Mojím cieľom bolo zrušenie špeciálnej prokuratúry a to som dosiahol, komentoval Robert Fico verdikt Ústavného súdu. Napriek slovám premiéra o spokojnosti nebudú kauzy „našich ľudí“ po 15. marci premlčané alebo im nebudú hroziť menej prísne tresty.
Zmeny v trestnej politike štátu ústavní sudcovia len pozastavili, o podstate rozhodnú neskôr. Vysvetľujú, že sa tak snažia predísť „nenapraviteľnosti následkov“, ktoré hrozili. Dvaja z dvanástich sudcov však pripojili k uzneseniu odlišné stanoviská.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Dosiahli sme hlavný cieľ, som spokojný, tvrdí Fico po rozhodnutí Ústavného súdu
- Zablokoval Ústavný súd ďalšie zmeny v trestnej politike? Prečo nestopol rušenie špeciálnej prokuratúry?
- Cudzie vojská na Ukrajine? Už tam dávno sú
- Čo sa deje s Pepcom? V Rakúsku úplne pohorelo, na Slovensku rastie
- Verstappen je diplomatický, Alonso nie. Súboj o titul v F1 zhodnotil jedinou vetou
- Ľudia s autizmom sú jedineční a môžu nám veľa dať, hovorí popredná vedkyňa
Ak si dnes kúpite denník SME, nájdete v ňom vložený biznisový magazín INDEX. Dozviete sa, či sa prémiové palivá oplatia aj bežným motoristom. Prečítate si o vinárstvach, ktoré zlákali našich politikov a oligarchov. Zmapovali sme aj osud slovenského lietajúceho auta. SME na celý víkend spolu s časopisom Index stojí len 1,95 eur.
Dosiahli sme hlavný cieľ, som spokojný, tvrdí Fico po rozhodnutí Ústavného súdu

Všetci si myslíte, že celé Slovensko žije Trestným zákonom, ale to nie je pravda. Ľudia majú úplne iné starosti. Nestačím sa čudovať vyjadreniam: Porazili sme vládnu koalíciu. Kto tu koho porazil?
Takto komentoval po rokovaní vlády v Košiciach premiér Robert Fico rozhodnutie Ústavného súdu pozastaviť niektoré paragrafy novely Trestného zákona. Tvrdil, že tému sleduje len zboku popri inej práci. A pokračoval, že opozícia sa správa ako malé deti, ktoré kričia, že vyhrali.
Úrad špeciálnej prokuratúry považuje premiér za inštitúciu, ktorá na čele s Danielom Lipšicom zodpovedá za hrubé porušovanie ľudských práv v rokoch 2020 – 2023. Tvrdí, že tým, že Ústavný súd nepozastavil účinnosť zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry, validoval skrátené konanie.
Dianie po rozhodnutí Ústavného súdu označil za blamáž a žiada odpovede od predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana. Rovnako sa ho opýta, prečo prelomil svoju vlastnú judikatúru a vlastnú rozhodovaciu prax, keď sa rozhodol pozastaviť účinnosť zákona ešte pred tým, ako zákon vôbec existuje.
- Láska k Rusku a promo Pellegriniho: Smer v Prešove odštartoval sériu každoročných mítingov k MDŽ. Fico tam hovoril aj o svojej láske k Rusku. Z veľkoplošnej obrazovky sa ukázal aj prezidentský kandidát Peter Pellegrini. Išlo v podstate o prvé podujatie strany, na ktorom sa prihlásila k Pellegrinimu ako ku kandidátovi na prezidenta.
Zablokoval Ústavný súd ďalšie zmeny v trestnej politike? Prečo nestopol rušenie špeciálnej prokuratúry?

Hovoriť o víťazoch a porazených v zápase o to, aké tresty majú hroziť korupčníkom, je zatiaľ predčasné. Rozhodnutie Ústavného súdu však prinajmenšom nepoteší oligarchov blízkych Smeru Miroslava Výboha a Norberta Bödöra, ale ani bývalého ministra za túto stranu a dnes guvernéra NBS Petra Kažimíra či priamo spolutvorcu zákona Tibora Gašpara.
Ich kauzy totiž nebudú po 15. marci premlčané alebo im nebudú hroziť menej prísne tresty.
Ešte vážnejšie môže byť pre koalíciu Smeru, Hlasu a SNS to, že si zrejme na dlhé mesiace zablokovala cestu k ďalším úpravám v Trestnom zákone. Keďže totiž Ústavný súd skúma nedávno prijatú novelu a pozastavil jej účinnosť, ťažko by pravdepodobne pristúpil na to, aby ešte pred jeho rozhodnutím koalícia uviedla do praxe ďalšiu verziu legislatívy.
Denník SME odpovedá na hlavné otázky, ktoré vyplývajú z rozhodnutia ústavných sudcov.
- Čo znamená zánik špeciálnej prokuratúry: Po takmer dvadsiatich rokoch činnosti zanikne 20. marca Úrad špeciálnej prokuratúry. Čo to bude v praxi znamenať? Jedným slovom sa to zatiaľ dá vyjadriť ako „zmätok“. Vedenie prokuratúry nevie povedať, ako bude prakticky teraz celý proces prebiehať.
- Všetci sú spokojní: Je všeobecne jasné, že zrušenie špeciálnej prokuratúry nenesie riziko nenapraviteľného následku. Môžeme sa pokojne vrátiť do temnoty a hútať, či je Boris Susko schopný zvrhlosti, ktorá by ako jediná teraz mohla zabrániť presadeniu vôle ústavných sudcov: nepublikovať rozhodnutie v zbierke včas, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Osem rokov za mastičky: Okresný súd v Trnave vymeral v kauze pestovania konope, známej ako mastičkár, obžalovanému Josefovi Šipošovi trest odňatia slobody vo výške osem rokov so zaradením na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a k tomu trest prepadnutia veci. Rozsudok nie je právoplatný, obhajoba si ponechala zákonnú lehotu 15 dní na vyjadrenie o odvolaní.
- Päť rokov za podplácanie: Bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša v rámci kauzy Babylon uznal Špecializovaný trestný súd za vinného z podplácania a vymeral mu trest odňatia slobody vo výške piatich rokov. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa voči rozsudku odvolal.
- Ďalší žiadateľ o azyl v Bosne: Po bývalom vyšetrovateľovi NAKA Mariánovi Kučerkovi a bývalom šéfovi operatívcov NAKA Jánovi Kaľavskom požiadal o azyl v Bosne a Hercegovine aj bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Gašparovič, ktorého právoplatne odsúdili za korupciu.
Cudzie vojská na Ukrajine? Už tam dávno sú

Ruský prezident Vladimir Putin stále považuje konflikt na Ukrajine za proxy vojnu so Západom, ktorý podľa Moskvy podporuje Kyjev. Západné vlády sa však usilujú zachovať si od vojny hodnoverný odstup bez ohľadu na to, že dôrazne podporujú obranu Ukrajiny.
Uniknuté dokumenty minulý rok potvrdili, že niektoré krajiny NATO - vrátane Spojených štátov, Veľkej Británie a Francúzska - vyslali na Ukrajinu malý počet špeciálnych jednotiek a vojenských poradcov v bližšie nešpecifikovaných úlohách, ktoré pravdepodobne súvisia s logistickou podporou a výcvikom.
Americká CIA financovala a čiastočne vybavila rozsiahlu sieť špionážnych základní po celej Ukrajine, ktoré pomáhajú Kyjevu sledovať pohyb ruských vojsk a zameriavať sa na cenný vojenský majetok Kremľa.
Bez ohľadu na tieto stopy je hlbšou realitou vojny na Ukrajine to, že na oboch stranách je už množstvo zahraničných bojovníkov. Po tom, ako Rusko pred dvoma rokmi spustilo svoju plnohodnotnú inváziu, sa pod kyjevskú zástavu prihlásili tisíce sympatizujúcich dobrovoľníkov - prevažne zo Západu a z postsovietskych štátov.
- Macron prelomil tabu: „Nič nie je vylúčené,“ vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron o nasadení vojakov zo Západu priamo na Ukrajine. Krok, ktorý prekvapil aj viacerých spojencov, už využíva Kremeľ na strašenie pred ďalšou eskaláciou. Podľa expertov však môže ísť o súčasť politického tlaku a Macronovu hru.
- Putinov prejav k národu: Prvých dvadsať minút z viac než dvojhodinovej Putinovej reči sa nieslo v znamení jasného varovania, že pokiaľ Aliancia vyšle vojakov na Ukrajinu, Rusko odpovie jadrovými zbraňami. Ibaže napriek všetkým rečiam Macrona a Fica nikto v NATO posielať vojakov na pomoc Ukrajine neplánuje.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Trinásť zostrelov za trinásť dní: Ukrajinské ozbrojené sily na sociálnych sieťach oslavujú. Ak nepreháňajú, ruské vzdušné sily vo vojne proti Ukrajine za posledných trinásť dní prišli o dvanásť bojových lietadiel a jedno lietadlo včasnej výstrahy. Čo o údajných zostreloch vieme, ako sa mohli odohrať a čo môžu znamenať pre ďalší vývoj vojny?
- Ťažké boje pri Avdijivke: Západne od Avdijivky, ktorá je pod ruskou kontrolou, prebiehajú ťažké boje a ukrajinská armáda má problémy so stabilizáciou svojej obrannej línie, uviedol hlavný veliteľ ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj. Viacerých veliteľov obvinil z nesprávnych rozhodnutí, ktoré priviedli jednotky do neľahkej situácie.
- Nejasná situácia v Robotyne: Ruské jednotky prenikli do dediny Robotyne v Záporožskej oblasti, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Nie je jasné, či sa ukrajinskí vojaci z obce úplne stiahli. Správy o bojoch o Robotyne prichádzali aj v predchádzajúcich dňoch, velenie Ukrajiny ale uvádzalo, že útoky sa darí odrážať.
- Odrazený pokus o vylodenie: Ruská armáda odrazila pokus ukrajinských síl o vylodenie na piesčine známej ako Tendrivská kosa v Čiernom mori. Približne 25 ukrajinských vojakov zahynulo a jedného zajali, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinské špeciálne jednotky bez bližších podrobností uviedli, že niektorí z ich príslušníkov „hrdinsky zahynuli počas bojovej misie“.
- Čo dosiahol Putin na Ukrajine: Rusi vyjadrujú podporu vojne proti Ukrajine a ťaženie označujú za úspešné. Ale väčšina - 58,9 percenta - nedokáže uviesť ani jediný cieľ, ktorý za dva roky vojny prezident Vladimir Putin dosiahol. Z prieskumu spoločnosti RussianField pre The Moscow Times vyplýva, že Rusi vnímajú vojnu proti Ukrajine ako dobyvačnú.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Prečo sa Trump snaží o prehru Ukrajiny?
- SPIEGEL International: Ukrajinskí vojaci na fronte: Hrôzy zákopovej vojny
- Foreign Affairs: Nebezpečný prichádzajúci vek vedenia vojny za pomoci umelej inteligencie
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše aj o tom, ako hovoriť o ťažkých veciach v živote. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Čo sa deje s Pepcom? V Rakúsku úplne pohorelo, na Slovensku rastie

Diskontný textilný reťazec Pepco ohlásil ukončenie aktivít v Rakúsku. Ako dôvod na odchod z trhu, na ktorý vstúpil len pred dva a pol rokom, uviedol nízky dopyt po diskontnom tovare, vysokú infláciu a vysoké prevádzkové náklady.
Pôvodom poľský reťazec zároveň oznámil, že sa zameria na trhy s najvyšším rastovým potenciálom. Jedným z nich je aj Slovensko, kde pôsobí už viac ako dekádu a vlani v krajine otvoril deväť nových predajní.
Pepco na Slovensku prevádzkuje 148 obchodov. Na porovnanie, v Česku ich má bezmála tristo a v domovskom Poľsku viac ako 1 300. Celkovo skupina Pepco zastrešuje štyritisíc predajní v 19 európskych krajinách.
V segmente diskontného textilu panuje silná konkurencia. Pepco bojuje o zákazníka so sieťami ako Kik, Sinsay či Action, čo stláča ziskové marže obchodníkov nadol. Vedúci prenájmu nákupných centier v Cushman & Wakefield Robert Skládal preto neočakáva, že by Pepco na Slovensku ďalej výrazne expandovalo.
V krátkosti z ekonomiky:
- Nový obrovský jadrový blok: Premiér Robert Fico by chcel na Slovensku postaviť nový obrovský jadrový blok s výkonom nad tisíc megawattov. Nový jadrový blok by mohol podľa neho vyrásť napríklad v Jaslovských Bohuniciach. Fico nevedel konkretizovať odkiaľ by štát na takýto projekt zohnal peniaze.
- Program na podporu zamestnávania: Ministerstvo práce pripravuje veľký program na podporu zamestnávania mladých ľudí. Podľa šéfa rezortu Erika Tomáša chystajú príspevok pre zamestnávateľov, ktorí sa rozhodnú zamestnať mladého človeka hneď po škole. Program plánujú spustiť na Sviatok práce.
- Kritický stav železníc: Súčasný stav železníc je podľa železničných odborárov v katastrofálnom stave, ktorý sa netýka už len dopravnej infraštruktúry, ale aj výrazného nedostatku zamestnancov a je nutné ho okamžite riešiť. Kompetentných preto pozývajú hľadať riešenia na stretnutí za okrúhlym stolom.
Verstappen je diplomatický, Alonso nie. Súboj o titul v F1 zhodnotil jedinou vetou

Neubehla ešte ani tretina predsezónnych testov a mnohí už videli Maxa Verstappena ako štvornásobného majstra sveta formuly 1. Počas prvého testovacieho dňa bol v Bahrajne jasne najrýchlejší a v garáži Red Bullu sa mohli usmievať aj čelní predstavitelia rakúskeho tímu.
Verstappen minulý rok vyhral devätnásť z 22 pretekov a titul získal s obrovským náskokom 290 bodov. Jednoznačne dominoval, nemal konkurenciu. Na otázku, či bude podobne suverénny aj tento rok, však rozhodne nedal odpoveď jeden deň predsezónnych testov.
Dominantný jazdec posledných dvoch sezón však na seba nestrháva mediálnu pozornosť. „Vyzerá to sľubne, ale nikdy neviete, ako víkend dopadne. Čas ukáže, či sme dostatočne rýchli na to, aby sme sa opäť stali šampiónmi. Myslím si, že je lepšie na to nemyslieť a sústrediť sa na pretekanie,“ povedal.
Fernando Alonso v tom má jasno a na rozdiel od Verstappena vynechal zdvorilostné frázy: „Devätnásť jazdcov vie, že v sezóne 2024 nezíska titul.“
Na ceste za vyrovnaním zápisu svojho predchodcu v Red Bulle Sebastiana Vettela, bude musieť Verstappen zvládnuť rekordný súťažný kalendár. Ten prvýkrát pozostáva až z 24 pretekov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ľudia s autizmom sú jedineční a môžu nám veľa dať, hovorí popredná vedkyňa

Film Rain Man z roku 1988 rozpráva príbeh sebeckého muža Charlieho Babbitta, ktorý po smrti svojho otca zistí, že prakticky všetok otcov majetok má zdediť nevlastný starší brat Raymond, o ktorého existencii dovtedy netušil. Raymond je autistický savant, má fotografickú pamäť, ktorú Charlie využije v kasíne na získanie peňazí. Filmu sa pripisuje, že zvýšil povedomie o autizme.
„Treba povedať, že Rain Man je veľmi starý film. Myslím, že spracovaním bol skôr o scitlivení nás na život s ľuďmi, ktorí predtým stáli mimo spoločnosti. V tomto ohľade je to veľmi dobré pre verejnosť a splnil úlohu,“ hovorí Daniela Ostatníková, tohtoročná laureátka ocenenia Eset Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania, prednostka Fyziologického ústavu a prodekanka pre medzinárodné vzťahy Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Na druhej strane však spôsobil, že ľudia si autizmus začali spájať s pomaly nadľudskou inteligenciou.
„Autizmus je veľmi heterogénna porucha, a preto hovoríme o autistickom spektre porúch. To znamená, že autistickí jedinci vôbec nie sú uniformní,“ ozrejmuje Ostatníková s tým, že sú takí, ktorí rozprávajú veľa, iní zas vôbec. Niektorí majú intelektové nedostatky, ďalší nie.
V krátkosti z vedy a techniky:
- O čom je trend DignifAI: Na prvý pohľad sa nový trend v generatívnej umelej inteligencii môže zdať nevinný ba priam cudný, ako by povedali jeho autori. Tí si dali za úlohu poobliekať obnažené ženy (sem-tam aj mužov), zbaviť ich tetovaní a pírsingov. Je však zrejmé, že nejde o žiadny šľachetný trend.
- Menopauza sa zhoršila: To, ako vnímame menopauzu, sa určite zmenilo z kultúrneho hľadiska, ale zdá sa, že sa niečo zmenilo aj z pohľadu biológie - najmä pokiaľ ide o návaly tepla a nočné potenie. Švédski vedci zistili, že ženy z novších generácií zažívali návaly tepla výrazne častejšie ako ženy narodené skôr.
- Ako si znížiť stres v tele: Vo chvíľach stresu sa nám často rozbúši srdce, zovrie čeľusť alebo sa nám zdvihne žalúdok - to sú pocity, ktoré v konečnom dôsledku zvyšujú naše negatívne emócie. Môže sa z nich stať začarovaný kruh, v ktorom sa vaše telo a vaše myšlienky navzájom znásobujú. Dobrou správou je, že to nemusíte dopustiť.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Veľký stratég Vladimir posilnil NATO
- Index: Vláda ide zrýchliť výstavbu. Na váš pozemok vstúpi aj bez súhlasu
- Ľudskosť: Prečo u nás všetko mešká a stojí viac - od renovácií bytov až po diaľnice
Karikatúra

Recept dňa

Mrkváčik, roláda aj taštičky. Vyberte si zo skvelých receptov na koláče a torty s mrkvou.
Dnes očakávame
- Strana SaS predstaví svoju eurokandidátku
- Pohreb Alexeja Navaľného v Moskve
Dnes v histórii

Jadrový test Castle Bravo: 1. marca 1954 uskutočnili Spojené štáty americké pokusný výbuch vodíkovej bomby na Atole Bikiny v Tichom Oceáne. Išlo o najsilnejší americký test termonukleárnej zbrane o sile 15 megaton TNT. Výsledkom bolo najhoršie rádioaktívne zamorenie, aké kedy USA spôsobili.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
