Prokuratúra ani polícia nepovedali, či sa zaoberajú výrokmi premiéra Roberta Fica o zločinných sudcoch, prokurátoroch a vyšetrovateľoch. Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa pri otázkach v parlamente urazil, hrubý politický útok cíti najmä na seba.
Nikdy nezrealizovaný film Jánošík za milióny korún, vytunelovaná Prvá novinová spoločnosť či provládny dezinformačný portál eReport. Fedor Flašík figuroval v 23 firmách, v ktorých sa veľmi často objavujú rovnakí ľudia. Najviditeľnejší je bratislavský šéf Smeru Martin Glváč.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Prešetrujú útoky Fica na sudcov? Žilinka cíti hrubý politický útok najmä na seba
- Reklamný mág sídlil na adrese Smeru. Pozreli sme sa na všetky Flašíkove firmy
- Morálka rastie, ale situácia nie je dobrá, hovorí ukrajinský major. Blíži sa veľký ruský útok
- Vďaka EÚ sme výrazne zbohatli, ale už stagnujeme, tvrdí analytik
- Zásadný kariérny krok prináša ovocie. Škriniar je opäť šampión, Paríž sníva o treble
- Zdravý slovenský inštinkt sa vždy ozve, hlásali fašisti. Na Slovensku už zneli reči o zvrhlom umení
Prešetrujú útoky Fica na sudcov? Žilinka cíti hrubý politický útok najmä na seba

Za posledné tri týždne premiér Robert Fico dvakrát žiadal odchod dvoch sudcov Najvyššieho súdu, ktorí sa mu znepáčili. V marci chcel zas odvolávať predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana, čo teraz aj očakáva od budúceho prezidenta Petra Pellegriniho. Do tretice označuje prokurátorov dnes už zrušenej špeciálnej prokuratúry za „podvodníkov a zločincov“, ktorých treba stíhať.
Otázku, či slovné útoky premiéra nedosahujú hranicu, pri ktorej je na mieste začať vyšetrovanie a prípadne aj trestné stíhanie vo veci, dostal minulý týždeň aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Odpovedi sa vyhol.
„Určite nebudem v pléne Národnej rady hovoriť o tom, že či a ako konáme alebo budeme konať,“ reagoval Žilinka, ktorý prišiel do parlamentu na hodinu otázok. O politických útokoch napokon v parlamente hovoril, avšak našiel ich inde než v premiérových výrokoch.
Ohradil sa pri otázkach poslankyne Veroniky Remišovej, ktorá sa ho pýtala práve na čudné zaraďovanie prokurátorov špeciálnej prokuratúry na novú agendu, ktorá sa vymyká ich dlhoročnej špecializácii. „Tieto vaše výroky musím posudzovať za hrubý politický útok na generálneho prokurátora,“ hovoril Žilinka zvýšeným hlasom.
Reklamný mág sídlil na adrese Smeru. Pozreli sme sa na všetky Flašíkove firmy

Reklamná agentúra Donar, film Jánošík, rádio Koliba a napokon portál eReport. O zosnulom Fedorovi Flašíkovi sa hovorí najmä ako o reklamnom mágovi, ktorý údajne vedel premeniť vodu na kokakolu. Zároveň bol v priebehu rokov v 23 firmách, dnes sa jeho meno objavuje len v dvoch.
„Každý má svojich Flašíkov. Mali ste ich vy a má ich aj táto vláda,“ povedal bývalý šéf HZDS Vladimír Mečiar v parlamente vo februári 2008. „Ale my sme sa od nich dokázali dištancovať a už u nás nie sú,“ tvrdil.
Reagoval tak na vystúpenie vtedajšieho poslanca za KDH Vladimíra Palka, ktorý mu vyčítal stámiliónové zákazky od štátnych podnikov SPP či Slovenských elektrární pre Flašíkovu firmu Donar.
Denník SME sa pozrel na to, ako a s kým Flašík podnikal. Zomrel v pondelok 22. apríla na rakovinu vo veku 66 rokov. Pri skúmaní Flašíkových firiem sa nedá prehliadnuť, že sa v nich objavujú veľmi často rovnakí ľudia. Najviditeľnejší je bratislavský šéf Smeru Martin Glváč.
V krátkosti z domova:
- Garbár ide do väzby: Slováka Bohuša Garbára, ktorého odsúdili za vyzvedačstvo pre Rusko a branie úplatkov, posiela Špecializovaný trestný súd do väzenia. Nevyhovel tak jeho žiadosti o odpustenie zvyšku finančného trestu. Garbár by si mal odsedieť jeden rok, päť mesiacov a 25 dní, proti rozsudku podal sťažnosť.
- Mimovládky sa obávajú návrhu od SNS: Odhaľujú pranie peňazí a úplatkárstvo, pomáhajú komunitám, ktoré štát prehliada, oživujú zaostávajúce regióny alebo učia ľudí, ako sa správať udržateľnejšie. Mimovládny sektor je ďalšou oblasťou, na ktorú sa zamerala vládna koalícia. Bez peňazí spoza hraníc by mnohé mimovládky neprežili.
- Čierny kašeľ je na vzostupe: Čierny, alebo divý kašeľ je vysoko infekčná bakteriálna choroba, ktorá postihuje pľúca a dýchacie cesty. Nemálo rodičov má zábrany dať deti očkovať, hoci na Slovensku čierneho kašľa pribúda. Za necelé štyri mesiace hygienici evidujú takmer päťsto prípadov nákazy.
Morálka rastie, ale situácia nie je dobrá, hovorí ukrajinský major. Blíži sa veľký ruský útok

Teraz budeme mať rovnaké možnosti ako Putin, hovorí v rozhovore pre Aktuálně.cz major ukrajinskej armády Oleksij Hetmaň. Popisuje, v akej kritickej situácii Ukrajinci boli, aj to, že ju americká vojenská pomoc zlepší. Aj tak to podľa neho nie je dobré a v najbližších dňoch a týždňoch očakáva veľkú ruskú ofenzívu.
Ukrajinci už dlho zápasili s nedostatkom delostreleckej munície a museli šetriť. To by sa teraz po dodaní americkej vojenskej pomoci v hodnote 61 miliárd dolárov malo na chvíľu skončiť. Podľa majora Hetmaňa však americká pomoc nevyrieši všetky problémy a potreby Ukrajincov na bojisku.
„Putin kalkuloval s tým, že Rusom sa podarí prelomiť našu obranu, ak Američania nepošlú pomoc. Teraz však máme rovnaké možnosti ako on. Na veľkú ofenzívu nemajú veľa času,“ povedal dôstojník.
Ukrajinci očakávajú ruský pokus o prerazenie frontu v druhej polovici mája a v júni. Opevnenia, ktoré vybudovali, by však v kombinácii so zásobami zbraní a munície mali agresorov zastaviť, dodal Hetmaň.
- Reálnosť ofenzívy na Charkov: Ruská ofenzíva s cieľom zmocniť sa Charkova je podľa amerických analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny reálna, ale bola by mimoriadne náročná. Analytici upozornili, že Rusku chýbajú sily na dobytie Charkova, navyše sa očakáva ďalšie vyzbrojenie obrancov. Hrozba tohto scenára je však podľa nich reálna a Ukrajina sa naň viditeľne pripravuje.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Dobytie ďalšej dediny: Rusko oznámilo obsadenie obce Semenivka, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Avdijivka v Doneckej oblasti. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho sily obsadili výhodnejšie pozície a zasadili údery ukrajinským ozbrojeným silám na viacerých miestach frontovej línie.
- Ukrajinci uľahčia Rusom postup: Ruské zisky severozápadne od Avdijivky podnietili ukrajinské sily, aby sa stiahli z iných taktických pozícií v oblasti. Tieto kroky ešte postup Rusom uľahčia, ale nepredstavujú operačne významný prienik v blízkej budúcnosti, píše Inštitút pre štúdium vojny v najnovšom reporte.
- Odrazené ruské útoky: Moskva tvrdí, že ruským silám sa na frontovej línii podarilo dobyť dedinu Novobachmutivka približne 10 kilometrov severne od Avdijivky. Ukrajinské sily uviedli, že „odrazili 55 útokov“ ruských síl na obce severne a západne od Novobachmutivky vrátane dediny Očeretyne, kde boli hlásené ťažké boje.
- Čerstvé dodávky zbraní: Na Ukrajinu začali prichádzať čerstvé dodávky zbraní z USA, ale proces sa musí urýchliť, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na spoločnej tlačovej konferencii v Kyjeve po boku šéfa NATO Jensa Stoltenberga povedal, že armáda dostala podporu práve včas.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Českí ilegáli: Manžela s manželkou odhalili ako špiónov GRU, ktorí pomáhali pri bombových útokoch a otravách v celej Európe
- The Atlantic: Čo si o Západe myslí Putinov muž číslo dva
- Foreign Affairs: Vojna bez hraníc: Gaza, Ukrajina a rozpad medzinárodného práva
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Vďaka EÚ sme výrazne zbohatli, ale už stagnujeme, tvrdí analytik

