BRATISLAVA. Byť ženou stále v niektorých prípadoch znamená hendikep, nie pre nedostatok kvalít, ale pre dostatok predsudkov. Vyjadrila sa tak prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien (MDŽ).
Vo svojom vyhlásení ďalej dodala, že ženy sú terčom útokov iba pre „predpokladanú slabosť od mužov s predstieraným sebavedomím".
Zmena v spoločnosti
Hlava štátu zároveň zaželala všetkým ženám a dievčatám na Slovensku život v slobode, rešpekte a dôstojnosti. „Dnes budeme naozaj sláviť MDŽ, nie prázdnymi slovami a kyticami, ale oslavou sily žien postaviť sa za seba, svoju slobodu a dôstojnosť," uviedla.
Hlava štátu súčasne vyzýva k tomu, aby ľudia urobili viac pre zmenu našej spoločnosti, pre ženy a dievčatá, ale aj pre generácie, ktoré po nich prídu. Zároveň informovala, že absolvovala diskusiu s viacerými ženami na vedúcich pozíciách v rôznych oblastiach spoločnosti, či už ide o vedu, biznis alebo mimovládny sektor, zdravotníctvo či médiá.

„Diskutovali sme o tom, ako podporovať zmenu. Spoločne sme vytvorili platformu, ktorá nesie názov Sme tu. Pretože sme tu ženy zažívajúce rôzne podoby násilia, ktoré nechceme akceptovať. Ale najmä sme tu ženy a muži, chlapci a dievčatá, ktorí ho neprehliadajú a ktorí chcú pomôcť k zmene k lepšiemu," povedala.
Ženy čelia útokom
Ženy na Slovensku neustále čelia viacerým problémom, ktoré nemôžeme prehliadať. Podľa hlavy štátu ide o pretrvávajúci problém nerovnosti v odmeňovaní. „Rozdiely v odmeňovaní sa premietajú aj do rozdielov v starobných dôchodkoch, keďže ženy dostávajú v priemere takmer o štvrtinu menej v porovnaní s mužmi. Ženská tvár chudoby sa najvýraznejšie prejavuje u matiek samoživiteliek," uviedla prezidentka. Problém s nerovnosťou sa podľa nej týka aj kariérneho postupu, keď sa ženy stretávajú s nemožnosťou dosiahnuť niektoré pozície.
„V porovnaní s priemerom Európskej únie najviac zaostávame práve v podiele žien v líderských pozíciách, či už ide o biznis, alebo výkon verejnej moci," dodala.
Prezidentka vo svojom vyhlásení k MDŽ v neposlednom rade vyzdvihla odvahu a silu žien, ktoré priniesli informácie a skúsenosti so znásilnením, fyzickým násilím či verbálnymi útokmi.
„Takmer rutinne sú im adresované nenávistné slová, klamstvá a vyhrážky, ktoré im sťažujú alebo znemožňujú vykonávať svoju profesiu. Podľa najnovších údajov, každá štvrtá žena zažila fyzické alebo sexuálne násilie od svojho partnera, takmer každá druhá psychické násilie. Podoba násilia v online priestore za posledné roky rapídne narástla. Online násilie vo svojich vzťahoch zažíva viac ako polovica tínedžeriek. Až 11 percent novinárok čelí na týždennej báze útokom," ozrejmila prezidentka Čaputová.
Plné znenie vyhlásenia prezidentky
"Dnešný deň na celom svete oslavujeme úsilie o rovnoprávne postavenie žien. Preto mi dovoľte pri príležitosti dnešného sviatku zaželať všetkým ženám a dievčatám na Slovensku život v slobode, rešpekte a dôstojnosti.
V dnešný deň však nemôžeme prehliadať aj problémy, ktorým ženy na Slovensku stále čelia. Ide napríklad o pretrvávajúci problém nerovnosti v odmeňovaní. Rozdiely v odmeňovaní sa premietajú aj do rozdielov v starobných dôchodkoch, keďže ženy dostávajú v priemere takmer o štvrtinu menej v porovnaní s mužmi. Ženská tvár chudoby sa najvýraznejšie prejavuje u matiek samoživiteliek.
Ženy na Slovensku čelia nerovnosti tiež pri kariérnom postupe, stretávajú sa a s nemožnosťou dosiahnuť niektoré pozície. V porovnaní s priemerom EÚ najviac zaostávame práve v podiele žien v líderských pozíciách, čiže už v biznise alebo pri výkone verejnej moci.
Ak dnes hovoríme o rešpekte a postavení žien na Slovensku, nemôžeme obísť ani tému násilia. V tejto súvislosti chcem predovšetkým vyzdvihnúť odvahu a silu žien, ktoré nedávno silným hlasom o násilí prehovorili. Prehovorili o svojich ťažkých skúsenostiach so znásilnením, aj o verbálnej nenávisti a psychickom násilí, ktoré zažívajú pre svoje pôsobenie vo verejnom živote. Takmer rutinne sú im adresované nenávistné slová, klamstvá a vyhrážky, ktoré im sťažujú alebo znemožňujú vykonávať svoju profesiu.
Nejde pritom o ojedinelé výpovede, ale o skúsenosť, ktorá sa týka nezanedbateľného podielu našich dievčat a žien. Podľa najnovších údajov takmer každá štvrtá žena zažila fyzické alebo sexuálne násilie od svojho partnera. Takmer každá druhá psychické násilie. Podoba násilia v online priestore za posledné roky rapídne narástla. Online násilie napríklad zažíva vo svojich vzťahoch viac ako polovica tínedžerok. Až 11% novinárok na týždennej báze čelí útokom, ktoré sami vnímajú ako ohrozenie. Násilie nemôžeme akceptovať v partnerskom vzťahu, na ulici, na pracovisku, ani ako daň za pôsobenie vo verejnom živote.
Musíme urobiť viac pre zmenu našej spoločnosti, pre naše ženy a dievčatá, ale aj pre generácie, ktoré prídu po nich. V posledných mesiacoch sme preto diskutovali so ženskými líderkami pôsobiacimi v rôznych oblastiach spoločnosti – od vedy, biznisu, odborov, mimovládneho sektora, zdravotníctva, médií a umenia a kultúry o tom, ako podporovať zmenu. Spoločne sme vytvorili platformu, ktorá nesie názov Sme tu. Pretože sme tu ženy zažívajúce rôzne podoby násilia, ktoré nebudeme akceptovať. Ale najmä sme tu ženy a muži, chlapci a dievčatá, ktorí ho neprehliadajú a ktorí chcú pomôcť k zmene k lepšiemu.
Naša platforma má ambíciu rozširovať komunitu ľudí, ktorá problém pomenúva a súčasne posilňuje sieť podpory pre ženy zažívajúce rôzne podoby násilia od fyzického, sexuálneho až po verbálne. Od konkrétnej odbornej pomoci obetiam násilia a hlasu, ktorý sa ozve, keď sa násilie v okolí deje, až po vytváranie tlaku na zmenu. Symbolicky sa k nám môžete pripojiť znakom platformy na sociálnych sieťach.
K našim aktivitám patrí aj dnešné podujatie za účastí ďalších angažovaných žien a mužov, organizácií poskytujúcim pomoc obetiam násilia z celého Slovenska, zástupcov súkromného sektora, ktorí sú aktívni v tejto téme. Budeme diskutovať o probléme, riešeniach, vzájomne sa inšpirovať a prepájať. Plánujeme aj ďalšie aktivity so zapojením mužov na budúci týždeň tu v paláci a neskôr po Slovensku.
Byť ženou stále v niektorých prípadoch znamená hendikep. Nie pre nedostatok kvalít, ale pre dostatok predsudkov. Iba preto, že ste žena. Sme terčom útokov iba pre predpokladanú slabosť od mužov s predstieraným sebavedomím.
História boja za ženské práva je reťazou príbehov silných žien. Kráčame v ich stopách po nevyšliapanej ceste k rovnoprávnosti. Dnes preto budeme naozaj sláviť MDŽ nie prázdnymi slovami a kyticami, ale oslavou sily žien postaviť sa za seba a svoju slobodu a dôstojnosť."