BRATISLAVA. Vláda ho splnomocnila, aby preveril, či počas pandémie politici a hlavní zdravotnícki odborníci neporušili zákon. Sám pritom porušuje zákon o nezlučiteľnosti funkcií.
Lekár Peter Kotlár je poslancom parlamentu za SNS. Napriek tomu zostal aj konateľom firmy OrtoRei, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť v odbore ortopédia, ale aj iné komerčné činnosti.
Kotlár je z Martina, kde má sídlo aj jeho firma. Je ortopéd aj telovýchovný lekár. Zviditeľnil sa počas pandémie ako jedna z hlavných postáv konšpiračnej scény.
So súčasnou ministerkou kultúry za SNS Martinou Šimkovičovou v TV Slovan brojili proti noseniu rúšok či očkovaniu. Kotlár označil covid za biologickú zbraň, ktorú vyvíjajú „satanistické základne“.
V článku sa dočítate
- prečo nemôže byť Kotlár konateľom,
- aká pokuta mu hrozí za porušenie zákona,
- aká je pravdepodobnosť, že Kotlár skutočne pokutu dostane.
V rozpore so zákonom
Verejný funkcionár, teda ani poslanec parlamentu, nesmie byť podľa ústavného zákona o nezlučiteľnosti funkcií štatutárnym orgánom, teda ani konateľom, komerčnej firmy.
Kotlár je konateľom OrtoRei nepretržite od 2. apríla 2010. Poslancom sa stal 25. októbra minulého roka, keď zložil sľub.

Spomínaný zákon dáva podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka poslancom 30 dní na to, aby ukončili napríklad činnosť konateľa alebo aby vykonali právne úkony smerujúce k jej skončeniu.
Tridsať dní Kotlárovi uplynulo 24. novembra. Denníku SME nedvíhal mobil ani neodpovedal na otázku, prečo je stále konateľom firmy.
Peter Kotlár (45)
- poslanec parlamentu za SNS,
- splnomocnenec vlády na preverenie riadenia pandémie covidu,
- telovýchovný lekár a ortopéd,
- jedna z hlavných tvárí konšpiračnej scény,
- počas pandémie brojil proti noseniu rúšok či očkovaniu,
- covid je vraj biologická zbraň, ktorú vyvíjajú "satanistické základne".
Šéfka parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Veronika Remišová (klub strany Slovensko) povedala, že Kotlárovým prípadom sa už zaoberá.
Vysvetľuje, že keby mala jeho firma v predmete činnosti len poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vzťahovala by sa ňu výnimka zo zákona a Kotlár by mohol byť konateľom.
OrtoRei má však v obchodnom registri zapísané aj iné predmety činnosti, napríklad organizáciu kultúrnych podujatí, maloobchod či sprostredkovanie dopravy.
"Toto predstavuje závažné porušenie ústavného zákona, keďže poslanec nemôže podnikať," vraví Remišová.

Šesť mesačných platov
Keďže Kotlár porušil zákon, Remišová hovorí, že dá podnet, aby výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal proti nemu konanie, hneď na nasledujúcej schôdzi výboru.
Poslanec za SNS môže podľa spomínaného zákona dostať pokutu až do výšky šiestich mesačných platov. Plat poslanca je 3912 eur v hrubom, sankcia by tak mohla byť až 23 472 eur.
Pravdepodobnosť, že Kotlár pokutu skutočne dostane, je však mizivá. Naznačuje to sama Remišová.
"Za problém výboru považujem to, že poslanci koalície pri exponovaných osobách, ako sú napríklad premiér Robert Fico alebo ministerka Šimkovičová, stopli konanie hneď na začiatku. Bez toho, aby vôbec vyžadovali ich vyjadrenie k riadne spísanému podnetu," vraví Remišová.
Dá sa očakávať, že koalícia vo výbore zastaví hneď v počiatkoch aj konanie proti Kotlárovi. Zo 14 členov výboru je osem z koalície.

Beata
Balogová
