Prezidentskí kandidáti 17 dní pred voľbami zvádzajú argumentačné súboje v diskusných reláciách televízií aj na verejných podujatiach organizovaných občianskou spoločnosťou. Ponúkajú nové definície slovenskej štátnosti a toho, akou krajinou chceme byť a kam vo svete chceme patriť.
Vtipkujem. Nič také sa nedeje. Taká nuda, aká sprevádza aktuálnu prezidentskú kampaň, to ešte asi ani nebola. Ale vo svojej podstate to vypovedá o kandidátoch a aj o tom, čo si vlastne myslia o voľbách aj funkcii prezidenta.
Dôvody sú najmä dva. Dvojica favoritov Peter Pellegrini a Ivan Korčok je taká silná, že ostatní kandidáti sú popri nich vlastne iba komparzom. A druhým dôvodom je stratégia Pellegriniho.
Čítate Prezidentský denník. Každý deň prinášame prehľad najdôležitejších správ o prezidentských voľbách. Dnes to je naozaj ťažké.
Mlčí
Peter Pellegrini mlčí. Nevieme, aký ma názor na rozhodnutie Ústavného súdu o Trestnom zákone a ani na pokyn, ktorý mu dal Robert Fico, aby sa v prípade nástupu do prezidentského paláca porátal s predsedom Ústavného súdu Ivanom Fiačanom.
Nudou však bude, aj keď napíšem, že Pellegrini sa chce do paláca premlčať. Pretože on sa v skutočnosti premlčal aj do vládnej koalície, pomerne úspešne sa premlčiava ako líder koaličnej strany a teraz iba ďalej mlčí v kampani.
Ešte pred parlamentnými voľbami sme mohli hovoriť o náročnej situácii a premyslenej stratégii, keď si nechcel pohnevať ani prozápadných voličov z miest, ani ľudovejších voličov. Len treba upozorniť, že pre stranu Hlas to vo výsledku znamenalo tretie miesto.
Niežeby Pellegrinimu hrozilo tretie miesto aj teraz. Druhé kolo prezidentských volieb má podľa prieskumov isté.
Isté však nie je, či v tom rozhodujúcom momente zaberie ťah na radikálneho voliča, ktorý chce za prezidenta Harabina, a antikampaň proti Korčokovi.
Z nudy to nevytrhol ani Andrej Danko. Mnohým by na zábavu stačilo, aby povedal vlastne čokoľvek. Ale aj on je už tretí deň ticho – vo verejnom priestore aj na sociálnych sieťach.
Dva týždne do prezidentských volieb je to pre úprimného kandidáta pomerne netypické. Realita ja však taká, že Danko prezidentské voľby od prvej chvíle nemyslí vážne.
Na dôvažok SNS zverejnila, že povedie kandidátku do eurovolieb. Má byť na nej spolu s Tarabom, Šimkovičovou, Michelkom, Kuffovcami a ďalšími... Až sa žiada glosovať, či by vlastne pre Slovensko nebolo lepšie, keby do Bruselu všetci naozaj odišli.
Odmlčal sa aj ďalší kandidát, ktorý to vlastne nemyslí celkom vážne, Igor Matovič. Večer síce zverejnil fotografiu Pellegriniho bilbordu so sloganom Slovensko už potrebuje pokoj, na ktorom niekto prelepil Slovensko za mafia. Od človeka, ktorý hovorí, že kandiduje, ale nebude a nechce byť prezidentom, však výraznejšiu kampaň ani nemá zmysel očakávať.
Áno, Ivan Korčok dnes mal tlačovú konferenciu, kde hovoril o financovaní svojej kampane a kritizoval vládu pre zahraničnú politiku. Ale aj tieto informácie sme počuli.
Korčkovi však treba uznať, že on aspoň vedie tradičnú kampaň. S bilboardami, tlačovkami, stretnutiami. Tiež nuda, ale aspoň sa na ňu dá spoľahnúť.
Berú to vážne, ale sú bez šance
Sú aj ďalší kandidáti, ktorí to poňali tradične a vedú vážnu kampaň. Ich spoločným menovateľom však je, že sa do druhého kola prosto nepozrú.
Jedným je Krisztián Forró z Aliancie. Takmer každý deň má stretnutia s občanmi v rôznych mestách na južnom Slovensku. Má to jediný háčik - ani sa len nepokúsil vystúpiť zo svojej maďarskej bubliny.
Kampaň berie vážne aj diplomat Ján Kubiš, ale aj v jeho prípade platí, že kampaň je skôr kratochvíľou. V rozhovore pre SME už naznačil, že sa chce v politike angažovať aj po prezidentských voľbách a naznačil účasť v straníckej politike.
Prezidentský kandidáť Ján Kubiš v rozhovore pre denník SME. Zdroj: Tomáš Rybár
V tejto situácii sa asi najviac trápia rádia a televízie, ktoré sa musia pri vysielaní informácií a rozhovorov počas predvolebnej kampane riadiť projektom, ktorý schválila Rada pre mediálne služby.
A tak robia profilové rozhovory s ľuďmi, ktorí nemajú ani najmenšiu šancu uspieť v kampani, ale zato velebia Jozefa Tisa a na striedačku volajú po vystúpení z Európskej únie či z NATO. To je asi všetko podstatné, čo o nich treba vedieť.
Čo ešte dnes potrebujete vedieť:
- Denník SME začal uverejňovať prezidentskú anketu. Prvá časť je o postojoch kandidátov k Rusku a Ukrajine. Neodpovedali dvaja kandidáti.: Peter Pellegrini a Andrej Danko.
- Štefan Harabin zvoláva na týždeň pred prvým kolom „Národné zhromaždenie na podporu jediného národného kandidáta“ s podtitulom Volíme mier, volíme Harabina. Pýta sa – Chcete mier? Chcete návrat lacných ruských potravín? Otázkou zostáva len to, proti komu majú potom protestovať slovenskí poľnohospodári.
- Transparency International Slovensko vyzvala Ivana Korčoka, aby sa otvorene postavil ku kauze Evka z čias predsedníctva Slovenska v Európskej únii. Kauza sa udiala počas tretej vlády Roberta Fica, keď bol ministrom zahraničných vecí Miroslav Lajčák a Korčok bol štátnym tajomníkom zodpovednýom za predsedníctvo.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
