SME

Ranný brífing: S Pellegrinim v paláci je na rade Ústavný súd, Kuffa žije svoj paškovský sen

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Koalícia takticky vyčkáva s voľbou ústavného sudcu. Naťahovanie voľby totiž rozhodne o tom, či si nového ústavného sudcu vyberie Zuzana Čaputová alebo až Peter Pellegrini. Tomu môžu z koalície poslať na výber aj toxické mená.

„Vyhraj voľby a môžeš všetko.“ Pamätný výrok expredsedu parlamentu Pavla Pašku asi najlepšie vystihuje konanie štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Filipa Kuffu. Po prelete vrtuľníkom ponad Malú Fatru zas v Poloninách zrejme nezákonne jazdil na štvorkolke. Problém v tom nevidí a tvrdí, že tak bude robiť aj naďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... S Pellegrinim v paláci je na rade Ústavný súd, Kuffa žije svoj paškovský sen
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Koalícia rozbehla pri Ústavnom súde vysokú hru. Pellegrinimu môže poslať na výber aj toxické mená

Vybrať treba len jedného ústavného sudcu, no jeho voľba spôsobuje v parlamente taktický súboj. Ešte pred hlasovaním o prihlásenej pätici kandidátov na jedno uvoľnené miesto v Košiciach sa z koalície aj opozície ozývajú hlasy, že voľba bude pravdepodobne neúspešná.

SkryťVypnúť reklamu

Aby parlament zvolil dvojicu kandidátov, z ktorej prezident vyberie nového ústavného sudcu, je potrebných až 90 hlasov poslancov. Toľko ich vládna koalícia nemá. Patová situácia by sa zmenila pri opakových voľbách, keď už kandidátom postačí 76 poslaneckých hlasov.

Naťahovanie voľby rozhodne o tom, či si nového ústavného sudcu vyberie Zuzana Čaputová alebo až Peter Pellegrini, a tiež o tom, koho prezident dostane na výber. Po súčasnej pätici kandidátov, ktorých nominovali prevažne akademici, by koalícia mohla pridať aj ďalších adeptov, a ponúknuť tak aj sebe blízkych ľudí.

„Určite to je cesta, ktorou pôjdu. Očakávam, že tam budú chcieť dať svojho človeka,“ hovorí poslanec PS Branislav Vančo. Neprekvapili by ho ani mená ľudí, ktorí by boli vzhľadom na ich minulosť nevhodnými sudcami.

SkryťVypnúť reklamu

Po vrtuľníku nad Malou Fatrou štvorkolka v Poloninách. Výzvy na odvolanie Kuffu silnejú

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa sa nechal voziť na štvorkolke po lesných cestách v Národnom parku Poloniny. Nedávno čelil kritike, že letel vrtuľníkom ponad Národný park Malá Fatra v oblasti, kde hniezdia vzácne orly a sokoly. Televíziu Markíza na Kuffovu jazdu v Poloninách upozornila dlhoročná pracovníčka rezortu.

Jazda na štvorkolke a na inom motorovom vozidle na lesnom a poľnohospodárskom pozemku bez oprávnenia je trestný čin. Správa Národného parku Poloniny potvrdila, že o výjazde Kuffu nevedela a jej zamestnanci ho nesprevádzali. Štvorkolka vo vlastníctve správy v tom čase v teréne nebola.

Kuffa nahral video, v ktorom okrem iného povedal, že „bez ohľadu na to, či sme v národnom parku alebo v nejakom chránenom území, keď ma vlastník zoberie niekde ukázať jeho majetky, hoc ma zoberie na štvorkolke, na džípe, vrtuľníku .... aj naďalej s nimi chodiť budem bez ohľadu na to, kde sa pozemky nachádzajú.“

SkryťVypnúť reklamu

Strana SaS vyzvala vládu, aby s okamžitou platnosťou Kuffu odvolala. Aj podpredsedníčka parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová si myslí, že minister by mal požiadať Kuffu, aby si zbalil veci a z ministerstva odišiel. Minister životného prostredia Tomáš Taraba odvolanie Kuffu neavizuje.

