SME

Smer, Hlas a SNS odignorovali varovania eurokomisie aj prokuratúry. Čo znamená dnešné hlasovanie?

Vládna koalícia obmedzila rozpravu na 20 hodín.

Hlasovanie o skrátenom konaní v súvislosti s novelou Trestného zákona.Hlasovanie o skrátenom konaní v súvislosti s novelou Trestného zákona. (Zdroj: Jozef Jakubčo/SME)

BRATISLAVA. Odmietli brať do úvahy výhrady Európskeho parlamentu, aj nástojčivé varovanie eurokomisára Didiera Reyndersa, že Európska komisia "nebude váhať podniknúť akýkoľvek krok, ktorý bude potrebný pre zabezpečenie rešpektu k právu Európskej únie."

Koalícia Smeru, Hlasu a SNS nevypočula ani kritické hlasy od Úradu Európskej prokurátorky, slovenských prokurátorov a ani časti domácich odborníkov.

Vládni poslanci tesnou väčšinou 77 hlasov po dva týždne trvajúcej rozprave odobrili skrátené legislatívne konanie k novele trestného zákona. Otvorili tým cestu k rýchlemu schváleniu samotných zmien v trestnej politike štátu vrátane rušenia špeciálnej prokuratúry a zmierňovania trestov za ekonomickú kriminalitu.

SkryťVypnúť reklamu

Až do utorka večera pritom stále platilo, že diskusia o dôvodoch na expresné prerokovanie návrhu mala pokračovať zrejme do konca týždňa.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) však ihneď po návrate z dvojdňovej pracovnej cesty v Poľsku a Bruseli navrhol nočné rokovanie parlamentu, čím dokončenie rozpravy urýchlil.

Želanie o urýchlení rokovaní vyslovil ešte cez víkend aj premiér Robert Fico (Smer).

Opozícia tak získala ďalší silný argument pre avizované podanie celého trestného balíčka vlády a spôsobu jeho prijímania na ústavný súd, čo už dlhší čas avizuje.

1. Prečo chce vláda prijať návrhy v skrátenom konaní?

Rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry aj znižovanie trestných sadzieb a premlčacích lehôt za ekonomickú kriminalitu sú výraznými zásahmi do fungovania systému spravodlivosti na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyčajne sa vládne reformy pripravujú aspoň mesiace za účasti odborníkov z ministerstiev a odbornej verejnosti, ktorá návrhy ešte pred ich predložením na rokovanie vlády a parlamentu pripomienkujú.

Vládny Smer s pomocou koaličných partnerov sa však rozhodol pre expresné prerokovanie. Premiér Robert Fico, minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) a ďalší politici strany tvrdia, že dôvodom je rozsiahle porušovanie ľudských práv Úradom špeciálnej prokuratúry, ktoré chce vláda urgentne zastaviť.

Denník SME však už tieto argumenty Smeru ešte v decembri vyvrátil. Predseda parlamentu Pellegrini zľahčuje postup vlády aj tým, že sa podľa neho v skutočnosti o zmenách diskutuje už od decembra a verejnosť tak má napriek skrátenému konaniu dosť času návrhy posúdiť.

SkryťVypnúť reklamu

Debata o návrhu v parlamente, či v médiách však nemá s pôvodným významom "odbornej diskusie" nič spoločné. Považujú sa za ňu totiž najmä pripomienky odborníkov z ministerstiev a tiež odbornej verejnosti v písomnej podobe, ktoré môžu byť zapracované do textu návrhu.

Tento postup, bežný pri príprave zákonov, vláda skráteným konaním vynechala.

Opozícia vidí za snahou o expresný postup vlády dva motívy. Prvým je zámer urýchliť zmeny, ktoré pomôžu aj stíhaným spriazneným ľuďom z prostredia strany Smer.

Druhým motívom bolo uzavrieť tému skôr, než sa spustí volebná kampaň k prezidentským voľbám a aby nepoškodila prezidentského kandidáta Hlasu a Smeru Petra Pellegriniho.

Pôvodný zámer zrušiť špeciálnu prokuratúru do 15. januára sa však vláde nepodarilo presadiť, keďže opozícia úmyselne predlžuje svojimi vystúpeniami v rozprave schôdzu parlamentu. Pellegrini už medzičasom tiež oznámil svoju kandidatúru.

SkryťVypnúť reklamu

2. Čo sa v parlamente udialo za posledných 24 hodín ?

Vládna koalícia sa v stredu večer rozhodla ukončiť obštrukciu opozície, ktorá rokovanie skrátenom konaní k novele trestného zákona naťahovala už jedenásť dní. Do diskusie sa totiž prihlásilo dovedna vyše sto rečníkov takmer výlučne z radov opozície.

Hodinu po prílete z Bruselu už predseda parlamentu Pellegrini zasadol do pléna parlamentu, aby využil svoju právomoc navrhnúť nočné rokovanie. Vládna väčšina mu návrh odobrila. Zvyšok prihlásených opozičných poslancov tak stihlo vystúpiť ešte počas noci.

V sále už bolo počas noci cítiť, že sa blíži koniec rozpravy tým, že sa do nej miestami prihlasovalo s reakciami na vystúpenia rečníkov menej opozičných poslancov.

Vo štvrtok nad ránom vystúpil s dvojhodinovým príhovorom stíhaný poslanec Smeru a spravodajca k návrhu Tibor Gašpar aj navrhovateľ minister spravodlivosti Susko.

SkryťVypnúť reklamu

V polhodinovom vystúpení opakoval už vyvrátené argumenty o tom, že skrátené konanie je potrebné pre porušovanie ľudských práv stíhaných. Rozprava sa definitívne skončila ráno o 4.21 hod a poslanci čakali na 11. hodinu, keď Pellegrini určil finálne hlasovanie o skrátenom konaní.

„Umlčali opozíciu," reagoval na kroky koalície predseda PS Michal Šimečka. "Usekli to úplne na hulváta,“ dodal. Predseda SaS Richard Sulík zopakoval zámer opozície obrátiť sa na Ústavný súd. Zmeny obaja prirovnávajú k návratu do dôb mečiarizmu.

3. Je už teraz zrejmé, kedy sa vláde podarí presadiť celý trestný balíček?

Umožnením skráteného legislatívneho konania sa koalícii Smeru, Hlasu a SNS otvára možnosť rýchleho prijatia celého balíčka zmien, ktorý mení trestnú politiku štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Svoj plán urýchľovať ich prijatie koalícia napĺňa aj tým, že vo štvrtok obmedzila čas rozpravy k novele Trestného zákona v prvom čítaní. Jej poslanci schválili, že o balíčku bude parlament rokovať 20 hodín. Bránia tak opozícii, aby zopakovala svoju obštrukciu hromadne sa prihlasovať do rozpravy, a tak odďaľovať schválenie kontroverzných zmien.

Návrh na obmedzenie rozpravy predniesol za tri kluby Smeru, Hlasu a SNS poslanec Smeru Marián Saloň.

Súvisiaci článok Nerobte to takto, žiada prezidentka koalíciu. Vysvetľujeme hlavné body jej vystúpenia Čítajte 

Rokovací poriadok umožňuje skrátiť rozpravu k niektorému z bodov. Určený čas na diskusiu sa potom rozdelí medzi poslanecké kluby pomerne podľa počtu ich poslancov.

Parlament začal o zmenách v Trestnom zákone rokovať ešte dnes o 12.30 hod. Po časovom obmedzení rozpravy môžu koaliční poslanci posunúť trestný balíček do druhého čítania už v piatok popoludní. Očakáva sa totiž, že koaliční poslanci nevyužijú svoj podiel času v diskusii - viac ako desať hodín dokopy pre Smer, Hlas a SNS.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom čítaní by mohli poslanci o novele trestného začať rokovať v stredu - už v rámci nasledujúcej februárovej schôdze. Zasadať k nej budú ešte výbory.

