Končiaci špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je pripravený zostať na prokuratúre, hoci nevie, kam ho generálny prokurátor Maroš Žilinka zaradí. Úrad špeciálnej prokuratúry zanikne na budúci týždeň v stredu. Väčšina jeho prokurátorov nevie, čo má byť ďalej náplňou ich práce.
Vyše 800 zamestnancov a spolupracovníkov RTVS podpísalo vyhlásenie, v ktorom žiadajú stiahnutie návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Varujú, že je nástrojom na politické ovládnutie verejnoprávneho média.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Lipšic ostáva prokurátorom. Žilinka zriadi špeciálne oddelenie na vybrané kauzy
- Proti reforme RTVS protestujú jej zamestnanci. Kritika prichádza aj zo zahraničia
- Budú prístavné žeriavy nový Huawei? Washington v nich našiel modemy, spozorneli aj Nemci a Fíni
- Naozaj II. pilier nefunguje? Pozrite si, aký dôchodok dostanete
- Dostal škaredý úder, jeho Neapol cíti krivdu: Radšej nič nepoviem, vravel Lobotka
- Koľko vás stojí auto? Majiteľ Octavie spočítal za šesť rokov každé investované euro
Lipšic ostáva prokurátorom. Žilinka zriadi špeciálne oddelenie na vybrané kauzy

Do zrušenia špeciálnej prokuratúry ostáva už len týždeň, no väčšina z tridsiatky jej prokurátorov stále netuší, čo ďalej bude náplňou ich práce. Generálny prokurátor Maroš Žilinka na otázky o novom fungovaní neodpovedá nielen médiám, ale presné informácie zatiaľ nemajú ani dotknutí prokurátori.
Končiaci špeciálny prokurátor Daniel Lipšic však avizuje, že na prokuratúre ostáva. Je pripravený prejsť na generálnu prokuratúru. Podľa zákona ostane prokurátorom aj po zániku funkcie špeciálneho prokurátora.
„Zatiaľ som rozhodnutý ostať. Mám rozbehnutých ešte pomerne veľa vecí, ktoré sú v súdnom konaní a podľa verejného záväzku generálneho prokurátora mi majú ostať,“ povedal Lipšic pre SME.
Z dostupných informácií vyplýva, že všetci prokurátori ÚŠP sa zatiaľ budú musieť presunúť na generálnu prokuratúru a nebudú môcť prejsť na niektorú z krajských prokuratúr. Prísľub o ich slobodnom výbere ďalšieho pôsobiska pritom avizovali vládni politici ešte v decembri pri predstavovaní novej legislatívy. Generálna prokuratúra však údajne začala pripravovať novú systematizáciu, čím proces zabrzdila.
Ficovi možno gratulovať: Jediným dobrým dôvodom, prečo sa mala prokuratúra určená na vyšetrovanie najvyššej korupcie rušiť, by bolo jej také úspešné potlačenie, že by špeciálni prokurátori trávili pracovný čas s nohami na stole. To je opis, aký sa snažil verejnosti predstaviť Robert Kaliňák v roku 2017. Dnes sme od tohto stavu minimálne rovnako vzdialení, píše Nataša Holinová.
Proti reforme RTVS protestujú jej zamestnanci. Kritika prichádza aj zo zahraničia

Vyše 800 zamestnancov a externých spolupracovníkov RTVS podpísalo vyhlásenie, v ktorom žiadajú ministerstvo kultúry, aby stiahlo návrh zákona o slovenskej televízii a rozhlase. Zamestnanci varujú pred tým, aby sa predložená reforma nestala nástrojom politického ovládnutia RTVS pre akúkoľvek vládnu moc.
Chcú, aby rezort kultúry inicioval celospoločenskú diskusiu o budúcnosti verejnoprávneho média, pričom predmetom diskusie má byť skôr jeho financovanie.
Už teraz ide o veľkú časť zamestnancov verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Podľa výročnej správy z roku 2022 mala RTVS okolo 1 600 interných zamestnancov, no ďalšia veľká časť zamestnancov pre ňu pracuje externe.
Medzi zamestnancami RTVS sa teraz diskutuje aj o ďalších protestných krokoch. Zatiaľ nie je zhoda na tom, o aké kroky pôjde. O hromadných výpovediach sa zatiaľ neuvažuje.
- V hľadáčiku eurokomisie: Európska komisia pozorne sleduje kroky slovenskej vlády v oblasti médií, uviedla podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová. Európsky parlament tiež schválil nové predpisy na ochranu novinárov a médií v krajinách EÚ pred ekonomickými a politickými zásahmi.
- Brutálnejšie ako v Poľsku: Skutočnosť, že hlavný SMER úderu – RTVS – je súčasne symbolický a spektakulárny, nie je len „obyčajná“ provokácia. Znie ako politická proklamácia, doktrína antisystémovej nomenklatúry. Asi v zmysle, že naše rozhodnutie a odhodlanie demontovať inštitúcie, tradície, písané i nepísané pravidlá a nastoliť akési nové, je nezlomné, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Televízne finále volieb v ohrození: Grandfinále volieb - predvolebné televízne diskusie - sa rozpadá ešte skôr, ako sa začalo. Najočakávanejšie konfrontácie kandidátov pred prvým kolom volieb sa na poslednú chvíľu menia alebo dokonca aj rušia. Predvolebné diskusie s kandidátmi vôbec neuvidia diváci televízie JOJ, RTVS zas formát svojich finálových debát krátko pred ich konaním mení.
- Volavky v eurovoľbách: Môže sa stať, že strany nalákajú v eurovoľbách ľudí na známe tváre, ktoré potom prenechajú miesto kolegom, ktorí by sa inak do Bruselu nedostali. Denník SME analyzoval vyjadrenia predstaviteľov jednotlivých strán a pokúsil sa zodpovedať otázku, nakoľko vážne strany berú svoju kandidatúru.
- Danko chce žalovať politikov a médiá: Predseda SNS Andrej Danko vyhlásil, že pripravuje žaloby na lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča a predsedu strany SaS Richarda Sulíka za to, čo „natrepali“, a na médiá, ktoré „špinili jeho meno“ v prípade autonehody. Tvrdí, že išlo o škodovú udalosť a v tom prípade mohol z miesta odísť.
Budú prístavné žeriavy nový Huawei? Washington v nich našiel modemy, spozorneli aj Nemci a Fíni

Týčia sa nad každým väčším svetovým prístavom, nakladajú a vykladajú náklad z obrovských komerčných lodí, ktoré spájajú mestá ako Hamburg, New York, San Francisco či veľké ázijské metropoly.
Veľké prístavné žeriavy sa teraz stali predmetom nečakaného politického pohybu. Značnú časť z nich totiž vyrába čínska spoločnosť ZPMC sídliaca v Šanghaji. Až 80 percent veľkých prístavných žeriavov v USA podľa denníka Telegraph pochádza od tejto firmy.
V Spojených štátoch, ale aj v Nemecku sa úrady zaoberajú podozrením, že v žeriavoch sa nachádzajú komunikačné zariadenia. Denník Telegraph sa odvoláva na vyšetrovanie Kongresu USA, podľa ktorého sa iba v jednom americkom prístave takto podarilo nájsť najmenej tucet mobilných modemov, o ktorých dokumentácia k žeriavom vôbec nehovorila.
Zisteniami Američanov sa zaoberajú aj nemecké médiá, ktoré to považujú za dôvod na obavy. Modemy v žeriavoch by sa dali použiť na získavanie informácií, ale teoreticky aj na sabotáže.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Komplikovaná situácia na fronte: Situácia na bojisku na východe Ukrajiny je „náročná“, uviedol hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj po tom, ako navštívil dve bojové brigády na východnom fronte, „kde sa situácia postupne komplikuje“. Podľa jeho slov hrozí, že ruské sily „preniknú hlboko do bojových formácií ukrajinskej armády“.
- Útok na Kryvyj Rih: Ruský raketový útok na mesto Kryvyj Rih si vyžiadal štyri obete. O život prišli tri ženy a jeden muž. Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak konštatoval, že zranených je 44 ľudí. Najmenej 20 dospelých a deväť detí hospitalizovali. Medzi zranenými je aj dvojmesačný chlapček. Štyria zo zranených sú vo vážnom stave.
- Zásah rafinérie v Riazani: Bezpilotné lietadlá pri útoku zasiahli ropnú rafinériu v meste Riazaň na juhu Ruska. V areáli najväčšej ropnej rafinérie spoločnosti Rosnefť a siedmej najväčšej v Rusku následne vypukol požiar. Ide o tretie ruské ropné zariadenie zasiahnuté dronmi za posledné dva dni.
- Miliardy pre Ukrajinu: Členské štáty Európskej únie sa dohodli, že spoločne poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za päť miliárd eur. Dohoda znamená dodatočné prostriedky pre mechanizmus financovania známy ako Európsky mierový nástroj. Únia z neho členským štátom prepláca nákupy vojenského vybavenia a spoločné obstarávanie.
- Vojaci na hraniciach s Fínskom: Rusko rozmiestni vojakov a zbrane pri hraniciach s Fínskom, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup Fínska a Švédska do NATO označil za „bezvýznamný krok“. Helsinki a Štokholm sa pre vstup do NATO rozhodli kvôli ruskému útoku na Ukrajinu.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Navždy putinizmus: Odpoveď ruského autokrata na problém nástupníctva
- Tablet Magazine: Zastavte vojnu v Gaze. Jediným možným spôsobom
- The Atantic: Ukrutná daň za detstvo s telefónom
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Naozaj II. pilier nefunguje? Pozrite si, aký dôchodok dostanete

Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš tvrdí, že druhý pilier nefunguje ideálne. Pre prvých 30-tisíc dôchodcov, ktorí už poberajú penziu kombináciou prvého a druhého piliera, bol dokonca nevýhodný.
Prepočty analytikov z Oranžovej obálky potvrdzujú, že starším sporiteľom (dnes majú okolo 60 rokov) sa druhý pilier skutočne neoplatil a súhlasia s tvrdeniami štátneho tajomníka Branislava Ondruša. Pri mladších ročníkoch je druhý pilier garanciou vyššej penzie, ak doň štát nebude nezmyselne zasahovať.
To, aká bude finančná kondícia štátu, ktorý dôchodky z prvého piliera vypláca, o dvadsať až tridsať rokov je pritom oveľa väčšie riziko ako výkyvy finančných trhov.
V prepočtoch sme sa pozreli na výšku dôchodkov, ktoré môžu očakávať dnešní mladí ľudia, sporitelia v strednom veku či šesťdesiatnici. V modeli výpočtu dôchodkov sme zakomponovali všetky negatívne zmeny, ktoré urobili predošlé vlády.
V krátkosti z ekonomiky:
- Výrobcovia bicyklov čistia sklady: Producenti bicyklov v Európe i na Slovensku prechádzajú turbulentným obdobím. Snažia sa vyprázdniť plné sklady, obmedzujú produkciu, nové modelové rady odsúvajú na neskôr a zľavy im nahlodávajú zisky. Keďže skladové zásoby viazali obrovský kapitál, veľké značky rozbehli výpredaje.
- Bermudský trojuholník na Morave: České dráhy riešia nezvyčajnú situáciu. Takmer všetky vlaky, ktoré v uplynulých dňoch vyrazili na trať z Tišnova do Nového Mesta na Morave a Žďáru nad Sázavou, sa vrátili s poškodením. Príčina sa nenašla, a tak dráhy preventívne zastavili na trati prevádzku. Ďalší vývoj je nejasný, česká Správa železníc chybu odmieta.
- Nemci sa stali väzňami štrajkov v doprave: Nemecko zasiahol niekoľko týždňov pred Veľkou nocou dopravný chaos. Státisíce ľudí sa kvôli štrajku palubného personálu spoločnosti Deutsche Lufthansa a štrajku rušňovodičov nedostanú načas tam, kam potrebujú.
Dostal škaredý úder, jeho Neapol cíti krivdu: Radšej nič nepoviem, vravel Lobotka

Futbalisti Barcelony v odvete osemfinále Ligy majstrov zdolali SSC Neapol 3:1 a postúpili medzi najlepšiu osmičku Európy. Tréner Neapola Francesco Calzona mohol po zápase prepnúť myšlienky, lebo ho čakala ihneď cesta na Slovensko, kde oznámil novú posilu slovenskej reprezentácie.
Nechýbalo veľa a o jednu veľkú oporu mohol Calzona prísť. A mrzelo by ho to dvojnásobne. Stanislav Lobotka mohol dopadnúť zle, keď ho v prvom polčase tvrdo zasiahol Andreas Christensen. Takmer mu ohol členok.
„Zákrok na červenú,“ opísal v štúdiu Premier Sport český moderátor Petr Svěcený. Rozhodca vzápätí vyhodnotil situáciu tak, že bol ofsajd. Christensen dostal iba žltú kartu.
Calzona však priznal aj vlastné chyby. „Na našu škodu sme stratili príliš veľa lôpt. Mali sme dobré aj zlé fázy, ale málo sme riskovali,“ priznal tréner Slovenska aj Neapola.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Koľko vás stojí auto? Majiteľ Octavie spočítal za šesť rokov každé investované euro

Hovorí sa, že najhoršia investícia je kúpa auta. Okamžite totiž stráca na hodnote a navyše si vyžaduje neustále finančné injekcie. Málokto vie presne, koľko peňazí ho stojí každodenná prevádzka či údržba auta. Nie každý má prehľad, najmä ak nemá vozidlo písané na firmu a nevedie si k nemu účtovníctvo.
Nie je to však prípad čitateľa Tomáša Kinczera, ktorý si poctivo všetko zrátal a rozhodol sa, že sa po kúpe ďalšieho auta s výsledkami podelí. Pri nákladoch ho zaujímali úplne všetky výdavky, ktoré jeho Octavia zhltla. Od tankovania, sezónneho prezúvania pneumatík aj kúpy nových gúm, cez leasing, poistenie až po servis.
„V roku 2017 som si kúpil Škodu Octavia RS ako nové vozidlo, najazdených mala osem kilometrov. Mám v obľube kvantifikovať život, takže som prirodzene zapisoval všetko súvisiace s prevádzkou auta,“ hovorí Tomáš Kinczer.
Čiernu Octaviu tretej generácie si doprial v športovej verzii RS vybavenú benzínovým dvojlitrovým turbom TSI s výkonom 169 kW (230 koní) a so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá bola vždy len s pohonom predných kolies. Podľa majiteľa išlo o jeden z prvých kusov po facelifte na Slovensku.
Auto novinky v skratke:
- Ktoré autá sú skutočne zelené: Zelenými autami sa dnes myslia všetky vozidlá, pri ktorých je snaha znižovať emisie, či už rovno pri ich výrobe alebo pri prevádzke. Nie je však žiadnym tajomstvom, že nie všetky zeleno sa tváriace autá sú aj skutočné také zelené, ako výrobca tvrdí.
- Pre Bronco prekážky neexistujú: Na kvantitu má Ford stále Pumu či Kugu, ale v Európe začal predávať aj legendy ako Mustang, Explorer, a od minulého roka aj Bronco. V redakčnom teste sme si vyskúšali práve tento veľmi schopný, a zároveň na dnešné európske pomery až absurdný off-road.
- Viac tlačidiel znamená vyššiu bezpečnosť: Nové autá prichádzajú s čoraz väčšími obrazovkami, prostredníctvom ktorých vodič ovláda množstvo funkcií. Odklon od klasických tlačidiel však ide neraz do extrému. Zvrat môžu priniesť nové požiadavky na bezpečnosť od nezávislého konzorcia Euro NCAP.
Prezidentské voľby 2024

Ako jediný má reálnu šancu zabezpečiť, aby v prezidentskom paláci nesedel najbližších päť rokov spojenec Roberta Fica a jeho Smeru. Pozrite si rozhovor Michala Katušku s Ivanom Korčokom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Z RTVS sa zrodí STaR. Vláda ju ide ovládnuť
- Rutina: Sulfátov, tenzidov či parabénov vo vlasovej kozmetike sa netreba báť. V rutine majú opodstatnenie
- Pravidelná dávka: Čo vravia skeptici o Ježišovom zmŕtvychvstaní?
Karikatúra

Recept dňa

Polievka, placky aj šalát. Pripravte si zdravé jedlá s mrkvou.
Dnes očakávame
- Oficiálna návšteva gréckej prezidentky Kateriny Sakellaropuluovej na Slovensku
- Predseda parlamentu Peter Pellegrini sa zúčastní na oficiálnej návšteve Berlína
- Hlavné pojednávanie s Romanom Paulínym v kauze sexuálneho zneužívania v tábore Chachaland
Dnes v histórii

Po informácii Jozefa Tisa o jeho rozhovoroch s Adolfom Hitlerom v Berlíne, prijal 14. marca 1939 slovenský snem, zvolaný na mimoriadne zasadnutie prezidentom Emilom Háchom, demisiu vlády Karola Sidora a odhlasoval vyhlásenie samostatnej Slovenskej republiky, tzv. Slovenský štát.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
