Voľby budú zrejme také tesné, že ich môžu rozhodnúť maďarskí voliči. Ivan Korčok nemá boj na juhu Slovenska stratený. V niektorých maďarských obciach vyhral a podľa predvolebného prieskumu agentúry NMS by väčšina voličov Krisztiána Forróa v druhom kole preferovala Korčoka.
Peter Pellegrini sa pred druhým kolom prezidentských volieb nemôže automaticky spoliehať na podporu SNS. Aj keď ide o partnera vo vláde, strana Andreja Danka si vyžiadala stretnutie. S Pellegrinim chce rokovať po Veľkej noci a naznačuje, že si môže klásť podmienky.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Korčok ovládol aj menšie mestá, boj o maďarského voliča nemá stratený
- Pellegriniho porážka ako Dankova šanca. Na stretnutie SNS volá aj Fica
- Represie a dezinformácie. Ako Putin využije útok pri Moskve?
- Veľkopodnikateľ Poór už ohlasoval biznis s Lidlom. Ten sa rozhodol inak
- Slafkovský je najlepší junior za 49 rokov. Ďalším bodom môže utvoriť tri historické zápisy
- Na Slovensko prišiel najdrahší elektromobil, je dvojdverový a má hviezdnu oblohu
V tlačenom vydaní denníkov SME a Korzár dnes nájdete exkluzívnu literárnu prílohu Deväť dobrých. Pripravili sme pre vás ukážky z kníh, ktoré práve vydali, alebo len vydajú slovenské vydavateľstvá. Texty sme doplnili ilustráciami výtvarníčok zo zoskupenia Kundy Crew. Cena denníkov SME a Korzár s prílohou Deväť dobrých je 1,95 eur.
Korčok ovládol aj menšie mestá, boj o maďarského voliča nemá stratený

Slovensko čaká jedno z najnapínavejších druhých kôl prezidentských volieb. Veľké, ale aj menšie mestá, priaznivci Štefana Harabina, maďarskí či kresťanskí voliči. Faktorov, ktoré môžu nakoniec rozhodnúť o novom prezidentovi, je mnoho.
Jedna z najdôležitejších otázok pred druhým kolom je, ku komu sa priklonia maďarskí voliči. Voľby budú zrejme také tesné, že ich môžu rozhodnúť. Zatiaľ sa dá odpovedať len na otázku, ako volili slovenskí Maďari v prvom kole. Ak by sa voľby konali len v obciach s nadpolovičnou väčšinou obyvateľov maďarskej národnosti, vyhral by Krisztián Forró. Získal tam 41 percent všetkých hlasov.
Korčok nemá boj o maďarského voliča stratený. V niektorých maďarských obciach vyhral a podľa predvolebného prieskumu agentúry NMS by väčšina voličov Forróa v druhom kole preferovala Korčoka. Išlo však o malú vzorku respondentov.
Okresy na južnom Slovensku majú aj tradične nízku volebnú účasť. Korčok aj Pellegrini by tak teoreticky mohli ešte mobilizovať medzi Maďarmi, ktorí nešli voliť v prvom kole.
- Rokovania s neúspešnými kandidátmi: Obaja prezidentskí kandidáti už začali rokovania o možnej podpore v druhom kole. Pellegrini sa stretol s Krisztiánom Forróm a Jánom Kubišom. Víťaz prvého kola sa zatiaľ osobne stretol len s Kubišom s Forróm je v kontakte a prejavil ochotu o podpore rokovať.
- Aké sú preferencie: Prieskumy po prvom kole nie sú zatiaľ k dispozícii, plánujú ich však všetky relevantné agentúry. Posledný volebný model agentúry NMS Market Research pre denník SME hovorí, že v ňom zvíťazí Pellegrini s 50,9 percenta hlasov, Korčok získa 49,1 percenta.
- Harabin nie je na zozname: Do zoznamu oslovených Korčok nedal – našťastie – Harabina. Záhadné je akurát predsavzatie, že voličov vrcholového extrémistu, ktorí odobrili Harabina aj to, že na prvú návštevu pôjde do Moskvy, chce Korčok osloviť priamo. To je čo za „ideu“? Pýta sa Peter Schutz.
Pellegriniho porážka ako Dankova šanca. Na stretnutie SNS volá aj Fica

