Stopnutá novela Trestného zákona vyvolala na súdoch chaos. Odsúdení žiadajú späť prepadnuté majetky, súdy však v posledných týždňoch rozhodujú rôzne a niektorým začali rušiť celé tresty. Obnovu konania povolili rôzne súdy na Slovensku aj vo viacerých známych kauzách.
Premiér Robert Fico sa zastal ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a podporil smerovanie rezortu. „Ministerstvo nechce robiť kultúru transsexuálov či kultúru zvrhlosti a vulgárnosti,“ vyhlásil. Verejnoprávnu RTVS chce zrušiť čím skôr.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Odsúdení žiadajú späť prepadnuté majetky, súdy im však začali rušiť celé tresty. Stopnutá novela vyvolala chaos
- Fico podporil Šimkovičovú, RTVS chce zrušiť čím skôr
- Delostrelecká munícia, raketové strely. Čo dostane Ukrajina po hlasovaní vo Washingtone?
- Cukrová vata, mafia? Ako sa z kamaráta Žaluďa stal druhý najdôležitejší človek v štáte
- Kmotrík míňa státisíce, Rosický milióny. Stopérska dvojica je drahšia ako celý Slovan
- Špeciálna pedagogička: Rodičia deťom priveľmi pomáhajú, preto zvládajú činnosti s oneskorením
Odsúdení žiadajú späť prepadnuté majetky, súdy im však začali rušiť celé tresty. Stopnutá novela vyvolala chaos

Jednému odsúdenému zrušia pôvodný trest iba v časti, ktorá hovorí o prepadnutí majetku, iným zas rušia celé tresty a súdy ich púšťajú na slobodu, hoci žiadali iba zastaviť rozpredávania ich majetku. Vlaňajší nález Ústavného súdu o protiústavnosti trestu povinného prepadnutia majetku v kombinácii so stopnutým Trestným zákonom vyvolali chaos na súdoch.
Tie v ostatných týždňoch zasypali žiadosti o obnovu konania od odsúdených, ktorým trest prepadnutia majetku ešte nebol vykonaný, napríklad sa dosiaľ stihol spraviť len súpis majetku alebo sa ešte nespeňažilo všetko. Odsúdení na súdoch postupne dosahujú kladné odpovede. Jednotlivé súdy však rozhodujú rôzne.
Špecializovaný trestný súd napríklad zrušil trest bývalému policajnému funkcionárovi Norbertovi Paksimu a jeho prípad vrátil do prípravného konania. Paksiho dal po tri a pol rokoch za mrežami prepustiť na slobodu, hoci si mal odpykať päť rokov.
„Výrok o treste tvorí jednotný celok a je nedeliteľný,“ dôvodila sudkyňa Renáta Greif Radovčičová. Lenže viaceré súdy rozhodujú inak a nesúhlasí ani prokuratúra, ktorá sa v prípade Paksiho odvolala.
Obnovu konania povolili rôzne súdy na Slovensku aj vo viacerých známych kauzách. Napríklad v kauze daňového podvodníka Ladislava Bašternáka alebo v prípade Gabriely Kučerovej. Bývalá kandidátka strany Vlasť Štefana Harabina je odsúdená za to, že varila pervitín.
Fico podporil Šimkovičovú, RTVS chce zrušiť čím skôr

Premiér Robert Fico sa počas tlačovej konferencie po kontrolnom dni na ministerstve kultúry zastal ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Tvrdí, že ľudia, ktorí ju kritizujú, sú duchovní bezdomovci. Petíciu za odvolanie ministerky podpísalo takmer dvestotisíc ľudí.
Fico počas kontrolného dňa na ministerstve podporil smerovanie rezortu, ktoré je podľa neho v duchu programového vyhlásenia vlády. „Ministerstvo nechce robiť kultúru transsexuálov či kultúru zvrhlosti a vulgárnosti,“ povedal.
Premiér tvrdí, že RTVS nie je objektívna, porušuje ľudské práva, čím vytvára dôvod na to, aby zrušenie RTVS a jej nahradenie novou inštitúciou predložila vláda do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.
„Jednostrannosť, ktorá sa valí z médií, je škodlivá, aj keď my ju prežijeme,“ povedal. Fico avizoval, že by návrh mala vláda schváliť už v stredu na svojom výjazdovom rokovaní v Dolnej Krupej.
- Šimkovičová ako vrátnička do RTVS: Keď Fico vyjadruje podporu pre Šimkovičovú, podporuje svoj plán ovládnuť verejnoprávnu televíziu. To, že Šimkovičovej predstava kultúry triafa do nevkusu účastníkov smeráckych osláv MDŽ, je len príjemný bonus. Ako aj to, že ministerka je produktom konšpiračných médií, ktoré už prekrstil na občianske, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Šéfka SNG musela vysvetľovať Bienále: Ministerka kultúry Martina Šimkovičová si predvolala riaditeľku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú, aby vysvetlila podujatie na Bienále v Benátkach. Šimkovičová sa hanlivo vyjadrila o slovenskej expozícii Ota Hudeca. Súčasťou jej otvorenia bol totiž aj protest a verejné vyhlásenie, ktoré kritizovalo postupy ministerstva kultúry.
- Šimkovičová zas blúzni: Šimkovičová a ľudia okolo nej v plnej miere odhaľujú, že viac než štátnych úradníkov sami seba vnímajú ako opulentných mecenášov v štýle Borgiovcov. Oni sú klan, čo rozdáva peniaze, a umelci preto majú plniť jej vôľu a napĺňať ich vkus. Oni platia a umelci majú nanajvýš lepiť tapety, ktoré vyberú, píše Soňa Jánošová.
- Trafika pre neschopných: Ministerstvo kultúry je dlhodobo na chvoste záujmu politických strán. Trafika, kam sa odložia najslabšie strany koalície, miesto pre ľudí, ktorí nie sú schopní robiť nič iné, ale v „kultúre“ sa to stratí. Keby sme ministra nemali a veci by šli ďalej samospádom, bolo by to väčšinou lepšie ako hociktorý nominant posledných vlád, píše Matia Lenická.
V krátkosti z domova:
- Zomrel Fedor Flašík: Pomohol k moci Vladimírovi Mečiarovi a Robertovi Ficovi. Zbohatol na reklamných štátnych zákazkách za Mečiara a spoluzakladal Smer. V posledných rokoch sa pohyboval skôr na dezinformačnej scéne. Vo veku 66 rokov zomrel v Prahe Fedor Flašík. Vďaka kreatívnym výstrelkom si vyslúžil prezývku reklamný mág, no nie všetky jeho nápady mali úspech.
- Žilinkovi podriadení sa búria: Nespokojnosť so spôsobom riadenia Generálnej prokuratúry Marošom Žilinkom aj s tým, ako sa vyrovnal so zrušením špeciálnej prokuratúry, vyjadrilo jedenásť prokurátorov na čele s Danielom Lipšicom. V otvorenom liste píšu o chaose, pomste, ale aj nepochopiteľných Žilinkových rozhodnutiach v konkrétnych situáciách.
- Človek blízky Pente vo vedení VšZP: Pracoval pre hlinikáreň, vydavateľstvo News and Media Holding či firmu Namav, cez ktorú Penta kúpila podiel v denníku SME. Ani jedna z týchto či ďalších jedenásť firiem, v ktorých pôsobil či pôsobí Matúš Jurových, sa nevenuje zdravotnému poisteniu. Napriek tomu ho ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková vymenovala za člena predstavenstva VšZP.
Delostrelecká munícia, raketové strely. Čo dostane Ukrajina po hlasovaní vo Washingtone?

„Existuje veľmi vážne riziko, že Ukrajinci by mohli do konca roka 2024 prehrať na bojisku alebo Putin by sa mohol dostať aspoň do takej situácie, ktorá by mu umožnila diktovať podmienky urovnania konfliktu,“ varoval pred kľúčovým hlasovaním v americkej Snemovni reprezentantov riaditeľ americkej tajnej služby CIA William Burns.
Iniciatívu na ukrajinskom bojisku majú v posledných mesiacoch v rukách ruské vojská, ktorým sa darí pomaly a za cenu veľkých strát posúvať frontovú líniu.
Ukrajinská nevýhoda sa dá rozdeliť do troch základných bodov – Rusko má prevahu v množstve delostreleckej munície, má vzdušnú prevahu a má k dispozícii väčší počet ľudí, ktorých dokáže so základným výcvikom poslať na front.
Prvé dodávky pomoci by sa tak mohli sústreďovať na vyváženie prvých dvoch problémov. Ukrajina by mala začať dostávať delostrelecké granáty, prvky protivzdušnej obrany a pravdepodobne aj raketovú muníciu. Americké ozbrojené sily majú zásoby na viacerých miestach v Európe a na očakávané schválenie ukrajinského balíka v Kongrese sa pripravovali.
- Úľava v mori obáv: Ťin, Putin a Irán sú osou zla. Naši „chcimírovia“ tomu rozumieť nechcú. Týmto slovíčkom sa u nás môže označiť komplet celá vládnuca garnitúra. Samozrejme, že v skutočnosti nechcú mier, ale kapituláciu Ukrajiny. Mier chcú občania Ukrajiny a všetci tí, ktorí jej pomáhajú, píše Nataša Holinová.
- Kde by sme boli bez USA: Tá úľava po hlasovaní, obrovský rachot balvanov padajúcich zo sŕdc a myslí na celej zemeguli, by mali v EÚ betónovať uvedomenie: bez USA by neubránila nieže Ukrajinu, ale ani seba, píše Peter Schutz.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zasiahnutie vyše storočnej lode: Ukrajina oznámila, že jej námorné sily zasiahli záchranný remorkér ruskej Čiernomorskej flotily na anektovanom Kryme a plavidlo vyradili z prevádzky. Katamaran používaný na hlbokomorské práce bol uvedený do služby v roku 1915 bol jednou z najstarších lodí aktívne využívaných ruským vojenským námorníctvom.
- Ukrajina očakáva ťažké obdobie: Kyjev očakáva, že situácia na frontovej línii na Ukrajine sa v nasledovných týždňoch bude zhoršovať. Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov sa tak vyjadril v čase, keď sa ukrajinské sily snažia zadržať ruské jednotky, ktoré v posledných mesiacoch získali isté územia a očakáva sa, že čoskoro ešte zintenzívnia svoju ofenzívu.
- Rýchla pomoc ofenzívu otupí: Ruské sily nedávno postúpili vo východnej časti Očeretyne severozápadne od Avdiivky, píše Inštitút pre štúdium vojny. Ruským silám sa „podarilo získať pozície" pri obci Bohdanivka, ktorá leží tri kilometre severovýchodne od mesta Časiv Jar. Analytici si myslia, že Ukrajina bude môcť otupiť ruskú ofenzívu, ak americká pomoc príde rýchlo.
- Masívny útok na Časiv Jar: Približne 20-tisíc až 25-tisíc ruských vojakov útočí na ukrajinské mesto Časiv Jar v Doneckej oblasti a na dediny v jeho okolí. Hovorca ukrajinskej armády uviedol, že situácia v okolí mesta je zložitá, ale mesto je plne pod ukrajinskou kontrolou. Časiv Jar je pre Rusov kľúčový pre ďalší postup smerom ku Kosťantynivke, Kramatorsku a Sloviansku.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Proruská frakcia republikánov prehrala. Teraz musí vyhrať Ukrajina
- Foreign Affairs: Európa - ale nie NATO - by mala poslať na Ukrajinu svoje jednotky
- SPIEGEL International: Konflikt Iránu s Izraelom: Nebezpečná špirála násilia na Blízkom východe
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Cukrová vata, mafia? Ako sa z kamaráta Žaluďa stal druhý najdôležitejší človek v štáte

Boris Kollár je vďačným objektom záujmu bulvárnych médií. Dve desaťročia monitorujú jeho bohatý súkromný život a prinášajú informácie o jeho častých zmenách.
Aj vďaka tejto popularite sa mu podarilo (dočasne) vybudovať vcelku úspešnú politickú kariéru. Vyše tri roky zastával druhú najvyššiu ústavnú funkciu na Slovensku.
Kollár je však v prvom rade podnikateľ a obchodník, ktorý dokázal byť v správnom čase na správnom mieste.
Na čom zbohatol a prečo je jeho meno spájané s ľuďmi, ktorí sa pohybovali v bratislavskom podsvetí? Kto mu pomohol v rozbehu podnikateľskej kariéry? Príbeh Borisa Kollára opisujeme v ďalšej časti seriálu Magnáti.
V krátkosti z ekonomiky:
- Kto zarába na stávkovaní: Podnikanie v hazarde sa bežnej verejnosti spája najmä s kasínami alebo s výhernými automatmi. Veľké peniaze sa však točia aj v stávkovaní na výsledky v športe. Tento biznis na Slovensku si rozdelila najmä šestica firiem, ktoré dosahujú tržby v desiatkach miliónov eur, ako aj multimiliónové zisky. Je za nimi pestrá paleta majiteľov.
- AI robí chyby: Súčasné aplikácie umelej inteligencie sú v podstate bifľoši, ktorí dokážu zhltnúť veľké množstvo informácií a potom ich zreprodukovať. Či však týmto informáciám skutočne porozumeli, nevieme. Študenti by podľa vedca Mária Šimka mali byť pri využívaní AI opatrní, pretože môže mať predsudky a robiť faktické chyby.
- Zhoršenie hospodárenia verejného sektora: Celkový deficit verejnej správy dosiahol v minulom roku na Slovensku 6,01 miliardy eur. To podľa Štatistického úradu predstavovalo 4,89 percenta z HDP. Avšak ako upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, v tomto roku bez ozdravných opatrení príde výraznejšie zhoršenie.
Kmotrík míňa státisíce, Rosický milióny. Stopérska dvojica je drahšia ako celý Slovan

Futbalisti Slovana Bratislava si nedávno v predstihu poistili zisk ligového titulu. Premiérovo ho potvrdili na novom Tehelnom poli. Najvyššiu súťaž ovládol Slovan šiestykrát v rade. Ukázal, že na Slovensku nemá konkurenciu.
V českej najvyššej súťaži má pražská Sparta jedno kolo pred koncom základnej časti štvorbodový náskok pred mestským rivalom Slaviou. Do nadstavbovej časti nazývanej finále Fortuna ligy tak pôjde z prvého miesta. Ak by si ho udržala, obhájila by titul.
Stále to však nie je dominancia, akú má na slovenskej scéne bratislavský Slovan. Ako veľmi sú si oba kluby vzdialené? Ročný rozpočet českého klubu je zhruba 30 miliónov eur, zatiaľ čo u slovenského majstra 20 miliónov.
Podľa portálu transfermarkt je celková hodnota kádra Sparty Praha takmer 66 miliónov eur. Pri Slovane stojí cenovka 14 a pol milióna eur, čo je viac ako štyrikrát nižšia suma. Len stopérska dvojica pražského klubu je hodnotnejšia ako kompletná súpiska “belasých”.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Špeciálna pedagogička: Rodičia deťom priveľmi pomáhajú, preto zvládajú činnosti s oneskorením

Ťažko sa im zapínajú gombíky a viažu šnúrky, okolie ich vníma ako nešikovné a nemotorné deti. Detí s dyspraxiou, vývinovou poruchou motoriky, je okolo päť až desať percent.
Vedúca katedry špeciálnej pedagogiky na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku Barbora Kováčová hovorí, že také dieťa je na tom komunikačne výborne a kognitívne znevýhodnenie na ňom nie je vidieť. No v materskej škole sa môže dostávať do stretu s inými deťmi, keď im nechtiac zničí hračku či zhodí vežu.
Aj keď sa dyspraxia nedá vymazať, terapie ju vedia kompenzovať.
„Nedostatkov je veľa, a preto čím skôr sa začne, tým je väčšia šanca, že pri vstupe do prvého ročníka bude dieťa limitné možno len v obliekaní,“ hovorí v rozhovore pre SME.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Ako zvládnuť prvorodičovstvo: Stať sa rodičom je neprenosná skúsenosť. Ešte špecifickejšia bude pre tých rodičov, ktorí nemajú so starostlivosťou o bábätko buď žiadne, alebo len matné skúsenosti. Psychologička Jana Zemandl, jedna z autoriek knihy Psychológia pre milujúcich rodičov, vybrala päť rád pre prvorodičov, ako zvládnuť výraznú životnú zmenu.
- Vytvorila originálny magický svet: Už ako malé dieťa napísala rozprávku o podmorskom svete, no písanie kníh považovala za nedosiahnuteľné. Všetko potom zmenil jeden okamih a bolo to jasné. Ukrajinská spisovateľka Natalja Ščerba dnes úspešne píše o magickom svete, ktorý nemá hranice.
- Sharenting je out: Už je to niekoľko rokov, čo sa niektorí rodičia rozhodujú, že svoje deti nedajú na internet alebo ich zobrazovanie budú prísne kontrolovať. Ale teraz je online prostredie ešte pochmúrnejšie. Rodičia preto čoraz viac prehodnocujú, čo znamená vytvárať online stopu, s ktorou ich dieťa nemôže aktívne súhlasiť.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Návrh SNS o zmenách vo Fonde na podporu umenia zaváňa cenzúrou
- SND - Sme Národné: Desať činoherných titulov, baletné klasiky aj moderna, operné premiéry v rukách ženských režisérok
Karikatúra

Recept dňa

Pirohy nikdy neomrzia, skúste ich nasladko aj naslano.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Slávnostné začatie razenia tunela Okruhliak pri Prešove za účasti premiéra Roberta Fica a ministra dopravy Jozefa Ráža
- Organizátori občianskej zbierky „Munícia pre Ukrajinu“ zhodnotia jej doterajší vývoj a oznámia ďalšie kroky
- Tretí finálový zápas hokejovej Tipos extraligy
Dnes v histórii

Na platforme YouTube bolo 23. apríla 2005 zverejnené prvé video. Na 19-sekundovom videu s názvom „Ja v ZOO“ je spoluzakladateľ YouTube Jawed Karim pred dvoma slonmi v zoologickej záhrade v San Diegu v Kalifornii. Historický význam tejto videonahrávky spočíva vo vytvorení štandardu pre prvé videá nahrané na YouTube.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
