SME

Ranný brífing: Pellegrini sa konečne rozhýbal, podržtaška má vyše dvadsaťročnú históriu

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Po týždňoch odkladania predseda Hlasu Peter Pellegrini oficiálne ohlásil, že bude kandidovať za prezidenta. S volebným heslom: „Slovensko už potrebuje pokoj.“ Hneď v prvom prejave sa začal vymedzovať proti najvážnejšiemu súperovi Ivanovi Korčokovi aj proti súčasnej hlave štátu Zuzane Čaputovej.

Mnohých politikov už niekto označil za podržtašky, no Peter Pellegrini všetkých prekonal. Jeho nový titul pochádza asi z češtiny. Slovo podržtaška vo význame „prisluhovač, pätolizač“, „bezvýznamný, nedôležitý človek“ sa na Slovensku nepoužíva dlho, prvá zmienka pochádza z roku 2002.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Pellegrini sa konečne rozhýbal, podržtaška má vyše dvadsaťročnú históriu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Čakanie na Pellegriniho sa oficiálne skončilo. Operu mu vybavovali už začiatkom decembra

Predseda Hlasu Peter Pellegrini oficiálne ohlásenie svojej kandidatúry na prezidenta týždne odkladal. Prípravy na jeden z najzásadnejších dní jeho politickej kariéry pritom prebiehali už od začiatku decembra.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií, ktoré denníku SME poskytli zo štátnej opery v Banskej Bystrici, sa stretnutie k prenájmu priestorov pre podujatie strany Hlas konalo už pred mesiacom a pol - 7. decembra. Zmluvu o prenájme sály či techniky spolu za 16-tisíc eur zverejnili minulý týždeň.

Pellegrini pritom v decembri hovoril, že chce o svojej kandidatúre rozmýšľať ešte aj počas vianočných sviatkov. Oficiálnym oznámením kandidatúry sa však odďaľovanie závažnejšieho vymedzovania sa či konfrontácie so súpermi úplne končí a tento moment sa dá považovať za skutočný začiatok kampane.

Pellegrini vstupuje do kampane v situácii, ktorá na Slovensku ešte nenastala. O kreslo prezidenta budú zrejme bojovať dvaja z troch predsedov koaličných strán. Kandidatúra Pellegriniho aj Andreja Danka v prezidentských voľbách by znamenala, že sa môžu stretnúť v televíznych debatách aj ako súperi.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Hlasu tak môže čeliť aj výpadom z vlastných koaličných radov. Heslo jeho kampane pritom znie „Slovensko už potrebuje pokoj“.

  • Nový šéf Hlasu: Ak by Pellegrini vyhral prezidentské voľby, vzdá sa postu predsedu strany Hlas. Jeho náhradníka budú v strane hľadať medzi podpredsedami strany a jej generálnym manažérom, ktorými sú Denisa Saková, Richard Raši, Erik Tomáš, Zuzana Dolinková a Matúš Šutaj Eštok. Predsedom parlamentu by sa po Pellegriniho odchode do prezidentského paláca stala Saková alebo Raši.
  • Pellegrini občanom sľubuje, že bude mlčať: Ako politická nosnica leghornka sa naučil, že kľúčom na dosiahnutie úspechu je sedieť v tichu a teple v hniezdočku. Ibaže občania na rozdiel od neho vedia, že konflikt a spor je popri moci ústredným motívom politiky. Pellegrini teda voličom sľubuje, že keď ho zvolia, on sa bude pozerať do steny. Neodolateľná ponuka, píše Peter Tkačenko.

Jazykovedci preskúmali termín podržtaška. Dá sa aj preložiť do angličtiny

Slovo podržtaška vo význame „prisluhovač, pätolizač“, „bezvýznamný, nedôležitý človek“ sa na Slovensku nepoužíva dlho, zistila na žiadosť SME Sibyla Mislovičová z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra.

SkryťVypnúť reklamu

V korpuse textov, čo je rozsiahla databáza, ktorú jazykovedci vedú, sú o ňom prvé doklady z roku 2002. Nachádza sa aj v Slovníku slangu a hovorovej slovenčiny od Petra Oravca z roku 2014. Na Slovensko sa slovo dostalo pravdepodobne z češtiny. V Slovníku nespisovné češtiny je zachytené už v roku 2006.

„Slovo podržtaška sa používa v oboch rodoch. V ženskom podržtašky a v mužskom podržtaškovia, pričom mierne prevažuje ženský rod,“ hovorí jazykovedkyňa.

Výraz podľa nej možno považovať za hanlivý, prípadne silne expresívny. „Keďže ide o expresívny, pejoratívny výraz, je nevhodný do oficiálnych prejavov, čo teda naši politici ani novinári nedodržiavajú,“ dodáva Mislovičová.

Prekladateľka Ivana Krekáňová v angličtine priamy ekvivalent k výrazu podržtaška nenašla. Najbližšie je podľa nej slovo „minion“. „Je to taký prisluhovač, poskok. Ale tiež je to významovo trochu odlišné, pretože sa vzťahuje skôr na poskoka pätolizača,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
  • Pellegriniho potrebujeme. Vo vesmíre: Peter Pellegrini si za to môže sám, konkrétne nevyžiadaným vyhlásením o sebe (to vždy robí galibu, len nie každý na to už prišiel) v čase koaličných rokovaní, v jednoduchom znení: ja nebudem žiadny podržtaška. No bolo vám to treba? Pýta sa Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

  • Škandalózne Ficove vyjadrenia: Premiér Robert Fico sa v stredu stretne s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. V relácii RTVS Sobotné dialógy spresnil, že schôdzka sa udeje na Ukrajine v Užhorode. Premiér v RTVS opakoval svoje tvrdenia o tom, že je proti členstvu Ukrajiny v NATO a tvrdil, že Ukrajina nie je suverénna a samostatná.
  • Danko nazval Ukrajinu veľkou dierou: Vzhľadom na aktuálnu neschopnosť parlamentu prijímať zákony je pre podpredsedu Národnej rady a prezidentského kandidáta Andreja Danka teraz prioritou zmena rokovacieho poriadku. K téme Ukrajiny Danko povedal, že by nikdy nemala byť v Európskej únii. Mala by byť podľa neho nárazníkovou zónou.
  • Zomrel jeden z najbohatších Slovákov: Vo veku 66 rokov zomrel po dlhej a ťažkej chorobe jeden z najbohatších Slovákov Michal Lazar, bývalý riaditeľ Železníc Slovenskej republiky. Jeho majetok sa odhaduje na 200 miliónov eur. Najcennejším aktívom jeho podnikateľského portfólia bola popradská Tatravagónka.

Za protesty v Rusku hrozí vysoký trest. Občanov jedného regiónu to však nezastavilo

Pre obavy z vysokého trestu nie sú hromadné demonštrácie v Rusku bežné. Napriek tomu sa tam pred pár dňami odohrali jedny z najväčších protestov od začiatku februárovej invázie na Ukrajinu. Vojny sa však netýkali.

SkryťVypnúť reklamu

Neprišlo k nim vo veľkých mestách ako Moskva či Petrohrad, ale v republike Baškirsko na úpätí Južného Uralu. Stalo sa tak po tom, čo tamojšieho známeho aktivistu Faila Alsynova odsúdili na štyri roky v trestaneckej kolónii.

Nepokoje sa nerozšírili do ďalších oblastí, no pre ruskú vládu môžu potenciálne byť problémom.

„Demonštrácia je určite tŕňom v oku (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Ľudia z regiónu za Uralom totiž vysielajú Moskve signál, že sú schopní protestovať,“ povedal Juri Rešeto, šéf kancelárie televízie Deutsche Welle v lotyšskej Rige, ktorý dlhodobo pokrýva diania v Rusku.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ukrajinský dron v Petrohrade: Ukrajine sa podarilo vyslať dron až do blízkosti ruského Petrohradu, vyhlásil v Davose ukrajinský minister strategického priemyslu Oleksandr Kamyšin. Použitý dron vyrobila Ukrajina, stál v prepočte niečo vyše 320 eur a preletel 1 250 kilometrov. Ukrajinské médiá už predtým informovali o útoku na sklad paliva v petrohradskom prístave.
  • Útok štvortonovou protilodnou raketou: Rusi odpálili na Ukrajinu protilodnú strelu P-35 s hmotnosťou štyri tony a dĺžkou desať metrov, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1962. Raketu sa podarilo zostreliť, ide však o prvý známy prípad jej použitia.
  • Zvýšenie útočnej aktivity: Ruská armáda zvýšila útočnú aktivitu na celom fronte. Ešte výraznejšie však vzrástli jej straty, tvrdí britský rezort obrany. Spravodajská služba britského ministerstva obrany cituje údaje ukrajinského generálneho štábu z 19. januára, z ktorých vyplýva, že počet ruských útokov na frontových líniách vzrástol oproti predchádzajúcemu dňu o 27 percent.
  • Dobytie osady Krochmaľne: Rusi tvrdia, že sa im podarilo dobyť malú osadu Krochmaľne vo východoukrajinskej Charkovskej oblasti. Ukrajinská armáda uvádza, že dobytie tejto dediny nemá žiaden strategický význam, keďže je v nej len zopár domov.
  • Boje potrvajú najmenej dva roky: Vojna na Ukrajine potrvá najmenej ďalšie dva roky, odhadujú americké a ďalšie západné spravodajské služby. Kvôli týmto hodnoteniam sa Biely dom snaží zabezpečiť finančnú a vojenskú podporu Ukrajiny aj pre prípad, že súčasný prezident Joe Biden nevyhrá nadchádzajúce americké voľby.
  • Navýšenie výroby munície v Únii: Európska únia bude schopná od roku 2025 vyrábať najmenej 1,3 milióna kusov munície ročne, povedal eurokomisár Thierry Breton s tým, že väčšina z nej prioritne pôjde na Ukrajinu, pretože tam ju potrebujú najviac.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Skopíroval Toyotu a predával ju za polovicu. Ako sa z BYD stala hrozba našich automobiliek

