Vila poslanca Hlasu Petra Náhlika, ktorú využíva aj budúci prezident Peter Pellegrini prebieha rekonštrukčnými prácami a ochranka ju stráži ako sídlo prezidenta. Strana Hlas, ktorej je Pellegrini stále predsedom, nevylúčila možnosť, že by vila vo Vrakuni slúžila ako rezidencia budúceho prezidenta.
KDH za sedem mesiacov od volieb viackrát konalo v zhode so stranou Roberta Fica. Ďalšie opozičné strany majú pocit, že sa od nich kresťanskí demokrati vzďaľujú a opatrne komunikujú, že by mali zvážiť, kam chcú vlastne patriť.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Náhlikovu vilu stráži ochranka. Pellegrini nevylúčil, že tam bude bývať ako prezident
- KDH chce z opozície presadiť svoj program. Výsledkom je, že pomáha Smeru
- Mal to byť dar pre Putina. Ukrajina tvrdí, že zmarila ďalší pokus o atentát na Zelenského
- Spolupracovníkov vyhadzuje alebo presúva do Číny. Musk sa čoraz viac osamostatňuje vo vedení Tesly
- Jeden moment a najlepší sa zmenil na babráka. Real spasil hráč, ktorý mu nepatrí
- Fotograf Ďuríček: V Bratislave vzniká novodobá elitka a hrdí sa svojím pôvodom. Nemám to rád
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. Dozviete sa, kto boli poslední Arpádovci na uhorskom tróne. Prečítate si tiež, ako Matúš Čák Trenčiansky vtrhol na Moravu a dozviete sa o neposlušných prešporských novinároch. Dočítate sa o stredovekom hospodárstve, ako čas v ňom plynul v cykloch a prácu delil boží zákon. SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,95 eur.
Náhlikovu vilu stráži ochranka. Pellegrini nevylúčil, že tam bude bývať ako prezident

Pri vjazde do známej vily v bratislavskej Vrakuni stojí čierny mikrobus so zatmavenými sklami. Patrí ochranke budúceho prezidenta Petra Pellegriniho. Vedľa parkuje auto firmy, ktorá sa podľa reklamného polepu zaoberá záhradníckym servisom.
Brána sa otvára a dovnútra vchádza ďalší mikrobus bielej farby spoločnosti, ktorá sa zameriava na rekonštrukčné práce. O chvíľu jeden z robotníkov vylezie po rebríku k malému balkónu a upravuje na ňom podlahu.
Pred vilou, ktorú oficiálne vlastní poslanec Hlasu Peter Náhlik, bolo v utorok napoludnie rušno. Všetko nasvedčuje tomu, že dom, v ktorom donedávna nikto nastálo nebýval, čakajú nové časy. Auto Úradu na ochranu ústavných činiteľov tam podľa miestnych prišlo krátko po prezidentských voľbách a stojí tam nepretržite.
Strana Hlas, ktorej je Pellegrini stále predsedom, nevylúčila možnosť, že by vila vo Vrakuni slúžila ako rezidencia budúceho prezidenta. Vila má dve poschodia a výmeru 157 štvorcových metrov, a dvor s výmerou 215 štvorcových metrov. Za vilou je záhrada s rozlohou 575 štvorcových metrov.
KDH chce z opozície presadiť svoj program. Výsledkom je, že pomáha Smeru

KDH síce vlani v októbri po voľbách nevstúpilo do vlády na čele so Smerom, za sedem mesiacov však viackrát konalo v zhode so stranou Roberta Fica. Ďalšie opozičné strany majú pocit, že sa od nich KDH vzďaľuje.
„Kam smeruje KDH, keďže strana začala spolupracovať s vládnou koalíciou pri riešení situácie s medveďmi?“ pýtal sa napríklad predseda SaS Branislav Gröhling.
KDH už pripravilo zákon, ktorý má riešiť situáciu s medveďmi, ktorí sa objavujú v blízkosti ľudí. Od strany ho prebral minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Kresťanskí demokrati tiež hlasovali s vládnou koalíciou o trinástych dôchodkoch. A vyzývajú, aby Slovensko neprišlo o eurofondy pre zásahy vlády do právneho štátu.
KDH uviedlo, že Slovensko má naďalej „charakter právneho štátu“, hoci strana spoluorganizovala opozičné protesty proti zmenám v trestných kódexoch a zrušeniu špeciálnej prokuratúry.
KDH odpisuje od SDĽ: Zásadné je, aby v KDH v zlomovej chvíli vedeli, na ktorej strane majú stáť. Predpoklady na to sú, pri akýchkoľvek výhradách platí, že KDH nebolo súčasťou žiadnej odpudivej „parlamentnej vlády“, naopak, bolo súčasťou všetkých príčetných. Je takpovediac v štátnom záujme želať si, aby im to v KDH vydržalo, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Čo spája vyhrážky bombami: Vyhrážky stovkám škôl výbušninami nespájajú len zmienky o islame a hrozby násilia, ale aj ruská doména v e-mailoch odosielateľa a tri písmená L. Denník SME má výhražné e-maily k dispozícii. Stopy jedného z nich vedú k špeciálnemu účtu, ktorý po použití automaticky zanikne.
- FPÚ čaká paralýza: Strana Hlas svojmu koaličnému partnerovi SNS napokon zrejme ustúpi a nebude viac odďaľovať politické ovládnutie Fondu na podporu umenia, ktorý v kultúre rozdeľuje milióny eur. Pre hroziaci hromadný odchod členov odborných komisií aj nepripravenosť zmien hrozí kolaps fondu.
- Šimkovičová má ďalší problém: Ministerka kultúry Martina Šimkovičová si chce predvolať riaditeľa SND Mateja Drličku a herca Ľuboša Kostelného a žiadať od nich vysvetlenie Kostelného údajných urážlivých vyjadrení v rámci predstavenia Sme v pohode na jej osobu. Divadlo reagovalo, že takými informáciami nedisponuje.
Mal to byť dar pre Putina. Ukrajina tvrdí, že zmarila ďalší pokus o atentát na Zelenského

Nepriateľ ma označil za cieľ číslo jeden, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj deň po začiatku ruskej invázie. Ani o viac ako dva roky neskôr snaha Kremľa zabiť ho neutícha.
Ukrajinská bezpečnostná služba informovala o tom, že sa jej podarilo zmariť ďalší pokus o atentát na Zelenského aj ďalších vysokopostavených ukrajinských predstaviteľov. Tentoraz boli do plánu zapojení aj ukrajinskí plukovníci, ktorých úlohou bolo prezidenta chrániť.
Informácia o neúspešných atentátoch na Zelenského sa na verejnosti objavila už viackrát. „Sprisahania proti Zelenskému sú bežné, dejú sa od začiatku ruskej invázie. Toto je však údajný plán, ktorý vyniká,“ komentoval to korešpondent BBC na Ukrajine James Waterhouse.
Posledný pokus sa od predošlých líši napríklad tým, že kľúčovými postavami boli dvaja členovia správy štátnej bezpečnosti, ktorej úlohou je ochrana ukrajinských predstaviteľov a inštitúcií. V porovnaní s predchádzajúcimi pokusmi tiež SBU tentokrát zverejnila viac informácií o tom, ako chceli páchatelia svoj plán zosnovať.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Financovanie pomoci Ukrajine: Poprední diplomati Európskej únie sa dohodli na kompromise o použití odhadovaných neočakávaných ziskov vo výške 4,4 miliardy eur zo zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine. Konečnú sumu pre Ukrajinu musia ešte potvrdiť, no mala by byť známa v júli.
- Ruské útoky na civilistov: Pri ruských leteckých útokoch na Charkov utrpelo zranenia sedem ľudí, sú medzi nimi aj štyri maloleté deti. Okupanti viedli útoky aj na severnú Sumskú oblasť, kde zasiahli deväť lokalít. Celkovo z oblasti hlásili 183 explózií. Pri útokoch na Nikopoľ v Dnepropetrovskej oblasti zomreli dvaja civilisti a dvaja utrpeli zranenia.
- Zdvojnásobenie dovozu elektriny: Ukrajina plánuje zdvojnásobiť dovoz elektriny po silnom ruskom útoku na ukrajinský energetický systém. Intenzívne útoky na kritickú infraštruktúru Ukrajiny znížili kapacitu výroby elektrickej energie až o osem gigawatthodín. Pri najnovších ruských útokoch boli vážne poškodené dve vodné elektrárne. Sú mimo prevádzky.
- Zalužnyj je veľvyslancom: Prezident Zelenskyj oficiálne vymenoval bývalého vrchného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného za veľvyslanca vo Veľkej Británii a zároveň ho prepustil z armády zo zdravotných dôvodov. Zalužnyj velil ukrajinskej armáde v prvých dvoch rokoch od začiatku ruskej invázie.
- Útok na Gazprom: Ukrajinský dron zasiahol rafinériu ruského energetického giganta Gazprom v Baškirsku. Bezpilotné lietadlo prekonalo na ceste k cieľu rekordných 1 500 kilometrov. Zariadenie Gazprom Neftechim Salavat je jednou z najväčších spoločností na rafináciu ropy a petrochemickú výrobu v Rusku.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Prečo by Ukrajina mala pokračovať v útokoch proti ruským rafinériám
- CNN: Rusko môže prehrať. A malo by prehrať - kvôli svetu a kvôli sebe samému
- CEPA: Malo by Rusko prežiť Putina?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Spolupracovníkov vyhadzuje alebo presúva do Číny. Musk sa čoraz viac osamostatňuje vo vedení Tesly

Tretí najbohatší muž sveta sa stále viac osamostatňuje vo vedení automobilky Tesla. Po tom, čo Elon Musk oznámil, že spoločnosť prepustí desať percent zo 140-tisíc zamestnancov, odchádzajú aj ľudia z najužšieho vedenia firmy. Americký web Electrek píše, že z Muska sa vo vedení stáva izolovaný ostrovček.
Jeho pravá ruka a muž číslo dva spoločnosti Tesla Tom Zhu bol donedávna zodpovedný za predaj elektromobilov na americkom trhu. Čoraz väčšie slovo v spoločnosti začal mať od októbra 2022, keď Musk kúpil sociálnu sieť Twitter a začal ju riadiť.
Manažment Tesly išiel do úzadia a podľa spomínaného webu sa Zhu stal fakticky šéfom automobilového biznisu Tesly. To sa však teraz skončilo.
Musk prevzal od Zhua kontrolu späť. Možno aj preto, že automobilke sa v prvom štvrťroku tohto roka nedarilo práve najlepšie, keď jej tržby medziročne klesli o deväť percent na 21,3 miliardy dolárov (19,8 miliardy eur) a čistý zisk o 55 percent na 1,13 miliardy dolárov (1,05 miliardy eur).
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako platformy investujú peniaze: Nie každý investor musí do hĺbky rozumieť fungovaniu ETF fondov, akcií a dlhopisov a radšej siahne po platforme na pasívne investície. Na Slovensku pôsobia štyri takéto platformy, a to Finax, Portu, Fondee a Indigo. Na každej z nich sme si otvorili investičný účet a porovnali sme ich.
- ZMOS má problémy s eurofondami: Najväčším problémom miest a obcí je dnes zabezpečiť peniaze na dofinancovanie samospráv a ich ďalšie fungovanie, tvrdí Združenie miest a obcí Slovenska. Podľa jej predsedu Jozefa Božika počas predchádzajúcich vlád prišli celkovo o 750 miliónov eur.
- Pokles cien nehnuteľností: V prvom kvartáli tohto roka klesli ponukové ceny nehnuteľností medzištvrťročne o 0,4 percenta. V absolútnom vyjadrení išlo o pokles o 10 eur za štvorcový meter na priemernú cenu 2423 eur/m2. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška boli ceny nižšie o 5,2 percenta.
Jeden moment a najlepší sa zmenil na babráka. Real spasil hráč, ktorý mu nepatrí

Real Madrid zdolal v odvete semifinále Ligy majstrov Bayern Mníchov 2:1. Keďže prvý zápas skončil remízou 2:2, do finále postúpil španielsky gigant.
„Nuž, stalo sa to opäť. Stáva sa to už tak často. Fanúšikovia, ktorí nás tlačia dopredu, fantastický štadión, hráči, ktorí neprestávajú veriť - to je jednoducho niečo magické,“ opisoval tréner Realu Carlo Ancelotti. Ako tréner sa dostal už do šiesteho finále Ligy majstrov. To nikto iný nedokázal.
Nemecký tím viedol, ale španielsky gigant dvoma gólmi v 88. a 91. minúte otočil skóre. Hrdinom sa stal hráč, ktorý Realu Madrid ani nepatrí. V kráľovskom klube je iba na hosťovaní z Espanyolu Barcelona.
Volá sa José Luis Mato Sanmartín, alebo jednoducho Joselu. Real zaplatil za jeho pôžičku klubu z druhej ligy iba 500-tisíc eur. Do hry naskočil ako náhradník až v 81. minúte. Mal iba desať dotykov s loptou a iba dvakrát úspešne prihral. Bol však maximálne efektívny. Z dvoch striel dal dva góly. A rozhodol o postupe Bieleho baletu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Fotograf Ďuríček: V Bratislave vzniká novodobá elitka a hrdí sa svojím pôvodom. Nemám to rád

