BRATISLAVA. Generálna prokuratúra uvalila na vyšetrovanie atentátu na premiéra Roberta Fica informačné embargo, ale už v prvých hodinách po útoku sa začali šíriť dohady o motíve strelca a o jeho napojení na politikov či rôzne skupiny.
Denník SME vybral päť doteraz najrozšírenejších nepravdivých správ o dôvodoch a pozadí útoku. Nie sú veľmi originálne.
Aké sú hoaxy o atentáte?
- Útočník bol členom alebo priaznivcom Progresívneho Slovenska
- Útočník nebol sám
- Dôvodom útoku boli Ficove postoje k pandemickej politike WHO
- Skúsili ho zabiť pre odpor k vojenskej pomoci Ukrajine
- Dôvodom boli kritika NATO či LGBT+
1. Útočník bol členom alebo priaznivcom Progresívneho Slovenska
Atentátnika Juraja Cintulu denník SME vypátral na fotografiách z protestu opozície proti novele Trestného zákona pred parlamentom zo začiatku februára.
Ide o jediné - aspoň vzdialené - spojenie Cintulu s aktivitou Progresívneho Slovenska, no nie je to dôkaz a ani len indícia, ktorá by umožňovala robiť z neho podporovateľa PS.
Predseda PS Michal Šimečka vylúčil, že by bol Cintula členom strany, prípadne s ňou spolupracoval.
Cintulu začali spájať s najsilnejšou opozičnou stranou viaceré profily na sociálnych sieťach.
Mnohí toto tvrdenie ničím nepodložili. V jednom prípade kontakt útočníka s PS údajne dokazovala fotografia, na ktorej šíritelia označovali človeka stojaceho vedľa Cintulu za novinára Martina M. Šimečku.
V skutočnosti ide o záber z krstu Cintulovej knihy z roku 2019 a vedľa Cintulu stojí úplne iný človek, jeden z „krstných rodičov“ diela. Jeho identitu pozná portál Demagog.sk, ktorý na túto konšpiráciu poukázal a vysvetlil ju.
Denník SME hovoril s viacerými známymi a priateľmi útočníka. Vylúčili, že by bol Cintula liberál či progresívec.
Hoci mal najbližšie k ľavicovej politike, v skutočnosti ho poháňalo najmä sklamanie z vývoja na Slovensku.

2. Útočník nebol sám
Naposledy v piatok zaznelo vo vysielaní konšpiračného webového rádia Infovojna tvrdenie, že Cintula nebol jediným útočníkom.
Odporuje to tvrdeniu o „osamelom vlkovi“, ako útočníka vo štvrtok nazval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Odvolal sa na informácie z vyšetrovania.
Minister už niekoľkokrát hovoril, že polícia pracuje len s jedinou verziou a jej súčasťou je aj to, že Cintula bol jediným páchateľom.
3. Dôvodom útoku boli Ficove postoje k pandemickej politike WHO
Na sociálnych sieťach sa objavili mnohobodové zoznamy dôvodov, ktoré majú navodzovať dojem, že atentát na Roberta Fica je v skutočnosti zložitým sprisahaním.
Po pandémii nového koronavírusu sa objavila snaha vytvoriť tzv. pandemickú dohodu pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá by zvýšila koordináciu štátov, keď budú pandémii čeliť v budúcnosti.
Cieľom je, aby v budúcnosti zomieralo pri globálnom rozšírení nákazy čo najmenej ľudí.

Tému výrazne zneužila konšpiračná scéna. Tvrdí, že dohoda by znamenala, že Slovensko príde o svoju suverenitu, ale aj to, že cez WHO sa snaží ovládnuť svet zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Jeho nadácia je donorom organizácie.
Proti pandemickej dohode vystupuje aj Fico. „Takýto nezmysel mohli vymyslieť len nenažraté farmaceutické firmy, ktoré začali vnímať odpor niektorých vlád proti povinnej vakcinácii,“ tvrdil na jeseň.
4. Skúsili ho zabiť pre odpor k vojenskej pomoci Ukrajine
Ďalšia vetva konšpiračných fám spája atentát s deklarovaným Ficovým odporom k vojenskej podpore ukrajinských obrancov proti ruskej invázii.
Fico od začiatku invázie vojenskú pomoc Ukrajine kritizuje a pred voľbami na jeseň 2023 tvrdil, že jeho vláda by na Ukrajinu neposlala ani jeden náboj.
Hoci sa Ficova vláda drží týchto vyhlásení naďalej, v skutočnosti zastavila vojenskú pomoc len zo zásob armády. Komerčné dodávky vojenskej techniky a munície zo Slovenska pokračujú, hoci ich vývoz je viazaný na súhlas ministerstva hospodárstva.
Pokračuje aj servis ukrajinskej techniky na východe Slovenska, ktorý prevádzkuje Nemecko.
Fico zároveň kritizuje miliardové balíčky pomoci, ktoré schvaľuje Európska únia, v skutočnosti aj ten posledný, približne za 50 miliárd eur, v Bruseli podporil.
5. Dôvodom boli kritika NATO či LGBT+
Fico sa už roky kriticky vyjadruje k Severoatlantickej aliancii. Zároveň však on, ani Smer, nepresadzujú odchod z Aliancie.
Medzi ďalšími dôvodmi v teórii, že útok bol komplotom globálnych aktérov, sa spomína napríklad údajný Ficov odpor proti Novému svetovému poriadku (čo je konšpiračná teória o globálnej vláde malej skupiny mocných), digitálnej mene, proti zavádzaniu bezemisného hospodárstva, či proti politikám na podporu LGBT+ ľudí.
Neexistuje žiadny faktický základ, ktorý by opodstatňoval úvahy o tom, že atentát na premiéra bol sprisahaním.
Minister Šutaj Eštok zdôrazňuje, že Cintula útok zorganizoval sám a nebol napojený na iných ľudí.

Beata
Balogová