Andrejovi Dankovi sa vďaka výraznejšiemu víťazstvu Ivana Korčoka v prvom kole prezidentských volieb otvára príležitosť posilniť jeho dosiaľ slabú pozíciu v koalícii s Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim.
Pellegrini, ktorý za Korčokom zaostal o 124-tisíc hlasov, bude pred druhým kolom prezidentských volieb ešte viac závislý od podpory SNS. U nacionalisticky a prorusky cítiacich voličov sa však Dankova strana za Pellegriniho neprihovorí automaticky.
V nedeľných politických diskusiách zástupcovia SNS Pellegrinimu odkazovali, že o podmienkach jeho podpory ešte očakávajú vyjednávania. V tesnom súboji v druhom kole volieb môžu rozhodovať aj desiatky tisíc získaných hlasov.
Danko sa už sťažoval na slabé postavenie v koalícii. Dávnejšie tvrdil, že má popri „silnom žralokovi Ficovi“ problém presadiť sa tak, aby jeho strane rástla podpora. Ešte počas rokovaní o zostavení vlády sa ponosoval, ako mu Pellegrini ani len neberie telefón. Teraz sa jeho pozícia zlepšila, naznačuje, že si môže klásť podmienky.
- Čudné zasadanie bezpečnostnej rady: Trinásť dní pred rozhodujúcim druhým kolom prezidentských volieb zasadala náhle Bezpečnostná rada štátu. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po nej informoval o preventívnych opatreniach počas Veľkonočných sviatkov. Na rokovaní sa zúčastnil aj Pellegrini, hoci nie je jej členom.
- Dôkladne otrepané frázy: Pellegrini chce byť prezidentom pre ľudí, nechce potľapkať po pleci z Bruselu či z Washingtonu a chce pokoj. To si žiada aj pochvalu, lebo konečne zadefinoval, čo to znamená: ťahať s vládou za jeden povrázok, veď predsa vláda tvrdo pracuje pre ľudí, čo je aj sviežo vtipné, píše Nataša Holinová.
- Zarážka vo dverách: Prezident je v našom systéme prinajlepšom zarážka vo dverách, ktorá valiacu sa hordu nezastaví, iba spomalí. Neviem, ako nazvať opak Nežnej revolúcie, ale Pellegriniho víťazstvo by Ficovi umožnilo takú deštrukciu demokratických inštitúcií, o akej babky demokratky ani nesnívali, píše Matia Lenická.
- Fico to vidí alternatívne: Pellegriniho porážka tiež nie je najhorší výsledok. Vyjde totiž zo súboja otrasený a s vedomím, že smerácku stigmu mu ľudia nezabudli, v skutočnosti je Ficovi navždy vydaný na milosť, čo vytvára predpoklad na definitívne podvolenie, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Odklad zmien v RTVS: Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý prinesie zmeny v súčasnom RTVS, sa odkladá, dokým sa k nemu nevyjadrí Legislatívna rada vlády. K zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase prišlo v rámci medzirezortného pripomienkového konania 327 pripomienok, z toho 42 hromadných.
- Šimkovičová opäť úradovala: Šéfka rezortu kultúry Martina Šimkovičová bez udania dôvodu odvolala riaditeľku Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana Zuzanu Liptákovú, pri odvolaní riaditeľky Slovenskej národnej knižnice v Martine Kataríny Krištofovej ministerka ako dôvod uviedla manažérske pochybenia.
- Súd s Harabinom odročili: Neúspešný kandidát na post prezidenta a bývalý sudca Štefan Harabin si nevypočul obžalobu pre trestné činy hanobenia rasy, národa a presvedčenia a schvaľovanie trestného činu. Pojednávanie museli odročiť, keďže Harabin podal sťažnosť na Najvyšší súd proti rozhodnutiu sudcu prijať podanú obžalobu.
Represie a dezinformácie. Ako Putin využije útok pri Moskve?

