Kampaň Petra Pellegriniho má nejasnosti vo financovaní, no na ich vyriešenie chýba orgán aj sankcie. Hlas tvrdí, že bude svojmu šéfovi kampaň financovať z darov a členských príspevkov, no podľa prepočtov SME musela strana oboje minúť už v kampani pred poslednými parlamentnými voľbami.
Protesty, ktoré zvolali opozičné strany a občianski aktivisti proti zmenám v trestnej politike štátu, opäť nabrali na sile. Spolu sa na námestiach stretlo vyše 60-tisíc ľudí. Tu nie sme v Rusku, rečnil predseda PS Michal Šimečka a ľuďom vyslal nádej, že zo Slovenska nikdy nebude „Orbánistan.“
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Hlas skúša, ako obísť nové pravidlá financovania prezidentských volieb
- Námestia nechcú podržtašky či mafiu. Proti vláde už protestovalo vyše 60-tisíc ľudí
- Orbán zostal sám. Európski lídri schválili peniaze pre Ukrajinu, munícia stále mešká
- Známy vyhľadávač leteniek bojuje so stratami a prepúšťa. Týka sa to aj Bratislavy
- Hlad po rekordnom titule alebo celoživotný sen? Hamilton bude po sezóne pokračovať vo Ferrari
- Pozeral s deťmi porno? Cmúľali mu bradavky, keď onanoval? Nuž, bol to komplikovaný človek
Ak si dnes kúpite víkendové vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený biznisový časopis INDEX, v ktorom sa dozviete, prečo Ikea stále nie je na východe Slovenska, čo nám prinesie poľský reťazec Biedronka a v seriáli magnáti si prečítate, ako George Trabelssie vyrástol na zákazkách od Jána Slotu. SME na celý víkend spolu s časopisom Index stojí len 1,95 eur.
Hlas skúša, ako obísť nové pravidlá financovania prezidentských volieb

Nové pravidlá financovania kampane pred prezidentskými voľbami bránia stranám prispievať svojim kandidátom z peňazí od štátu. Hlas už skúša, ako by sa dali obísť. V minulosti si poradil aj Smer.
V doterajších prezidentských voľbách politické strany vždy preinvestovali aj časť štátneho príspevku. Ministerstvo vnútra však teraz prišlo s novou interpretáciou zákonov. Na svojom webe k prezidentským voľbám tvrdí, že politické strany nemôžu prezidentskému kandidátovi darovať z týchto peňazí nič.
Neexistuje pritom žiadna efektívna kontrola či sankcia, ktorá by strany prinútila takýto výklad rešpektovať. Ukazuje sa to už pri kampani šéfa Hlasu Petra Pellegriniho.
Pellegriniho Hlas tvrdí, že bude kampaň financovať z darov a členských príspevkov, no podľa prepočtov SME musela strana oboje minúť už v kampani pred poslednými parlamentnými voľbami. Na druhej strane už v roku 2019 prispel Smer na prezidentskú kampaň Marošovi Šefčovičovi zo štátneho príspevku.
- Na čo je dobrý strop: Rovnosť financií a umiernenosť nákladov sú dva posledné faktory, ktoré vplývajú na volebný výsledok. Čo urobí pre spravodlivosť regulácia financií v situácii, keď jeden kandidát – čo myslíte, ktorý? – je nedostižne zvýhodnený oproti všetkým ostatným, píše Peter Schutz.
- Korčokova výzva Pellegrinimu: Občiansky kandidát na post prezidenta Ivan Korčok vyzval prezidentského kandidáta a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho na diskusiu o novele Trestného zákona. Problémy ľudí sú úplne iné, odkázal mu Pellegrini.
Námestia nechcú podržtašky či mafiu. Proti vláde už protestovalo vyše 60-tisíc ľudí

