Príjemný víkend! „My tú Ivetu nakoniec skutočne zabijeme. Budeme na nej parazitovať až do konca a ešte aj pol roka po ňom, vyhlásil kedysi Pavol Novotný, stelesnenie toho najhoršieho, čo kedy dokázal bulvár. Keď pochopil, že životné eskapády populárnej osoby môžu byť nevyčerpateľnou potravou pre masy čitateľov, s prehľadom ignoroval všetky morálne prekážky, ktoré plynuli zo zachovania ľudskej dôstojnosti, až nakoniec predniesol tento pamätný výrok. Práve skrz Novotného sa odvíja tragický príbeh Ivety Bartošovej v nových častiach seriálu Iveta. Na jeho slávnostnej premiére v Prahe sa zúčastnila reportérka Kristína Kúdelová.
Od svojho vzniku v roku 1863 prekonala dlhú cestu, na jej existenciu sa Slováci skladali v prvej veľkej úspešnej kampani. Prispievali na ňu aj Česi a Tomáš Garrigue Masaryk bol jedným z najštedrejších podporovateľov. Jej členmi boli aj Židia, aktívne spolupracovala s Ukrajincami. Bola nadstranícka a s jasnou európskou orientáciou. Len máločo z toho sa dnes spája s Maticou slovenskou. Je reliktom z čias dávno minulých alebo má svoje opodstatnenie aj dnes, aj na to sa pýtal reportér Peter Getting historika Lukáša Krajčíra.
Kolega Michal Dudoň sa zas zhováral s objavom na hudobnej scéne, Vojtikom. Zveril sa mu aj s tým, že byť kvír a Rómom, teda akousi menšinou v menšine, nikdy nevnímal ako problém.
Prinášame vám aj recenziu na pokračovanie kultového filmu Planéta opíc, či vedecké novinky o dôležitosti spánku, o tom, ako na deti vplývajú pochvaly i pokarhania a ako sa vedci snažia rozlúštiť, čo si medzi sebou hovoria veľryby.
Zlyhala za slovenského štátu aj mečiarizmu, dnes šíri proruskú propagandu. Načo je nám Matica?

Matica slovenská zlyhala v najtemnejších obdobiach našich dejín, dodnes oživuje tiene nacionalizmu, podlieza politikom a nedokáže komunikovať s moderným Slovenskom a jeho potrebami.
„Konštruktívna diskusia o jej mieste chýbala už pri obnovení matice v roku 1919. Odvtedy prešlo ďalších sto rokov a v spoločnosti sa objavujú kritické ohlasy na jej pôsobenie v 21. storočí. Úlohou matičiarov i politikov je neignorovať tieto hlasy, ale naopak – viesť debatu,“ hovorí historik Lukáš Krajčír, ktorý sa zaoberá dejinami spolkov na Slovensku.
Matica sa opäť dostáva do pozornosti, podporuje vládu Roberta Fica, ktorá jej navýšila dotáciu, nedávno zarezonovala pri pláne vlády zriadiť etickú komisiu, ktorá má ohliadať na objektivitu verejnoprávneho telerozhlasu. Pritom sami navrhovatelia pochádzajú z prostredia konšpiračnej scény a matica šíri kremeľské dezinformácie.
V rozhovore sa dočítate, ako sa Slováci vyzbierali v prvej úspešnej zbierke na Maticu slovenskú a ako sa odlišovalo jej financovanie oproti dnešku, že matičné Augustové slávnosti v Martine boli ako dnešná Pohoda, zúčastnili sa ich Česi aj Židia, že najväčším podporovateľom a protektorom matice bol Tomáš Garrigue Masaryk a inštitúcia bola až do sfašizovania prodemokratická a nadstranícka aj ako sa skompromitovala za fašizmu, komunizmu aj mečiarizmu a či má šancu osloviť spoločnosť v 21. storočí.
Zdrojom zábavy zostala i po smrti. V skutočnosti sa na jej príbeh nedá pozerať bez nevoľnosti

