V druhom pilieri je aktuálne nasporených 15 miliárd eur, premiér Robert Fico hovorí, že ich chce využiť. Peniazmi sporiteľov plánuje zachraňovať výstavbu diaľnic aj železnice. DSS sa investíciám do infraštruktúry nebránia, hovoria však, že musia byť dobrovoľné.
Slovensku hrozí 800-tisícová pokuta za to, že štátne nemocnice neplatia načas faktúry. Navrhla ju Európska komisia, ktorá vlani podala na Slovensko žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Rozsudok sa blíži, no ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo, čo chce urobiť, aby pokute a sankciám zabránilo.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Stovky miliónov na diaľnice? Ako môže Fico siahnuť na úspory v druhom pilieri
- Slovensku hrozí státisícová pokuta za nemocnice. Súdny dvor EÚ oznámil, že rozsudok sa blíži
- Polícia zverejnila video z Dankovej nehody. Ušiel hneď po náraze a dostal zákaz šoférovať
- Vraždili pre kritiku vojakov aj požičaný kábel. Ruskí vojaci zabíjajú aj po návrate z Ukrajiny
- Slováci proti Fínsku vystrelili len osemkrát. Tréner mužstvo chválil
- Čínske autá dostanú dizajn od Slováka, Jozef Kabaň opúšťa Európu
Stovky miliónov na diaľnice? Ako môže Fico siahnuť na úspory v druhom pilieri

Vláda urgentne potrebuje nové zdroje na výstavbu diaľnic a železníc, tvrdí premiér Robert Fico zo Smeru. „Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí, ktoré majú dnes v bankách, a ako využiť zdroje, ktoré sú v dôchodkovom sporení,“ povedal.
V druhom pilieri je aktuálne nasporených 15 miliárd eur. Fico odhaduje, že vláda na výstavbu diaľnic a opravy železníc potrebuje 500 miliónov eur, teda asi tri percentá.
Dostať peniaze do štátnej ekonomiky by nemuselo byť ťažké. Odborník na dôchodky Ivan Švejna hovorí, že Národná diaľničná spoločnosť by mohla vydať dlhopisy s primeraným výnosom, ktoré by nakúpili dôchodkové správcovské spoločnosti alebo aj banky a iní investori.
V zahraničí sú alternatívne investície penzijných fondov bežné. Pre DSS by však bolo treba uvoľniť investičné limity a štát by sa musel zaručiť, že sa peniaze sporiteľom vrátia aj s úrokmi. Štátne záruky by pritom zvyšovali dlh v čase, keď Slovensko potrebuje zachraňovať svoj rozpočet. Asociácia DSS tvrdí, že investovanie do infraštruktúrnych dlhopisov musí byť dobrovoľné.
- Ruky preč od RTVS a druhého piliera: Vláda stratila zábrany a valcuje Slovensko po vzore autokratov, vyhlásilo hnutie Progresívne Slovensko, ktoré preto na štvrtok 2. mája o 18:00 na bratislavskom Námestí slobody avizuje ďalší protest. Hlavnou témou protestu je boj proti ovládnutiu RTVS a okradnutie ľudí o ich úspory z dôchodkového druhého piliera.
- Úprimný Fico potrebuje vaše peniaze: Pätnásť miliárd v druhom pilieri je suma v ráde celoročného príjmu štátneho rozpočtu. Lenže tu sú na druhej strane takmer dva milióny sporiteľov, ktorí na účte vidia „svoje“ peniaze. Tu si občan musí vybrať medzi láskou k premiérovi a vlastnými peniazmi. Hádajte, čo si vyberie a ako asi bude prejavovať zlosť, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z ekonomiky:
- Kde sa v Bratislave bude stavať: Napriek ochladeniu na realitnom trhu pripravujú developeri a investori v hlavnom meste niekoľko nových projektov. V našom prehľade INDEXU sumarizujeme tie, ktoré boli schválené, respektíve predstavené v uplynulých dňoch a týždňoch. Nejde pritom len o rezidenčné komplexy.
- Gevorkyan kúpil konkurenciu: Artur Gevorkyan, zakladateľ a majoritný vlastník spoločnosti na výrobu súčiastok s pomocou práškovej metalurgie, dokončuje akvizíciu biznisu konkurenčnej poľskej firmy Atha Powder Metallurgy. Chce investovať do zbrojárskej výroby, očakáva viac zákaziek z USA aj EÚ.
- S&P potvrdila Slovensku rating: Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. S&P tak podľa ministerstva financií potvrdila, že plán slovenskej vlády s ozdravením verejných financií je dôveryhodný a konsolidačné úsilie je dostatočné.
Slovensku hrozí státisícová pokuta za nemocnice. Súdny dvor EÚ oznámil, že rozsudok sa blíži