Ukrajina, na rozdiel od Ruska, nikdy teroristické útoky nepodnikla, napísal na sociálnej sieti Michajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Reagoval tak na tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, že strelcom z koncertnej haly na predmestí Moskvy, kde minulý piatok večer zabili najmenej 137 ľudí, pri úteku asistoval Kyjev.
Krátko po útoku sa k nemu prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Investigatívni novinári ani západné tajné služby to nespochybňujú.
Putin na IS nereaguje a aj štátnym médiám prikázal, aby písali o zapojení Ukrajiny. Vynorili sa aj obavy, či teroristický útok nemôže využiť ako zámienku na ešte rozsiahlejší útok na Ukrajinu. Podľa analytika však hrozí najmä ďalšie potláčanie protirežimového odporu v štáte.
- Obvinenia z mučenia: Kremeľ sa k vyšetrovaniu teroristického útoku v Krasnogorsku odmietol vyjadriť. Hovorca Dmitrij Peskov ponechal bez odpovede otázky na zapojenie teroristickej organizácie Islamský štát, ktorá sa predtým prihlásila k zodpovednosti, aj otázky ohľadom zúboženého stavu podozrivých.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Putin môže dopadnúť ako Miloševič: Prečo vôbec Putin pri svojej moci potrebuje voľby, do akej miery jeho režim stojí a padá na ukrajinskej vojne a ako by mohol skončiť? Denník SME sa rozprával s Pavlom Havlíčkom, zahraničnopolitickým expertom českej Asociácie pre medzinárodné otázky.
- Raketový útok na Kyjev: Protivzdušná obrana zostrelila nad Kyjevom dve balistické rakety, trosky sa zrútili vo viacerých štvrtiach, pričom došlo k poškodeniu jedného bytového domu. Informoval o tom starosta mesta Vitalij Kličko s tým, že zranenia utrpelo deväť ľudí.
- Vlna dronových útokov: Rusko útočilo dronmi v Mykolajive na juhu Ukrajiny, hlásia jedenásť zranených a zničená je aj energetická infraštruktúra. V Odeskej oblasti sú zničené dve elektrické stanice, v oblasti museli obmedziť dodávky elektriny. Elektrárenská spoločnosť Ukrenerho uviedla, že „situácia je náročná“.
- Útok na elektráreň v Novočerkassku: Útok dronmi spôsobil požiar v elektrárni v Novočerkassku na juhozápade Ruska. Požiar už uhasili, dva bloky však museli byť odstavené.
- Kritické poškodenie lode: Ruská výsadková loď Jamal, ktorú zasiahli v okupovanom Sevastopoli, je kriticky poškodená. Informuje o tom Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ukrajinské vojenské spravodajstvo. Rusi podľa rozviedky nepretržite odčerpávajú vodu z poškodenej lode, ktorá sa podieľala na anexii Krymu.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Prečo ISIS zaútočil na Rusko - a prečo Rusko obviňuje Ukrajinu
- Foreign Affairs: Tyrania očakávaní: Víťazstvo v bitke, ale prehra vo vojne
- The Guardian: Čo je skutočný Hamas?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Veľkopodnikateľ Poór už ohlasoval biznis s Lidlom. Ten sa rozhodol inak

Keď INDEX v septembri 2021 informoval, že diskontný maloobchodný reťazec Lidl bude stavať novú slovenskú centrálu, vyzeralo to tak, že bude stáť na pozemkoch veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra v bratislavskom Ružinove.
Obe strany potvrdili, že o tom rokujú a dohoda je na spadnutie. Odvtedy ubehli takmer tri roky a situácia sa napokon vyvinula úplne inak.
Vlastník pozemku sa doteraz nezmenil. A je takmer isté, že Lidl na ňom novú centrálu nepostaví. Administratívny aparát reťazca sa má sťahovať do kancelárskeho komplexu Apollo Nivy na rohu ulíc Prievozská a Mlynské Nivy. Informuje o tom jeho majiteľ, spoločnosť HB Reavis.
Viac ako 500 zamestnancov centrály Lidla sa do nových priestorov s rozlohou 8000 štvorcových metrov presťahuje v decembri. V priestoroch komplexu vznikne aj školiaca a testovacia prevádzka pre zamestnancov s rozlohou 700 štvorcových metrov.
V krátkosti z ekonomiky:
- Denim Retail skončil v konkurze: Na slovenskom maloobchodnom trhu s módou dochádza k najväčšiemu krachu za posledné roky. Ani známe módne značky v portfóliu ako Tommy Hilfiger, Tommy Jeans, G-Star, Diesel či Levis nepomohli spoločnosti Denim Retail k tomu, aby „prežila“.
- Dane na poslednú chvíľu: Na podanie daňového priznania z vlaňajších príjmov zostávajú posledné dni. Kto a dokedy musí podať daňové priznanie a komu sa priznanie oplatí podať, hoci nemusí? Odpovedáme na základné otázky o daňovom priznaní.
- Hodnotenie zdravotníckych zariadení: Pacienti za rok 2023 najlepšie hodnotia najmä onkologické ústavy. Naopak, horšie vnímajú štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Vyplýva to z prieskumu Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zdravotnícke zariadenia si v prieskume medziročne mierne polepšili.
Slafkovský je najlepší junior za 49 rokov. Ďalším bodom môže utvoriť tri historické zápisy

Bolo to v sezóne 1974/75, keď hral v Montreale takýto úspešný tínedžer. Mario Tremblay, vtedy ako 19-ročný nováčik, pozbieral v debutovej sezóne v NHL 39 bodov. Utvoril rekord, ktorý pevne držal takmer 50 rokov. Viac bodov v drese Canadiens ešte nenazbieral v rámci jednej sezóny žiaden hráč mladší ako 20 rokov.
To sa však môže zmeniť. Juraj Slafkovský ho v noci z nedele na pondelok vyrovnal. A má posledných šesť dní do 20. narodenín, aby zvládol dokončiť štvrtú desiatku. Bodoval proti Edmontonu, Vancouveru aj Seattlu a aktuálne ťahá už sedemzápasovú bodovú šnúru. Ak zaboduje aj v ďalšom stretnutí, vyrovná si osobné maximum.
Dokáže sa stať novým rekordérom najstaršieho klubu NHL po druhý raz v sezóne? Ak by sa mu to podarilo už v nasledujúcom stretnutí, zabil by tri muchy jednou ranou.
Okrem prekonania Tremblayovho rekordu by sa dostal na métu 50 kariérnych bodov, čím by vyrovnal zápis Galchenyuka a zaradil sa na druhú pozíciu medzi tínedžermi v dejinách klubu v celkovom počte pozbieraných bodov. Zároveň by vyrovnal svoj vlastný rekord v dĺžke bodovej série hráča do 20 rokov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Na Slovensko prišiel najdrahší elektromobil, je dvojdverový a má hviezdnu oblohu

Tvrdil, že elektrický pohon je pre luxusné auto najlepším riešením. „Elektromobil je perfektne tichý a čistý. Nerobí žiaden smrad a ani vibrácie. Môže byť veľmi užitočný, keď k nemu vzniknú nabíjacie stanice.“
Táto úvaha má 124 rokov a jej autorom je Henry Rolls, konštruktér a spoluzakladateľ najluxusnejšej automobilovej značky na svete – Rolls-Royce.
Ktovie, ako by Rolls reagoval, keby zistil, že s elektromobilom prišla jeho značka až v roku 2022. O rok a pol neskôr sa nový model Spectre predstavil naživo aj v Bratislave.
Veľké kupé, alebo ak chcete fastback, s dvoma dozadu otvárateľnými dverami nie je pre britskú značku celkom novinkou. Spectre je nástupcom modelu Wraith a tomu predchádzal majestátny Phantom Coupé.
Auto novinky v skratke:
- Nová Škoda Superb: Keď sme Škodu Superb tretej generácie otestovali minulý rok, veľmi jej nebolo čo vyčítať. Auto sa vyrábalo deväť rokov, no postupne dochádzalo k zlepšeniam a dizajn vyzeral stále nadčasovo. Už je tu však úplne nový Superb, ktorý ostáva pri spaľovacích motoroch. Dokáže ešte vôbec priniesť niečo nové?
- Nový Peugeot e-5008: Automobilky dnes musia byť pripravené na všetko. Keď sa pred dvoma rokmi objavili informácie o príchode novej generácie Peugeotov 3008 a 5008, hovorilo sa už len o elektromobiloch. Nakoniec je situácia iná. Po štýlovom SUV-kupé 3008 sa predstavuje aj praktickejší 7-miestny Peugeot 5008.
- Škoda 1000 MB oslavuje: Zo začiatku ju volali Tisíc malých bolestí, ale po ich vyriešení sa stala hitom československých ciest. Vedela ešte smelo konkurovať západným značkám áut. Škoda 1000 MB oslavuje 60 rokov od premiéry. Vyrábala sa len päť rokov, posledný modelový rok vznikal v pohnutých časoch sovietskej okupácie.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Čaká nás najtesnejší výsledok volieb. Forró bude drahá nevesta
Karikatúra

Recept dňa

Jogurtové, kakaové aj slané. Vyberte si z našich receptov na chutné a rýchle lievance.
Dnes očakávame
- Výbor parlamentu pre obranu a bezpečnosť s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom pre jeho vystúpenie v relácii s extrémistom Danielom Bombicom
- Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje nových profesorov vysokých škôl
- Francúzsko bude informovať o stratégii vyzbrojovania Ukrajiny
- Britský súd oznámi rozhodnutie o tom, či sa Julian Assange môže odvolať proti svojmu vydaniu do USA
Dnes v histórii

26. marca 1927 bola do peňažného obehu vydaná nová 20-korunová bankovka, ktorá vyvolala pobúrenie zo strany Slovákov. Na averze bankovky bol portrét zavraždeného ministra financií Aloisa Rašína, na reverze bol zobrazený generál Milan Rastislav Štefánik. Na bankovke boli nápisy v jazykoch všetkých menšín žijúcich v ČSR, iba nápis v slovenčine chýbal. Po sťažnostiach a protestoch bankovky z obehu stiahli.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
