BRATISLAVA. Zostávalo dva a pol hodiny, kým sa vo štvrtok podvečer v Bratislave a ďalších mestách po Slovensku stretli dosiaľ najpočetnejšie davy na protestoch proti rušeniu špeciálnej prokuratúry a proti znižovaniu trestov za korupciu.
Premiér Robert Fico so straníkmi zo Smeru narýchlo zvolal tlačovú konferenciu, aby zámery vlády obhájil. Televízie tak mohli vo večerných spravodajských reláciách popri informáciách z protestov odvysielať aj čerstvé Ficovo vyjadrenie.
Už od decembra členovia Smeru vo svojej argumentácii k obhajobe zmien v trestnej politike štátu zavádzajú, na čo upozornilo aj SME.
Tentoraz si však Fico pomohol otvoreným klamstvom, pri ktorom zneužil aj svoje stretnutie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne z predchádzajúceho dňa.
„Táto téma bola včera významnou časťou našej návštevy v Nemecku,“ tvrdil premiér na tlačovke. Scholz podľa Fica „ako keby ani nechcel veriť informáciám, že zomrel nejaký prezident Policajného zboru vo výkone väzby, že zomrel nejaký advokát“.
Aj keď úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského polícia vyhodnotila ako samovraždu a advokát Ľubomír Krivočenko zomrel na covid, Smer ich prípady považuje za dôkazy zásadného porušovania ľudských práv špeciálnou prokuratúrou, pre ktoré ju chce vláda zrušiť v zrýchlenom režime.

Ficovi by Scholzove sympatie k postupu vlády pomohli vyvážiť čoraz horšiu reputáciu, ktorej čelí od spojencov z EÚ a NATO. Nemecký kancelár patrí k najvplyvnejším európskym politikom.
Predstavitelia Európskej komisie, Európskeho parlamentu, Európskej prokuratúry, viacerí premiéri štátov EÚ, vláda Spojených štátov a tiež Ukrajiny totiž čoraz intenzívnejšie kritizujú Ficove protiukrajinské a protiamerické výroky alebo ohrozovanie právneho štátu na Slovensku.
„Takéto vyhlásenia sú nehodné spojenca NATO,“ reagovala americká vláda prostredníctvom veľvyslanectva na Slovensku.
Fico sa zároveň Scholzom zaštítil v deň, keď koaličná väčšina Smeru, Hlasu a SNS presadila nočné rokovanie parlamentu, čo urýchlilo prijatie skráteného legislatívneho konania k novele Trestného zákona.
V skutočnosti Fico aj Scholz ešte v stredu sami povedali, že o trestnom balíčku slovenskej vlády spolu ani len nediskutovali.

Scholz: O tomto sme nehovorili
V stredu večer o deviatej hodine predstúpil kancelár Scholz s premiérom Ficom v Berlíne pred novinárov po spoločnom stretnutí. Ani jeden z nich vo svojom prejave zásahy slovenskej vlády do trestnej politiky štátu nespomenul ako tému rokovania.
To, že sa rušením špeciálnej prokuratúry a zmierňovaním trestov za ekonomickú kriminalitu vôbec nezaoberali, vyplynulo jednoznačne z ich odpovedí na novinársku otázku.
„Ako už hovoril môj kolega (Robert Fico, pozn. red.), nehovorili sme o tom,“ povedal Scholz.
Podobne reagoval aj Fico. Povedal, že o vládnych zásahoch do právneho štátu na Slovensku hovoril so Scholzom len stručne na zasadnutí Európskej rady v Bruseli. Ten sa konal 14. a 15. decembra.
„Mal som možnosť veľmi krátko hovoriť s pánom kancelárom o situácii na Slovensku - ale nie tu a dnes (...),“ povedal Fico v utorok v Berlíne.

Ani na decembrovom európskom summite však Fico kancelárovi zjavne nestihol prezentovať ani hlavné argumenty, pre ktoré sa urýchlene snaží zmeniť Trestný zákon. Naznačil to vo svojej odpovedi pri otázkach novinárov.
„Pán kancelár, neviem, či sa k vám táto informácia dostala, alebo nedostala. Ale ja som bol ako opozičný líder v priebehu troch rokov štyrikrát obvinený, ani raz za ekonomickú trestnú činnosť, všetko to boli politické aktivity a bol som dva centimetre od vzatia do väzby,“ informoval kancelára na tlačovke cez odpoveď na novinársku otázku.
Z Ficových a Scholzových slov z Berlína teda nijako nevyplýva, že by nemecký kancelár na spoločnom stretnutí akokoľvek uznal dôvody slovenskej vlády na zásahy do trestnej politiky štátu.
Scholz, naopak, krátkou a diplomaticky formulovanou poznámkou Slovensku vyslal signál, že rešpektovanie právneho štátu je pre Nemecko dôležité.
„Právny štát je ústredným princípom Európskej únie a všetci sa musíme tohto pridržiavať,“ dodal nemecký kancelár.

Parlament pokračuje v ťažení proti špeciálnej prokuratúre
Napriek kritike inštitúcií Európskej únie zatiaľ vládna koalícia zrýchlila prijatie svojho trestného balíčka, ktorý opozícia prezýva „promafiánsky".
Ešte v stredu večer koaličná väčšina na návrh predsedu parlamentu Petra Pellegriniho z Hlasu presadila nočné rokovanie parlamentu, čím urýchlila prijímanie zmien.
Prihlásení rečníci z opozície tak vyčerpali svoje vystúpenia v noci a vo štvrtok už vládni poslanci 77 hlasmi schválili zrýchlené rokovanie k novele Trestného zákona.
Keďže opozícia od decembra úmyselne naťahuje rozpravu aj k nesúvisiacim návrhom zákonov početnými vystúpeniami, vládna väčšina vo štvrtok obmedzila rokovací čas pre prvé čítanie trestnej novely na dvadsať hodín.
V dôsledku tohto sa návrh znižujúci tresty a premlčacie lehoty za ekonomickú kriminalitu a návrh rušiaci špeciálnu prokuratúru posunuli do druhého čítania už v piatok popoludní. „Za“ hlasovalo 76 poslancov, čo je najtesnejšia väčšina.
Druhé a tretie čítanie návrhu je na programe od stredy budúceho týždňa, zákon by mohol byť následne schválený už vo štvrtok.

Beata
Balogová
