mestečko juhozápadne od Reykjavíku však neohrozila. Nová erupcia ho môže zničiť.
Zo zahraničných webov:
- The New Yorker: Cena Netanjahuových ambícií
- Project Syndicate: Dlhý čínsky pochod naspäť k stagnácii
- The New York Times Magazine: Veľryba, ktorá dezertovala
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Zo Západu vozili valuty, pomáhali Kube. Dnes pod Tatrami robia pre Hugo Boss a Lacoste

Keď v polovici 30. rokov dvadsiateho storočia zlínsky podnikateľ Jan Antonín Baťa, brat známejšieho Tomáša Baťu, plánoval expandovať na Slovensko, vyberal si z viacerých lokalít. Okrem Baťovian, dnešného Partizánskeho, sa mu zapáčilo aj pod Vysokými Tatrami.
V roku 1934 kúpil pozemky od obce Veľká, ktorá je dnes súčasťou Popradu, a o dva roky tam otvoril novú fabriku. Nevyrábala však topánky, ktorými sa Baťa preslávil, ale umelý hodváb z celulózy. Neskôr k nemu pribudla produkcia celofánu a umelých vlákien.
Okolo fabriky, ktorej názov Svit vraj vznikol ako skratka pre Slovenskú viskózovú továreň, vznikla osada v baťovom štýle a architektúre. Postavili v nej vyše 40 rodinných domov, v ktorých bývala časť zo siedmich stoviek robotníkov fabriky. Od roku 1937 sa osada premenovala na Svit, po druhej svetovej vojne sa osamostatnila a začiatkom 60. rokov dostala štatút mesta.
Z umelých vlákien začal Baťov podnik čoskoro po spustení vyrábať aj finálny produkt - pančušky, ktoré sa stali hlavným artiklom závodu, v čase socializmu známeho ako Tatrasvit.
Príbeh Tatrasvitu opisujeme v ďalšej časti seriálu Made in Czechoslovakia, venovanom kultovým výrobkom, ktorých korene siahajú do čias spoločného česko-slovenského štátu.
V krátkosti z ekonomiky:
- Firmy mafiánov: Peter Steinhübel, Eduard a Róbert Diničovci, Mikuláš Černák, Jozef Svoboda. Mafiáni, ktorí sú symbolmi divokých 90. rokov minulého storočia. Ich osobná dráha sa síce skončila (často aj násilným spôsobom), ale stopy po nich ostali doteraz.
- Inflácia v Turecku: Miera inflácie v Turecku nedávno prekročila 64 percent a v najbližších mesiacoch pravdepodobne ďalej porastie. To privádza najmä ľudí zo stredných a nižších vrstiev do existenčnej krízy.
- Microsoft vs. Apple: Microsft predbehol Apple a stal sa najhodnotnejšou verejne obchodovanou spoločnosťou na svete. Microsoft predbehol Apple z hľadiska trhovej hodnoty prvýkrát po viac ako dvoch rokoch, keďže v posledných týždňoch majú na akcie výrobcu iPhonov negatívny vplyv obavy týkajúce sa dopytu po smartfónoch.
Preslávili ho Sabovčík a Bonalyová. Salto je zakázané, ale šampión si ho dovolil

Bol to zlomok sekundy. Celá hala vyhŕkla a následne vypukla v aplauz. Francúz Adam Siao Him Fa na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní v Kaunase všetkých zaskočil nedovoleným, za to veľmi efektným prvkom. V choreografickej sekvencii voľnej jazdy predviedol salto vzad.
Medzinárodná korčuliarska únia salto zakázala, najmä pre to, lebo ide o riskantný prvok. Odzneli však aj názory, že salto na ľad nepatrí preto, lebo robí z krasokorčuľovania cirkus.
Aktuálny, už dvojnásobný majster Európy Adam Siao Him Fa tvrdí, že pokiaľ niekto ovláda salto, nie je to nejaké veľké riziko. „Myslím si, že to zvonka vyzerá hrozivejšie, než je v skutočnosti,“ povedal po voľnej jazde v Kaunase.
Podľa súčasných pravidiel je to však zakázaný prvok, za ktorý dostal dvojbodovú penalizáciu. Keďže Francúz vyhral napokon s náskokom takmer 20 bodov, mohol si to dovoliť.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ako často meníte posteľnú bielizeň? Na čistotu v spálni sa často zabúda