O žalobe eurokomisie proti Slovensku za to, že nemocnice u nás už roky načas neplatia faktúry, rozhodne Súdny dvor Európskej únie v najbližšom čase. Nemocnice porušujú smernicu Európskej únie o boji proti oneskoreným platbám z roku 2011. Slovensku hrozí 800-tisícová paušálna pokuta.
Okrem nej riskuje desaťtisícové penále za každý deň, kým nemocnice nebudú platiť faktúry do 60 dní. Dnes je priemerné oneskorenie platieb štátnych nemocníc 397 dní. Štátne nemocnice teda nestačí oddlžiť, ako to slovenské vlády roky robievajú, ale Únia žiada, aby ich naučili platiť načas.
Nejde o prázdne hrozby. Komisia podala žalobu aj na Portugalsko a Taliansko, a Taliansko muselo platiť penále, kým jeho nemocnice nezačali fungovať podľa smernice. Hranicu 60 dní pritom na rozdiel od Slovenska jeho nemocnice prekračovali iba o pár dní.
Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo, čo chce urobiť, aby zabránilo pokute a sankciám, a najmä, ako chce zabezpečiť, aby štátne nemocnice platili faktúry načas. Žaloba eurokomisie sa týka 13 zdravotníckych zariadení, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo. Sú to najväčšie univerzitné a fakultné nemocnice. Ich dlh po lehote splatnosti bol ku koncu minulého roka takmer 736 miliónov eur.
Polícia zverejnila video z Dankovej nehody. Ušiel hneď po náraze a dostal zákaz šoférovať

Podpredseda parlamentu Andrej Danko prišiel na upratovanie Dúbravky so širokým úsmevom v basketbalovej mikine s nápisom NBA. Sprevádzali ho jeho ochrankári, ale aj starosta mestskej časti Martin Zaťovič.
Verejnoprospešné práce prisľúbil po tom, ako v januári nabúral do semafora. Prvý termín jarného upratovania zrušil, vyhovoril sa na prezidentské voľby. V piatok sa pri metle tiež dlho neohrial, pred jedenástou odišiel na rokovanie parlamentu. Počas dvoch hodín upratoval v okolí dúbravského obchodného domu Saratov.
Danko vraj už poškodený semafor zaplatil. Škoda bola vo výške tritisíc eur. „Včera som sa dozvedel aj trest, dva roky šoférovať nebudem a zaplatím pokutu tisíc alebo deväťsto eur. Takže verím, že skočiť do Dunaja nemusím a dnes som prišiel dobrovoľne upratovať,“ povedal.
Videozáznam z nehody napriek sľubom samotného ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka pred verejnosťou tajili tri mesiace. Danko uviedol, že Dopravný inšpektorát práce už nehodu uzavrel a polícii tak nič nebránilo, aby záznam zverejnila. Krajské riaditeľstvo v Bratislave video zverejnilo až po Dankovom naliehaní. Je nakrútené na kameru v električke, obraz je veľmi nekvalitný.
Hrdo, odborne a slušne zdúchol: Tento typ nehody je také to „veď sme ľudia“ pochybenie, jaj, veď nebuďme na seba zlí. No za tento typ kolízie neodídete od orgánov s dvojročným zákazom šoférovať, pokutou a so širokým úsmevom. Dá sa tipovať, že verejnosť bola nepekne oklamaná. A dá sa s istotou tvrdiť, že Danko má byť prečo spokojný, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Pellegriniho zvolenie Hlasu neuškodilo: Aj keď zvolenie Petra Pellegriniho za prezidenta znamená, že čoskoro skončí ako predseda a aj člen koaličného Hlasu, voliči nateraz jeho stranu neopúšťajú. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza. Hlas by v apríli volilo 18 percent voličov.
- Radačovského holubičia zápletka: Slovenský europoslanec Miroslav Radačovský, zvolený na niekdajšej kandidátke extrémistickej ĽSNS Mariána Kotlebu, sa s pätročným mandátom rozlúčil vypustením holubice v pléne europarlamentu. Pri vysvetľovaní incidentu podľa zistení SME navyše zavádzal.
- Slotovi pomohla trestná novela: Korupčná trestná kauza s Jánom Slotom sa začala opäť prejednávať na Špecializovanom trestnom súde. Sudca Michal Truban však po niekoľkých úkonoch trestné stíhanie prerušil, dôvodom je novela Trestného zákona, z ktorej v prípade platnosti vyplýva pre Slotu priaznivejší trest.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Vraždili pre kritiku vojakov aj požičaný kábel. Ruskí vojaci zabíjajú aj po návrate z Ukrajiny

Alexej Borisov v auguste 2023 popíjal v meste Tejkovo na západe Ruska so svojím priateľom a partnerkou. Posedenie sa však skončilo vraždou. Počas hádky najprv Borisov začal muža biť drevenou tyčou. Keď sa ho žena pokúšala brániť, zabil ju a jej telo hodil do rieky. Súd mu za to vymeral 16 rokov za mrežami.
Vo väzení bol už predtým. Po tom, čo sa prihlásil bojovať vo vojne na Ukrajine, mu však udelili milosť.
Takých ako on je mnoho. Väčšina prepustených trestancov - rovnako ako Borisov - patrila k žoldnierskej skupine Wagner. Jej bývalý šéf Jevgenij Prigožin si totiž pred smrťou budoval armádu práve z väzňov. Mnohých lákalo najmä skoršie ukončenie trestu.
Po návrate do Ruska však zločiny páchajú opäť. Za viac ako dva roky vojny zabili doma vyše sto ľudí a rovnaký počet vážne zranili. Vyplýva to z vyšetrovania novinárov nezávislého ruského portálu Verstka, ktorí skúmali správy v médiách a súdne spisy. Následne sa tak opäť ocitajú za mrežami. Za účasť na fronte však často dostávajú nižšie tresty.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Situácia na fronte sa zhoršuje: Šéf ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj na virtuálnom zasadnutí kontaktnej skupiny pre Ukrajinu západných spojencov informoval, že situácia na fronte sa zhoršuje. Ruská armáda medzitým oznámila, že dobyla dve dediny v Doneckej oblasti a že dosiahla prelom v ukrajinskej obrane.
- Rusom sa darí postupovať: Syrskyj priznal Rusku „taktické úspechy“ v najmenej troch sektoroch. Najzložitejšia situácia je západne od Avdijivky a Marjinky, kde sa ruské sily snažia predrať v smere na Pokrovsk a Kurachovo. Ukrajinská armáda tiež informovala, že ruskí vojaci získali pozíciu v časti obce Očeretyne.
- Útok na rafinérie: Ukrajina zaútočila na dve ruské ropné rafinérie v Krasnodarskom kraji. Požiar poškodil minimálne jeden z cieľov dronového útoku. V Slavjanskej rafinérii prerušili výrobu. Vypukol v nej silný požiar a je možné, že ďalšie škody sú skryté.
- Ruské raketové útoky: Ruské rakety mierili na energetické objekty v Dnepropetrovskej, Ivano-Frankivskej a Ľvovskej oblasti. Útočili aj na štyri tepelné elektrárne spoločnosti DTEK, ktoré vážne poškodili. Terčom ruských rakiet sa znovu stal aj Charkov, jedna z rakiet takmer zasiahla nemocnicu s 900 pacientmi.
- Šesťmiliardová pomoc: USA pošlú Ukrajine nový balík pomoci vo výške šesť miliárd dolárov. Balík bude zahŕňať širokú škálu munície pre protivzdušnú obranu, napríklad pre systémy NASAMS a Patriot, ale aj pre salvový raketový systém HIMARS. Obsahovať by mala aj bezpilotné lietadlá Switchblade a Puma.
- Putin nemal nariadiť Navaľného smrť: Americké spravodajské služby skonštatovali, že Vladimir Putin pravdepodobne nenariadil, aby opozičného lídra Alexeja Navaľného zabili v trestaneckej kolónii. Informoval o tom denník The Wall Street Journal s tým, že Washington však Putina nezbavil celkovej zodpovednosti.
Zo zahraničných webov:
- Financial Times: Čo nová pomoc skutočne znamená pre Ukrajinu - a pre Putina
- CSIS: Opäť na sklade? Stav ruského obranného priemyslu po dvoch rokoch vojny
- Foreign Affairs: Os prevratu: Ako sa protivníci Ameriky spájajú, aby zvrátili globálny poriadok
Slováci proti Fínsku vystrelili len osemkrát. Tréner mužstvo chválil

