SME

Víkendový výber: Zaoberať sa tým, či sa chlapci maľujú, to je dnes úplne padnuté na hlavu

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Zaoberať sa tým, či sa chlapci maľujú, to je dnes úplne padnuté na hlavu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Príjemný víkend! „Pani ministerka obnovila kultúrnu spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom v čase, keď oni vo vojne ničia životy nielen umelcov na Ukrajine, ničia aj ich divadlá a pamiatky,“ kritizuje Martinu Šimkovičovú herečka Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková, ktorá nedávno získala vyznamenanie od prezidentky. Reportérka Daniela Hajčáková sa s ňou zhovárala o jej občianskych postojoch, ale aj o tom, aké je starnúť v povolaní herečky či za aké verejné vyjadrenia dostala najviac nadávok.

Som zvedavá, ako u vás budem dva mesiace žiť, hovorila česká režisérka Daniela Špinar, keď sa vlani v lete stretla s reportérkou denníka SME Kristínou Kúdelovou a hovorila o svojej pracovnej ceste na Slovensko. So Slovenským národným divadlom sa dohodla, že s hercami z Činohry naštuduje hru Sme v pohode o skrytých partnerských vzťahoch a všetkých tabu z intímneho života. Keďže jej spracovanie je poznamenané tým, že je trans žena, nebola si istá, ako to Slováci prijmú. Pred pár dňami sme sa s Danielou Špinar rozprávali znovu. Pred sebou mala posledný týždeň do premiéry - a za sebou?

SkryťVypnúť reklamu

Prinášame vám aj rozhovor so Zuzanou Mračkovou, ktorú na sociálnych sieťach sledujú tisíce ľudí a ona otvorene hovorí aj o svojej recidíve bulímie. Otvára tak tabuizovanú tému, ktorou sú poruchy príjmu potravy u žien po tridsiatke.

Prečítať si môžete aj o oscarových nomináciách, o tom, že Michal Kaščák berie Pohodu do Kyjeva, ale aj o nestarnúcom 93-ročnom mužovi, ktorý ukazuje, ako správne starnúť.


Eva Pavlíková: Skončíš v pekle, písali mi ľudia. Najviac hejtu mi prišlo po výroku o veriacich

V januári herečka Eva Pavlíková získala od prezidentky Zuzany Čaputovej štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj.

Aj prezidentka vyzdvihla, že otvorene hovorí o svojich občianskych postojoch. „Dvadsaťdeväť rokov som žila v zriadení, keď sa iné hovorilo doma a iné nahlas. Nesmierne si vážim, že po roku 1989 ma nemôže nikto za verejne prezentovaný názor vyhodiť z práce ani odsúdiť. Môže vám síce niekto vynadať, aj takú skúsenosť mám, ale to už je súčasť demokracie. Našou úlohou ako verejne známych osôb nie je strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že nás sa veci netýkajú, lebo my si len robíme svoju prácu,“ hovorí pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore vysvetľuje aj to, prečo chce verejne hovoriť o tom, koho podporí v prezidentskej kampani, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová už podľa nej dosiahla dno, a preto by mala odísť, ale odhaľuje aj, prečo uvažuje o tom, že sa raz presťahuje za dcérou Katarziou do Prahy.

Daniela Špinar má po tranzícii premiéru v SND: Zaujíma ma, či je ministerka kultúry normálna

Mám šťastie, že som celkom sebavedomý človek a že som už mala za sebou úspešnú kariéru, keď som nastúpila cestu tranzície, hovorí Daniela Špinar.

Na prestížnej DAMU absolvovala herectvo a réžiu a od roku 2015 bola sedem sezón umeleckou riaditeľkou Činohry Národního divadla v Prahe. Aj tak však pocítila, že na spoločenskom rebríčku klesla, cítila, že ako trans žena má menej rešpektu ako muž.

SkryťVypnúť reklamu

„Človek netuší, aká náročná cesta to je, kým sa na ňu nevydá. Prežíva vtedy búrlivú fázu života. Začína úplne odznova, niekedy aj stratí prácu, je zraniteľný a neustále sa musí konfrontovať s tým, ako naňho okolie reaguje. Výsmechom, šikanovaním, násilím,“ vraví.

Vedela, že naštudovanie hry amerického dramatika Paula Rudnicka, založenej na troch standupoch, si bude vyžadovať odvážnych hercov, a tých našla v Gabriele Dzuríkovej, Ľubošovi Kostelnom a Zuzane Fialovej.

Kým ju nacvičovali, z prostredia Slovenského národného divadla unikali rôzne informácie o nepokoji v samotnom súbore aj špekulácie o tom, či sa ministerka kultúry nepokúsi premiéru (naplánovanú na koniec januára) zastaviť.

Daniela Špinar sa sústredila na iné. „Cítila som, že Slováci to vnímajú skôr ako správny krok. Na spracovanie tejto témy dozrel čas a myslím si, že mu prospelo aj to, že sa pri ňom premiešala česká a slovenská tvorivá energia,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Má krásny profil, dve deti a bulímiu: Najbližšie okolie si roky nemusí nič všimnúť

Poruchami príjmu potravy trpí takmer celý život. „Vracať som začala, keď som mala trinásť rokov, no myslím si, že sa to celé začalo niekedy oveľa skôr. Možno keď som mala päť rokov. V podstate si nepamätám, že by som niekedy bola spokojné a veselé dievčatko. Vždy som bola dosť samotárska a trochu divná,“ hovorí Zuzana Mračková.

Na sociálnych sieťach ju sledujú tisíce ľudí a ona otvára aj tabuizovanú tému, ktorou sú poruchy príjmu potravy u žien po tridsiatke. „Píšu mi ženy, ktoré sú dvadsať rokov vydaté, ale ich manželia či partneri o tom netušia. S poruchami príjmu potravy ide celkovo veľmi veľa hanby,“ hovorí.