Ak koalícia zvolí dvadsaťhodinové časové obmedzenie aj pre druhé čítanie, kontroverzná novela k rušeniu špeciálnej prokuratúry a k znižovaniu trestov za ekonomickú kriminalitu by mohla byť kompletne schválená do konca budúceho týždňa. Následne by poslanci rokovali ešte o časti, ktorá rieši policajtov ako oznamovateľov korupcie.

Ani po prijatí návrhov z trestného balíčka v parlamente zmeny pravdepodobne nebudú platiť v praxi okamžite. Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že zvažuje ich vetovanie, na prelomenie jej veta však má vládna koalícia potrebných 76 hlasov. Pravdepodobne sa hlava štátu alebo aj opozícia obráti aj na Ústavný súd, ktorý môže, ale aj nemusí zmeny dočasne pozastaviť predbežným opatrením.

SkryťVypnúť reklamu

4. Ide o prehru opozície?

Nie. Vzhľadom na to, že koalícia disponuje v parlamente väčšinou 79 poslancov, od začiatku je zrejmé, že opozícia nemá dostatok hlasov na to, aby prijatiu zmien zabránila. Formálne pritom požadovala stiahnutie trestného balíčka vládou, čo sa jej nepodarilo dosiahnuť.

Opozícia však dokázala početnými vystúpeniami na decembrovej schôdzi parlamentu aj k nesúvisiacim návrhom zákonov oddialiť prijatie zmien.

Opoziční poslanci často využívajú plných dvadsať minút, ktoré rokovací poriadok priznáva písomne prihláseným rečníkom do rozpravy a následne na tieto vystúpenia reagujú desiatky poslancov v dvojminútových vstupoch takzvanými faktickými poznámkami.

O nadstavbu k tomuto postupu Progresívneho Slovenska, KDH a SaS sa ešte v decembri pokúsila pridať strana Igora Matoviča aj čítaním rozsiahlych pozmeňujúcich návrhov. Na ich prezentáciu totiž nie je v rokovacom poriadku žiadne obmedzenie. Ostatné strany opozície sa však k tejto obštrukcii nepridali.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícii sa vďaka zdržiavaniu podarilo zabrániť prijatiu zmien do Vianoc, ako vláda plánovala. Vláda tiež nemohla zrušiť špeciálnu prokuratúru k naplánovanému termínu - k 15. januáru.

Téma zásahov vlády do právneho štátu sa vďaka tomu stala súčasťou kampane k marcovým prezidentským voľbám. Opozícii sa tiež podarilo aktivizovať desiatky tisíc voličov, ktorý prišli protestovať na verejné zhromaždenia, čo môže mať dosah na podporu kandidátov na prezidenta.

5. Ako na schvaľovanie trestného balíčka reaguje prezidentský kandidát Peter Pellegrini?

Pellegrini sa počas decembra k trestnému balíčku vlády vyjadroval len výnimočne. Na opozičných zhromaždeniach však opozícia pripomínala, že Smer by zmeny nedokázal presadiť bez jeho súhlasu ako lídra koaličnej strany Hlas.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko dní predtým, ako Pellegrini v piatok minulý týždeň oficiálne oznámil svoju kandidatúru na prezidenta sa rozhodol zmeniť stratégiu. Stretol sa s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a následne informoval, že predloží pozmeňujúce návrhy, ktoré zmiernia niektoré úľavy v trestných sadzbách a premlčacích lehotách navrhovaných vládou.

Vládny Smer podobný postup neavizoval a pôvodné znenie novely trestného zákona naďalej podporuje aj SNS. Pellegrinimu tento postup môže pomôcť u voličov a tiež pred európskymi inštitúciami.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 533
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 638
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 280
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 759
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 655
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 819
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 805
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 333
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Carlos Sainz

Španiel údajne Brita v spätných zrkadlách vôbec nevidel.


Reuters
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu