SME

Víkendový výber: Stredovek je fikcia, ktorú si ľudia vytvorili

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Stredovek je fikcia, ktorú si ľudia vytvorili
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Príjemný víkend! Krajinou sa ženie pohroma za pohromou, morová rana strieda hladomor, na šibeniciach visia mŕtvoly a na hraniciach upaľujú čarodejnice. Ľudia veria poverám, sú zaostalí a zadubení, po uliciach behajú potkany. Asi taká je predstava súčasného človeka o temnom stredoveku. Vytvorili ju však naše predsudky a hollywoodska produkcia. Nemá veľa spoločného so skutočným stredovekom, hovorí v rozhovore Petra Gettinga historik Dušan Zupka.

„U mňa nie je hlavný problém to, že by som netvorila alebo nemala inšpiráciu,“ vraví v rozhovore Daniela Bernáta Jana Kirschner. “Problém je urobiť ten posledný krok, aby som pripravené pesničky vydala. Stále si nie som istá, či je to také dobré, ako len môže byť, a tak si to odkladám,“ vysvetľuje, prečo jej trvalo desať rokov, kým vydala nový album. Volá sa Obyčajnosti. A vraj na ňom spieva príbehy, ktoré nie sú nezvyčajné. Jej vlastný príbeh však nezvyčajný je.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší nezvyčajný príbeh prináša aj reportérka Soňa Jánošová. Je to príbeh manželského páru, ktorých cesta k dieťaťu trvala niekoľko rokov a prešli pre ňu niekoľko krajín. Napokon sa im dcérka narodila vďaka darovanému embryu.
A do tretice k nezvyčajným príbehom prinášame aj rozhovor Emy Stanovskej s Filipom Čarnogurským, ktorý precestoval takmer celý svet a ako dobrovoľník sa počas vysokoškolského štúdia v americkom Colorade staral o vlkov a "vlčie hybridy".

Nájdete aj novinky z kultúry a vedy a tradične aj kultúrne tipy.


Historik Zupka: Stredovek nikdy neexistoval. A rozhodne nebol ani temný

Treba si uvedomiť, že stredovek je niečo, čo nikdy neexistovalo, začína svoje rozprávanie historik Dušan Zupka. „Je to vyslovene fikcia, konštrukt, predstava, ktorú si ľudia vytvorili. Doba, ktorá sa tradične vymedzuje ako stredoveká, trvala zhruba medzi 5. - 15. storočím. Keby ste sa však ktoréhokoľvek človeka, ktorý vtedy žil, opýtali, v akej dobe žije, tak vám neodpovie, že v stredoveku,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to to nešťastné PR, ktoré sa na stredovek nalepilo. Stredovek sa nevie dobre predať. V každom filme zo stredoveku musí byť čarodejnica, pritom čarodejnícke procesy sú typické pre novovek, obdobie renesancie, pre dobu Michelangela a Leonarda da Vinciho,“ hovorí historik Dušan Zupka, ktorý sa venuje dejinám stredoveku. Myslí si, že by sme sa mali zbaviť jeho skresleného obrazu.

Hovorí, že aj ľudia pred päťsto rokmi sa radi zabávali, radi sa dobre najedli, vedeli si užiť spoločnosť priateľov, milovali sa. Vo svojej podstate sa až tak veľmi nezmenili, zmenili sa len podmienky, kontext, doba, v ktorých žijú.

V rozhovore sa dočítate aj to, odkedy sme začali vnímať stredovek ako zaostalý, barbarský a tmársky, v čom sa mýlili marxisti a či do stredoveku patria čarodejnice a železná panna, čo všetko o stredoveku je výmyslom modernej doby a hollywoodskych filmov.

SkryťVypnúť reklamu

Jana Kirschner: Dlho som sa ostatných snažila prekričať, aby som im vnútila svoj názor

Žije už dlhšie na rozhraní dvoch svetov, osobne aj hudobne. Kedysi to Janu Kirschner trápilo, dnes je už na to zvyknutá a berie to aj ako výhodu. Slovensko vníma s odstupom, ale stále je s ním úzko previazaná. Tvrdí, že to sa nikdy nezmení. A spieva o ňom aj v nových pesničkách, ktoré onedlho vyjdú na albume Obyčajnosti.