V roku 2011 sa v televízii Bloomberg šéf automobilky Tesla Elon Musk zasmial, keď sa ho moderátorka Betty Liu spýtala, či sa neobáva konkurencie čínskej automobilky BYD. „A videli ste to auto? Nemyslím si, že majú dobrý produkt,“ reagoval vtedy Elon Musk.

O dvanásť rokov neskôr čínska automobilka prekonala Teslu. V poslednom štvrťroku 2023 predala rekordných 526-tisíc baterkových áut, čo bolo o 42-tisíc viac ako Tesla.

Americká automobilka ostala s 1,8 miliónmi predaných áut za celý minulý rok jednotkou v globálnom predaji, ale BYD s 1,6 miliónmi predaných áut jej dýcha na chrbát. Za dvojicou je s veľkým odstupom nemecký Volkswagen s predajmi 825-tisíc elektrických áut.

SkryťVypnúť reklamu

BYD je vlajková loď čínskeho autopriemyslu a vrchol ľadovca. Vlani v exporte áut Čína tromfla automobilovú veľmoc Nemecko a tento rok predbehne Japonsko.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Štvordňový pracovný týždeň: Slovensko bude „vo veľmi krátkom čase“ patriť ku krajinám, ktoré zavedú štvordňový pracovný týždeň - zatiaľ ako experiment, povedal premiér Robert Fico na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. INDEX sa na tento nápad pozrel očami firiem a ekonómov.
  • Biznis prešovskej legendy: Prešovská Bagetéria je pre domácich „legendárny“ podnik. Málokto však vie, že v posledných mesiacoch sa za ňou odohrávajú čudné zmeny, ktoré sú spojené so zmenou prevádzkovateľa, konkurzom aj státisícovými dlhmi voči štátnym inštitúciám.
  • Čína začína byť pridrahá: Výrobcovia v Číne zápasia s rastúcimi nákladmi. Mnohí sa preto snažia presunúť výrobu do lacnejších centier v iných krajinách. Správa spoločnosti Rhodium Group vlani odhalila, že investície v Číne klesli v roku 2022 na menej ako 20 miliárd dolárov z maxima 120 miliárd dolárov v roku 2018.

Pre Vlhovú sa po páde sezóna skončila. Odletela na konzultácie do Švajčiarska, čaká ju operácia

Švajčiarsky tréner Mauro Pini informoval, že jeho zverenka Petra Vlhová si poškodila väzy v pravom kolene a sezóna sa pre ňu predčasne skončila. Slovenská lyžiarka mala ťažký pád obrovskom slalome v Jasnej, v ktorom spravila chybu v deviatej bránke a do ďalšej sa už nevošla.

SkryťVypnúť reklamu

Vlhová odletela do Švajčiarska, kde ju po zranení čakajú konzultácie s lekármi. Jej otec Igor Vlha potvrdil, že ju v blízkom období čaká operácia.

„Petra odletela do Švajčiarska na konzultácie s lekármi, ktorí zhodnotia jej stav a budeme postupovať podľa ich prognóz. Nemám ani ja bližšie informácie, ale verím, že jej operácia dopadne dobre,“ uviedol Vlha.

Preteky obrovského slalomu vyhrala švédska lyžiarka Sara Hectorová, ktorá uspela pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou s veľkým náskokom 1,52 s. Švédka priznala, že po prvom kole mala zmiešané pocity. „Prišlo sem veľa ľudí a je veľmi, veľmi smutné vidieť Petru, ktorá spadla a zranila sa. Je to najhoršia vec, ktorá sa mohla stať,“ priznala.


Vláda chce nové pravidlá v kultúrnych inštitúciách. A vyše stotisíc ľudí nechce Šimkovičovú za ministerku

Len dva dni stačili na to, aby vyše stotisíc ľudí podpísalo petíciu za odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Online spustili v stredu 17. januára a podpisovanie stále naberá na intenzite.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi signatármi je aj množstvo osobností z oblasti kultúry a umenia, ako napríklad Eva Pavlíková, Kamila Magálová, Ady Hajdu, Zuzana Szatmáry, Marek Ormandík či Viliam Klimáček. Niektoré z nich pripojili k svojmu podpisu aj krátky komentár.

„Podpisujem výzvu, lebo to, čo sa deje v ministerstve kultúry pod vedením extrémistických antieurópskych síl, je neprijateľné. Slovenská kultúra si nezaslúži, aby ju viedli hlupáci,“ napísala Magda Vášáryová.

Vlna kritiky sa zdvihla po ministerkiných útokoch proti LGBTI+ organizáciám, ako aj pre aktuálne návrhy úprav zákonov z oblasti kultúry. Umelecká obec aj opozícia ich vníma ako snahu vlády o väčší vplyv nad kultúrnymi inštitúciami.

„Účelové aktivity ministerstva pod Vaším vedením sú nesystematické, deštruktívne, netransparentné, vykonávané výlučne z pozície moci, bez odborných kompetencií či reflexie,“ píše sa v petícii.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

  • Vydržia aj napriek útokom ministerky: „Je to forma útoku, ktorým sa ministerka snaží deklarovať, aká je tradičná a národná,“ hovorí Róbert Furiel, šéf organizácie Saplinq, o ktorej Martina Šimkovičová vyhlásila, že táto mimovládka už z jej rezortu nedostane „ani cent“.
  • Nemožná diskusia s ministerstvom: „Aktuálna politická situácia je nastavená takým deštruktívnym spôsobom, že som sa jednoducho rozhodol odstúpiť,“ hovorí Jen Kratochvil, ktorý rezignoval z postu riaditeľa Kunsthalle Bratislava po tom, čo ministerstvo kultúry odmietlo financovať plánovaný program galérie na rok 2024.
  • Zo švédskej utópie ťažia iní: Pri spoločnom živote v komúne kedysi narážali na rôzne prežívanie sexuality či extrémne politické názory. Po 25 rokoch stačila jedna oslava narodenín, aby bolo zrejmé, kto ako žije dnes aj kto zostal psychicky narušený.

Rozhovory ZKH

Čo by spôsobilo spolitizovanie fondov v kultúre? Ako vyriešiť problém s Kunsthalle? Ako zvláda svoju funkciu ministerka kultúry Martina Šimkovičová? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so Zorou Jaurovou, poslankyňou za Progresívne Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte Tabouleh, arabský petržlenový šalát. Tento sýty šalát vďaka svojmu zloženiu pomáha tráveniu.

Dnes očakávame

  • Prezidentka Zuzana Čaputová prijme zástupcov cirkví a náboženských spoločností
  • Premiér Robert Fico vystúpi na konferencii pri príležitosti 100. výročia narodenia kardinála Korca
  • Brífing predstaviteľov ZMOS a združenia SK8 na tému zmeny financovania a pokračovania v decentralizácii samospráv

Dnes v histórii

Spoločnosť Apple predstavila 22. januára 1984 v televíznej reklame počítač Macintosh, prvý osobný počítač, ktorý spopularizoval počítačovú myš a grafické používateľské rozhranie.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 503
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 140
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 941
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 016
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 939
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 538
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský v šarvátke v zápase s Bostonom

Montreal pokračuje vo víťaznej sérii.


Sportnet, TASR
Adrián Chovan.

Neuveriteľné, aký zákrok vytiahol. Poliakom sa bude snívať.


Fotka zo zápasu DOXXbet Vlci Žilina - HK Nitra.

Kormidelník obhajcu titulu si uvedomuje silné stránky súpera, ktorý si v základnej časti získal rešpekt.


TASR
Pozrite si, v akých dresoch nastúpi Slovensko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si prehľad dresov na MS v hokeji 2025 vo švédskom Štokholme a v dánskom Herningu.


SkryťZatvoriť reklamu