BRATISLAVA. Úrad špeciálnej prokuratúry sa má zrušiť. Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt.
Vyplýva to z novely Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú vo štvrtok schválili poslanci. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.
Prezidentka Zuzana Čaputová už oznámila, že zváži všetky ďalšie možnosti svojho postupu, aby novela Trestného zákona nenadobudla účinnosť.
Hlas novelu víta
Koaličná strana Hlas víta schválenie novely Trestného zákona, ktorá podľa nej približuje slovenské trestné právo k vyspelým európskym krajinám.
Za najdôležitejší prínos novely považuje strana dôraz na odškodnenie obetí trestných činov a prevýchovnú úlohu justície. "Novela zároveň dáva oveľa väčší priestor nezávislým súdom na objektívne posúdenie každého individuálneho prípadu. Trestné činy proti životu a zdraviu musia byť prísnejšie trestané ako ekonomické a iné trestné činy," podotkla hovorkyňa.
Priblížila, že skrátenie premlčacích lehôt sa týka viacerých trestných činov a vychádza z trestných sadzieb za tieto činy. "Ak by sa v niektorých konkrétnych prípadoch ukázalo, že skrátenie premlčacej lehoty má negatívny dopad na vyšetrovanie týchto skutkov, je strana Hlas pripravená prísť s úpravou príslušného ustanovenia Trestného zákona," podotkla Ducká.
Strana odmieta, že by novela mala úmysel znemožniť vyšetrenie niektorých mimoriadne závažných trestných činov.
SaS: Je to hanebné
Koalícia si prijatím novely schválila amnestiu pre svojich ľudí. Uviedla to poslankyňa Mária Kolíková (SaS) s tým, že je to hanebné. Verí, že Ústavný súd bude mať dosť dôvodov na to, aby účinnosť zákona zastavil pred tým, ako "vyjde na svetlo".
"Dopad tejto zásadnej zmeny Trestného zákona nebude len v kauzách, ktoré má špeciálna prokuratúra, ale bude naprieč celým Slovensko," poznamenala.
Poukázala na to, že novela sa netýka len majetkových trestných činov, ale aj iných.
Poslankyňa zároveň odmietla argument predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas), že by sa odklonili od pravidiel diskusie v treťom čítaní.
Matovič: Na Slovensku zavraždili spravodlivosť
Dnešným dňom na Slovensku zavraždili spravodlivosť. V reakcii na schválenie novely Trestného zákona to povedal poslane a líder hnutia Slovensko Igor Matovič.
"Počítame s tým, že prezidentka zákon vráti späť, ale videli ste to aj dnes, oni tam hodinu a pol sedeli nachystaní, kedy Pellegrini dá príkaz na to, že zarežú rozpravu," podotkol Matovič. Zdôraznil, že rozhodujúce hlasy, ktoré pomohli k schváleniu legislatívy, boli od poslancov Hlasu.
Poslanci schválením novely Trestného zákona podľa Matoviča "napľuli do očí" znásilneným ženám, znásilneným a zneužívaným deťom. Skrátenie premlčacích lehôt považuje líder hnutia Slovensko za vrchol arogancie.
KDH: Národná rada prerazila dno
Schválením novely Národná radapodľa poslanca KDH Františka Majerského prerazila dno. Hnutie kritizuje najmä skrátenie lehoty premlčacích dôb pri násilných sexuálnych trestných činoch. Deklaruje, že urobí všetko preto, aby aspoň túto časť novely zvrátilo.
"Dnešným rozhodnutím sme totálne prerazili dno a národná rada spadla úplne na koniec dna. Takýto pocit hanby sme ešte nezažili," uviedol Majerský. Poslanec Ján Horecký (KDH) podotkol, že pre KDH v tomto prípade nejde o žiadny politický zápas, ale o životy ľudí. "Bojíme sa ochromenia činnosti polície aj s tým, že ani ženy, ani zdravie, ani život, ani majetok ľudí nebude dostatočne chránený týmto štátom," uviedol.
Spolu s poslancom Martinom Šmilňákom (KDH) skritizovali, že sa o skracovaní premlčacích dôb pri znásilnení dozvedeli až vo štvrtok ráno. "Verím tomu, že sa to ťažko počúva všetkým, ktorí tam sedia a sú z koalície, lebo som presvedčená o tom, že nevedeli, že toto sa tam nachádza," dodala poslankyňa hnutia Martina Holečková.
Šmilňák zároveň deklaroval, že hnutie urobí všetko preto, aby túto časť novely zvrátili.
PS: Koalícii je v záujme beztrestnosti jedno, aké budú obete novely
Vládnej koalícii je v záujme jej vlastnej beztrestnosti jedno, aké budú ďalšie obete novely Trestného zákona.
Vyhlásila to poslankyňa Zuzana Števulová z PS po schválení novely v parlamente. Upozornila pritom na dosah skrátenia premlčacích lehôt aj na trestný čin znásilnenia. Tvrdí, že na to upozornila aj ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer) a očakávala, že to ešte upravia.
"Je to úplné pošliapanie práv obetí," uviedla Števulová. Upozornila, že premlčacia lehota desať rokov pri znásilnení nie je dostatočná aj vzhľadom na priebeh vyšetrovaní. Poukázala najmä na to, že viaceré obete znásilnenia často neprehovoria hneď po skutku a odhodlajú sa až po rokoch. Števulová tvrdí, že minister o takomto dosahu predložených zmien zrejme sám nevedel a diskutovali aj o možnej úprave. Preto očakávala, že sa tohto ustanovenia dotknú aj pozmeňujúce návrhy.
Mrzí ju, že sa napokon nič neudialo. Argumenty koalície nepovažuje za dostatočné a poukázala aj na prípady zo zahraničia, kde sa podľa jej slov ide skôr cestou predlžovania premlčacích lehôt pri znásilňovaní či zmenou právnej definície skutku.
Líder PS Michal Šimečka označil novelu za desivú. "Ohrozuje majetok, bezpečnosť všetkých ľudí na Slovensku, vychádza v ústrety kriminálnikom, zlodejom a ako sme sa dozvedeli, aj násilníkom," povedal. Hovorí o chaose pri predkladaných pozmeňujúcich návrhoch z dielne koalície. Nečakal ani to, že vládna väčšina usekne diskusiu v treťom čítaní. Avizoval, že budú ďalej pokračovať v organizovaní protestov a plánujú aj podanie na Ústavný súd SR.