SME

Ranný brífing: Minister vnútra kurizuje gaunerovi, pochybná publikácia Smeru má dohru

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok diskutoval s medzinárodne hľadaným antisemitom a extrémistom Danielom Bombicom. Vraj chcel alternatíve ukázať realitu, no namiesto toho konšpiroval, vysmieval sa špeciálnym prokurátorom či zľahčoval pandémiu covidu.

Brožúra Smeru o údajných nezákonnostiach pri vyšetrovaní závažných káuz sa dostala až na zasadnutie Súdnej rady. Podnet podali dvaja sudcovia, ktorých sa pochybný dokument z dielne ministerstva spravodlivosti dotkol. S výsledkom rokovania však zrejme spokojní nie sú.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Minister vnútra kurizuje gaunerovi, pochybná publikácia Smeru má dohru
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:



Šutaj Eštok diskutoval u stíhaného extrémistu. Konšpiroval o Lučanskom a pandémii

„Pokiaľ nebudete chodiť aj do priestoru, ktorý je náchylný na to, aby veril rôznym konšpiračným teóriám a hoaxom, tak neviem, ako potom chcete tých ľudí osloviť,“ obhajoval minister vnútra svoju debatu s medzinárodne hľadaným extrémistom Danielom Bombicom a jeho spolupracovníčkou Juditou Laššákovou.

SkryťVypnúť reklamu

Bránil sa, že alternatívnemu publiku chcel v relácii antisemitu vysvetliť, aká je realita. Namiesto toho v diskusii fanúšikov dezinfoscény informoval o vyšetrovaní bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana, vysmieval sa špeciálnym prokurátorom či zľahčoval pandémiu covidu.

Na rozhovor upozornil bývalý policajný prezident, dnes poslanec za PS Jaroslav Spišiak. „Myslel som si, že už som zažil všetko, ale ministra vnútra v diskusii s medzinárodne hľadaným extrémistom som ešte nezažil,“ napísal v statuse.

Telegramový hoaxer s prezývkou Danny Kollár čelí trom medzinárodným zatykačom. Polícia proti nemu vedie viaceré trestné stíhania pre podozrenia z extrémizmu, kyberšikanovania či zverejňovania osobných údajov. Extradičné konanie, ktoré rozhodne o tom, či Bombica vydajú na Slovensko, má byť 31. marca.

SkryťVypnúť reklamu
  • Hrkútanie s extrémistom: Je krása-nádhera, že na takéto čosi sa musí spoliehať (ne)jedna odborná nula, ktorá okrem straníckej knižky nemá za sebou ničovaté nič a doteraz sa okrem lojálnosti k ruke, ktorá ju kŕmi, nepredviedla ničím výnimočným, ak nerátame pozoruhodný nedostatok bazálnej výchovy, inak zvanej aj detská izba, píše Nataša Holinová.
  • Škandál na odstúpenie: Klišé by znelo, že v normálnej krajine by mal takýto minister okamžite odstúpiť. To sa dnes nestane. Toto je ďalšia zvrátenosť v podaní nominantov a politikov vládnej koalície Smeru, Hlasu a SNS. Takýmto spôsobom legitimizujú neonacistov a veria, že im aj toto prejde, píše Jakub Filo.

Sudcovia sa ohradili proti ministrovej brožúre. Rada ich dala preveriť

Brožúra ministra spravodlivosti Borisa Suska o údajnom únose spravodlivosti bude mať dohru. Vyžiadali si ju dvaja sudcovia, ktorí mali z dokumentu pocit, že útočí na sudcov a ohrozuje nezávislosť súdnej moci.

SkryťVypnúť reklamu

Ružena Sabová a Milan Cisarik zo špecializovaného súdu sa preto obrátili na Súdnu radu s požiadavkou, aby Suska upozornili, že vyjadrenia tohto typu nie sú v poriadku. Namiesto toho im však Súdna rada odkázala, že musí preskúmať celý 140-stranový dokument, aby mohla posúdiť, či je naozaj neprimeranou kritikou, alebo či naopak len nepomenoval ich chyby.

„Ak je to pravda, tak je to katastrofa,“ zhrnul člen rady Peter Šamko. Na podnet Marcely Kosovej napokon vznikla osobitná päťčlenná komisia, ktorá má skúmať tvrdenia vo vládnej brožúre. A to vrátane ich zdrojov. Na základe toho sa vraj rozhodne, či odsúdi kroky Suska, alebo kroky samotných sudcov.

Práve zdroje brožúry vyvolávajú najväčšie otázniky v tom, nakoľko je hodnoverná. Dokument sa totiž často odvoláva na tlačové besedy Smeru a jeho predstaviteľov, ktorí prehrávali odpočúvania policajtov okolo Jána Čurillu, prípadne čítali ich správy cez mobilnú aplikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Fico avizuje „legislatívnu smršť“: Premiér Robert Fico avizuje na najbližšom výjazdovom rokovaní vlády v Galante „legislatívnu smršť“. Bude navrhovať prerokovanie zmien v RTVS v skrátenom legislatívnom konaní. Na programe má mať kabinet aj veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní, o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ale aj ďalšie zmeny v sociálnej oblasti.
  • Pozastavenie eurofondov a sankcia: Za zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry hrozí Slovensku zastavenie financií z plánu obnovy a sankcia v plnej výške, teda 6,4 miliardy eur. Tvrdí to mimoparlamentná strana Demokrati. Hovorí o porušení dohody o pláne obnovy, kde sa Slovensko zaviazalo, že bude mať zavedený mechanizmus na predchádzanie podvodom a korupcii.
  • Smer je stále najsilnejší: Ak by sa voľby do Národnej rady konali v marci, vyhrala by ich strana Smer so ziskom 22,1 percenta hlasov. Druhé by skončilo Progresívne Slovensko s 21 percentami hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre Joj 24. Odstup dvoch preferenčne najsilnejších strán sa oproti februárovému prieskumu AKO mierne znížil.

V Európe rapídne narástol dopyt po protivzdušnej obrane. Ruský export spadol na polovicu

Ruská vojna proti Ukrajine sa prejavila aj v dátach o globálnom trhu so zbraňami. Rusko z nich vychádza ako najväčší porazený - export z krajiny poklesol v posledných piatich rokoch zhruba o polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

Spomedzi exportérov sú stále najvyššie Spojené štáty, ich vývoz sa zvýšil o 17 percent. Európske štáty zasa takmer zdvojnásobili svoj import zbraní, Francúzsko však výrazne zvýšilo aj vývoz svojich zbraní. Napriek tomu globálny objem obchodu so zbraňami v období medzi rokmi 2019 a 2023 klesol o viac ako tri percentá v porovnaní s obdobím 2014 - 2018.

Tieto a množstvo iných údajov o svetovom obchode so zbraňami uvádza aktuálna správa Štokholmského medzinárodného inštitútu na výskum mieru.

„Viac ako polovicu importu zbraní do európskych štátov tvorí export z USA,“ komentuje v tlačovej správe inštitútu jeho riaditeľ Dan Smith. Spresňuje, že európske štáty sa snažia udržiavať svoje transatlantické vzťahy a musia dbať aj na ekonomiku nákupov zbraní. Dodáva však, že ak by sa vzťahy naprieč Atlantikom mali zmeniť, zmeniť sa môže aj prístup európskych krajín k nákupu vojenského materiálu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Európske armády opúšťajú vojaci: Ruská celoplošná invázia na Ukrajinu prinútila európske krajiny k zvýšeniu vojenských výdavkov a posilneniu obrany. Opúšťajú ich však vojaci. Niektoré krajiny preto uvažujú o povinnej vojenskej službe, viac sa však sústreďujú na udržanie vojakov s použitím benefitov.
  • Česko nechce Slovensko vychovávať: Hazardovanie slovenských politikov s výrokmi o Rusku a Ukrajine môže podľa predsedníčky českej Poslaneckej snemovne Markéty Pekarovej Adamovej uškodiť celému regiónu a slová o tom, že Česko chce vojnu a Slovensko mier, dôrazne odmieta. V rozhovore pre SME tvrdí, že zrušenie spoločných rokovaní vlád nemá byť výchovným gestom.
  • Ukrajinský útok na Engels: Terčom útoku ukrajinských dronov sa stálo ruské mesto Engels v Saratovskej oblasti. Povedal to zdroj z obranného spravodajstva Ukrajiny, ktorý dodal, že podrobnosti o následku útoku Kyjev zatiaľ zhromažďuje. V meste Engels sa nachádza letecká základňa ruskej armády Engels-2.
  • Posilnenie ruskej armády: Ruský prezident Vladimir Putin sa chystá opäť posilniť armádu aj bezpečnostné zložky. Ukrajinu opäť vykreslil ako agresora a odkazujúc na zvýšené ostreľovanie ruských pohraničných oblastí zo strany Ukrajiny vyhlásil, že nepriateľ svojím konaním dosahuje presný opak toho, čo zamýšľal.
  • Viac munície a rakiet: Spojenci dodajú Kyjevu viac delostreleckej munície a rakiet pre systémy protivzdušnej obrany, uviedol ukrajinský minister obrany Rustem Umerov na základe výsledkov stretnutia medzinárodnej kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny, ktorá sa konala na leteckej základni Ramstein v Nemecku.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Byty v Bratislave pod 100-tisíc eur? Kmotrík projekt predal susedom

Pri získavaní povolení na projekt Vajnorská 175 v Bratislave to občas vyzeralo ako súboj mačky s myšou. Developer bol v tomto prípade myš a magistrát hlavného mesta zasa mačka. Myš sa snažila o rôzne nezvyčajné ťahy a triky, mačka ich však zakaždým odhalila.

Príbeh projektu má zaujímavé pokračovanie. Developerská skupina Grafobal Group Development veľkopodnikateľa Ivana Kmotríka, ktorá za ním stála, ho predala. A to napriek tomu, že vedenie Kmotríkovej firmy pred časom ohlasovalo krok, ktorý mohol zamiešať karty na bratislavskom realitnom trhu.

Novým vlastníkom sa stala firma PPA Control, ktorá sa zaoberá realizáciou investičných celkov a rekonštrukciami v priemysle a inžinierskych stavbách. Sídli len niekoľko stoviek metrov od nadobudnutých pozemkov.

SkryťVypnúť reklamu

Ivana Tittelová zo skupiny Grafobal uvádza, že transakcia vzišla zo stretnutia, zvolaného pre účely vzájomnej koordinácie zamýšľaných projektov v tejto lokalite. „Zo stretnutia vyplynulo, že projekt na Vajnorskej ulici ideálne dopĺňa ich zámer obnovenia vzdelávacieho strediska a s ním spojeného vytvorenia ubytovacích kapacít,“ vysvetľuje.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Jednodňová diaľničná známka: Ministerstvo dopravy zavedie diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou. Umožní to novela zákona o diaľničnej známke, ktorú s pripomienkou schválila vláda. Jednodňová známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme.
  • Tatra banka zvyšuje poplatky: Tatra banka od 31. mája mení cenník poplatkov. Upraví poplatky pri depozitných produktoch, či platobných službách, kde pribudol nový poplatok za vklad hotovosti na pobočke banky. Zmena poplatkov sa nevyhla ani debetným a kreditným kartám. Pri bežných účtoch v eurách a cudzích menách bude vedenie účtu za poplatok 7 eur.
  • Bitcoin pokračuje v oslabovaní: Výpredaj bitcoinu pokračuje aj uprostred týždňa. Trh kryptoaktív počas neho stratil 400 miliárd dolárov. Cena bitcoinu dočasne padla pod hranicu 61-tisíc dolárov. Najväčšia a najznámejšia kryptomena pokračuje v oslabovaní. Jej výpredaj sa spustil minulý týždeň po tom, ako sa jej cena dostala na rekordné maximum takmer 73 800 dolárov.

Predali výnimočný zjav. Keď pokladník Slovana doniesol milióny, v banke skoro odpadli

Predstavte si, že by dnes najúspešnejší klub v dejinách vykúpil hráča priamo z bratislavského Slovana. Znie to neuveriteľne, ale raz sa to stalo. V lete 1993 prestúpil Peter Dubovský do Realu Madrid. V archívoch sa v kontexte s jeho prestupom do Realu spomína 104 miliónov slovenských korún, čo bolo v prepočte asi dva milióny libier.

SkryťVypnúť reklamu

„Mal parádnu ponuku z Ajaxu. Tiež Barcelona vymýšľala, ako ho získať. Plánovala, že ho kúpi a prvý rok pošle hosťovať do Stuttgartu. Ale Real dostal prednosť,“ uviedol Boris Kitka. Súčasný asistent trénera Slovana bol jeden z najlepších priateľov Dubovského.

„Real bol pre neho neskutočný krok, čo krok, skok. Dodnes v sebe nosím myšlienku, že na Slovensku sme vlastne nikdy nedocenili, čo Dubovský dosiahol. Bol to rok 1993 a slovenský hráč šiel do Madridu v situácii, keď v zostave mohli hrať len traja cudzinci, v kádri boli Zamorano, Redondo a Michael Laudrup, aj tak ho Real zobral,“ dodal Kitka.

Nikdy predtým ani potom nekúpil svetový gigant futbalistu, ktorý vyrastal na slovenských trávnikoch. Bol ako kométa, možno najväčší futbalový talent, aký sa kedy na Slovensku narodil. V utorok bol Dubovský na bratislavskom hrade uvedený do Siene slávy slovenského futbalu, in memoriam. Vo veku nedožitých 51 rokov.

SkryťVypnúť reklamu


Čo by ste nikdy nemali čistiť octom? Môže zničiť úpravu niektorých povrchov

Vedci už dlho vyzdvihujú ocot ako účinný čistiaci prostriedok. A keďže ľudia hľadajú ekologickejšie (a lacnejšie) výrobky, tento univerzálny kuchynský produkt, ktorý obsahuje kyselinu octovú a vodu, získava ešte väčšiu popularitu. Spĺňa však svoju prvotriednu povesť úžasného, prírodného a netoxického čistiaceho prostriedku?

Odpoveď závisí od toho, čo presne od octu očakávate – a čo sa snažíte vyčistiť. „Jeho najväčšie prednosti sú, že je naozaj lacný, neškodný a dokáže zabiť niektoré baktérie,“ hovorí Eric Beckman, emeritný profesor chemického inžinierstva na Pittsburskej univerzite. Dodáva však, že nie je vhodný na všetko a zapácha.

V najlepšom prípade môže mať používanie octu na čistenie a dezinfekciu povrchov alebo ako súčasť prania antibakteriálne a protiplesňové účinky, ktoré vás ochránia pred choroboplodnými zárodkami.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto účinky však čiastočne závisia od toho, ako dlho je octový roztok v kontakte s konkrétnym povrchom, hovorí Jason Tetro, mikrobiológ z Edmontonu v Alberte a autor knihy The Germ Files.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Škodlivosť jednostranných vzťahov: U dospievajúcich je relatívne normálne vzhliadať k známym ľuďom a cítiť k nim aj spoločenské puto. Občas sa však stane, že neškodné fanúšikovstvo prerastie do uctievania. Poháňa ich túžba byť spoznaný a vytŕčať z masy fanúšikov bez tvárí, aj keby to znamenalo, že musia svojho idola napadnúť.
  • Tisícročný analógový počítač: Historička a odborníčka na islam Federica Gigante na jednej z fotografií zbierky múzea vo Verone uvidela bronzovú platňu a okamžite vedela, že sa pozerá na astroláb - starodávne zariadenie, ktoré sa používalo na určovanie pozícií hviezd či času. Výnimočný je tým, že v sebe spája islamskú aj židovskú vedu.
  • Aplikácie na rozpoznávanie húb: V obchodoch s aplikáciami Apple, Google a OpenAI sa objavuje nový sortiment identifikátorov húb, ktoré využívajú umelú inteligenciu na analýzu fotografií alebo opisov húb. Podobne ako pri predchádzajúcich aplikáciách na identifikáciu húb, aj tieto majú nízku mieru spoľahlivosti.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Nátierky, dip aj polievka. Využite reďkovku v chutných receptoch.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Premiér Robert Fico sa zúčastní na dvojdňovom zasadnutí Európskej rady v Bruseli
  • Minister zahraničných vecí Juraj Blanár bude v Prahe rokovať s ministrami zahraničných vecí štátov V4
  • Svetoví lídri sa stretnú v Bruseli na prvom Summite o jadrovej energii

Dnes v histórii

Zápas československých hokejistov na MS v hokeji v Štokholme s mužstvom Sovietskeho zväzu sledovali 21. marca 1969 všetci s veľkými emóciami. Československí hokejisti zvíťazili 2:0, čo obyvatelia krajiny okupovanej sovietskou armádou pociťovali ako zadosťučinenie. 28. marca svoj úspech zopakovali, keď zvíťazili 4:3, čo vyvolalo ešte väčšiu vlnu občianskej eufórie.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 633
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 198
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 652
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 703
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 976
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 788
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 511
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


9

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 9

Sportnet

Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nela Lopušanová v drese BK Selects.

Hokejistky Bishop Kearney Selects postúpili do štvrťfinále Národného šampionátu USA.


 Yuki Tsunoda

Prvý tréning na Veľkú cenu Japonska vyhral Norris.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu