BRATISLAVA. Konšpiračné teórie súvisiace s pandémiou Covidu-19 rezonujú v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) aj dva roky po jej skončení.
Konštatujú to vedci zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorí realizovali projekt „Pandemické pravdy“ v krajinách V4.
Covidové konšpirácie sú medzi obyvateľmi Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska najpopulárnejšie.
O niečo menej populárne sú teórie, ktoré vedci zo SAV nazvali antivedecké a protizápadné konšpirácie.
Najväčšie rozdiely medzi krajinami sa ukazujú pri protizápadných konšpiráciách, pričom slovenskí respondenti súhlasia s takýmito konšpiračnými teóriami výrazne najviac.
S teóriami o pandémii Covid-19 najviac súhlasili respondenti na Slovensku. Platí to o každom z troch posudzovaných výrokov: „Pandémia Covid-19 bola súčasťou väčšieho plánu, ako kontrolovať spoločnosť“, „Počas epidémie Covid-19 boli hlásenia o počtoch mŕtvych na koronavírus umelo nadhodnocované“ a „Informácie o závažných škodlivých následkoch očkovania proti Covid-19 sú zámerne zamlčované.“
Aspoň jednu z týchto teórií považuje za pravdivú 56 percent opýtaných na Slovensku a rovnaké percento aj v Maďarsku. V Česku je to 54 percent a v Poľsku 48 percent respondentov.
Na Slovensku, v Českej republike i v Maďarsku konšpiračným teóriám o pandémii Covid-19 najviac veria respondenti, ktorí subjektívne opisujú svoju príjmovú situáciu domácnosti ako zlú. Toto zistenie však vôbec neplatí pre Poľsko.
V Českej republike a v Poľsku výrazne viac veria takýmto konšpiráciám voliči súčasnej opozície, na Slovensku sú to najmä voliči súčasnej koalície strán Smer, Hlas a SNS.
V Maďarsku sa voliči vládneho Fideszu pri takýchto konšpiráciách výraznejšie neodlišujú od voličov iných politických strán. Platí, že vo všetkých krajinách V4 najmenej veria teóriám o pandémii Covid-19 najmladší respondenti (do 30 rokov) a vysokoškolsky vzdelaní respondenti.