SME

Fico je mimo ohrozenia života, tvrdí Taraba. Operovali ho niekoľko hodín

Premiéra postrelili po zasadnutí vlády v Handlovej.

Atentát na premiéra Roberta Fica. Zdroj: TV Prievidza

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico po atentáte v Handlovej už nie je v ohrození života - pre BBC to krátko pred jedenástou večer povedal podpredseda vlády Tomáš Taraba (nom. SNS).

Operáciu mal už v tom čase predseda vlády za sebou a podľa Tarabu dopadla dobre.

Približne o 20.00 hodine pritom ešte podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru zdravotný stav Roberta Fica opísal ako "mimoriadne vážny".

Tlačovú konferenciu zvolali v priestoroch Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde je premiér hospitalizovaný.

SkryťVypnúť reklamu

"Ešte stále je na operačnej sále, operácia prebieha. Utrpel polytraumu. Zatiaľ dobré správy nemáme. Operácia už trvá viac ako tri a pol hodiny vo svojich viacerých častiach," informoval o ôsmej večer Kaliňák.

Motív zadržaného údajného útočníka, 71-ročného Juraja C. bol vraj politický, hovorí po prvotných policajných úkonoch minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu.

Podľa prvotných zistení "k rozhodnutiu (spáchať atentát, pozn. red.) došlo po prezidentských voľbách".

Na štvrtok sa chystá zvolať Bezpečnostnú radu štátu a zároveň sa k incidentu vyjadrí polícia na tlačovej konferencii. Šutaj Eštok zároveň informoval o posilnení bezpečnostných opatrení pre ústavných činiteľov - koaličných aj opozičných - a médiá.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetkých vás prosím, aby sa prestali zhromažďovať útoky na ktorýkoľvek politický tábor bez ohľadu na to, či ide o koalíciu alebo opozíciu," povedal minister vnútra.

Súvisiaci článok Stala sa neodpustiteľná tragédia, odsudzujeme atentát na premiéra Fica Čítajte 

Roberta Fica postrelil útočník pred domom kultúry v Handlovej vo chvíli, keď sa išiel pozdraviť s vôkol stojacimi ľuďmi po ukončení rokovania vlády na jej výjazdovom zasadnutí. Počuť bolo päť výstrelov.

Na incident bezprostredne zareagoval aj parlament, kde vládni poslanci na mimoriadne schôdzi rokovali o ovládnutí RTVS. Schôdzu prerušili na neurčito.

Progresívne Slovensko a SaS odvolali všetky politické aktivity, vrátane ohláseného zhromaždenia na podporu RTVS.

Denník SME zhrnul a priebežne bude dopĺňať všetky dostupné informácie súvisiace s incidentom.

Načítavam... Mimoriadne: Útok na premiéra je bodom zlomu
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

1. Čo sa v Handlovej stalo?

Atentát na premiéra Roberta Fica (Smer) je prvým útokom na šéfa vlády vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií SME Fica dvakrát zasiahli do oblasti trupu, do ruky aj do palca na nohe, následne mu ochrankári pomohli do vládnej limuzíny. Údajného útočníka polícia na mieste zadržala.

Ľudia v dave po neurčitom počte výstrelov zdesene kričali, a na dostupných video záznamoch adresujú vulgárne pokriky, zrejme útočníkovi.

"Bolo počuť hluk, také pokriky a do toho viacnásobnú streľbu,“ opisuje incident zo získaných informácií primátorka Prievidze Katarína Macháčková, ktorá bola v čase streľby v kultúrnom dome.

Súvisiaci článok Priamo z miesta: Strelec vyzeral, akoby podával ruku. Miestni neskôr nadávali novinárom Čítajte 

"Nedalo sa identifikovať, čo to bol za zvuk, či to bola streľba alebo petardy,“ dodala. Následne do kultúrneho prišla jedna so zamestnankýň oznámiť, že premiér bol postrelený.

"Aktuálne sa nachádza v životohrozujúcom stave. V tomto momente je prevážaný vrtuľníkom do Banskej Bystrice, pretože do Bratislavy by to trvalo príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho zákroku. Najbližšie hodiny rozhodnú," informoval krátko po útoku facebookový profil premiéra.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí poslanci Smeru situáciu ihneď zneužili na útoky voči opozícii a novinárom. "Toto je vaša robota,“ odkázal opozícii podpredseda parlamentu a Smeru Ľuboš Blaha, ktorý v tej chvíli aj viedol schôdzu.

2. Kto je útočník a čo mu hrozí?

Osobou, ktorú polícia po útoku zadržala by podľa informácií SME mal byť 71- ročný muž z Levíc, člen Spolku slovenských spisovateľov, Juraj C..

Streľbu spustil, keď premiér prišiel pri odchode z rokovania vlády pozdraviť niekoľko desiatok priaznivcov.

Strelec bol medzi nimi, očitá svedkyňa počula dva alebo tri výstrely. Premiér po nich padol na zem, hneď ho obkolesili policajti. Strelca následne spacifikovali.

Súvisiaci článok Pred rokmi natáčal videá proti násiliu, dnes strieľal na premiéra Čítajte 

Dôchodca v minulosti pracoval v bani v Handlovej. Neskôr bol esbéeskárom v jednom z nákupných centier v Leviciach. V septembri 2016 ho napadol jeden zo zákazníkov obchodu. Reportáž o tom pred siedmimi rokmi urobila televízia Markíza.

SkryťVypnúť reklamu

Členom predstavenstva Spolku slovenských spisovateľov je aj poslanec a šéf výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS). Spolok má podľa neho 550 členov.

"Každý, kto vydá dve knihy, má právo zažiadať si o členstvo," povedal Michelko pre SME.

Juraj C. podľa Michelka nebol v žiadnych orgánoch spolku. "Z predstavenstva ho takmer nikto nepozná. O členstvo podľa mojich informácií požiadal pred deviatimi rokmi. Osobne ho nepoznám,“ povedal Michelko.

Juraj C. bol zakladateľom literárneho klubu Dúha v Leviciach. Napísal spolu tri básnické zbierky.

Súvisiaci článok Zo streľby na Fica je podozrivý básnik z Levíc Čítajte 

Útočníkovi za pokus o úkladnú vraždu hrozí až doživotný trest.

Trestný zákon hovorí, že kto iného úmyselne usmrtí s vopred uváženou pohnútkou, potrestá sa odňatím slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov. Doživotie môže páchateľ dostať v prípade, že útok bol namierený na chránenú osobu (predsedu vlády, pozn. red.), alebo mal osobitný motív.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitný motív môže byť z pomsty, s teroristickým pozadím, alebo z nenávisti. Aj na nedokonaný pokus o spáchanie trestného činu sa podľa Trestného zákona vzťahujú rovnaké trestné sadzby, ako na dokonaný trestný čin.

Výška prípadného trestu by však závisela aj od posúdenia ďalších okolností a od expertíz znalcov, napríklad psychológov, alebo psychiatrov.

Trestnému postihu sa môže páchateľ vyhnúť v prípade, ak sa preukáže, že bol v čase spáchania zločinu nepríčetný a nevedel ovládať svoje konanie.

3. Kde sa premiér teraz nachádza?

Premiéra Fica previezol vrtuľník do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici na urgentný príjem.

4. Čo povedala v reakcii prezidentka Zuzana Čaputová?

"Ostro odsudzujem dnešný brutálny a bezohľadný útok na premiéra Roberta Fica. Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil," odkázala prezidentka v prvej reakcii.

SkryťVypnúť reklamu

5. Čo sa udialo v parlamente v reakcii na atentát?

V pléne Národnej rady práve rečnila Dana Kleinert v rozprave k rušeniu RTVS, keď sa ozval klaksón.

„Prerušujem schôdzu parlamentu na neurčito. Bol postrelený predseda vlády Slovenskej republiky. Toto je vaša robota,“ povedal podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha. Bolo krátko pred treťou.

Niektorých opozičných poslancov Blahove slová okamžite pobúrili. Poslanci začali po sebe pokrikovať a obviňovať sa, koho je to chyba. „Toto je tá vaša nenávisť. Toto je to vaše zlo. Hanbite sa,“ ozývalo sa v sále.

Aktívny bol najmä poslanec hnutia Slovensko Jozef Pročko. Situáciu sa potom snažil upokojiť Blaha. „Pán poslanec Pročko, prestaňte provokovať. Sú tu veľké emócie, dobre viete, ako nám záleží na predsedovi vlády,“ hovoril a vyzval poslancov, aby opustili sálu.

SkryťVypnúť reklamu

Emócie v parlamente boli naďalej vybičované. Kým lídri Hlasu a opozície dávali von zmierlivé reakcie, v ktorých vyzývali na zjednotenie sa, Blaha s Andrejom Dankom sa rozhodli bičovať atmosféru.

Predseda SNS v prvej reakcii pre médiá obviňoval z útoku novinárov, menoval SME, Denník N a Aktuality. "Ste teraz spokojní?“ pýtal sa.

„Stále sa mi nechce veriť tomu, že by bol v spoločnosti niekto ochotný prekročiť takúto hranicu. Je to výsledok spoločenského konfliktu,“ povedal Danko.

6. Už sa stal atentát na slovenského politika?

Prípad, kedy atentátnik priamo ohrozil na živote vysokopostaveného politika, sa na Slovensku v novodobej histórii doteraz nestal.

Časté sú skôr prípady, keď politici dostávajú rôzne vyhrážky, najmä cez internet. Na základe toho mali už viacerí sprísnenú ochranku. Skúsenosti s tým má Fico, či Igor Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi prišiel vo februári 2023 v obálke ostrý náboj.

Najvážnejší prípad, ktorý polícia zadokumentovala, bol, keď vrah na Zámockej ulici v Bratislave vo februári 2022 zastrelil dvoch ľudí pred barom Tepláreň. Vyšetrovanie preukázalo, že prvotným cieľom útočníka bol vtedy premiér Edurad Heger. Vrah ho čakal pred domom, kde býva, ale nedočkal sa ho.

Politikom, ktorý najčastejšie prichádzal s rôznymi verziami údajných atentátov na svoju osobu, bol expremiér Vladimír Mečiar. Nič z toho čo hovoril, sa však nikdy nepotvrdilo.

V minulosti sa o možnom atentáte hovorilo pri tragických úmrtiach politikov Alexandra Dubčeka (1992), Jána Langoša (2006), či Františka Gauliedera (2017). V žiadnom z uvedených prípadov vyšetrovanie cudzie zavinenie nepreukázalo.

SkryťVypnúť reklamu

V apríli tohto roka vyšla na spravodajskom portáli Českej tlačovej kancelárie správa o tom, že BIS prekazila plánovaný atentát na novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. Išlo však o hoax z dielne neznámych hackerov, ktorým sa podarilo nabúrať do systému. BIS informáciu obratom dementovala.

7. Ako sú chránení politici a dalo sa útoku predísť?

Aj v prípade plánovaných výjazdov premiéra, prezidenta či predsedu parlamentu, zabezpečuje ich bezpečnosť Úrad pre ochranu ústavných činiteľov.

Budovy, v ktorých sa nachádzajú, akou bol aj mestský úrad v Handlovej, ochrankári mali v predstihu niekoľkých hodín pred ich príchodom skontrolovať.

"Budovu uzavrú, pyrotechnicky skontrolujú priestory, skontrolujú všetkých ľudí v miestach, kde sa bude pohybovať chránená osoba. Do týchto priestorov pustia len ľudí, ktorí sú nahlásení alebo prichádzajú s chránenou osobou," vysvetľuje Roman Krpelan, bývalý hovorca prezidenta, ktorý sa zúčastnil množstva podujatí za účasti najvyšších ústavných činiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Na verejnom priestranstve premiéra bežne chránia okrem uniformovaných príslušníkov polície aj policajti v civile, ktorých úlohou je sledovať všetkých ľudí, ktorí sa správajú podozrivo. Môžu ich legitimovať a skontrolovať.

Iba v prípade výnimočných udalostí, akou bola návšteva pápeža na Slovensku alebo summit Bush - Putin v Bratislave verejnosť, prechádzajú ľudia aj cez detektor kovov.

Najmä pri zahraničných návštevách bývajú na strechách aj ostreľovači, prípadne je vo vzduchu vrtuľník.

Polícia spolupracuje pri ochrane ústavných činiteľov aj s tajnou službou, ktorá jej dodáva informácie, či a kto môže byť rizikom.

Existujú ale aj útoky tzv. osamelých vlkov, ktorí nejavia známky nervozity z útoku, nikomu sa nikdy nezdôverili so svojím úmyslom a v takýchto prípadoch je iba veľmi ťažké takému útoku zabrániť. "Napriek tomu, že osobní ochrancovia stoja vždy niekoľko centimetrov od chránenej osoby, ak im ona sama nedá pokyn, aby stáli ďalej," dodáva Krpelan.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 628
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 409
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 146
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 243
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister školstva Tomáš Drucker.

Spájanie stredných škôl označil Drucker za jednu z kľúčových výziev.


TASR
Minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Ministerstvo životného prostredia počty zrejme nadhodnocuje.


Jednoizbový dom v susedstve bytovky v mestskej časti Juh je už minulosťou. Na prelome rokov odstránil stavebník strechu.

Odborník: Je to ukážka účelovej žiadosti.


1
Minister zdravotníctva Kamil Šaško a šéf bardejovskej nemocnice Marián Petko.

Ministerstvo zdravotníctva má väčšinu v správnej rade bardejovskej nemocnice.


2
SkryťZatvoriť reklamu