Vstup Slovenska do EÚ pred dvadsiatimi rokmi prispel k rozvoju ekonomiky i bohatstva obyvateľstva, no krajina postupne začala stagnovať.
„Eurofondmi sme takmer úplne nahradili verejné investície a to bol začiatok stagnácie,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Do ďalšej dekády by si podľa neho mali lídri Slovenska predovšetkým stanoviť víziu, na nej by mala byť aj politická zhoda.
„Ak budeme po zmene každej vlády meniť aj smerovanie ekonomiky, ďaleko sa neposunieme. Budeme v dobiehaní ostatných naďalej stagnovať,“ vysvetľuje Kočiš v rozhovore pre INDEX.
V krátkosti z ekonomiky:
- Štátne dlhopisy ľuďom: Ministerstvo financií uvažuje nad možnosťou vydávať štátne dlhopisy, ktoré by si mohli kúpiť priamo bežní ľudia. Ich úročenie by bolo zaujímavejšie ako na účtoch v bankách, zároveň by bolo výhodnejšie aj pre štát oproti predaju na finančných trhoch. Má ísť o jeden zo spôsobov, ako aktivovať súkromné zdroje na podporu ekonomiky.
- Plnohodnotný 13. dôchodok: Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.
- Stagnácia ruského priemyslu: Ruská priemyselná výroba a investície stagnujú, vývoz tovaru sa naďalej zhoršuje a ziskovosť vo väčšine odvetví klesá. Uviedol to ruský think tank blízky vláde. Centrum pre makroekonomické analýzy a krátkodobé predpovede vydalo nepriaznivé hodnotenie, pričom varovalo aj pred nedostatkom dovážaných komponentov a surovín.
Zásadný kariérny krok prináša ovocie. Škriniar je opäť šampión, Paríž sníva o treble

„Najkrajším momentom bolo získať Scudetto,“ spomínal počas tejto sezóny Milan Škriniar pre taliansku Gazzettu. Po troch rokoch je opäť ligový majster. Futbalisti Paríža St. Germain sa stali dvanástykrát šampiónom francúzskej najvyššej súťaže.
Po prekvapivej sobotňajšej remíze s Le Havre nemohli osláviť titul na domácej pôde. Ten však potvrdilo na ďalší deň zaváhanie Monaka proti Lyonu. Parížania tak zveľadili vlastný rekord. Od druhého najúspešnejšieho klubu francúzskej ligovej histórie Saint-Étienne sa odpútali na rozdiel dvoch titulov.
Škriniar sa tak stal prvým Slovákom, ktorý vyhral francúzsku ligu, celkovo získal už deviatu klubovú trofej. Dve získal so Žilinou, následne päť s milánskym Interom a v jeho premiérovej sezóne vo Francúzsku pridal do zbierky ďalšie dve cennosti.
Čo ďalšie Parížanov čaká? „Moja predstava o futbale je útočiť a útočiť,“ povedal po príchode do klubu tréner Luis Enrique. Paríž je v hre o prestížne treble. V tejto chvíli je v tretine cesty, chýbajú ešte dve trofeje za víťazstvo vo Francúzskom pohári a Lige majstrov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Zdravý slovenský inštinkt sa vždy ozve, hlásali fašisti. Na Slovensku už zneli reči o zvrhlom umení