Ivete Bartošovej najviac sedel imidž krehkej romantičky. Aj po rokoch v hlavnom meste a šoubiznise sa cítila neisto, akoby sa nemohla spoľahnúť len na seba, a preto hľadala podporu a ochranu v mužoch.
Ukázalo sa, že spôsob, akým si ich vyberala, bol ešte tragickejší ako jej prístup k hudobnej kariére, a najmä na to sa režisér Michal Samir sústredil, keď o nej seriál Iveta, rozdelených do troch sezón, nakrúcal.
V prvej sezóne vystupuje Petr Sepeši. S ním sa učila nielen spoznávať tvrdosť šoubiznisu, ale aj bolesť z lásky. V druhej jej kariéru i život čerstvej matky ovláda hudobný producent Ladislav Štaidl.
A v tej tretej, najnovšej, sú za spolutvorcov je úpadku označení šéf bezpečnostnej služby Josef Rychtář a samozvaný spasiteľ Zdeněk Macura.
Diváci sa môžu pýtať, či toho ešte o nej nebolo povedané a napísané dosť, či už náhodou všetko nevideli a nepočuli, a aký má teda význam jej seriálový príbeh naťahovať.
Je pravda, že mechanizmus, ktorý ju zabíjal, sa dal pochopiť už aj z prvých dvoch sérií. No v jednej aj v druhej chýbal zásadný element, bez ktorého by Bartošovej tragédia nikdy rokmi nenabrala také obludné rozmery.
Kráľovstvo planéty opíc je prekvapujúco hĺbavé. Ufúľaní ľudia hrajú druhé husle

Ľudská fascinácia opicami je najmä z dôvodu našej genetickej aj behaviorálnej blízkosti bezodná. Podobne nevyčerpateľná sa zdá aj sága Planéty opíc.
Našu zvedavosť motivujú aj vedecké objavy. Keď si pred pár dňami orangutan na tvár aplikoval liečivú rastlinu, nemohol urobiť lepšie promo novinke o opičej planéte.
Pôvodné filmy z prelomu 60. a 70. rokoch inšpirovala francúzska sci-fi kniha a opice v nich hrali preoblečení ľudia.
Novšie digitálne napumpované počiny na starší materiál odkazujú skôr symbolicky. Ich príbehy zapadajú do rovnakého puzzle. Pôvodnú predlohu síce berú na vedomie, ale menej vážne.
Najnovší počin vznikol prvýkrát na popud štúdia Disney, ktoré si, zdá sa, nevie pomôcť. Ak zacíti šušťanie peňaženiek nostalgických divákov ako napríklad pri ságe Star Wars, skrátka neodolá.
Štúdio si zodpovedalo otázku, čo môže nasledovať po filmoch s podtitulmi: Zrodenie, Úsvit a Vojna. Keď si odpovedalo, že nevyhnutne Kráľovstvo, oslovili režiséra trilógie Labyrint, ktorým nahradili osvedčeného Matta Reevesa.
Kim Kardashian mala problémy s dýchaním. Ako môže príliš tesný korzet ohroziť zdravie

Extravagantnosť a kontroverzia sú slová, ktoré sa často spájajú s herečkou a biznismenkou Kim Kardashianovou.
Plastickí chirurgovia prirovnávajú jej postavu k tvaru presýpacích hodín a hovoria, že práve tá je stále inšpiráciou pre mnohé ženy, ktoré sa rozhodnú pre zväčšenie pŕs. Na to, aby ju docielila presadzovala napríklad nosenie elastického opaska s vysokou kompresiou okolo strednej časti tela, ale aj vegánsku diétu.
Zďaleka to nie je posledná vec, ktorou americká instagramová ikona s viac než 300 miliónmi sledovateľov vyvolala rozruch. Podarilo sa jej to aj nedávno na prehliadke Met Gala, kde predviedla outfit od Maison Margiela.
Divákov však neočarila len samotná róba. Mnohých znepokojovalo najmä to, že Kim Kardashian mala pre príliš sťahujúci korzet s pevným šnurovaním problémy s dýchaním.
„Pevné šnurovanie vyvoláva medzi zdravotníkmi obavy prinajmenšom od roku 1793. Tých, ktorí sa zúfalo snažia dosiahnuť ,dokonalú‘ postavu presýpacích hodín, však neodradili ani potenciálne zdravotné riziká,“ píše v texte na portáli The Conversation Rebecca Shepherd, lektorka anatómie na Bristolskej univerzite vo Veľkej Británii.
Byť gejom a Rómom nevníma ako problém. Nikdy som o sebe kvôli tomu nepochyboval, hovorí Vojtik

