Šéf poradcov premiéra Roberta Fica a poslanec za Smer Erik Kaliňák dal rozhovor proruskému serveru. V reakcii na podozrenie, že by mohol byť platený Rusmi, požiadal (vraj ironicky) námestníka SIS Pavla Gašpara, aby prelustroval osobné účty novinárov. Takúto analýzu o novinároch nemá oprávnenie žiadať.
Na Ukrajine hrozí zrútenie frontovej línie prakticky kdekoľvek, kde sa ruskí generáli rozhodnú zaútočiť, a vyhliadky sú z ukrajinského pohľadu neradostné. Kde sa Rusi pokúsia o prielom, sa však zatiaľ predpovedať nedá.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Mladý Kaliňák sa bráni útokom. Pre podozrenie, že je platený Rusmi, chce, aby SIS prelustrovala novinárov
- Ukrajine hrozí veľké riziko kolapsu frontových línií, píše Politico
- Páchne to tu smrťou. Reportáž zo zničenej nemocnice v Pásme Gazy
- Karta sa otočila. Automobilky bojujú o zákazníka a začali zlacňovať
- Mladí Slováci? Jeden je extrémne rýchly, iný už nerobí problémy, ožil v slávnej lige
- K poruchám príjmu potravy patria klamstvá zo strachu. Deti si s nimi nevedia poradiť
Mladý Kaliňák sa bráni útokom. Pre podozrenie, že je platený Rusmi, chce, aby SIS prelustrovala novinárov

Šéf poradcov premiéra Roberta Fica a poslanec Erik Kaliňák dal podľa jeho vlastných slov pokyn námestníkovi Slovenskej informačnej služby Pavlovi Gašparovi, aby prelustroval osobné účty novinárov.
Synovec ministra obrany Roberta Kaliňáka tak urobil v reakcii na podozrenie, že je platený Rusmi. Toto podozrenie vyplýva zo správy českej tajnej služby - Bezpečnostnej informačnej služby. Erik Kaliňák sa vyskytol na zozname politikov, ktorí poskytli rozhovor proruskému serveru Voice of Europe.
Úlohou tohto média je podľa BIS ovplyvňovať nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu tým, že dáva priestor antisystémovým a proruským politikom. Česko server zablokovalo. Niektorí z politikov, ktorí dali rozhovor tomuto médiu, dostali podľa BIS za to zaplatené. Erik Kaliňák odmieta, žeby to bol jeho prípad. O tom, že by mal dostať zaplatené, nie sú dôkazy.
Napriek tomu považuje šéfka Osobitného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Mária Kolíková reakciu Erika Kaliňáka na podozrenie tým, že chce lustrovať novinárov, za „zjavné nepochopenie právneho štátu a demokracie“. V rámci nich podľa nej Kaliňák ako poradca premiéra a poslanec nemá oprávnenie žiadať takúto analýzu o novinároch.
- Kaliňák búra ďalšiu hranicu: Ak sa preukáže, že súčasná vláda nasadzuje tajnú službu na sledovanie novinárov, pôjde o prekročenie ďalších hraníc právneho štátu. Tieto vyhrážky navyše vzbudia aj medzinárodnú pozornosť. Slovensko môže byť prispením Erika Kaliňáka hneď prvým testom účinnosti nového európskeho zákona o slobode médií, píše Jakub Filo.
- Vojna, ktorú nevidíme: Slovensko je v procese zmeny skupenstva z demokratického do, povedzme, čohosi iného. (Definície sú predčasné.) Naopak, vysoko nebanálny aktualizačný moment je, že na to, aby sa Slovensko našlo na opačnej strane barikády než priatelia z EÚ a NATO, netreba vôbec okupáciu typu 1968, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Platí volebné moratórium: Od polnoci začalo platiť volebné moratórium pred druhým kolom prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční v sobotu 6. apríla. Volebné moratórium sa začalo 48 hodín pred voľbami a platí aj v deň volieb až do zatvorenia všetkých volebných miestností. Počas moratória je zakázaná akákoľvek kampaň.
- Kauza Gemerský mlyn: Senát Krajského súdu v Bratislave v kauze známej ako Gemerský mlyn oslobodil spod obžaloby z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku obžalovaného Ľubomíra Neslušana. Naopak, v prípade spoluobžalovaného Jozefa Vala potvrdil vinu, zmiernil mu však trest z pôvodných 12 rokov väzenia na šesť rokov.
- Kyberútoky na politikov: Europoslankyňa Miriam Lexmann sa stala obeťou kybernetického útoku. Tie boli namierené na viacerých poslancov a ministrov naprieč Európou. Útoky má na svedomí hackerská skupina známa ako Advanced Persistent Threat 31, ktorá bola súčasťou kyberšpionážnej skupiny riadenej Ministerstvom štátnej bezpečnosti Čínskej ľudovej republiky.
Ukrajine hrozí veľké riziko kolapsu frontových línií, píše Politico

Na Ukrajine hrozí zrútenie frontovej línie prakticky kdekoľvek, kde sa ruskí generáli rozhodnú zaútočiť, a vyhliadky sú z ukrajinského pohľadu neradostné, napísal server Politico, ktorý sa odvoláva na nemenovaných vysokopostavených ukrajinských armádnych predstaviteľov.
Zásadnému ukrajinskému neúspechu na bojisku by podľa nich nemuselo predísť ani schválenie ďalšieho balíka americkej pomoci vo výške 60 miliárd amerických dolárov, na ktorý Ukrajina napäto čaká už niekoľko mesiacov.
Rusom sa pravdepodobne podarí „preniknúť cez frontovú líniu a na niektorých miestach spôsobiť jej zrútenie“, citoval server svoje zdroje. Predpovedať, na akom mieste frontu, tiahnucom sa od mesta Sumy a Charkova na severe až k Odese na juhu, sa Rusi pokúsia o prielom, sa ale podľa neho zatiaľ nedá.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno varoval, že Ukrajinci budú musieť pomaly ustupovať a že do ruských rúk by mohli padnúť aj veľké ukrajinské mestá, ak americký Kongres v skorej dobe neschváli očakávaný balík pomoci. Ale ani americká pomoc by nemusela stačiť, domnievajú sa ukrajinskí vojenskí predstavitelia.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Masívna ruská mobilizácia: Rusko chystá mobilizáciu ďalších 300-tisíc vojakov, tvrdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na otázku novinárov, koľko vojakov povolá tento rok do služby Ukrajina, povedal, že ich „nebude treba pol milióna“. Konkrétny počet neuviedol.
- Nové schopnosti Kyjeva: Dronový útok na priemyselné zariadenia v Tatársku je obratom v schopnostiach Kyjeva viesť útoky na veľké vzdialenosti. Uviedol to Inštitút pre štúdium vojny v súvislosti s útokom na závod na montáž dronov v meste Jelabuga a na rafinériu v Nižnekamsku. Údery sú nevyhnutnou súčasťou ukrajinskej kampane na degradáciu priemyslu, ktorý zásobuje ruskú armádu.
- Dlhodobé dodávky zbraní: Členské krajiny NATO musia zaručiť dlhodobé dodávky zbraní pre Ukrajinu, uviedol generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg. Ministri zahraničných vecí členských krajín NATO v Bruseli rokujú o návrhu fondu vo výške 100 miliárd eur, ktorý by mal pre Ukrajinu poskytnúť podporu počas najbližších piatich rokov.
- Raketový útok na Dnipro: Pri ruskom raketovom útoku na mesto Dnipro utrpelo zranenia 18 ľudí, vrátane piatich detí. Uviedol to gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak s tým, že zranení sú mimo ohrozenia života. Ukrajinské záchranné zložky predtým uviedli, že raketový úder zasiahol podnik, vysokú školu a materskú školu.
Páchne to tu smrťou. Reportáž zo zničenej nemocnice v Pásme Gazy

Najväčšia nemocnica v Pásme Gazy zanikla. Bojové buldozéry presunuli piesok do nádvoria. Budovy sú spálené. Páchne to tu smrťou. Izraelské komando sa v pondelok pred úsvitom stiahlo.
Rozľahlý zdravotnícky areál, v ktorom sa nachádzali pôrodnice, chirurgické oddelenia a pohotovostné izby, bol po dvoch týždňoch intenzívneho útoku izraelských jednotiek bojujúcich proti militantom z Hamasu, ktorí sa podľa Izraela zabarikádovali v komplexe, z väčšej časti zničený.
Hovorcovia Izraelských obranných síl priviedli do komplexu hŕstku zahraničných novinárov v nedeľu popoludní, len niekoľko hodín pred stiahnutím posledných jednotiek špeciálnych síl. Boli tam aj reportér a fotograf denníka The Washington Post.
Izraelské obranné sily ponúkli úzky výhľad, ale to, čo sme videli, bola deštrukcia obrovského rozsahu. Vojenskí cenzori naše slová ani fotografie nepreverovali.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Útok na humanitárnych pracovníkov: Izraelské nálety v pondelok zasiahli konvoj World Central Kitchen. Táto organizácia potvrdila úmrtie svojich siedmich pracovníkov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že humanitárni pracovníci v Pásme Gazy zahynuli pri „neúmyselnom zásahu“.
- Protest proti vláde: Tisícky Izraelčanov už štvrtý deň po sebe protestovali proti tamojšej vláde a za dohodu o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Demonštranti sa zhromaždili s pochodňami v rukách blízko budovy parlamentu v Jeruzaleme a požadovali aj vypísanie nových volieb.
- Rusko vyčíta Izraelu útok: Rusko obvinilo Izrael zo snahy o eskaláciu konfliktu na Blízkom východe a pripísalo mu zodpovednosť za „neprijateľný“ útok na iránsky konzulát v Sýrii, pri ktorom prišlo o život najmenej 13 ľudí. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na pôde Bezpečnostnej rady OSN kritizoval „flagrantné porušenie“ suverenity Sýrie.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Ruský revizionizmus a zdroje slabosti Západu
- The Insider: Nátura vojny. Ako Rusko obetovalo vojnovej ekonomike svoje životné prostredie
- The Guardian: Nová veda o smrti: „V mozgu sa deje niečo, čo nedáva zmysel“
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Karta sa otočila. Automobilky bojujú o zákazníka a začali zlacňovať

V prvých dvoch mesiacoch tohto roka Zväz automobilového priemyslu evidoval medziročný rast registrácií nových áut na Slovensku o 16 a 18 percent. Do veľkej miery však išlo o objednávky z predchádzajúcich dvoch rokov.
Kým vlani a predvlani sa na nové auto niektorých značiek čakalo deväť až dvanásť mesiacov, tento rok sa situácia otočila v prospech spotrebiteľa. Keďže nových vozidiel je na skladoch prebytok, oživil sa súboj automobiliek o zákazníka. Od začiatku tohto roka začali predajcovia áut ponúkať výraznejšie zľavy a v niektorých prípadoch siahli aj na štartovacie ceny základných modelov.
Predajcovia a importéri potvrdzujú, že vstúpili do obdobia väčšej neistoty. Ceny nových áut, ktoré v uplynulých dvoch rokoch stúpli o 20 až 40 percent, sa podpisujú pod slabšie predaje.
Vyššie úrokové sadzby úverov a tiež neistá politická a ekonomická situácia spôsobili, že časť Slovákov odkladá nákupy alebo nad výberom auta dlhšie premýšľa.
V krátkosti z ekonomiky:
- Búral bez povolení: V slovenských panelákoch sa ročne realizujú tisícky prerábok. Niektoré sú menšie, iné väčšie. Majitelia sa nie vždy vyznajú v tom, kedy stačí úpravy ohlásiť a kedy majú žiadať aj o stavebné povolenie. Problémy s výkladom pravidiel mal vlastník bytu v bratislavskej mestskej časti Ružinov, ktorý vybúral nosnú priečku v bytovke bez toho, aby na to mal povolenie.
- Whirlpool strieda Beko: Turecká korporácia Arçelik definitívne prevzala popradskú fabriku amerického výrobcu bielej techniky Whirlpool. Zmení sa aj nápis na priečelí fabriky z Whirlpool Poprad na Beko Europe. V popradskej fabrike pracuje približne tisíc zamestnancov. Je jediná, ktorá v rámci Whirlpoolu vyrábala zvrchu plnené práčky.
- Ohrozená investícia Volva: Investícia švédskej automobilky Volvo Cars pri Košiciach môže byť ohrozená. Slovensku totiž stále chýba legislatíva, ktorá mala zjednodušiť povoľovacie procesy pri výstavbe veterných elektrární. Automobilka prišla do priemyselného parku aj vďaka vládnemu sľubu, že na výrobu svojich elektromobilov bude využívať takmer výlučne zelenú elektrinu.
Mladí Slováci? Jeden je extrémne rýchly, iný už nerobí problémy, ožil v slávnej lige

Iba dve slovenské generácie sa v dejinách samostatnosti predstavili na majstrovstvách Európy do 21 rokov. V roku 2000 sa na domácom šampionáte tím trénera Dušana Radolského dostal až do semifinále. V roku 2017 partia okolo kouča Pavla Hapala skončila piata na ME v Poľsku.
Oba tímy boli výnimočné, dokázali sa rovnocenne merať s najlepšími v Európe a dokonca ich pokoriť. Reálne mali na to, aby získali medailu. Až šestnásť hráčov z prvej generácie si neskôr pripísalo štart aj za seniorskú reprezentáciu, výraznejšie sa v nej presadili deviati.
V najlepších ligách sveta z nich najviac upútali Vratislav Greško, Szilárd Németh, či Marek Mintál. Súčasné áčko je dnes hlavne postavené na rovesníkoch a partii okolo kapitána Milana Škriniara a Stanislava Lobotku. Obaja sa vyšvihli na svojom poste medzi svetovú elitu.
Slovensko budúce leto privíta vychádzajúce hviezdy svetového futbalu. Kým dve predošlé generácie si museli účasť na ME do 21 rokov vybojovať v ťažkej kvalifikácii, súčasníci majú miesto už vopred garantované - ako organizátor. Dokáže tréner Jaroslav Kentoš postaviť podobne silný tím ako jeho dvaja predchodcovia?
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
K poruchám príjmu potravy patria klamstvá zo strachu. Deti si s nimi nevedia poradiť

Najmladšie dievčatá, ktoré navštevujú psychiatrické ambulancie pre poruchy príjmu potravy, majú približne osem rokov. Najväčší nárast týchto diagnóz pozorujú lekári u jedenásť- a dvanásťročných detí.
„Poruchy príjmu potravy spája to, že človek začne vnímať jedenie ako problémové,“ hovorí pre SME psychiatrička Ivana Fuseková z Kliniky detskej psychiatrie Národného ústavu detských chorôb.
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce poruchy príjmu potravy patrí mentálna anorexia, mentálna bulímia a záchvatové prejedanie. Stále platí, že častejšie trápia dievčatá než chlapcov.
Vlastnú skúsenosť s nimi má aj influencerka Nika Vujisić, autorka knihy Neinstantne krásna. „Stretla som sa aj s tým, že sa ma ľudia na instagrame pýtali, ako by mohli dostať anorexiu. Skúšali nejesť, no nejde im to spustiť. Ale porucha príjmu potravy je oveľa komplexnejšia diagnóza. Je spojená s genetikou, prostredím, v ktorom vyrastáme, aj s traumami. Nespustí sa len tak tým, že človek neje,“ vysvetľuje.
V krátkosti o zdraví:
- Cvičenie s vlastnou váhou: Trénovať sa dá kdekoľvek a kedykoľvek. Pri kalistenike vám stačí vlastná hmotnosť a sebadisciplína. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je veľmi obľúbená. Fitness tréner Damián Vizár pre SME hovorí o výhodách cvičenia s vlastnou váhou i najčastejších chybách.
- Konkurencia liekov na chudnutie: Boom liekov Ozempic a Wegovy, ktoré pôvodne užívali len diabetici, urobil z dánskeho výrobcu liekov Novo Nordisk najhodnotnejšiu európsku spoločnosť. Na scénu prichádza nový liek, ktorý má k chudnutiu iný prístup ako jeho slávnejší konkurenti. A sľubuje, že bude účinnejší.
- Porucha správania v REM spánku: Výskumníci tvrdia, že predvádzanie snov môže naznačovať zdravotné problémy, pričom jedným z najčastejších a najvážnejších je Parkinsonova choroba. Tým, ktorí pravidelne živo imitujú svoje sny, odborníci radia navštíviť lekára.
Podcasty SME
- Rutina: Prečo sa ti lámu nechty a môže ti celoživotná gélová manikúra ublížiť? Odpovedá manikérka
- Zoom: Potraviny budú drahšie, ich ceny porastú rýchlejšie
Karikatúra

Recept dňa

Je všestranná, zdravá a chutná. Pripravte si recepty z hlivy ustricovej.
Dnes očakávame
- Národná banka Slovenska bude informovať o ekonomickom a menovom vývoji
- Združenie miest a obcí Slovenska bude informovať o financovaní samospráv
- Minister školstva Tomáš Drucker bude informovať o regulácii používania mobilných telefónov na školách
Dnes v histórii

4. apríla 1945 oslobodili sovietske vojská Bratislavu, Liptovský Mikuláš a Piešťany. V ten istý deň vymenoval prezident Edvard Beneš v Košiciach prvú československú povojnovú vládu (tzv. vládu Národného frontu Čechov a Slovákov) na čele so Zdenkom Fierlingerom.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