„Už veľmi dlho pociťujem trhlinu vo vzťahoch na Slovensku, či už na úrovni rodín, alebo celkovo spoločnosti. Pesnička Delia nás prišla do obdobia, keď dobre zrkadlí to, čo sa tu deje. Vnímam však, že aj v ťažkých časoch sú ľudia, ktorí sú natoľko odvážni, že dokážu bojovať za pravdu. Vážim si napríklad každého, kto teraz chodí na námestia, aby demonštroval proti krokom vlády. Zároveň si myslím, že stále máme viac dôvodov na spájanie ako na delenie. Aj keď si názorovo nerozumieme,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

„Ten popud k pesničke vzišiel z mojej rodiny, kde sa o politike vždy rýchlo pohádame. Dlho som sa ostatných snažila prekričať, aby som im vnútila svoj názor. Ale potom som pochopila, že ich skúsenosti, súvislosti, životná situácia, ich príbeh je úplne iný ako ten môj a musím to akceptovať. Nemôžem na nich kričať, môžem sa jedine snažiť pomaly im vysvetľovať svoje pohľady,“ dodáva.

V rozhovore sa dočítate aj to, prečo sa album volá Obyčajnosti a nie Hrdza: Mach alebo O neuveriteľných úspechoch dážďoviek, prečo si dala pri písaní textov pravidlo pätnástich minút, či ju niečo irituje z jej ranej tvorby, v čom ju vychovala martinská ulica a aké boli prechody do Bratislavy a do Londýna, ako súvisí to, že má rada vôňu slovenských vlakov s jej pohľadom na krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Dieťa má vďaka darovanému embryu. Cesta k nemu trvala roky a viedla tromi štátmi

Ich dcéra je dnes predškoláčka. To, že sa narodila aj vďaka darcovskému programu embryí, zatiaľ nevie.

Klára vo svojom príbehu však otvorene hovorí o tom, aké náročné je pre páry prijať cudzie bunky, aké praktické a morálne dilemy toto rozhodnutie otvára, ako môže ovplyvniť zdravý partnerský vzťah, a prečo by sa ženy pred touto možnosťou nemali uzatvárať.

„Do tridsiatich piatich rokov som nad dieťaťom ani neuvažovala. Vyrastala som v prostredí, z ktorého som si ako dieťa odniesla mnohé náročné skúsenosti a mala som obavu, že by som bola rovnako prísna a na výkon orientovaná matka, ako boli moji rodičia. Dlhé roky som navyše bola zaujatá prácou a nepociťovala som potrebu,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

„Reálne som začala o dieťati uvažovať, až keď som mala 36 či 37 rokov. Po pol roku snaženia o prirodzené počatie mi bolo jasné, že to vzhľadom na môj vek nebude reálne a išla som sa poradiť na kliniku. Lekárka, s ktorou som sa veľmi otvorene rozprávala o mojom aj manželovom veku, zdraví a životnom štýle mi vtedy povedala, že predpokladá, že mojou jedinou šancou na otehotnenie bude darované embryo.“

Rimavská Sobota je okres s najvyššou nezamestnanosťou. Zisťovali sme prečo tu (ne)chcú mladí ostať

Do prázdnych pondelkových ulíc Rimavskej Soboty sa krátko popoludní začínajú vylievať prúdy študentov stredných škôl. Veľké množstvo má namierené primrznutými chodníkmi popri ošarpaných domoch na dopravný hub s autobusovou a vlakovou stanicou.

Budovu relatívne veľkolepej stanice jednokoľajovej trate, ústiacej v Brezne, zdobí dvojjazyčný názov mesta a reklama na „bezpečné liehoviny“.

SkryťVypnúť reklamu

Z centra Bratislavy sa do centra Malohontu dostaneme za optimálnych dopravných podmienok takmer za tri hodiny. Necestujeme len fyzicky, ale aj symbolicky medzi okresmi na opačných póloch rebríčka nezamestnanosti.