„Môj profil sledujú najmä 35- a viacročné ženy a ozýva sa mi ich veľa naprieč celým spektrom. Sú to verejne známe ženy aj úplne obyčajné mamy dvoch či troch detí. V tomto si choroba nevyberá.“

SkryťVypnúť reklamu

Barbie prehráva s Oppenheimerom už pri oscarových nomináciách. Predbehli ju aj ďalší

Očakával sa najmä veľký súboj filmov Oppenheimer a Barbie. No dopadlo to inak. Americká filmová akadémia po vyhlásení oscarových nominácií vyslala do súboja o jej ceny hlavne snímky, ktoré hovoria dôležité príbehy z americkej histórie.

Oppenheimer režiséra Christophera Nolana o otcovi atómovej bomby získal nominácií najviac – trinásť. Desať ich získala snímka Martina Scorseseho Vrahovia mesiaca kvetov, ktorá sa odohráva na indiánskych územiach v Amerike, kde sa rozpúta honba za ropou.

Aké šance majú na zisk Oscarov ďalšie filmy?

Kaščák prináša Pohodu na Ukrajinu

„Som presvedčený, že po dvoch rokoch krutej ruskej agresie je dôležité ukázať Ukrajinkám a Ukrajincom podporu a spolupatričnosť aj priamo v ich krajine," hovorí Michal Kaščák, šéf festivalu Pohoda.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinou na Slovensko prináša ukrajinských interpretov a interpretky, po prvýkrát však prinesie hudobné mená zo slovenskej a českej scény na Ukrajinu, keďže aktuálne nemajú možnosť zažiť veľa koncertov zahraničných umelcov a umelkýň.

S podujatím Pohoda loves Ukraine tak Kaščák mieri do Kyjeva. V sobotu 27. januára sa tu v známom kyjevskom klube Atlas uskutoční jednodňový festival, na ktorom vystúpi päť slovenských kapiel: FVLCRVM, Berlin Manson, Karpatské chrbáty, Fara a Vydrapená bužírka Punk Systém a tri ukrajinské skupiny Stanstiya Mir, Hyphen Dash a Lucas Bird. Špeciálnym hosťom bude legendárny Michael Kocáb.

Už som otrávený z toho, ako ma sekíruješ. Pozor na mamy, aj po smrti na vás budú mať vplyv

Odmietam počúvať tie tvoje výčitky. Som unavený a otrávený z toho, ako ma stále sekíruješ. V jednom kuse, dennodenne.

SkryťVypnúť reklamu

Keď už má Jón napnuté nervy na prasknutie, na mamu zvyšuje hlas. Je to pochopiteľné, na islandskej samote s ňou strávil skoro celý život. Jej vplyvu ani prítomnosti sa nedalo vyhnúť - veď to poznajú takmer všetci, že deťmi svojich rodičov zostávajú aj vtedy, keď tie už dosiahli zrelý vek.

No situácia Jóna je predsa len trochu špecifická. Mama naňho dozerá a komentuje jeho život, aj keď už nežije.

Film Na ceste s mamou je príkladom toho, v čom severská kinematografia v posledných rokoch tak vynikala. Filmárom stačí na pohľad drobnosť, jeden konkrétny aspekt života, ktorý, keď sa dá na papier, nepresiahne niekoľko strán.

Nestarnúci silák: 93-ročný štvornásobný majster sveta má srdce tridsiatnika

Ak sa chceme naučiť, ako zdravo starnúť, môžeme sa obrátiť na Richarda Morgana. Tento Ír je vo svojich 93 rokoch štvornásobným majstrom sveta v halovom veslovaní, má srdce zdravého tridsiatnika alebo štyridsiatnika a percento telesného tuku asi ako chrt.

SkryťVypnúť reklamu

Je tiež objektom novej prípadovej štúdie, ktorú minulý mesiac uverejnil časopis Journal of Applied Physiology a ktorá sa zaoberala jeho tréningom, stravou a fyziológiou.

Výsledky štúdie naznačujú, že v mnohých ohľadoch je ideálnym príkladom zdravého starnutia v dobrej kondícii - nestarnúci muž so srdcom, svalmi a pľúcami človeka minimálne o polovicu mladšieho.

V iných ohľadoch je však obyčajný - bývalý pekár s vŕzgajúcimi kolenami, ktorý začal pravidelne cvičiť až po sedemdesiatke a ktorý stále trénuje väčšinou vo svojej záhradnej kôlni.

Krátery hlboké päťdesiat metrov našli iba na Sibíri. Ako vznikli?

Za posledné roky sa na Sibíri objavilo niekoľko zvláštnych kráterov. Trvale zamrznutá pôda akoby vybuchla a v zemi zostala niekedy až päťdesiat metrov hlboká diera.

SkryťVypnúť reklamu

Podivuhodné je, že krátery neobjavili vedci nikde inde na svete, iba na polostrove Jamal a na Gydskom polostrove na severe Ruska.

Krátery sú takmer dokonalé kruhy a môžu mať na šírku cez dvadsať metrov. Prvý objavili v roku 2012 a odvtedy vedci identifikovali aspoň ďalších sedem.

Výskumníci v priebehu rokov prišli s viacerými hypotézami o tom, ako mohli krátery vzniknúť.

Kultúrne tipy

V Slovenskom národnom divadle sú v pohode. Kam za kultúrou od 26. januára do 2. februára?

Víkendový recept

Hrnčekový, sypaný aj strúhaný. Vyberte si z našich receptov na tvarohový koláč.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 576
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 088
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 008
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 616
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 317
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 330
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 164
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu