BRATISLAVA. „Blíži sa ti koniec štúdia a ešte stále nevieš, kam po škole? Premýšlaš, či si budeš budovať kariéru na Slovensku alebo v Česku?“ pýtajú sa organizátori veľtrhu práce v zdravotníctve. Bude koncom februára na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine.
Veľtrh organizujú lekári z Fakultnej nemocnice v Olomouci so žilinskou župou, Slovenskou lekárskou študentskou asociáciou a Martinským klubom medikov. Z 30 nemocníc, ktoré sa na veľtrhu predstavia, bude 14 z Česka.
Slovensko dlhodobo bojuje s odchodmi lekárov do zahraničia, najčastejšie do Česka. Mnohí študenti už po strednej škole idú rovno na české lekárske fakulty.
Oficiálne štatistiky, koľko medikov či vyštudovaných lekárov odišlo zo Slovenska pracovať do Česka, štát nemá. V českej lekárskej komore je však podľa analytičky Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Zuzany Múčka zapísaných zhruba 1200 slovenských lekárov.

V slovenských nemocniciach a ambulanciách chýba podľa ministerstva zdravotníctva približne 3000 lekárov a 4000 sestier.
Trend sa snaží zvrátiť najnovšie rozhodnutie ministerstiev školstva a zdravotníctva, že od budúceho školského roka môžu lekárske fakulty na Slovensku prijať o 150 uchádzačov viac ako doteraz.
Je teda správne organizovať na slovenskej fakulte veľtrh, na ktorom české nemocnice ponúknu prácu končiacim medikom?
Denník SME snažil nájsť odpoveď s organizátormi stretnutia a inými odborníkmi na túto problematiku. Kým organizátori zdôrazňujú, že veľtrhy môžu dať medikom viac príležitostí, aby si našli vhodnú prácu, experti upozorňujú, že môžu byť kontraproduktívne.
V článku sa dočítate
- ako martinská lekárska fakulta vysvetlila, prečo na veľtrh pozvala aj české nemocnice,
- či je podľa odborníkov organizovať takéto veľtrhy,
- prečo na našich lekárskych fakultách študuje polovica študentov zo zahraničia,
- či majú slovenskí medici z Česka problém zamestnať sa v slovenských nemocniciach.
Nechcú vraj odlev našich lekárov
„Rozhodne nechceme napomáhať trendom v odleve mladých lekárov a sestier zo Slovenska,“ vraví dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Andrea Čalkovská.
Prvý martinský ročník veľtrhu začali organizovať študenti fakulty, preto bolo podľa nej prirodzené, že sa koná v jej budove. Dodáva, že miesto konania veľtrhov sa mení.
„Pred časom prišli za mnou dvaja medici, jeden Slovák a druhý Čech, študujúci v Česku, ktorí predstavili svoj zámer, dať možnosť budúcim lekárom a sestrám vybrať si nemocnicu pre svoje budúce pôsobenie,“ vysvetľuje šéfka odboru zdravotníctva žilinskej župy Silvia Pekarčíková.
Vraví, že práve ona medikom z Olomouca navrhla, aby bol tento ročník veľtrhu na martinskej lekárskej fakulte.
Keďže organizátormi sú slovenskí aj českí medici, ponuka účasti na veľtrhoch išla aj českým nemocniciam, čo dávalo priestor na porovnávanie a širší výber, vraví Pekarčíková. Nesúhlasí s tým, že veľtrhy nahrávajú odlevu lekárov a sestier.
„Čím viac budeme zatvárať ,brány‘ a báť sa konkurencie, tým menej motivujeme slovenské zdravotníctvo zlepšovať podmienky pre prácu,“ vraví Pekarčíková. Slovensko podľa nej potrebuje v zdravotníctve reformu vo vzdelávaní, právomociach a financovaní.
Lekári, sestry a medici v číslach
- počet slovenských medikov v Česku: 2700
- počet slovenských lekárov v Česku: 1200
- počet chýbajúcich lekárov na Slovensku: 3000
- počet chýbajúcich sestier na Slovensku: 4000
- počet vydaných potvrdení o vzdelaní lekárom odchádzajúcim do zahraničia: 60 (2023)
- počet vydaných potvrdení o vzdelaní sestrám odchádzajúcim do zahraničia: 61 (2023)
Zdroj: MZ SR, Zuzana Múčka
„Pokiaľ nebudú riešené tieto aspekty, študenti odídu do okolitých krajín a to neovplyvní, či na veľtrhu bud,e alebo nebude konkurenčná nemocnica,“ hovorí Pekarčíková.
„Chápeme, že téma nedostatku zdravotníkov je citlivá, na druhej strane sme presvedčení, že Slovensko má vytvárať pre lekárov a sestry atraktívne podmienky tak, aby sa minimalizoval záujem o vycestovania za prácou do zahraničia,“ vraví aj Čalkovská.
Lekárka Veronika Urdová z Martina vidí situáciu podobne. Študovala v Česku, potom sa vrátila pracovať do slovenskej nemocnice.
„Takisto som bola na takom veľtrhu v rámci štúdia v Česku a boli tam aj nemocnice zo Slovenska,“ vraví mladá lekárka.
Ak chce ísť medik zo slovenskej lekárskej fakulty po jej skončení pracovať do Česka, nájde si podľa nej informácie aj sám.
Analytička vidí Kocúrkovo
„Je to čisté Kocúrkovo,“ hovorí, naopak, zdravotnícka analytička Jana Ježíková.
„Najskôr plačeme za Slovákmi a Slovenkami, ktorí odchádzajú študovať do Česka, aby tam aj zostali pracovať, potom populisticky navyšujeme počty slovenských medikov, lebo nám chýbajú, a celé to zaklincujeme tým, že si české nemocnice pozveme na slovenské lekárske fakulty, aby pobrali, čo sa dá. Absurdné a smutné,“ hovorí.

Usporiadať veľtrh priamo na lekárskej fakulte považuje šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský za nevhodné. „Je to zvláštne, ale nie prekvapivé,“ vraví aj Zuzana Múčka.
Pri takomto prístupe môžeme podľa Ježíkovej slovenských medikov „rovno voziť na školské výlety do českých nemocníc“.
„Bolo by vhodné sa pýtať, prečo slovenské nemocnice či iné inštitúcie, respektíve štát nerobia to isté na českých fakultách, prečo už dávno nemáme funkčný program na ich headhunting,“ poznamenáva Múčka.
Lekárov chceme, ale neprijímame
Oslovení odborníci hovoria, že vzniká paradoxná situácia. Štátne orgány vravia, že na Slovensku je málo lekárov. Na našich lekárskych fakultách však z veľkej časti študujú zahraniční študenti a našich medikov lákajú české nemocnice. Keď sa však chce mladý lekár zamestnať v slovenskej nemocnici neraz má problém, aby ho prijali.
Múčka vraví, že naše lekárske fakulty prijímajú do prvých ročníkov takmer polovicu zahraničných študentov, ktorí potom odídu. „Nebolo veľmi počuť, že by to dekanom našich lekárskych fakúlt prekážalo,“ vraví analytička.
Na martinskej lekárskej fakulte študuje podľa vlaňajších údajov takmer polovica študentov zo zahraničia. Najmä Nóri a Islanďania. Naše lekárske fakulty si prijímaním študentov zo zahraničia vylepšujú svoj rozpočet, lebo príjmy od štátu podľa nich nepokrývajú náklady na medikov zo Slovenska.
Na lekárske fakulty sa potom nedostanú slovenskí maturanti.
„Nechávame týchto talentovaných, schopných mladých ľudí odchádzať do Česka, kde ich s radosťou príjmu, lebo sú to bystrí, kvalitní a správnym spôsobom drzí a odvážni ľudia,“ povedala Múčka vo vlaňajšom aprílovom podcaste SME.
Aj preto v roku 2022 na českých lekárskych fakultách študovalo 2700 študentov zo Slovenska. Väčšina sa už nevráti a posilnia aj české a moravské nemocnice.

Ministri školstva a zdravotníctva Tomáš Drucker a Zuzana Dolinková (obaja Hlas) sa preto dohodli, že od budúceho školského roka sa počet medikov na lekárskych fakultách zvýši o 150 študentov zo Slovenska.
„Ale počet zahraničných študentov by podľa zverejnených informácii nemal veľmi klesnúť,“ komentuje to Múčka. Pritom roky podľa nej počúvame o napätých kapacitách lekárskych fakúlt. "Z realizácie tej dohody ešte môžeme byť prekvapení," vraví analytička.
Keby z fakúlt prichádzalo viac slovenských lekárov ako doteraz a zostali by doma, alebo kedy sa z Česka vrátili tí, ktorí tam vyštudovali medicínu, mohli by mať problém zamestnať sa v našich nemocniciach.
„Získať pracovné miesto ako mladý lekár bez skúseností je náročné,“ povedala Urdová v roku 2022 pre SME. Nemocnice síce podľa nej hľadajú absolventov, ale najmä v určitých odboroch, ktoré sú náročnejšie. Ide o odbory ako intenzívna a interná medicína a chirurgia.
„Okrem týchto pozícií sú pre začínajúcich lekárov dostupné aj miesta v nemocniciach, kde, nechcem povedať, že nikto nechce ísť, ale nie sú to atraktívne miesta, ak odtiaľ človek práve nepochádza,“ hovorila Urdová.
Podobnú skúsenosť mal pred mnohými rokmi ako začínajúci detský lekár aj Visolajský.
„Chodil som na riaditeľstvá nemocníc, ale všade mali obsadené. Potom som pochopil, že musím ísť za primármi. Všetci, ktorých som oslovil, hľadali nových lekárov, len riaditeľstvo im povedalo, že sa nikto nehlási,“ povedal vlani.
Ide o to, že ak majú nemocnice menej lekárov a sestier pri nezníženom počte pacientov, porušujú síce personálne normatívy, ale ušetria.
Pri výpovediach lekárov v roku 2022 LOZ podľa Visolajského žiadalo od vlády Eduarda Hegera ( OĽaNO, teraz Demokrati), ktorá sa k tomu písomne zaviazala, aby každému novému lekárovi zo slovenskej fakulty štát ponúkol pracovné miesto na Slovensku. „Tento záväzok vláda dodnes nesplnila,“ vraví.
„Ako vidíme, deje sa pravý opak, štátna slovenská lekárska fakulta ponúka svojim absolventom pracovné miesta v zahraničí,“ vraví Visolajský.

Beata
Balogová
