BRATISLAVA. Narušenie demokracie pomocou umelej inteligencie počas minuloročných septembrových parlamentných volieb na Slovensku slúži ako varovný príklad pre nadchádzajúce voľby na celom svete.
Svetové ekonomické fórum (WEF) na to opätovne upozornilo v tohtoročnej správe o globálnej kyberbezpečnosti.
Búrka dezinformácií, aká vypukla pred slovenskými septembrovými voľbami, narúša podľa WEF podstatu demokracie. Na sociálnych sieťach sa Slovenskom šírila zvuková nahrávka, ktorá údajne zachytila rozhovor politika a zástupcu médií o plánoch na manipuláciu volieb vrátane kupovania hlasov. Hoci bola rýchlo označená za deepfake, falošnú zvukovú nahrávku vytvorenú pomocou umelej inteligencie, spôsobila vážne škody.
„Tento incident slúži ako mrazivé svedectvo o rastúcich hrozbách počas volieb, kedy sa umelá inteligencia stáva mocným nástrojom manipulácie,“ varovalo WEF aj vo vlaňajšom novembrovom dokumente o voľbách a umelej inteligencii.
V roku 2024 sa uskutočnia voľby vo viac ako 45 krajinách. Voliči budú rozhodovať o tom, kto bude riadiť ekonomiky produkujúce polovicu svetového hrubého domáceho produktu. WEF prízvukuje, že v období masívneho využívania generatívnej umelej inteligencie si medzinárodné spoločenstvo musí vziať ponaučenie zo Slovenska a prehodnotiť nástroje na ochranu demokracie.
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online