Okres Rimavská Sobota sa v tejto štatistike dlhodobo umiestňuje na najvyšších pozíciách. Podľa inštitútu zamestnanosti bola na konci roka 2023 na úrovni 14,54 percenta.

Prirodzene nás zaujíma, ako si svoju budúcnosť predstavujú miestni študenti a absolventi stredných škôl a aké argumenty zvažujú pri rozhodovaní o tom, či tu ostať žiť.

Pri oslovovaní mladých narážame na nesmelé pohľady, často spôsobené rečovou bariérou maďarsky či rómsky rozprávajúcich tínedžerov. Jedna z odvážnejších miestnych, Silvia, si nevedomky protirečí.

„Ako by si zhodnotila život v Rimavskej Sobote?“

SkryťVypnúť reklamu

„Zle.“

„A si tu spokojná?“

„Áno.“

Filip sa staral o vlky v útulku: Už sa stalo, že niekto chcel šteňa huskyho a predali mu vlka

„V útulku žijú vlky aj krížence vlkov a psov, ktoré boli vydané na pospas smrti. V USA žije dnes vo voľnej prírode veľmi málo vlkov. V domácnostiach je ich pritom až 500-tisíc,“ hovorí 25-ročný Filip Čarnogurský.

„Dnes žijeme vo veľmi urbánnom svete a dotyk s prírodou je nám čoraz vzdialenejší. Ľudia chcú mať spojenie s niečím divokým, nepoznaným, nespútaným. Je to až fascinujúce vlastniť vlka. Lenže aj keď ho máme doma, stále je to nezávislé, divoké zviera.“

Mladý rodák z obce Tesáre pri Topoľčanoch vďaka svojmu štúdiu precestoval celý svet, od Brazílie až po Tanzániu. V rozhovore sa podelil o dobrodružné zážitky z ciest a priblížil nám aj to, ako sa mu žilo vo vlčom útulku.

SkryťVypnúť reklamu

Boli sme na jedinečnej farme Vegget: Ich zeleninu jedli Čaputová aj Zelenskyj

Mikrofarma Vegget sa nachádza na družstve v mestskej časti Vajnory. S Filipom sa stretávame vo fóliovníku. Z filmára a producenta je dnes zanietený pestovateľ s hustou bradou a rukami zamazanými od hliny.

Je február a pôda ešte stále spí. Vo fóliovníku to však žiari iskrivo zelenou farbou. „Práve testujeme, či vydržia aj v zime,“ ukazuje Filip na more šalátových hláv. „Takmer 40 percent úrody nám nevyjde, ale to najmä preto, že veľa experimentujeme.“

Spolu so svojou ženou Luciou vlastnia jeden hektár pôdy, na ktorej pestujú vyše sto odrôd zeleniny a byliniek. Ochutnávame prvé lístky rímskeho kmínu a začíname chápať, prečo tieto plody oslovili aj najlepších slovenských šéfkuchárov.

SkryťVypnúť reklamu

Pestujú tu netradičné bylinky z celého sveta, ale aj cukríkovo sladké druhy rajčín, mrkiev či reďkoviek. Varia z nich tí najlepší šéfkuchári, ako sú Michal Kordoš, Daniel Tilinger, Jozef Breza či Lukáš Hesko. Najnovšie si ich všimla aj maďarská reštaurácia s dvomi michelinskými hviezdami.

Ich hlavnou klientelou sú však domácnosti, do ktorých každý týždeň dodávajú debničku čerstvých plodov spolu s návodmi od šéfkuchárov. Najnovšie sa pridá aj aplikácia, ktorá ľuďom poradí, ako zeleninu čo najlepšie spracovať.

Autoimunitné ochorenia majú častejšie ženy. Prišli na jeden z možných dôvodov

Ženy majú väčšie riziko ako muži, že sa ich imunitný systém vzoprie voči ich vlastnému telu. Vznikajú tak autoimunitné ochorenia, pri ktorých imunitný systém napáda zdravé tkanivá v tele.