V krátkosti z domova:

  • Náhlikov apartmán v Chorvátsku: V súťaži o majstra vo vypĺňaní majetkových priznaní by Peter Náhlik zrejme nezažiaril. Vilu pre Pellegriniho do súpisu majetku doplnil, až keď na ňu upozornil denník SME. Letné sídlo v Chorvátsku zas priznal tak, že ho v podstate zatajil tiež.
  • Raši predsedom parlamentu: Richard Raši bude nominantom strany Hlas na post predsedu Národnej rady, povedal minister práce Erik Tomáš v Rádiu Expres. Trvá na stanovisku, že pozícia naďalej patrí Hlasu aj po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta. Premiér Robert Fico nomináciu Rašiho rešpektuje, myslí si však, že pre stabilitu vládnej koalície by bolo lepšie iné riešenie.
  • Návrh na odvolanie Mazáka: Viacerí členovia Súdnej rady navrhujú odvolanie Jána Mazáka z funkcie jej predsedu. Argumentujú hrubým zneužitím funkcie na neoprávnené zbieranie informácií voči sudcom. Mazák oznámil, že zaradí návrh na jeho odvolanie na májové zasadnutie rady.

Zo sivej zóny je zóna smrti. Ako drony zmenili situáciu na ukrajinskom fronte

Oblohu nad ukrajinskou frontovou líniou stráži množstvo dronov - číhajú na akékoľvek známky pohybu a ukrajinské a ruské jednotky majú len malú možnosť pohybovať sa na bojisku bez toho, aby ich nespozorovali a nevyhodili do vzduchu.

SkryťVypnúť reklamu

Počas bojových operácií sa tak ponáhľajú z jedného zákopu do druhého a dúfajú, že piloti obsluhujúci nepriateľské drony nad hlavami nie sú dostatočne skúsení na to, aby ich spozorovali. Skúsení operátori dronov, ktorí na fronte postupne zdokonaľujú svoje schopnosti, dokážu síce prenasledovať len jedného vojaka, ale až do konca - keď sa s dronom dostanú aj do úkrytov a zákopov.

Rastúci počet malých dronov na Ukrajine zmenil oblasť na oboch stranách takzvanej nulovej línie - zvyčajne známu ako „sivá zóna“ - na „zónu smrti“, tvrdí Oleksandr Nastenko, veliteľ Kódu 9.2, dronovej jednotky 92. ukrajinskej brigády. Tí, ktorí sa odvážia pohybovať vo dne alebo v noci pod drobnohľadom nepriateľských dronov, „sú okamžite mŕtvi“, vraví.

Lacné bezpilotné lietadlá zmenili moderné vedenie vojny - a spočiatku poskytli ukrajinským jednotkám - ktoré čelia početnej ruskej prevahe vo forme vojakov aj zbraní - výhodu na bojisku. Rusi sa však rýchlo prispôsobili a začali masovo vyrábať vlastné bezpilotné lietadlá.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Americký nápad, ako získať miliardy: Washington navrhol, aby Západ časť výnosov z aktív, ktoré Západ zmrazil Rusku, použil ako záruku za pôžičku, ktorú by získal na finančných trhoch. Takto by mohol mať k dispozícii až desiatky miliárd eur, ktoré by v podstate nahradili zastavenú pomoc USA Ukrajine. Hlavné riziká takéhoto kroku by však niesli štáty Únie.
  • Zničenie ruského veliteľstva: Ukrajinci zničili ruské veliteľstvo v Luhansku vďaka britským strelám s plochou dráhou letu raketám Storm Shadow. Informuje o tom web Sky News s odvolaním na nemenovaný vojenský zdroj. Strata vojenského veliteľstva ovplyvní schopnosť Ruska riadiť svoje sily v Luhanskej oblasti.
  • Výzva na dodržiavanie sankcií: Západné krajiny musia urobiť viac pre dodržiavanie sankcií v záujme zabrániť ruskému terorizmu na Ukrajine, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že každá raketa, ktorá dopadne na Ukrajinu, obsahuje komponenty pochádzajúce od spoločností v ďalších krajinách a dovezené cez územie krajín susediacich s Ruskom.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Po IBM v tichosti prepúšťa AT&T. V Bratislave aj Košiciach to môžu byť stovky ľudí

Americká spoločnosť AT&T spustila v tichosti ďalšiu vlnu prepúšťania. Na Slovensku podniká cez divíziu AT&T Global Network Services Slovakia, ktorá má pobočky v Bratislave a Košiciach. Poskytuje podporu, správu a rozvoj siete a ďalšie služby svojim zákazníkom.

Na Slovensku pôsobí takmer pätnásť rokov a patrí do sektora takzvaných centier zdieľaných služieb, ktoré sa rozrástli na jeden z najväčších sektorov ekonomiky. Okrem AT&T doň patria spoločnosti ako Dell, Henkel, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Amazon, DXC Technology či IBM.

Tento sektor od pandémie trpí a za ten čas prepustil tisíce ľudí. Minulý týždeň INDEX informoval , že IBM v Bratislave najnovšie prepustí 439 ľudí a jedným z dôvodov je šetrenie nákladov a nástup umelej inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií INDEXU má po IBM v pláne prepúšťať aj spoločnosť AT&T Global Network Services Slovakia, a to v Košiciach aj v Bratislave. Spoločnosť prepúšťanie potvrdila, no nespresnila, koľkých ľudí sa bude týkať. Neoficiálne sa hovorí o čísle štyristo ľudí, prípadne o 20 percentách zamestnancov.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Plán na elimináciu bezdomovectva: Štát chce do roku 2030 ukončiť na Slovensku bezdomovectvo. Pomôcť mu v tom má akčný plán, ktorý ministerstvo práce predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Celkovo plánuje štát do tejto oblasti investovať 96 miliónov eur.
  • Rušia zubné benefity: Od mája sa zruší poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že benefit splnil svoj edukačný účel a je potrebné hľadať nové benefity. Poisťovne poskytli od roku 2019 zubný benefit takmer dvom miliónom poistencov v hodnote viac ako 100 miliónov eur.
  • VšZP čakajú kontroly: Premiér Robert požiadal ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú, aby prostredníctvom príslušných kontrolných orgánov urobila dôsledný audit toho, čo sa dialo vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni po roku 2020. Premiér hovoril o jej rozkrádaní.

Zomrelo 97 ľudí, polícia zodpovednosť odmietala. O budúcnosť okradli aj pozostalých

Mal to byť sviatok, lebo pre fanúšika je každý futbalový zápas sviatok, na ktorý sa vyberie s vedomím, že najhoršie, čo sa môže stať, je prehra svojho obľúbeného mužstva. S týmto pocitom sa chystali pred 35 rokmi na semifinále anglického FA Cupu aj fanúšikovia Nottingham Forest a Liverpool FC.

SkryťVypnúť reklamu

Zápas sa hral v Sheffielde, na štadióne Hillsborough. Prešli viac než tri desaťročia, no tento názov stále naháňa hrôzu. Čo sa začalo ako obyčajný zápas, sa totiž zvrhlo na jednu z najhorších katastrof v histórii futbalu. Domov sa nikdy nevrátila takmer stovka fanúšikov Liverpoolu. Tragédia si vyžiadala celkovo 97 obetí a 766 zranených.

V tom čase ešte v Anglicku oddeľovali tribúny od hracej plochy kovové ploty. Keď v štvrtej minúte zápasu Liverpool nastrelil brvno, oplotenie v sektore hostí nevydržalo nápor a prevalilo sa. O minútu neskôr bol zápas prerušený.

Bolo však už neskoro. Mnohí fanúšikovia utekali cez trávnik, mnohých vytiahli hore na hornú tribúnu, ale desiatky ľudí ostali ležať. Už im nebolo pomoci, zadusili sa, alebo ich ušliapali ostatní. Chaos pokračoval naďalej. Polícia vôbec nezvládala svoju úlohu. Na štadión prišlo 44 sanitiek, ale polícia zabránila vojsť všetkým okrem jedinej. Aj tá sa musela neskôr otočiť v neprehľadnej situácii.

SkryťVypnúť reklamu


Je mýtus, že hnev treba zo seba vybiť. Čo pomáha na zlosť podľa vedy?

Keď ste naozaj nahnevaní, zrejme by ste si najradšej do niečoho udreli. Alebo si zlosť vybili pri športe. Vybiť si zlosť sa javí ako celkom logické riešenie. V skutočnosti však kopnutie do dverí, úder do vreca či agresívne športovanie nemajú terapeutický účinok. Niekedy môžu dokonca pocity hnevu zvýšiť.

Kým fyzická námaha prospieva srdcu, ako stratégia na zvládanie hnevu neobstojí. Beh môže dokonca hladiny podráždenia zvyšovať a tým posilňovať hnev. Predpokladá sa, že to spôsobuje monotónna podstata tejto obľúbenej športovej aktivity.

„Vynechajte kričanie do vankúša alebo búchanie do boxovacieho vreca. Ušetrite si peniaze za to, aby ste chodili do nejakej miestnosti rozbíjať veci bejzbalovými pálkami. Takéto aktivity nie sú terapeutické,“ vysvetľuje vedkyňa Sophie Kjærviková.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivity, ktoré podráždenie znižujú, naopak vedú k zníženiu emócie hnevu. Okrem pomalej jogy či meditácie vám pomôže takisto relaxovanie, progresívna svalová relaxácia, dýchanie do bránice či dať si prestávku a počítať do desať. Rovnaké aktivity pomáhajú znižovať aj hladiny stresu.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Prečo Voyager 1 vysiela nezmysly: Sonda Voyager 1 je vo vesmíre už takmer 47 rokov a celý čas posiela na Zem hodnotné dáta. Posledných päť mesiacov však vysiela nezmysly. Systém na palube inžinieri z NASA skúsili aj vypnúť a zapnúť, no nepomohlo to. Teraz zistili, kde presne na sonde sa objavil problém. Dobrou správou je, že ho vedia odstrániť.
  • Ako sa v živote cítiť dobre: Po náročnom dni si možno nalejete pohár vína, zapálite sviečky, dáte si masku na tvár alebo sa ponoríte do bublinkového kúpeľa. Hoci sa tak môžete príjemne zrelaxovať, podobné postupy majú na vašu celkovú pohodu len malý vplyv. Skutočnú pohodu si kúpiť nemôžeme, to ale neznamená, že je nedosiahnuteľná.
  • Keď nezabíja voda: Osem metrov vysoké vlny s rýchlosťou 56 kilometrov za hodinu prišli bez varovania. V januári 1919 zaplavili ulice Bostonu, nešlo však o bežnú potopu. Americkým mestom sa nevalila voda, ale lepkavá tmavá hmota, ktorá rýchlo chladla a uväznila desiatky ľudí. Udalosť je známa ako Bostonská melasová tragédia.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Kuracie aj bravčové, z rýb aj z tofu. Pripravte si obľúbené rezne v cestíčku.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • 12. schôdza Národnej rady Slovenskej republiky
  • Brífing premiéra Roberta Fica po kontrolnom dni na rezorte diplomacie
  • Prezidentka Zuzana Čaputová absolvuje rozlúčkovú zahraničnú cestu do Poľska
  • Rozsudok v kauze obžalovanej exposlankyne Smeru Ľubice Roškovej v prípade agropodvodov
  • Záverečné reči v procese s podnikateľom Štefanom Žigom stíhaným pre trestný čin podplácania

Dnes v histórii

16. apríla 1947 americký finančník a prezidentský poradca Bernard Baruch prvýkrát oficiálne použil termín „studená vojna“ na označenie povojnového geopolitického napätia medzi ZSSR a USA. V Južnej Karolíne predniesol prejav, ktorý napísal novinár Herbert Swope a v ktorom povedal: „Nenechajme sa oklamať: sme uprostred studenej vojny.“


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 390
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 813
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu