Bývalého predsedu Súdnej rady Jána Mazáka nahradí sudkyňa Marcela Kosová, ktorá iniciovala jeho odvolanie. Na rozdiel od neho Kosová nepredstavila žiadnu víziu či plán pre ďalšie fungovanie rady. Zviditeľnila sa vystupovaním proti reforme súdnej mapy a obhajobou rušenia špeciálnej prokuratúry.
Približne 20 elitných policajtov skončilo po zmene policajného vedenia na okrese, odišlo do núteného dôchodku alebo je v „domácom väzení“. Čistky sa po voľbách nevyhli ani Akadémii Policajného zboru. Schyľuje sa tiež k zásadnej reorganizácii NAKA.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Obhajovala zrušenie špeciálnej prokuratúry a rozhovory dávala aj konšpirátorom. Súdnu radu povedie Kosová
- Čistky v polícii: Vyšetrovali korupciu na NAKA, teraz sedia doma alebo na okrese
- Dva hlavné scenáre vývoja vojny - zlý a zlý. Jeden z nich však stále dáva Ukrajine nádej
- O koľko zdražie Coca-Cola kvôli dani z cukru? Privátne značky vyletia na dvojnásobok
- Lobotka neudržal slzy. Neapol je v troskách, pod Calzonom má ešte horšie čísla
- Zdrojom zábavy zostala i po smrti. V skutočnosti sa na jej príbeh nedá pozerať bez nevoľnosti
Obhajovala zrušenie špeciálnej prokuratúry a rozhovory dávala aj konšpirátorom. Súdnu radu povedie Kosová

V roku 2019 vysvetľovala svoju účasť na zabíjačke s Marianom Kočnerom, neskôr bola hlavnou tvárou odporu proti súdnej reforme niekdajšej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. V posledných mesiacoch obhajovala zrušenie špeciálnej prokuratúry.
Do čela Súdnej rady sa dostala sudkyňa Marcela Kosová z bratislavského krajského súdu. V mnohých kľúčových otázkach pre justíciu má úplne opačné názory ako jej predchodca Ján Mazák. Práve Kosová s ďalšími kolegyňami a kolegami podnietili odvolanie Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady.
Po nedávnych zmenách v zložení Súdnej rady, ku ktorým pristúpila vládna koalícia, sa Kosovej podarilo presvedčiť trinásť z pätnástich prítomných členov. Sama sa hlasovania zdržala. Rovnakým počtom hlasov rada v roku 2020 zvolila za svojho predsedu aj Mazáka.
Na rozdiel od neho Kosová žiadnu víziu či plán pre ďalšie fungovanie rady nepredstavila. Vysvetľovala to tým, že v Súdnej rade je takmer sedem rokov a jej názory sú všeobecne známe. Po zvolení však vylúčila prípadnú kandidatúru Štefana Harabina na člena Súdnej rady pre jeho napojenie na politiku.
- Platné odvolanie Mazáka: Ústavný súd odmietol ústavnú sťažnosť bývalého predsedu Súdnej rady Jána Mazáka proti jeho odvolaniu z funkcie. Mazák považuje rozhodnutie za rozporné nielen s princípmi právneho štátu, ale aj s dohovorom o ľudských právach. Avizuje preto podanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
- Podľa smeru politického vetra: V tejto krajine si ustavične buď pes naháňa chvost, alebo chvost naháňa psa. Stále jedna časť „čistí“ krajinu a trebárs justíciu od druhej. A tá väčšina sudcov a sudkýň, ktorí na miesto predsedníčky posunuli Kosovú, je zjavne stotožnená s tým, že vláda môže povymieňať členov Súdnej rady podľa toho, ako veje politický vietor, píše Nataša Holinová.
Čistky v polícii: Vyšetrovali korupciu na NAKA, teraz sedia doma alebo na okrese

Dostali za mreže zločinecké skupiny, mafiánov, vrahov, podvodníkov a v posledných rokoch vyšetrovali korupciu na najvyšších miestach, kde údajne v minulosti „neexistovala“.
Po zmene vlády a vedenia ministerstva vnútra a polície skončili na okresných pracoviskách, odišli do núteného dôchodku alebo sú v „domácom väzení“ odstavení od práce.
Nadácia Zastavme korupciu napočítala viac než dvadsať elitných vyšetrovateľov, ktorí museli opustiť svoje miesta. Čistky sa po voľbách nevyhli ani Akadémii Policajného zboru v Bratislave.
Nový viceprezident polície v parlamente potvrdil, že reorganizácia NAKA sa začne od 1. júna 2024. Predpokladá sa, že z NAKA odíde na okresné a krajské riaditeľstvá približne polovica policajtov, ktorí na nej pôsobia. Ktorých policajtov sa to dotkne, zatiaľ nikto nevie. Nikto nevie ani to, podľa akého kľúča budú policajti posielaní na základné útvary.
V pláne obnovy sa Slovensko zaviazalo, že vytvorí nové miesta aj na NAKA, ktoré sa týkali finančného vyšetrovania a analytiky. Či budú zachované po organizačnej zmene, nie je známe. Ak by neboli zachované, Slovensko by opäť muselo Bruselu vysvetľovať svoje kroky, ako to bolo pri rušení Úradu špeciálnej prokuratúry.
V krátkosti z domova:
- Dolinková a Šimkovičová ostávajú: Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a ministerka kultúry Martina Šimkovičová zostávajú vo svojich funkciách. V hlasovaniach ich podržali poslanci Národnej rady. Za Dolinkovej aj Šimkovičovej odvolanie hlasovalo rovnako 64 poslancov zo 142 prítomných.
- SNS chce koaličnú radu: SNS požiadala o zvolanie koaličnej rady, chce hovoriť aj o ďalšom fungovaní vládnej koalície po odchode Petra Pellegriniho do Prezidentského paláca. Strana Hlas nechce otvárať koaličnú zmluvu, ktorá hovorí aj o rozdelení postov v koalícii a trvá na tom, že pozícia predsedu parlamentu jej patrí.
- Šimkovičovej „mediálna výchova“: Na ministerstve kultúry vzniká projekt mediálnej výchovy, ktorý má byť podľa Hospodárskych novín zameraný na deti na základných i stredných školách a jeho cieľom by malo byť zlepšovanie povedomia o masovokomunikačných prostriedkoch. Viesť ho má konšpirátor Lukáš Machala.
Dva hlavné scenáre vývoja vojny - zlý a zlý. Jeden z nich však stále dáva Ukrajine nádej

Minuloročná ukrajinská ofenzíva zlyhala a teraz je to Ukrajina, kto sa musí brániť. Moskva síce zatiaľ neurobila žiadny zásadný prielom, ale jej prevaha v zbraniach, munícii a počte vojakov je obrovská. Väčšina analytikov predpokladá dva hlavné scenáre vývoja vojny.
V prvom sa Rusku podarí preraziť ukrajinské línie, a to skôr budúci rok ako tento. K tomu dôjde, ak nebude pokračovať masívna vojenská pomoc od Spojených štátov, čo by sa mohlo stať napríklad v prípade, že sa prezidentom USA opäť stane Donald Trump. A ak európske krajiny nesplnia sľuby o výraznom zvýšení vlastnej výroby zbraní a munície.
„V najbližších mesiacoch sa nič vážne nestane, pretože Ukrajina stabilizuje situáciu vďaka súčasnej pomoci od USA,“ odhaduje Gustav Gressel z výskumného inštitútu ECFR. Dodáva, že riziko, že pomoc Západu Kyjevu bude nedostatočná, je skutočne mimoriadne vysoké.
Iní experti nie sú takí pesimistickí. „Budúcnosť pre Ukrajinu teraz vyzerá naozaj veľmi temne. Stále však existuje alternatívny scenár, ak USA a Európska únia prijmú potrebné rozhodnutia,“ zdôrazňuje Andrea Kendall-Taylorová z výskumného centra CNAS, bývalá analytička CIA.
Podľa nej „si USA a ich spojenci dobre uvedomujú, čo je potrebné urobiť. Teraz záleží na tom, či to skutočne urobia“.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Snaha o stabilizáciu frontu: Povedať, že nepriateľ dosiahol významný úspech, by bolo nepravdivé, tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov o bojoch pri Charkove. Podľa neho je nepriateľ v podstate už zablokovaný na hraniciach. Na otázku, kedy by Rusi mohli začať ustupovať, Budanov povedal, že sami neustúpia.
- Estónski vojaci na Ukrajine: Estónska vláda vážne diskutuje o možnosti vyslania vojakov na západ Ukrajiny, aby prevzali nepriame bojové úlohy, vyhlásil poradca estónskeho prezidenta pre národnú bezpečnosť Madis Roll. Cieľom by malo byť uvoľnenie ukrajinských síl pre boj na fronte.
- Nový americký balík: Na Ukrajinu začal prichádzať nový balík amerických zbraní a ďalšie dodávky sú na ceste, vyhlásil americký minister zahraničia Antony Blinken na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. Zároveň Zelenského ubezpečil, že USA sú pripravené pomôcť Kyjevu, aby sa časom „postavil na vlastné nohy ekonomicky, vojensky a demokraticky“.
- Putinovi poradcovia: Ruský prezident Vladimir Putin vymenoval za svojho poradcu doterajšieho tajomníka ruskej bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa aj svojho niekdajšieho osobného ochrancu, zástupcu šéfa vojenskej tajnej služby GRU a neskoršieho gubernátora Tulskej oblasti Alexeja Ďumina, o ktorom sa v minulosti špekulovalo ako o Putinovom možnom nástupcovi.
- Svedectvo Putinovho zúfalstva: Spojené štáty vyhlásili, že zmena vo vedení ruského ministerstva obrany svedčí o Putinovom zúfalstve pokračovať v invázii napriek tomu, že vojna výrazne vyčerpáva ruskú ekonomiku a spôsobuje veľké straty ruských vojakov, pričom niektoré odhady hovoria až o 315-tisíc obetiach.
- Musíme začať rokovať: Bolo by naivné tvrdiť, že Ukrajina dokáže v dohľadnej dobe úplne obnoviť kontrolu nad svojím územím, vyhlásil český prezident Petr Pavel. Zdôrazňuje, že Rusko sa nevzdá oblastí, ktoré teraz okupuje. Je preto podľa neho nutné vojnu zastaviť a potom začať vyjednávanie o budúcom usporiadaní.
Zo zahraničných webov:
- TIME: Putinovi nepriatelia sa snažia zjednotiť
- The Insider: Prípravy na odškodnenie: Ako môže Rusko nahradiť Ukrajine hospodárske škody spôsobené vojnou
- Foreign Affairs: NATO nemôže prežiť bez Ameriky
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
O koľko zdražie Coca-Cola kvôli dani z cukru? Privátne značky vyletia na dvojnásobok

Návrh zákona o spotrebnej dani zo sladených nealkoholických nápojov (ľudovo „daň z cukru“) sa bude meniť. Vypadnú z neho niektoré produkty, keďže ministerstvo financií v medzirezortnom pripomienkovom konaní akceptovalo pripomienky výrobcov, predajcov a spotrebiteľov.
Nová spotrebná daň podľa upraveného zámeru ostatne len pri kolových nápojoch, džúsoch či energetických drinkoch.
Filip Kužma z Inštitútu moderného spotrebiteľa tvrdí, že nová daň sa v plnej miere prenesie do spotrebiteľskej ceny nápoja. Túto skúsenosť mali aj krajiny, kde ju už zaviedli, ako napríklad vo Francúzsku. Zdraženie na Slovensku bude podporené aj tým, že daň z cukru zvýši základ, z ktorého sa počíta daň z pridanej hodnoty a obchodná marža.
Podľa Kužmových výpočtov by napríklad dvojlitrový sýtený nápoj privátnej značky mohol zdražieť dvojnásobne, cena značkového bublinkového nápoja by sa mohla zvýšiť o 20 percent. Ak teda v súčasnosti dvojlitrové balenie Coca-Coly stojí 1,89 eura s DPH a spotrebná daň bude 15 centov za liter, jej cena na pultoch obchodov by sa mohla zdvihnúť na 2,26 eura.
V krátkosti z ekonomiky:
- Akého majetku sa zbavuje štát: Štát je kolos, ktorý vlastní mnoho hnuteľného a nehnuteľného majetku. Ten, ktorý štátne inštitúcie označia ako nepotrebný, priebežne predávajú. INDEX sa pozrel na momentálnu ponuku majetku štátu a vybral z nej najlákavejšie položky.
- Potraviny na Slovensku lacnejú: Veľká časť potravín na Slovensku postupne lacnie. Do konca marca tohto roka zlacnelo oproti minulému roku 40 percent kategórií potravín, čo je viac ako priemer Európskej únie. Zhodnotili to analytici NBS s tým, že trend zlacňovania by mohol pokračovať.
- Neriešenie lykožrútovej kalamity: Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč podáva spolu s koaličným poslancom Rudolfom Huliakom trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre neriešenie lykožrútovej kalamity. Napadnuté sú podľa nich státisíce hektárov.
Lobotka neudržal slzy. Neapol je v troskách, pod Calzonom má ešte horšie čísla

Po zápase zostal Stanislav Lobotka chvíľu stáť v strede ihriska, do dresu si zakrýval tvár. Tiekli mu slzy, plakal. Až tak, že ho utešoval hráč Bologne Alexis Saelemaekers.
SSC Neapol v zápase 36. kola talianskej Serie A prehral doma s Bolognou 0:2. Dve kolá pred koncom sezóny zostáva v tabuľke na ôsmom mieste. Fanúšikovia hráčov vypískali.
„Calzona už nemá mužstvo. Neapol sa roztrieštil, rozpustil, už nemá dušu. Nie je tím, vládne zmätok. Schémy, referencie a systém sú preč. Tréner reaguje na hlbokú krízu po svojom. V sobotu vyzeral na lavičke ako osamelý muž,“ opísal denník Corriere dello Sport.
Vlani SSC Neapol exceloval a suverénnym spôsobom získal titul. V novej sezóne však eufória rýchlo opadla a SSC bol razom na nepoznanie. Jeden z hlavných dôvodov krízy bol odchod trénera Luciana Spallettiho. Jeho nástupca, tréner Rudi Garcia, na jeho prácu nenadviazal. Skôr naopak. A ani Calzona tím neprebral.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Zdrojom zábavy zostala i po smrti. V skutočnosti sa na jej príbeh nedá pozerať bez nevoľnosti

Karel Bláha sa do Ivety Bartošovej zamiloval okamžite. Bol medzi prvými, čo ju videli vystupovať ešte len kdesi v Beskydách v lokálnom kultúrnom dome. Jej obrázok mal pri sebe v kasárňach, pohľadom na ňu si kompenzoval nedostatok nehy, ktorá mu bola počas dvoch rokov vojenskej služby odopieraná. A nevyhodil ho ani vtedy, keď už bol ženatý a stal sa otcom.
V televíznom seriáli Iveta je Bláha zobrazený ako Bartošovej najvernejší fanúšik, po celý život jej oddaný. V skutočnosti takých boli, samozrejme, státisíce. No aj na ňom samotnom sa dalo demonštrovať, ako rýchlo sa stala nielen hviezdou československej popmusic, ale aj vysnívanou ženou a pre mnohých i sexsymbolom.
Samotnej Bartošovej najviac sedel imidž krehkej romantičky. Aj po rokoch v hlavnom meste a šoubiznise sa cítila neisto, akoby sa nemohla spoľahnúť len na seba, a preto hľadala podporu a ochranu v mužoch.
Ukázalo sa, že spôsob, akým si ich vyberala, bol ešte tragickejší ako jej prístup k hudobnej kariére, a najmä na to sa režisér Michal Samir sústredil, keď o nej seriál Iveta, rozdelených do troch sezón, nakrúcal.
V krátkosti z kultúry:
- Bratislava stredom galaxie: „Poďme oslavovať náš domov, tú malú modrú bodku vo vesmíre,“ vítal Jean-Michel Jarre tridsaťtisícový dav a pozýval na výpravu na Most z budúcnosti, ako znel názov jeho koncertu. Vďaka nemu sa stredom vesmíru stala na chvíľu Bratislava, kde predviedol nezabudnuteľnú a výnimočnú šou.
- Sme silnejší ako oni: Let's Dance bol pre herca Jakuba Jablonského splneným snom. Súťaž vyhral, no predovšetkým je rád, že sám seba v projekte nestratil. Otvárať témy a spoločenskú diskusiu má podľa neho umenie. Keď sa však pozerá, ako rezortu kultúry šéfuje Martina Šimkovičová, zmocňujú sa ho obavy.
- Cannes hrozí škandál: Vedenie festivalu v Cannes netuší, komu by sa malo vyhnúť, aby sa vyhlo škandálu. Zaoberá sa zoznamom desiatich filmových osobností, ktorým hrozí, že ich obete sexuálneho násilia označia za agresorov, a to práve vo chvíli, keď na ne budú obrátené všetky kamery sveta.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Antivaxer Kotlár zastupuje Slovensko na rokovaní o pandemickej zmluve
- Vizita: Vyrábajú športové oblečenie na Slovensku: Nájsť správnu látku nám trvalo takmer dva roky
- Vedátor: Fyzikálny výskum je beh na dlhú trať
Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si zdravé cuketové vafle. Sú plné proteínov na energiou nabitý začiatok dňa.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Výjazdové rokovanie vlády v Handlovej
- Protest za záchranu RTVS na Námestí slobody v Bratislave
- Hokejisti Slovenska nastúpia na MS proti výberu Poľska
- Palestínčania si pripomínajú Nakbu - Deň palestínskeho exodu
Dnes v histórii

15. mája 1928 sa prvý raz na verejnosti objavili kreslené postavičky Mickey Mouse a Minnie Mouse v krátkom animovanom filme Plane Crazy. Postavičky sa stali symbolom kresleného humoru a zároveň aj spoločnosti jeho tvorcu - Walta Disneyho.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