Vraví, že nerozumie svojej krajine, ale rozumie svojmu mestu. Nechce stráviť život tým, že naňho bude frflať, skôr sa stotožňuje s názorom Joža Ráža, že Bratislava je miliónové mesto, v ktorom sa darí bohatým aj chudobným a šťastný v ňom nie je len ten, kto by nebol šťastný ani v Ženeve.
V rozhovore menuje nemálo vecí, ktoré v meste považuje za absurdné, zároveň uvádza niekoľko príkladov, keď Bratislavčania vyplakávajú nad vecami, ktoré neboli také hodnotné, ako si mysleli, a zbytočne odmietajú zmeny.
Fotograf, novinár a autor knihy Bratislava, moja láska Andrej Ďuríček sa posledné roky snaží pozrieť na Bratislavu tak, ako by ju iba spoznával. Ozrejmuje kontroverzie, demaskuje legendy, hľadá súvislosti v našich dejinách, v politike aj v našej povahe.
Je si vedomý, že sa pri tom dostáva do polemiky s tými, čo radi hejtujú mesto, do ktorého sa prisťahovali, ale aj s tými, čo si nahovárajú, že oni sú tí praví a echtovní Bratislavčania.
V krátkosti z kultúry:
- Eurovízia je hudobná olympiáda: „V súčasnosti, keď je svet rozdelený a všetci sa snažíme nájsť spoločnú reč, to môže byť opäť hudba, ktorá nás spojí,“ hovorí o dnešnom význame Eurovízie šéf rádia Slovensko Roman Bomboš, ktorý súťaž komentoval. Slovensko sa na nej naposledy zúčastnilo v roku 2012.
- Úspech Vojtika najskôr vydesil: Skladba Detviansky sen sa vlani stala virálom, dnes už má viac ako dvestotisíc zhliadnutí. Jej autorom je Vojtech Klinec, ktorý vystupuje a tvorí pod menom Vojtik. Keď zverejnil pesničku, mal 19 rokov, pripravoval sa na maturitu a vôbec nečakal, že skladba bude mať taký úspech.
- Dua Lipa si poistila tanečné parkety: Už teraz je jasné, že najnovší album Radical Optimism od speváčky Dua Lipa bude ovládať playlisty letných nocí či dovoleniek. Je najmä tanečný, ako je u speváčky zvykom. Lipa túžila zachytiť podstatu mladosti, slobody a zábavy. To sa jej aj podarilo.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Zámorské posily vytvorili ideálny tím. Do Ostravy posielame to najlepšie
- Ľudskosť: Psychologička Vavráková: Zdravý vzťah s rodičmi nebýva intenzívny
- Index: Investovať cez Finax, Fondee či Portu? Líšia sa v poplatkoch aj v zložení fondov
Karikatúra

Recept dňa

Doprajte si sladkú dobrotu a vyskúšajte jablkové kolieska v chrumkavom cestíčku.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Mimoriadne zasadnutie Valného zhromaždenia OSN o palestínskej otázke
- Čínsky prezident Si Ťin-pching ukončí trojdňovú návštevu Maďarska
- Slovenskí hokejisti nastúpia na Majstrovstvách sveta proti Nemecku
Dnes v histórii

10. mája 1933 spálili v rôznych nemeckých mestách viac ako 25-tisíc zväzkov „nenemeckých“ kníh. V Berlíne sa Joseph Goebbels prihovoril k 40-tisíc poslucháčom a vystúpil proti dekadencii a morálnej skazenosti. Odsúdil k spáleniu diela Heinricha Manna, Ernsta Glaesera a Ericha Kästnera a hovoril o konci židovského intelektualizmu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
