BRATISLAVA. Vládny návrh, ktorý ruší špeciálnu prokuratúru a výrazne mení trestnú politiku štátu, má 67 strán.
Kým podobne rozsiahle reformy sa bežne pripravujú aj rok alebo dva, vláda chce svoju presadiť v skrátenom konaní. Pôvodne mala platiť už od začiatku januára, teda zrejme skôr, ako by si väčšina odborníkov na trestné právo dokázala preštudovať jeho dosahy.
Najväčšia kritika sa sústreďuje na znižovanie trestných sadzieb za korupciu a hospodársku trestnú činnosť či skokové zmeny v limitoch škôd, čo spôsobí, že aj za trestné činy so škodou okolo 300-tisíc, páchateľ dostane iba podmienku.
Pre skracovanie premlčacích lehôt sa niektoré trestné činy nebudú môcť vyšetrovať už po troch rokoch.
Praktické dosahy týchto zmien už denník SME spísal.
Novela však prináša aj viacero iných zásadných zmien, ktoré budú mať dosah na také trestné činy, pri ktorých sa trestné sadzby priamo nemenia.
Ovplyvní tisíce prípadov vrátane veľkých medializovaných káuz. Skomplikuje prácu polície pri vyšetrovaní korupcie. Tisíce väzňov sa budú môcť dostať skôr na slobodu alebo do domáceho väzenia.
Naopak, do väzenia sa ťažšie dostanú aj delikventi, ktorí spáchali ten istý trestný čin po druhý raz. Reforma zahltí justičný systém, nepripravený na také veľké zmeny, ktorý nepochybne bude robiť chyby.
Denník SME spísal niekoľko zmien, ktoré zásadne zmenia trestnú politiku.
Do väzenia sa páchatelia dostanú ťažšie
Už teraz je zrejmé, že výrazne pribudne podmienečných trestov. Nielen preto, že sa významne znížia trestné sadzby pri niektorých trestných činoch. Zmenou je aj to, že súd bude môcť podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody aj pri trojročnom treste (dnes najviac pri dvojročnom), resp. štvorročnom s probačným dohľadom (dnes najviac pri trojročnom s probačným dohľadom).