Slovenskí hokejisti putujú majstrovstvami sveta do 18 rokov zatiaľ bez jediného bodu. Nebodovali ani v treťom zápase. Podľa očakávaní prehrali proti domácemu Fínsku. Favorit suverénne zvládol duel a zvíťazil 4:0. Všetky góly nastrieľal už v prvom dejstve.
Najhorší bol však pohľad na streleckú impotenciu. Slováci nielenže neskórovali už v druhom zápase na turnaji, ale vystrelili na bránku dokopy iba osemkrát, v prepočte raz za sedem a pol minúty.
Ak chcú postúpiť do vyraďovacích bojov, potrebujú vyhrať v utorok nad Nórskom. Zatiaľ sú posledným tímom v skupine A bez bodu a so skóre 3:18. Podľa trénera aj hráčov rozhodla o osude zápasu nešťastná prvá tretina. Prvý a štvrtý presný zásah Fínov delilo len 13 minút a 5 sekúnd.
„Začiatok sme mali slušný. Potom nás pribrzdilo vylúčenie, kde súper ukázal kvalitu v presilovej hre. Dali ďalšie rýchle góly,“ opisoval kouč Martin Dendis tieto momenty. Vzápätí však vymenoval pozitíva. Napriek tretej prehre svojich zverencov poukázal na psychickú silu mladíkov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Čínske autá dostanú dizajn od Slováka, Jozef Kabaň opúšťa Európu

Jozef Kabaň patrí medzi uznávaných automobilových dizajnérov a najviac ho zviditeľnila kariéra v Škode. Teraz rodák z Námestova mení zamestnávateľa.
Koncom roka 2019 sa Kabaň vrátil do koncernu Volkswagen ako vedúci dizajnér osobných automobilov. Pred rokom ho však vystriedal Andreas Mindt, ktorý bol pri zrode prvého Tiguanu, aj siedmej generácie Golfu. Neskôr sa stal šéfdizajnérom v značke Bentley.
Kabaň sa vtedy posunul na pozíciu kreatívneho umeleckého riaditeľa značky. Za zmenou vtedy malo byť nenaplnenie predstáv šéfa Volkswagenu Thomasa Schäfera. Nepáčil sa mu napríklad koncept malého elektromobilu ID. City Concept.
Portál Car Desing News teraz informuje, že Kabaň opäť opúšťa automobilku, v ktorej začínal a jeho novým pôsobiskom bude čínsky koncern SAIC. Jeho súčasťou je aj značka MG, ktorej sa v posledných rokoch darí v Európe a pred dvoma rokmi oficiálne vstúpila aj na slovenský trh.
Auto novinky v skratke:
- Vodiči nezvládajú krízové situácie: Získať vodičský preukaz je snom vari každého človeka. No kurz v autoškole nie vždy pripraví na všetky úskalia, ktoré vodiča čakajú na cestách, varuje inštruktor Centra bezpečnej jazdy Juraj Hrivnák. Neskúsenosť, prílišné sebavedomie a neznalosť auta, si často vypýtajú svoju daň.
- Ďalšia novinka z Trnavy: Komu je mestský Citroën C3 malý, ale hľadá dostupné rodinné auto, pre toho má francúzska značka novú odpoveď: C3 Aircross druhej generácie. Keďže predošlý C3 Aircross bol náhradou za malé trnavské MPV C3 Picasso, dá sa teraz hovoriť o návrate výroby na Slovensko.
- Clio v meste čaruje: Renault Clio piatej generácie sme prvýkrát testovali už pred piatimi rokmi a jeho novou elektrickou alternatívou sa stáva Renault 5. Lenže ak ešte na elektromobil nie ste pripravení a páči sa vám myšlienka aspoň čiastočne elektrického jazdenia s dobrou spotrebou, je v ponuke práve hybridné Clio.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: RTVS bude STVR. Najvyšší súd vypoklonkoval Fica
- Vertigo: Pri Súperoch sa nudiť nebudete. Tento športový príbeh vás zatlačí do sedadiel
- TECH_FM: Čokoláda má problém, kakaovníky ohrozuje vírus
- Knižná revue: Prekladal Havla, Kunderu aj Hrabala. Zo súčasných slovenských autorov ho zaujal Púček a Forró
- Klik: Tajná správa o TikToku presvedčila politikov, že ho nesmie vlastniť Čína
- Dejiny: Rádio bolo v Rwande trúbou nenávisti, mačeta jej nástrojom
Karikatúra

Recept dňa

Pŕhlivé lístky nie sú len do čaju či do praženice. Vyskúšajte guľky z mletého hovädzieho a žihľavy.
Dnes očakávame
- Panychída za Róbertom Remiášom
- Začiatok procesu s členmi Hnutia ríšskych občanov obvinenými z prípravy násilného prevratu v Nemecku
- Španielsky socialistický premiér Pedro Sánchez oznámi, či podá demisiu
Dnes v histórii

29. apríla 1492 vstúpila Johanka z Arcu na čele francúzskeho vojska do Angličanmi obliehaného mesta Orléans, čím podporila morálku demoralizovanej francúzskej armády. Deväť dní po jej príchode Angličania obliehanie ukončili. Francúzske víťazstvo v Orléans bolo zlomovým bodom storočnej vojny, Francúzi získali iniciatívu a začali dobývať územia, ktoré predtým okupovali Angličania.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