„Je mi ľúto, že takto po vás idú. Sú to duchovní bezdomovci. Nekultúrni ľudia, ktorí netušia, o čom je skutočná slovenská kultúra a na čom je táto krajina postavená,“ vyslovil sa premiér Robert Fico na podporu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Dodal: „Je to ministerstvo, ktoré chce robiť slovenskú národnú kultúru, nie kultúru transsexuálov, zvrhlosti a vulgárnosti.“
Podobné formulky o slovenskej národnej kultúre a boji proti zvrhlosti zaznievajú aj zo samotného vedenia rezortu. Takúto rétoriku už Slovensko zažilo. Keď slovenskí čističi chceli podľa vzoru z Tretej ríše presadiť správnu kultúru a nacifikovať krajinu, zneli v slovenskej tlači útoky proti zvrhlému a neslovenskému umeniu, aké tu vraj nechceme.
„Niektorí slovenskí umelci opustili správne cesty, vytvárajú spotvorené figúry... Z týchto kruhoch vychádzajú, len tak potajomky, ´nevinné´ argumenty proti zdravému umeniu… Pýtame sa, načo sú nám také výstavy? Toto sa stáva, keď umelec strhnutý módou opustí svoje národné korene. No zdravý slovenský inštinkt sa vždy ozve. Dávajme všade, kde je to len možné, prednosť prácam, v ktorých cítime zdravý národný duchovný výraz.“
Tieto výroky nepatria do arzenálu dnešného ministerstva kultúry. Ide o výroky z čias totalitného vojnového režimu, v ktorom mali vďaka Adolfovi Hitlerovi moc v rukách ľudáci z Hlinkovej slovenskej ľudovej strany.
V krátkosti z kultúry:
- Odovzdávanie cien Slnko v sieti: Je možné, že rok 2024 zostane na dlhší čas posledným, keď sa vo verejnoprávnej televízii vysielal priamy prenos z odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Slovenskí filmári tentoraz ešte využili slobodný mediálny priestor na to, aby sa vyjadrili k pôsobeniu vládnej koalície.
- Rakovina je choroba celej rodiny: Rakovina nie je obyčajná choroba a svojou náročnosťou postihuje aj blízkych chorého. Najnovšia inscenácia Petra Mazalána Schwanengesang D957/Labutia pieseň hovorí práve o tomto uzdravovaní. Je to náročné, dojemné a autentické dielo. Hlavnou postavou je totiž sestra režiséra.
- Novinky na Netflixe a Prime Video: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Černák sa bál vraždy, s dlhým väzením nerátal
- Pravidelná dávka: Druhý neobmedzuje, ale umožňuje moju skutočnú slobodu
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte recept na jednoduchú a lahodnú večeru? Vyskúšajte zapekané bataty so zeleninou a balkánskym syrom.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu, poslancov čaká hlasovanie o novele zákona o FPU
- Ústavnoprávny výbor: Vysvetlenie pochybností ohľadom rozhodnutí generálneho prokurátora týkajúce sa zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry
- Brífing Ivana Korčoka k jeho podpore pre politické strany v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu
- Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdá pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do EÚ a NATO ďakovné medaily 28 osobnostiam
Dnes v histórii

30. apríla 1975 dobyli jednotky Vietnamskej ľudovej armády a Vietkongu Saigon, hlavné mesto Južného Vietnamu. Komunisti nasadili asi 450-tisíc mužov proti 31-tisíc mužom Armády republiky Vietnam a Američanom, ktorí sa ešte nestiahli z krajiny. Táto udalosť bola koncom vietnamskej vojny a viedla k vytvoreniu jednotného vietnamského štátu pod vedením komunistov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť pozajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