Menej než dva mesiace pred prezidentskými voľbami sa opozičné protesty proti vláde ešte výraznejšie rozrastajú, hoci sa na nich ľudia zhromažďujú už siedmykrát.
Vyše 30-tisícový dav v Bratislave doplnili stovky a tisíce odporcov vládnych zásahov do trestnej politiky štátu z 29 ďalších miest po Slovensku. Len v 19 z nich, kde malo SME svoje štáby, sa ich vo štvrtok večer zišlo vyše 60-tisíc.
„Mám pre vás odkaz od ministra Kaliňáka. Vraj neviete prečo tu ste. Vie, že sa nenecháme odradiť, zastrašiť a umlčať,“ otvoril ráznym tónom svoj prejav na Námestí SNP v Bratislave predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Poukázal na to, že lídri koalície si „nedokážu sadnúť ani za jeden stôl,“ čím mieril na konflikt medzi predsedom SNS Andrejom Dankom a predsedom Hlasu Petrom Pellegrinim.
„My tu zatiaľ spoločne stojíme na námestiach,“ reagoval. Trestný zákon nazvali amnestiou pre ľudí blízkych vláde. „To je tá realita prvých sto dní.“ Ľuďom vzápätí vyslal nádej, že zo Slovenska nikdy nebude „Orbánistan.“
- Proti aj voliči koalície: Proti znižovaniu trestov za korupciu sú aj voliči koalície. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus pre neziskovú organizáciu Transparency International Slovensko. Prieskum ukázal, že 69 percent voličov koaličných strán nesúhlasí s tým, aby páchateľov korupcie trestali menej prísne ako v súčasnosti.
V krátkosti z domova:
- Kandidáti na Ústavný súd: Záujem o post sudcu Ústavného sudu má päť kandidátov. Parlament by mal zvoliť dvoch kandidátov na funkciu sudcu Ústavného súdu, ktorá sa uprázdnila po odchode sudkyne Jany Laššákovej. Z týchto dvoch kandidátov následne podľa ústavy konkrétneho sudcu vyberie prezidentka.
- Štátni tajomníci rezortu športu: Do funkcie štátnych tajomníkov Ministerstva cestovného ruchu a športu boli vymenovaní Ján Krišanda a Marek Harbuľák. Generálnym tajomníkom služobného úradu nového rezortu bude Pavol Sýkorčin. Zároveň bol odobrený aj návrh programov kapitol novovzniknutého rezortu.
- Krajniak skončil v Sme rodina: Bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak ukončil svoje členstvo v hnutí Sme rodina. Informoval o tom na sociálnej sieti s tým, že do žiadnej inej politickej strany nevstupuje ani žiadnu nezakladá. Dôvody svojho odchodu z hnutia nešpecifikoval.
Orbán zostal sám. Európski lídri schválili peniaze pre Ukrajinu, munícia stále mešká

Napätá situácia, ktorú sprevádzal mimoriadny summit lídrov krajín Európskej únie, sa skončila schválením kompromisného riešenia.
„Všetkých 27 lídrov súhlasilo s päťdesiatmiliardovým podporným balíkom pre Ukrajinu v rámci rozpočtu Európskej únie,“ napísal na sieti X predseda rady Charles Michel. Znamená to, že lídri vrátane slovenského premiéra Roberta Fica, schválili presunutie celého balíka 64,6 miliardy eur v rámci jestvujúceho rozpočtu EÚ.
Balík mal pôvodne byť schválený už v polovici decembra, no zasekol sa na postoji Maďarska, ktoré žiadalo, aby členské štáty finančnú pomoc Ukrajine schvaľovali každý rok nanovo. Situácia, keď sa celá Európska únia zablokuje na vete jedného štátu, by sa tak každý rok mohla opakovať.
„Pokračujúca finančná pomoc Európskej únie pre Ukrajinu posilní dlhodobú ekonomickú a finančnú stabilitu, ktorá je rovnako dôležitá ako vojenská pomoc a sankcie proti Rusku,“ reagoval na X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Upozornil však, že európsky plán dodať Ukrajine milión delostreleckých granátov zaostáva.
Takto chutí reálpolitika: Implikácie sú zrejmé, a to jednak voči Orbánovi a jeho kamarátom, tak v širšom zmysle voči Rusku. Európske valuty nedobyjú žiadnu kótu, v tom sú Ukrajinci sami, ale mali by bohato stačiť, aby Orbánovi vyrazili z ruky dýku, ktorú im pichá do chrbta, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Potopenie raketovej korvety: Ukrajinské ozbrojené sily zničili raketový čln Ivanovec ruskej Čiernomorskej flotily. Na videách zverejnených ukrajinskou vojenskou rozviedkou vidno člny približujúce sa k ruskej lodi. V jednom momente nastane silný výbuch. Na ďalších záberoch vidno, ako sa vojnová loď nakláňa a potápa.
- Munícia pre Ukrajinu: EÚ musí rýchlo vystupňovať dodávky munície a rakiet na Ukrajinu, zhodli sa predstavitelia členských krajín. V závere mimoriadneho summitu tiež spoločne vyzvali únijné vlády, aby približne do mesiaca dotiahli do konca návrh, ktorý počíta do roku 2027 s piatimi miliardami eur ročne pre fond na vojenskú podporu Kyjeva.
- Ruský postup pri Avdijivke: Ruské sily prenikli na okraj Avdijivky, kde ovládajú 19 domov, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin. Primátor Avdijivky Vitalij Barabaš minulý týždeň vo vyjadrení pre agentúru AFP síce pripustil, že do mesta prvýkrát prenikli ruské jednotky, ale ubezpečil, že sa ich Ukrajincom podarilo zatlačiť späť.
- Útok na nemocnicu: Ruský útok riadenými leteckými bombami poškodil nemocnicu v obci Velykyj Burluk v Charkovskej oblasti. Evakuovaných bolo približne 38 ľudí, pričom štyrom z nich na mieste poskytli prvú pomoc. Poškodená bola fasáda budovy, okná a strecha. Obete nehlásili.
Zo zahraničných webov:
- CNN: Vrchný veliteľ ukrajinskej armády: Dizajn vojny sa zmenil
- TIME: „Toto je cesta von“: Plán Ukrajiny na vlastné vyzbrojenie
- The Economist: Ako ukončiť agóniu na Blízkom východe
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Známy vyhľadávač leteniek bojuje so stratami a prepúšťa. Týka sa to aj Bratislavy

Brniansky vyhľadávač leteniek Kiwi.com, ktorý založil v roku 2012 Oliver Dlouhý, vyrástol na vlne rastúceho turistického ruchu a na ponukách leteniek od nízkonákladoviek. Jeho pridanou hodnotou je, že dokáže kombinovať letenky aerolínií, ktoré spolu navzájom nespolupracujú.
Firma sa rozrástla z malého startupu na globálny gigant, ktorého ročné tržby dosahujú šesť miliárd českých korún (240 miliónov eur). Problémom je, že firma je dlhodobo stratová. Od pandémie naakumulovala stratu približne 83 miliónov eur.
Šéf firmy Oliver Dlouhý sa rozhodol náklady znížiť a jedným z krokov je prepúšťanie. Rozhodnutie sa dotkne aj pobočky v Bratislave. Reštrukturalizácia sa dotkne zhruba 18 percent zamestnancov v štyroch európskych krajinách. Kiwi.com chce znížiť počet zamestnancov z aktuálnych 1200 na približne tisíc ľudí.
Okrem toho má Kiwi.com pobočku s IT špecialistami aj v Košiciach, ktorú otvorila v roku 2022. Tej sa škrty nemajú dotknúť. Prepusteným ľuďom firma ponúkne odstupné vo výške niekoľkých mesačných platov.
V krátkosti z ekonomiky:
- Roky nezaniklo toľko firiem: Inflačný rok 2023 po dvoch ekonomicky optimistických rokoch nakoniec doľahol na firmy a živnostníkov a počet zaniknutých firiem dosiahol najvyššie čísla od roku 2018. Pri živnostiach je to dokonca z pohľadu zánikov najhorší rok.
- Vyplatenie rodičovského dôchodku: Sociálna poisťovňa vyplatí na základe novely zákona o sociálnom poistení rodičovský dôchodok jednorazovo v júni 2024. Pôvodná právna úprava predpokladala mesačné splátky, no rodičovský dôchodok dostanú jeho poberatelia v jednej úhrnnej splátke.
- Deficit štátneho rozpočtu: Štátny rozpočet dosiahol ku koncu januára tohto roka schodok vo výške 93,2 milióna eur. Hospodárenia štátu sa tak medziročne zhoršilo o 152,8 milióna eur, keď v rovnakom období vlani bol rozpočet ešte v prebytku 59,6 milióna eur.
Hlad po rekordnom titule alebo celoživotný sen? Hamilton bude po sezóne pokračovať vo Ferrari

Jazdec F1 Lewis Hamilton v roku 2025 opustí Mercedes a prestúpi do Ferrari. Informáciu potvrdil jeho súčasný tím, ktorý zvolal všetkých členov stajne na míting so šéfom Totom Wolffom a technickým riaditeľom Jamesom Allisonom, kde oznámili odchod Hamiltona.
„Je to obrovská, obrovská správa pre celý motoristický šport. Vždy to vyzeralo tak, že Hamilton ukončí kariéru v Mercedese. Podporovali toľko jeho iniciatív na trati aj mimo nej, ale on bude nosiť červené farby Ferrari,“ uviedla reportérka Sky Sports Rachel Brookesová spred továrne Mercedesu v Brackley.
Ferrari sa o Hamiltonove služby uchádzalo už dlhšie, no nedokázalo ho presvedčiť. Spojenie medzi najúspešnejším jazdcom a najúspešnejším tímom histórie je nesmierne lákavé. Treba však obrátiť mincu na druhú stranu – patrí ešte Hamilton vo veku 39 rokov medzi najlepších a má Ferrari v súčasnosti reálnu šancu na titul?
„Zdá sa, že len málo ľudí má takúto energiu a odhodlanie. Fernando Alonso je jedným z nich a druhým je momentálne Lewis Hamilton,” komentoval jeho vek expert Sky Sports Martin Brundle.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Pozeral s deťmi porno? Cmúľali mu bradavky, keď onanoval? Nuž, bol to komplikovaný človek

Keď sa o Michaelovi Jacksonovi hovorilo vo filme pred piatimi rokmi, pred kinom čakala sanitka. Organizátori festivalu v americkom Sundance počítali s tým, že pri premietaní dvojdielneho dokumentu Leaving Neverland niekomu môže prísť nevoľno. Aj sa tak stalo. Zasahovať musela niekoľkokrát.
Dokument Dana Reeda bol výpoveďou dvoch dospelých mužov, ktorí vraveli, že ich Michael Jackson sexuálne zneužíval, keď boli malí. Opisovali systém alarmov, ktorý mal na ranči Neverland nainštalovaný preto, aby bol okamžite informovaný o každom, kto na jeho pozemok vstúpil a mohol ho v jeho intimite vyrušiť.
Presnejšie, kto ho mohol vyrušiť pri tom, ako s nimi pozerá porno v posteli, núti ich k orálnemu sexu alebo aby mu cmúľali bradavky, kým on masturboval. Čo však bolo ešte silnejšie, vysvetľovali pritom, aký mechanizmus používal na to, aby si deti k sebe pripútal aj psychickou väzbou a dosiahol, že mlčali, prípadne nikdy proti nemu nevypovedali.
Čoskoro sa do svetových kín dostane ďalší film o Michaelovi Jacksonovi, tentoraz však celkom iný. Keď sa to Dan Reed dozvedel, napísal otvorený list, v ktorom okrem znechutenia prejavil aj sklamanie z toho, že široko-ďaleko je jediný, komu sa to nepáči.
V krátkosti z kultúry:
- Machaj politický tlak necíti: Tento rok mal v pláne RTVS rozvíjať. Z jeho zámerov však veľa neostalo, keďže nová vláda zoškrtala štátny príspevok pre telerozhlas a verejnoprávne médium tak príde o zhruba 50 miliónov eur. Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj hovorí, že bude musieť zmraziť pôvodnú tvorbu, prepúšťať vo veľkom či rušiť televízne kanály však neplánuje.
- Inscenácia s dovolenkovou atmosférou: Na cestách a dovolenkách akoby neplatil čas. Ľudia omámení ničnerobením alebo prestimulovaní zážitkami často nevedia, aký je deň. Čo však vtedy, keď sa z ciest vrátiť nechceme alebo nemôžeme? A ako žiť, keď sa z cesty stane útek? Slovenské komorné divadlo v Martine uvádza hru Mariána Amslera Doma – všade – dobre – najlepšie.
- Klamstvo zo súcitu ubližuje: Dánsky režisér Bille August má v životopise filmy, ktoré získali Oscara aj Zlatú palmu, spolupracoval s dánskou kráľovnou a k tomu žije v krajine, ktorá sa považuje za najšťastnejšiu na svete a obyvatelia tam ochotne platia vysoké dane. Aké problémy a drámy ho môžu motivovať, aby ešte pracoval?
Rozhovory ZKH

Prečo robia novelu Trestného zákona obvinení, stíhaní a obžalovaní ľudia? Nemajú priamy konflikt záujmov? A nie je zámer týchto zmien premlčanie káuz Výboha, Kažimíra, Žigu či Košča? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s advokátom a poradcom premiéra Marekom Parom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Ohrozí Matovič Korčoka? Poznáme všetkých prezidentských kandidátov
- Index: Ficov štvordňový pracovný týždeň má mnoho otáznikov
- Ľudskosť: Prečo ľudia pozerajú porno? Odpovedia psychologička a psychológ
- Neumlčaní: Nemáš na to žalúdok? Tak si vypi, radil šéf oznamovateľovi z kauzy slovenského predsedníctva
Karikatúra

Recept dňa

Pečené aj nepečené? Doprajte si arašidové koláče a zákusky.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu o novele Trestného zákona
- SaS a PS podajú návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej
- V Nemecku sa uskutočnia ďalšie demonštrácie proti pravicovému extrémizmu
Dnes v histórii

2. februára 1943 sa kapituláciou posledných zvyškov 6. nemeckej armády v severnej časti stalingradského kotla definitívne skončili boje o Stalingrad, jednej z najdôležitejších bitiek druhej svetovej vojny.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