Priemerný človek strávi spánkom približne tretinu svojho života, čo u väčšiny ľudí predstavuje viac ako dve a pol desaťročia – celkom dosť času stráveného v posteli.
Vo všeobecnosti máme tendenciu vnímať vlastné postele (a teda aj spálne) ako pokojné útočiská – únik na konci vyčerpávajúceho dňa. Napriek tomu však nie každý dáva dôraz na ich čistenie. Chyba, tvrdia odborníci.
V posteli sa potíme, z vlasovej pokožky sa nám uvoľňuje maz a z kože odumreté bunky s roztočmi môžu byť v skutočnosti oveľa nechutnejšie, než si myslíme.
„Keď si vyhradzujeme čas na upratovanie, zvyčajne sa venujeme [skôr] tým miestam, ktoré používame alebo ktoré sú na očiach,“ hovorí Becky Rapinchuková, vedúca webovej stránky a kurzu upratovania s názvom Clean Mama.
Rapinchuková a ďalší odborníci na upratovanie vám odporúčajú, ako vyčistiť posteľ a okolité priestory, aby ste mohli pokojne spať.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Priestupný rok: V roku 2024 budeme mať vo februári opäť deň navyše. Priestupný deň pomáha vyrovnať kalendárny rok oproti tomu, ako Zem obieha Slnko. Možno nejde o nič výnimočné, poviete si, veď priestupný rok máme každé štyri roky. Môže sa však stať, že rok deliteľný štyrmi nebude priestupný. Dnes žijúci ľudia taký ešte nezažili.
- Herný počítač do ruky: Bola to len otázka času, kedy príde Lenovo na trh so svojou verziou herného počítača do ruky. Jeho Legion Go je prírastkom, zaujímavým hneď vo viacerých smeroch. Konkurenciu prekonáva nielen veľkosťou displeja a jeho obnovovacou frekvenciou, ale aj možnosťou fungovania s oddelenými ovládačmi.
- Pôvod ochorení: Neurovedci sa túto záhadu pokúšajú rozlúštiť už roky. Belosi, najmä tí zo severnej Európy, majú svetovo najvyšší výskyt sklerózy multiplex. Zdá sa, že vyšší výskyt ochorenia silno ovplyvnili migrácie ľudí do Európy pred tisíckami rokov.
Rozhovory ZKH

Čo všetko je v novele Trestného zákona, ktorá má zrušiť špeciálnu prokuratúru? Nemajú predstavitelia Smeru konflikt záujmov, keď viacerí sú obvinení, či obžalovaní? Ako to bude vyzerať v praxi? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľkou Nadácie Zastavme korupciu Zuzanou Petkovou.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dejiny: Za Andrássyovcami na Gemer: Záujem o uhorskú aristokraciu na Slovensku rastie
- Klik: Na CES 2024 nebola po rokoch nuda
- Vertigo: Od filmu Ferrari očakávajte skôr pomalú drámu ako rýchle automobilové závody
- Vedecký podcast: Dvojičku Zeme nájdeme do 10 rokov
- Piatoček: Ohlasujeme, že ohlásime ohlásenie o ohlásení
- Dobré ráno: Taiwan si bude voliť prezidenta. Vojna s Čínou je bezprecedentné riziko
- Sme národné: Peter Mikuláš: Som len interpret naučenia nôt, interpret toho, čo zapísal skladateľ
Recept dňa

Ako variť nenáročne? Vybrali sme trinásť receptov na jednoduché hlavné jedlá.
Dnes očakávame
- Tlačová konferencia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica s témou Prípad, ktorý sa udial na Zámockej ulici v roku 2022
- Tlačová konferencia ministerstva školstva o bezpečnosti na školách
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestuje na návštevu Švajčiarska
- 75. ročník udeľovania amerických televíznych cien Emmy
- V americkom štáte Iowa sa uskutočnia prvé primárky republikánov, ktorých účastníci vyberú kandidáta do novembrových prezidentských volieb
Dnes v histórii

V roku 1845 uhorský kráľ Ferdinand V. povolil Ľudovítovi Štúrovi vydávanie slovenských politických novín písaných uzákonenou štúrovskou slovenčinou s názvom Slovenskje národňje novini.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