„Môj frajer ma nechce, lebo dnes už kričí Na stráž,“ spieva Vojtik v sukni a futbalovom drese popri tom, ako sa prechádza po štadióne.
Skladba Detviansky sen sa vlani stala virálom, dnes už má viac ako dvestotisíc zhliadnutí.
Jej autorom je Vojtech Klinec, ktorý vystupuje a tvorí pod menom Vojtik. Keď zverejnil pesničku, mal 19 rokov, pripravoval sa na maturitu a vôbec nečakal, že skladba bude mať taký úspech.
Zmenila mu život: začal koncertovať a naplno sa venovať hudbe, jeho album Kvety z Podpoľania sa stal nedávno debutom roka cien Radio_Head Awards.
Byť kvír a Rómom, akousi menšinou v menšine, nikdy nevnímal ako problém.
„Vždy som bol hrdý na to, kto som. Moja rodina vychádza z hrdosti na vlastnú identitu. Nikdy som o sebe nepochyboval kvôli tomu, že som Róm a gej,“ rozpráva.
Prvé hodiny spánku sú pre mozog najdôležitejšie, ukazuje nová štúdia

Ako ste sa vyspali? Dokončovali ste niečo do práce alebo malo vaše dieťa horúčku? Alebo ste sa len zdržali s priateľmi v bare? Nepodceňujte dôležitosť zdravého spánku.
Mnohí vedci sa zhodujú, že práve ten zohráva dôležitú úlohu pri „resetovaní“ mozgu po náročnom dni. Túto teóriu podporuje aj nový výskum vedcov z University College London.
Ich zistenia publikované v časopise Nature ukazujú, že v mozgu sa počas spánku oslabujú nové spojenia medzi neurónmi, ktoré sa vytvorili počas bdenia. Avšak platí to len počas prvej polovice spánku.
Lenivé, neporiadne, či šikovné? Expertky vysvetľujú, ako nálepkovanie ovplyvňuje deti

Je ráno, treba sa čo najskôr prichystať a vyraziť do práce a do školy. Dieťaťu sa vstávať nechce, a tak sa ho rodič snaží motivovať tým, že mu povie, aby nebolo lenivé. Keď sa mu však podarí rýchlo vychystať, vyzdvihne, že je šikovné.
Nálepkami, aj tými pozitívnymi, však rodičia môžu deťom robiť medvediu službu.
Španielske odborníčky na výchovu detí z univerzity Nebrija v Madride Montserrat Magrová Gutiérrezová a Paula Contesseová Carvachová vysvetľujú, že medzi povzbudením či pomocou dieťaťu rásť a jeho odsúdením existuje krehká rovnováha.
„Je nevyhnutné, aby sme sa zamysleli nad tým, či naše slová stavajú mosty, alebo bariéry pre deti, ktoré ich počujú,“ hovoria.
V texte vysvetľujú, ako vedia nálepky ovplyvniť aj budúcnosť dieťaťa a ako vhodne vyzdvihnúť jeho správanie.
Vedci začínajú dekódovať, čo hovoria veľryby

Vedci skúmajúci tisíce nahrávok volaní vorvaňov objavili, že majú akúsi „fonetickú abecedu“ - je zakomponovaná v reťazcoch „klikavých“ zvukov, ktoré živočíchy vydávajú. Zistenie naznačuje, že tieto veľryby majú komunikačný systém podstatne zložitejší, než sa doteraz predpokladalo.
Zistenie sa zároveň zaradilo k takmer storočnému výskumu zvierat a hmyzu, ktorý naštrboval dlho zaužívanú predstavu o tom, že iba ľudia majú zložitý systém vzájomnej konverzácie.
Vorvane majú rôzne druhy týchto kliknutí a tvoria stavebné kamene reči - podobne ako ľudská reč vzniká z rôznych hlasových zvukov, ktoré kombinujeme do slov a viet.
Veľryby formujú tieto kliknutia do približne 300 typov tým, že menia ich trvanie, rytmus a tempo a niekedy pridávajú aj ďalšie kliknutie.
Kultúrne tipy

Prichádza silný týždeň pre umenie, divadelné, literárne aj hudobné. Kam za kultúrou od 10. do 17. mája?
Víkendový recept

Klasické aj nevídané zákusky s mascarpone. Vyberte si z našich receptov na dezerty v štýle tiramisu.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
