BRATISLAVA. Ukázať sa na čo najviac tlačových konferenciách, pripísať si čo najviac zásluh za kroky súčasnej vlády a tváriť sa ako ochranca krajiny, hoci aj pred spornými hrozbami. Aj s takou stratégiou sa Peter Pellegrini snaží mobilizovať voličov pred druhým kolom prezidentských volieb.
V krátkom čase totiž potrebuje zmazať náskok Ivana Korčoka, ktorý vyhral prvé kolo o 124-tisíc hlasov.
V pondelok prišiel Pellegrini na náhle rokovanie Bezpečnostnej rady SR, hoci nie je jej členom, a referoval pred kamerami o jej záveroch. V utorok zas dostal od straníckeho kolegu - ministra práce Erika Tomáša - úvodných trinásť minút tlačovej konferencie, aby vypočítal, čo stihol rezort v gescii Hlasu za pol roka spraviť a čo ešte chystá.
Priestor využil na kritiku bývalej vlády, ktorej členom bol aj Korčok.

Koniec nevýraznej kampane naznačuje aj slovný pingpong medzi Pellegrinim a Korčokom na sociálnych sieťach. Pellegrini, ktorý sa týždne pred prvým kolom vyhýbal duelu s Korčokom, sa teraz diskusií verejne nahlas dožaduje.
Čítate ďalšie vydanie prezidentského denníka, v ktorom zhŕňame všetko podstatné z predvolebnej kampane.
Najskôr čudná bezpečnostná rada
Peter Pellegrini prišiel v pondelok večer pred novinárov po narýchlo oznámenej bezpečnostnej rade. Zvolal ju minister vnútra z Pellegriniho Hlasu Matúš Šutaj Eštok k „teroristovi“ pôvodom z Tadžikistanu, ktorý sa dnes nachádza v záchytnom tábore v Sečovciach.
Šutaj Eštok spomenul piatkový teroristický útok v Moskve, ku ktorému sa prihlásila organizácia Islamský štát, príchod ukrajinského občana pôvodom z Tadžikistanu v roku 2022 na Slovensko, jeho neskoršie stíhanie v Nemecku aj zvýšenie stupňa teroristického ohrozenia vo Francúzsku.
Súvislosť medzi týmito tromi udalosťami sa mu však ani za dvadsať minút, koľko trvala tlačovka, nedarilo zrozumiteľne vysvetliť. Podrobnosti si môžete prečítať tu.
„Nespájajte bezpečnosť krajiny s tým, že ide nejaká kampaň. Nebláznite, prosím,“ bránil sa Pellegrini pred kamerami po otázke, prečo sa na zasadnutí zúčastnil aj on, keď nie je členom bezpečnostnej rady.
Naopak, premiér Robert Fico (Smer), ktorý na zasadnutí sedel, a je zároveň aj predsedom Bezpečnostnej rady, sa o záveroch nezmienil ani slovkom - na tlačovej konferencii ani v najnovšom videu na facebooku, cez ktorý bežne komunikuje.
Pellegrini - predskokan ministra práce
Na utorok dopoludnia pozvalo ministerstvo práce novinárov na tlačovku ministra Erika Tomáša „za účasti predsedu parlamentu Petra Pellegriniho“ k opatreniu k prvému zamestnaniu mladých.
Ako prvý sa chopil slova Pellegrini a v 13-minútovom vstupe kritizoval bývalú vládu vedenú OĽaNO a špecificky SaS (Korčok bol ministrom zahraničných vecí práve ako nominant SaS). Pellegrini tvrdil, že nedovolí, aby sa zabudlo na toto obdobie „antisociálnej hrôzy“.
Minister Tomáš zas zaútočil na Korčoka konštruktom, že ak by sa rozpadla súčasná vláda, ľudia prídu o sociálne benefity. A vraj Korčok - ak sa stane prezidentom - pre to urobí všetko.
Ako konkrétne by to Korčok dokázal z pozície prezidenta, už Tomáš neobjasnil.

Duelová prekáračka
Počas kampane pred prvým kolom volieb sa Korčok neraz sťažoval, že sa nevie dostať do priamej konfrontácie s Pellegrinim, lebo ten sa vyhýbal diskusiám.
Favoriti prieskumov sa pred prvým kolom stretli v jedinom dueli na Markíze a tesne pred moratóriom ešte v debate desiatich kandidátov v jednom štúdiu RTVS.
Teraz sa s výčitkou, že sa vyhýba diskusii, ozval Pellegrini proti Korčokovi. „Zrazu netreba debatovať, pán Korčok?“ napísal na facebook v pondelok neskoro večer a súpera obviňoval, že s ním nechcel debatovať v utorok večer v TA3.
Korčok zareagoval do pol hodiny. Vraví, že pozvanie do duelu v TA3 dostal iba deň pred jeho konaním. Už niekoľko dní predtým avizoval, že na tento deň „má program s ľuďmi v Prešove, na Spiši a večer v Banskej Bystrici.“ Na 17.00 je od minulého štvrtka v Bystrici zvolaný míting na Korčokovu podporu.
„Aby to bolo ešte vtipnejšie, pán Pellegrini dnes odmietol debatu v Slovenskom rozhlase, tiež tento týždeň. Pán Pellegrini, trápny pokus,“ odkázal Korčok Pellegrinimu.
TA3 bola ochotná utorkový duel večer odvysielať aj z Banskej Bystrice, Korčokov tím však pre ďalší program túto možnosť odmietol. Pellegrini od januára duely odmietal práve pre pracovnú zaneprázdnenosť.
Kandidáti by sa však v diskusii mali stretnúť ešte tento týždeň vo štvrtok o pol jednej v Slovenskom rozhlase. Vysielať ju bude aj spravodajský kanál RTVS 24.
Korčok síce v pondelok večer napísal, že Pellegrini stretnutie odmietol, ten to však v utorok ráno na sociálnych sieťach poprel.
„Neklamte, prosím, že som s vami ja odmietol diskutovať v Slovenskom rozhlase,“ reagoval Pellegrini. "Ak si lepšie pozriete pozvánku, nájdete tam termín potvrdenia dnes o 12.00 (v utorok, pozn. red.). Takže som ho potvrdil,“ napísal.
RTVS hovorí, že obaja kandidáti účasť potvrdili v utorok, oficiálnu pozvánku im zaslali v pondelok popoludní.
Z prostredia Korčokovho tímu znie, že z verejnoprávneho média dostali ešte predtým, ako Pellegrini zverejnil svoj utorňajší status, informáciu, že predseda Hlasu v termíne duelu v RTVS nemá čas. Preto sa pýtali aj na možnosť rozhovoru iba s Korčokom.
Čo dnes ešte potrebujete vedieť:
- Vládna SNS „plne podporí“ v druhom kole prezidentských volieb Petra Pellegriniho. Ešte cez víkend jej poslanci avizovali, že o podmienkach jeho podpory chcú vyjednávať a v pondelok strana oznámila, že Pellegriniho pozýva na stretnutie 2. apríla aj za prítomnosti premiéra Fica.
- Robert Fico začal využívať na kritiku Korčoka výročie bombardovania Belehradu. Spája ho s tým aj cez osobu vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý Korčoka podporil v prezidentských voľbách. Podobný naratív šírila pred Ficom dezinfoscéna. Fico opäť nazýva Korčoka „vojnovým štváčom“. V tom istom videu vlažne vyjadruje Pellegrinimu podporu, keď tvrdí, že „Smer nemá prezidentského kandidáta z vlastných radov“ a Pellegriniho podporujú „z logických dôvodov“.
- Ivan Korčok reaguje na obvinenia predstaviteľov Hlasu, že chce vyslať slovenských vojakov na Ukrajinu. Nazýva ich „konšpiráciami“. „Nie je to pravda,“ opakuje Korčok. Vysvetľuje, že hlava štátu také kompetencie ani nemá a ako dôkaz vo videu púšťa skoršie vyjadrenie Pellegriniho, v ktorom sám predseda Hlasu vraví, že o vysielaní vojakov rozhoduje vláda a parlament.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
