BRATISLAVA. Nesúhlasí, aby štát musel vypracovať národnú stratégiu prevencie proti pandémii, hoci jej časti sú už štyri roky súčasťou nášho pandemického plánu. Je proti zavedeniu obmedzeného odškodnenia za vakcíny, hoci Slovensko doteraz nikoho s nežiaducimi účinkami po očkovaní neodškodnilo.
Splnomocnenec vlády pre preverenie manažovania pandémie covidu Peter Kotlár (SNS) sa na rokovaniach 194 krajín WHO vo švajčiarskej Ženeve stavia do roly hovorcu našej delegácie a ochrancu Slovenska pred Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a farmaceutickými firmami. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas) sa na rokovaniach zúčastňuje len ako prísediaci.
Kotlár bol pred nástupom do funkcie známy najmä na konšpirátorskej scéne, na dezinformačnom internetovom kanáli brojil aj proti vakcínam.
Svoje výhrady k pripravovanej pandemickej zmluve, ktorá má členským štátom WHO pomôcť lepšie sa pripraviť na prípadnú budúcu celosvetovú pandémiu, poslal Kotlár médiám v tlačovej správe vo štvrtok. Niektoré z nich sa nezhodujú s realitou. Keď si chcel denník SME s ním prediskutovať niektoré z jeho námietok, hovor zrušil a neodpovedal na správu ani na otázky zaslané e-mailom.
V článku sa dočítate
- čo prekáža Kotlárovi,
- ako záležitosti, ktoré kritizuje, riešia slovenské úrady,
- čo si o úlohe Kotlára na summite WHO v Ženeve myslí ministerka zdravotníctva.
Za suverénne zdravotníctvo
Pandemická zmluva je dokument, ktorý má členským štátom pomôcť nastaviť pravidlá lepšej spolupráce počas budúcej pandémie. Jedným z hlavných cieľov je, aby mali všetky štáty WHO spravodlivý prístup nielen k informáciám, ale napríklad aj k vakcínam. Ide o prvý takýto dokument, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia plánuje prijať od svojho vzniku v roku 1948.
O pandemickej zmluve majú delegáti Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, hlavného rozhodovacieho orgánu WHO, hlasovať 27. mája. Slovensko na ňom oficiálne zastupuje delegácia, v ktorej majú svojich zástupcov ministerstvá zdravotníctva a zahraničných vecí.
Kotlár, ktorý sa na rokovaniach v Ženeve tiež zúčastnil, označil návrh pandemickej zmluvy a novely Medzinárodných zdravotníckych predpisov za neprijateľný pre Slovenskú republiku.