BRATISLAVA. Na Slovensku sa minulý týždeň začalo očkovať novými vakcínami proti covidu Nuvaxovid XBB.1.5. Prišlo ich vyše dvestotisíc za cenu, ktorú ministerstvo zdravotníctva nechce prezradiť.
Štát má v skladoch 1 089 626 dávok použiteľných vakcín proti covidu.
Minulý rok pritom záujem o očkovanie proti covidu prudko opadol. Ochorenie sa svojou "nebezpečnosťou" dostalo na úroveň chrípky a väčšina populácie už bola proti nemu zaočkovaná.
Ministerstvo tvrdí, že nové vakcíny proti covidu už nekupuje a prišli len dochádzajúce objednávky z minulých rokov.
Infektológovia Peter Sabaka a Alena Koščálová však vravia, že proti tomu infekčnému ochoreniu má stále zmysel sa očkovať - najmä rizikové skupiny obyvateľstva. Covidové vlny stále zapĺňajú pacientmi oddelenia nemocníc. Posledná bola len nedávno, na prelome rokov.
Očkovanie proti covidu je dobrovoľné.
V článku sa dočítate
- koľko máme na Slovensku ešte vakcín a či budeme nakupovať aj ďalšie
- koľko bolo minulý rok podaných vakcín
- či sa vakcíny ešte oplatí kupovať a očkovať nimi.
Nové vakcíny už nekupujeme
"Slovensko na základe predbežnej kúpnej zmluvy z 16. augusta 2021 obstaralo aktuálne dodaných 213 500 dávok vakcíny Nuvaxovid XBB.1.5.," odpovedá ministerstvo na otázku, koľko kusov nových vakcín kúpilo.
Nechce prezradiť, koľko za túto dodávku zaplatilo. "Všetky údaje boli zmluvnými stranami v kúpnych zmluvách označené za dôverné informácie," tvrdí.
Okrem vakcíny od firmy Novavax má podľa ministerstva prísť na Slovensko ešte do koncu roka 147 955 dávok očkovacej látky Comirnaty od Pfizer/BioNTechu. Aj v tom prípade ide o objednávku z roku 2021.

Slovensko uzavrelo v minulých rokoch zmluvy na dodávky vakcín aj na roky 2024 až 2026. Ministerstvo neoznámilo, v akých množstvách a za akú cenu.
Podotklo len, že minulý rok v máji Slovensko, ako aj iné členské štáty Európskej únie podpísalo dodatok číslo päť ku kúpnej zmluve so spoločnosťou Pfizer, ktorý umožnil znížiť počet dávok z "pôvodne dohodnutého objemu pre roky 2023 - 2026". O koľko sa dodávky znížili a koľko sa tým ušetrí, nespresnilo.
Ubezpečuje, že ďalšie nákupy vakcín proti covidu ministerstvo neplánuje.
Vakcíny a očkovanie proti covidu
- aktuálne sa u nás proti covidu očkuje vakcínou Nuvaxovid XBB.1.5 od firmy Novavax,
- prišlo 213 500 dávok tejto vakcíny,
- v skladoch je 1 089 626 dávok použiteľných vakcín,
- do konca roka má prísť ešte 147 955 dávok vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTechu,
- minulý rok Slovensko darovalo do zahraničia viac ako dva milióny očkovacích látok,
- v roku 2022 podali 851 661 dávok vakcíny proti covidu,
- minulý rok to bolo do 15. decembra len 32 820 dávok.
Zdroj: MZ SR
Hoci očkovacie látky budú chodiť ešte dva roky, stále medzi nimi nie je kombinovaná vakcína proti covidu a chrípke. Hovorí sa o nej najmenej od minulého roka a je veľmi očakávaná. Ministerstvo neodpovedalo na otázku, kedy by vakcína mohla byť na Slovensku.
Desaťtisíce dávok nových vakcín proti covidu teda prichádzajú, ďalšie milióny očkovacích látok zas krajina daruje iným krajinám. Len vlani ich poslala vyše dva milióny. Medzi obdarovanými štátmi boli napríklad Srbsko, Kazachstan, Brazília, Egypt či Kambodža.
"Počty objednaných vakcín by mali korešpondovať so záujmom," vraví Koščálová, ktorá je primárkou kliniky infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch.
Zistiť, koľko ľudí na Slovensku sa očkuje proti covidu, nevedia ani inštitúcie, ktoré to majú na starosti.
Ministerstvo vraví, že pre bližšie štatistiky sa treba obrátiť na Národné centrum zdravotníckych informácií. Centrum zas tvrdí, že údaje o očkovaní už po ukončení mimoriadnej situácie nevyhodnocuje.
Vraj sa treba obrátiť na Úrad verejného zdravotníctva, ktorý je gestorom Národného očkovacieho registra. "Národný očkovací register zatiaľ nie je v prevádzke," reagujú na to hygienici.
Jediné dostupné údaje tak má ministerstvo. V roku 2022 bolo podaných 851 661 dávok vakcín proti covidu, minulý rok do 15. decembra len 32 820 dávok. Je to prepad o 96 percent.

Covid nikam neodišiel
"Určite má význam ďalej očkovať, lebo máme rizikové skupiny, ktoré sú v riziku ťažkého priebehu," vraví Koščálová.
Medzi rizikové skupiny patria seniori nad 60 rokov, najmä tí s viacerými závažnými chronickými ochoreniami. Patria tam aj mladší dospelí s rovnako závažnými chronickými ochoreniami alebo s ťažkou obezitou.
"Na klinike stále zažívame vlny covidových hospitalizácií," vraví primárka. "Aj teraz ku koncu roka od novembra do konca januára bolo naše oddelenie plné covidových pacientov. Mali sme ich aj na iných oddeleniach."
Infektológ Sabaka si myslí, že stále má zmysel kupovať nové vakcíny, keďže varianty covidu budú podobne ako pri chrípke každý rok iné. Očkovacie látky sa tak budú musieť prispôsobovať kolujúcim variantom. "Tak ako v prípade chrípky."
Odborník obzvlášť oceňuje vakcínu Nuvaxovid XBB.1.5, ktorou sa začalo u nás očkovať minulý týždeň.
"Nové vakcíny od firmy Novavax sú proteínové. Nie je to mRNA technológia, tak to môže k očkovaniu prilákať aj ľudí, ktorí sa predtým očkovať nedali," hovorí Sabaka.
Najmä mladým mužom pri novej vakcíne nehrozí ani najmenšie riziko, že by dostali myokarditídu. Je to zápalové ochorenie srdcového svalu, ktorého najčastejšou príčinou vzniku je vírusová infekcia.
"Človeka to nezabije, ale je to veľmi nepríjemné," vysvetľuje infektológ. Medzi príznaky patrí neprimerane zvýšený srdcový tep, bolesti na hrudníku či opuchy dolných končatín.
Mnohé vakcíny, ktorými sa očkovalo počas viacerých vĺn covidu v rokoch 2020 až 2022, mali novú mRNA technológiu. Zrejme najznámejšia mRNA vakcína používaná u nás počas vrcholu covidu bola Comirnaty od americko-nemeckého koncernu Pfizer/BioNTech.

Beata
Balogová