SkryťVypnúť reklamu

Kým pri roztrúsenej skleróze tvoria pacientky šesťdesiat percent všetkých chorých, pri chorobách ako lupus či Sjögrenov syndróm je ich až 95 percent.

Lekári sa dlhé roky snažia prísť na to, čo presne spôsobuje tento nepomer. Môže za tým byť spôsob, ako ženské telo narába s chromozómom, ktorý má oproti mužom navyše.

Chudiatko sa nekrčí v kúte. Je výstrednejšie ako čokoľvek, čo sa dá v kinách vidieť

Dajte nápaditému režisérovi, ktorý rád vybočuje zo štandardu, slušný rozpočet a známych hercov, ochotných vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, a výsledkom je Chudiatko. Film, ktorý je výstrednejší ako čokoľvek, čo sa dá v kinách vidieť, a predsa nie je radikálny natoľko, že by bol úplne neprístupný pre bežného diváka, hoci sa môže na sedadle znepokojene pomrviť.

SkryťVypnúť reklamu

Chudiatko nakrútil Yorgos Lanthimos, pôvodom grécky filmár. Americká filmová akadémia jeho novinke prisúdila až jedenásť oscarových nominácií. Žeby sa akadémia otvárala viac inakosti? Alebo Lanthimos tak trochu skonvenčnel a vychádza viac v ústrety divákom?

Rakovina je jeho rola i realita. Podľa štatistík som tu už nemal byť, vraví Jiří Bartoška

V slávnom seriáli Sanitka nehral Jiří Bartoška hlavnú úlohu. Napriek tomu, najsilnejší moment prišiel práve vtedy, keď v ňom zomrel. Mladý lekár, milovník žien, zvykol krátkymi vetami glosovať život.

Až keď prišiel jeho koniec po ťažkej chorobe, si diváci uvedomili, aký smútok v sebe skrýval, keď iných rozosmieval. Po približne štyridsiatich rokoch sa Bartoška ocitol v podobnej hereckej situácii.

Ani v novom seriáli Českej televízie Smysl pro tumor nie je v centre príbehu. Tam stojí študent medicíny, ktorý sa tesne pred štátnicami dozvie, že má v hlave nádor. Bartoška hrá "len" jeho suseda v nemocničnej izbe, ktorý má oveľa väčšie skúsenosti nielen ako muž, ale aj ako onkologický pacient.

SkryťVypnúť reklamu

Že išla režisérka Tereza Kopáčová na istotu, keď ho oslovovala? Rozhodne nie. Obsadiť ho práve do tejto úlohy bola citlivá vec. O spoluprácu žiadala človeka, pre ktorého je pozícia pacienta so smrteľnou chorobou nielen práca, ale aj realita.

Držanie sa za ruky posiela mozgu signál, že nie sme sami. Výskum ukazuje, že má veľkú silu

Držanie sa za ruky má zjavné účinky na náš emocionálny stav, najmä ak nás za ruku drží milovaná osoba. Môže pomôcť znížiť krvný tlak, zmierniť bolesť a stres.

Experiment z roku 2021 publikovaný v National Library of Medicine napríklad potvrdil upokojujúci účinok držania partnera za ruku pri sledovaní scén z hororov. Jednoduché gesto môže obmedziť vplyv stresu na náš autonómny nervový systém, ktorý reguluje nevedomé telesné funkcie, ako je napríklad rozšírenie zreníc.

SkryťVypnúť reklamu

Keď majú ľudia pocit, že sú v ohrození, chytiť za ruku milovanú osobu im pomáha upokojiť časti mozgu zodpovedné za ostražitosť a emocionálnu reakciu. Výskum však naznačuje aj niečo oveľa hlbšie, čo sa týka našej potreby spojenia.

Kultúrne tipy

Do Bratislavy zavíta Harry Potter, na východe ožije Edith Piaf. Kam za kultúrou od 16. do 23. februára?

Víkendový recept

Nebudete potrebovať váhu ani odhady. Vyberte si z našich receptov na najlepšie hrnčekové koláče.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 049
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 606
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 728
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 372
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu