Ovládnutie RTVS je spoločensky najpolarizujúcejším zámerom vlády. no koaliční poslanci iba s minimálnym odporom opozície posunuli vládny návrh o zrušení RTVS do druhého čítania. Vtedy poslanci rozhodnú, či bude vládna moc môcť verejnoprávne médium jednoducho ovládnuť.
Odborníci, najmä advokáti, radia Ústavnému súdu, aby stopol koaličný Trestný zákon. Ich hlavné hlavné posolstvo je jasné – schválené zmeny v trestnej politike štátu treba zastaviť, pretože sledujú najmä osobné záujmy vybraných ľudí namiesto verejného záujmu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Pročko verzus Danko, Kolíková verzus Šimkovičová. Debata o RTVS ukázala krehkosť zmieru
- Stovka odborníkov píše Ústavnému súdu. Priateľsky mu radia, aby zastavil novelu Trestného zákona
- Rusko chcelo meniť hranice v Baltskom mori. O deň neskôr dokument stiahli
- Zaplatili zálohy, deti na výlet nepôjdu. Neziskovka vybrala od škôl tisícové sumy
- Slovensko prišlo o najproduktívnejšieho centra. Pospíšil už na MS v hokeji nenastúpi
- Migrujúce orly sa vyhýbajú Ukrajine. Odradila ich ruská invázia, zistili vedci
Pročko verzus Danko, Kolíková verzus Šimkovičová. Debata o RTVS ukázala krehkosť zmieru

Ani jeden z poslancov nezaútočil na oponenta. Rušenie RTVS, o ktorom sa v parlamente hovorilo, je pritom najviac rozdeľujúcim vládnym návrhom, odkedy koalícia pretlačila parlamentom zrušenie špeciálnej prokuratúry a znižovanie trestov za korupciu v trestných novelách.
Rozpravu k návrhu o RTVS pred týždňom prerušila správa o atentáte na premiéra Roberta Fica.
Pokračovanie diskusie sprevádzali len občasné výmeny názorov. Nespokojnosť opozičných poslancov vyvolala ministerka kultúry Martina Šimkovičová aj tým, že počas ich vystúpení nesedela na mieste navrhovateľa, ktoré jej patrilo. Sťažovali sa, že ich nepočúva.
Poslanci hovorili aj o tom, že by sa nemali oslovovať len priezviskami, ale ako „pán poslanec“ a „pani poslankyňa“. Atentát na premiéra ovplyvnil aj počet vystúpení opozičných poslancov. Z pôvodne prihlásených vyše tridsiatich ich zámerne vystúpilo iba sedem.
Návrh o RTVS napokon posunulo 77 poslancov vládnej koalície na júnové rokovanie. Vtedy poslanci rozhodnú, či bude vládna koalícia môcť verejnoprávne médium jednoducho ovládnuť.
- SNS chce kriminalizovať humor: Keď Andrej Danko prská, že sa Zomri volá Zomri, a medzi riadkami podsúva, že ide o želanie smrti ťažko zranenému premiérovi, nežiada len jej premenovanie. Všetci tušíme, že satira by mu prekážala, aj keby sa volala akokoľvek nevinne. Napríklad Stožiar, Semafor či Výložky. Chce jej umlčanie, možno dokonca jej kriminalizáciu pod falošnou zámienkou, že rozdúchava nenávisť. To však nie je pravda, píše Soňa Jánošová.
- Atentát poctivej diskusii nepraje: Podpisy poslancov pod spoločné vyhlásenie spečatili rámcovú zhodu na istých základoch ľudskosti. Táto podoba konsenzu je zároveň aj maximom toho, čo nateraz dokážeme dosiahnuť. Keby sme totiž chceli slová o nešírení nenávisti a nepolarizovaní naplniť konkrétnym obsahom, krehký konsenzus sa nám rozpadne, píše Matúš Ritomský.
- Stačilo požiadať politikov: V týchto chvíľach sa ešte stále taktne nehovorí o tom, aké nenávistné slová vychádzali z politikov. Teraz to nie je potrebné a, naopak, je to riskantné vo viacerých ohľadoch, keďže sme sa dohodli, že sa treba upokojiť. Stále existuje nádej, že premiér sa k tejto téme postaví tak zodpovedne, že sa už vôbec nebude treba vracať do minulosti, píše Nataša Holinová.
- Opozičná tragédia: Videli ste niekde niekoho, kto výsledky volieb nerešpektuje? Opozícia akceptuje nebezpečnú dezinformáciu o „šírení nenávisti proti demokraticky zvolenej vláde“, hoci tento „nejav“ nemá s Handlovou nič spoločné. Dáva tak normalizačnej vláde mandát aj na spisovanie protimediálnej legislatívy, píše Peter Schutz.
Stovka odborníkov píše Ústavnému súdu. Priateľsky mu radia, aby zastavil novelu Trestného zákona

V čase, keď sa Ústavný súd blíži k rozhodnutiu o spornej novele trestných kódexov, prišiel jeho sudcom dôležitý list. Sto odborníkov sa podpísalo pod stanovisko ako amici curiae (doslova priatelia súdu). Odporúčajú ústavným sudcom, aby rozhodli, že zmeny, ktoré presadila vládna koalícia, sú protiústavné.
Inštitút prevzatý z rímskeho práva spočíva v tom, že osoba či osoby, ktoré nie sú stranou sporu, dobrovoľne ponúknu súdu vlastný právny názor na posudzovanú vec. V tomto prípade je hlavné posolstvo jasné – schválené zmeny v trestnej politike štátu treba zastaviť, pretože sledujú najmä osobné záujmy vybraných ľudí namiesto verejného záujmu.
„Bez preháňania možno konštatovať, že napriek snahe skryť pravý účel prijímanej legislatívy za rúško modernizácie a humanizácie trestného konania bolo jediným zámerom prijať právnu úpravu, ktorá účelovo pomôže premlčať alebo výrazne znížiť trestnosť vybraných skutkov a zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý si dovolil tieto prípady stíhať,“ píše sa v stanovisku.
Podpísaní odborníci ďalej píšu, že novelu nevyvolala reálna spoločenská potreba, keďže na Slovensku existuje funkčný systém trestného konania a tiež sústava orgánov činných v trestnom konaní.
- Znamenie: Vyjadrenie stovky právnikov, ktorého forma a nástojčivosť nemajú obdobu v dejinách slovenskej justície a demokracie, vyzerá ako znamenie, že s veľkým či aspoň čiastočným pochopením sa navrhovatelia nestretli. Navyše, ak toto je stopa, tak košický dvor kompromituje vnucujúci sa predpoklad, že z neho unikajú informácie, píše Peter Schutz.
V krátkosti z domova:
- Ficov zdravotný stav: Stav predsedu vlády Roberta Fica je stabilizovaný, no ostáva vážny, zodpovedajúci rozsahu a vážnosti zranení, ktoré utrpel. Po rokovaní Bezpečnostnej rady to uviedol podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák s tým, že prevoz premiéra do Bratislavy zatiaľ nie je aktuálnou otázkou.
- Zasadnutie Bezpečnostnej rady: Polícia už rieši 48 prípadov schvaľovania atentátu, šírenia nenávisti alebo vyhrážok. Napriek tomu štát neplánuje zavádzať opatrenia, ktoré by obmedzovali bežný život ľudí. Zo slov ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka vyplýva, že zvýšené bezpečnostné opatrenia zostanú v platnosti do inaugurácie novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, ktorá bude 15. júna.
- Nový právny zástupca atentátnika: Advokátka Martina Čierna, ktorá bola ex offo pridelená útočníkovi na premiéra Roberta Fica Jurajovi Cintulovi, ho už nezastupuje. Rozhodla sa tak podľa vlastných slov z osobných dôvodov. Cintula už má nového advokáta, jeho meno zatiaľ nie je známe.
Rusko chcelo meniť hranice v Baltskom mori. O deň neskôr dokument stiahli

Ruské ministerstvo obrany v utorok zverejnilo návrh dekrétu, ktorý by v prípade vládneho schválenia jednostranne zmenil ruské námorné hranice s Litvou a Fínskom v Baltskom mori. Dokument sa objavil na právnom portáli ruskej vlády.
Viaceré ruské štátne médiá následne informovali, že podľa „vojensko-diplomatického zdroja“ úrady nikdy neplánovali žiadnu hranicu zmeniť. V stredu popoludní dokument z webovej stránky ruskej vlády zmizol.
V popise návrhu dekrétu sa uvádzalo, že súčasné body označujúce šírku ruských teritoriálnych vôd boli stanovené v roku 1985, ale treba ich zmeniť, pretože „plne nezodpovedajú modernej geografickej situácii“ a okrem iného boli určené na základe „námorných navigačných máp malého rozsahu“.
Dokument navrhoval rozšíriť námornú hranicu Ruska ďalej do východnej časti Fínskeho zálivu a okolo miest Baltijsk a Zelenogradsk. Podľa dokumentu by to umožnilo, aby sa „príslušná vodná plocha používala ako vnútorné vody Ruskej federácie“.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Narastajúci ruský tlak: Ukrajinská obrana čelí narastajúcemu tlaku pri obci Bilohorivka v Luhanskej oblasti. Ukrajinská strana priznáva, že situácia v obci sa zhoršuje. Ruské velenie tvrdilo, že už Belohorivku dobýja, náčelník ukrajinskej Oblastnej vojenskej správy v Luhanskej oblasti Artem Lysohor ale vyhlásil, že obrana drží celé územie obce.
- Útoky na energetiku: Ruské útoky poškodili energetickú infraštruktúru v meste Sumy na severovýchode Ukrajiny. V dôsledku útokov sa prerušili dodávky elektriny pre viac ako 500-tisíc odberateľov. Útoky ovplyvnili aj dodávky v Černihivskej a Charkovskej oblasti, ktoré boli medzičasom obnovené.
- Zmrazené ruské aktíva: Ukrajina dostane prvé peniaze zo zisku zo zmrazených aktív Ruska v Európskej únii už v júli tohto roka. Uviedol to výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis. Ročné tržby zo zmrazených aktív budú predstavovať približne 2,5 až tri miliardy eur.
- Obavy z čínskych zbraní: Britský minister obrany Grant Shapps obvinil Čínu z plánu poskytnúť Rusku smrtiace zbrane pre vojnu proti Ukrajine. Vyzval americké a britské obranné spravodajstvo, aby pozorne monitorovalo činnosť Číny a zbieralo prípadné dôkazy. Ak by sa to potvrdilo, išlo by o významnú zmenu v konflikte.
Zo zahraničných webov:
- The New York Times: Americká príšera: Ako USA podporovali únosy, mučenie a vraždy v Afganistane
- Foreign Affairs: Ukrajina potrebuje viac než len krízový manažment
- Substack/Mick Ryan: Ukrajinské kampane, časť prvá
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Zaplatili zálohy, deti na výlet nepôjdu. Neziskovka vybrala od škôl tisícové sumy

S blížiacim sa letom narastá aktivita ľudí pri hľadaní dovolenky. Najlepšie takej, ktorá veľa nestojí. Pri výbere z množstva ponúk zájazdov na internete a sociálnych sieťach vás však môže čakať nepríjemné prekvapenie.
Neziskovka Atlantis Levice ponúka na webe zážitky, zábavu a vzdelávanie. Už roky organizuje aj školy v prírode. Doteraz s ňou neboli žiadne problémy. Tento rok zobrala zálohy od viac ako desiatich škôl v okolí Nových Zámkov. Tesne pred termínom zájazdu im jej riaditeľ Zoltán Szabó napísal, že z technických príčin sa pobyt školákov v Patinciach ruší.
Riaditeľka jednej zo škôl vraví, že Szabó im navrhol preloženie školy v prírode na september. To však odmietli a požiadali Atlantis o vrátenie zálohy, ktorá predstavuje 2 500 eur. Zatiaľ ju nedostali a riaditeľka si myslí, že o ňu pravdepodobne prišli.
Slovenská asociácia cestovných kancelárií a agentúr tvrdí, že za posledný rok zaznamenala 53 podnetov na nelegálne predaje zájazdov a dovolenkových pobytov.
V krátkosti z ekonomiky:
- Jednoduchší výrub drevín: Postupy pri výrube drevín sa zjednodušia. Vyplýva to z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú schválili poslanci. Súhlas na výrub sa nebude vyžadovať na stromy s obvodom kmeňa do 60 centimetrov, meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou, a krovité porasty s výmerou do 20 štvorcových metrov, ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce.
- Daň zo sladených nápojov: Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, majú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to z návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý schválila vláda.
- Ruským firmám chýba softvér SAP: Ruský miliardár Alexej Mordašov navrhol vytvorenie domáceho konzorcia, ktoré by investovalo miliardy do vývoja alternatívy k široko používanému podnikovému softvéru nemeckej spoločnosti SAP. Tá totiž odišla z krajiny po vypuknutí konfliktu na Ukrajine.
Slovensko prišlo o najproduktívnejšieho centra. Pospíšil už na MS v hokeji nenastúpi

Slovenský hokejový výber nemôže počítať pre zvyšok MS v hokeji 2024 s centrom Martinom Pospíšilom. Z turnaja ho vyradilo zranenie, ktoré si privodil v poslednom skupinovom zápase so Švédskom.
Útočník Calgary Flames sa bolestivo zranil už v 9. minúte. V snahe získať puk za bránkou sa pošmykol a narazil na mantinel, zranil si pri tom rameno. Najproduktívnejší slovenský center na turnaji ostal v bolestiach chvíľu ležať na ľade a potom s pomocou spoluhráčov zamieril do útrob štadióna.
„Martin si narazil ľavé rameno, robili sme röntgen aj sonografiu, nepotvrdila sa žiadna zlomenina ani poškodenie šliach či svalov, zajtra absolvuje magnetickú rezonanciu. Opuch tam nie je, ale bolesti sú tlmené,“ komentoval jeho situáciu lekár slovenského tímu Pavol Lauko.
Na pozícii centra v útoku s Pavlom Regendom a Milošom Kelemenom patril k najlepším hráčom slovenského tímu. Spolupráca tejto formácie robila problémy všetkým súperom. Pospíšil strelil tri góly, pridal k ním štyri asistencie, bol tiež najúspešnejší slovenský hráč na buly s úspešnosťou takmer 55 percent a platný aj v oslabeniach.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Migrujúce orly sa vyhýbajú Ukrajine. Odradila ich ruská invázia, zistili vedci

Orly sa oblúkom vyhýbajú vojnou zničenej Ukrajine. Ruská invázia totiž spôsobila, že tieto zraniteľné dravce zámerne menia svoje migračné trasy, aby obišli nebezpečné oblasti, vyplýva zo štúdie publikovanej v časopise Current Biology.
Podľa údajov GPS zároveň obmedzili aj svoje medzipristátia, takže sa počas cesty nemohli dostatočne zregenerovať. „Je to akoby ste bežali maratón, ale nemali ste žiadne prestávky na vodu a na konci vás zrazu niekto požiadal, aby ste zabehli ďalších sedem alebo osem kilometrov,“ povedal pre denník The Guardian Charlie Russell, jeden z autorov štúdie.
Vedci skúmali orly hrubozobé už niekoľko rokov pred útokom Ruska, a práve to im umožnilo detailne zdokumentovať vplyv konfliktu na ich život. Výsledkom je, že v porovnaní s minulými rokmi vtákom v roku 2022 dlhšie trvalo dostať sa do hniezdísk, čo môže znížiť ich úspešnosť pri rozmnožovaní sa a znížiť šance na prežitie ich potomkov.
Orly, ktoré biológovia monitorovali, hniezdia v Bielorusku. Svoje zimoviská v južnej Európe a vo východnej Afrike opúšťajú medzi marcom a aprílom. Každú jar preletia okolo 5-tisíc kilometrov, uvádza The Wildlife Society.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Ako vypočítať percentá z hlavy: Aj keď už nie ste v škole, je dobré vedieť, ako počítať percentá. Sprevádzajú vás pri braní úveru, pri nákupoch či návšteve reštaurácie. Ak potrebujete spoznať, akú sumu predstavujú percentá z nejakého celku, môžete sa naučiť pár jednoduchých vzorcov a trikov.
- Vodopád na okraji čiernej diery: Vedci potvrdili existenciu oblastí prepadu, čím potvrdili jednu z teórií Alberta Einsteina. Zároveň sa im podarilo zistiť, že tieto oblasti pôsobia na okolie gravitačnou silou patriacou k najsilnejším doteraz nameraným v našej Galaxii.
- Najstarší človek vo vesmíre: Raketa New Shepard spoločnosti Blue Origin po dvojročnej prestávke úspešne absolvovala let do vesmíru s ľudskou posádkou. Medzi pasažiermi bol aj bývalý americký pilot Ed Dwight, ktorý sa vo veku 90 rokov, 8 mesiacov a 10 dní stal doposiaľ najstarším človekom vo vesmíre.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Ako vyzerá Slovensko týždeň po atentáte na premiéra?
- Rutina: Ako som sa zbavila akné: praktické tipy od kozmetičky, ktorú roky trápili bolestivé vyrážky
- Zoom: Alergie pribúdajú, aj v dospelosti
- Vedátor: Viete, čo ma spoločné Kip Thorne, Jane Goodall a Brian Greene? Odpoveďou je STARMUS
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte tip na obed vhodný do práce? Vyskúšajte zeleninový koláč s tvarohom.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády
- Hlavné pojednávanie s Ladislavom Bašternákom v kauze Bonaparte
- Pohreb iránskeho prezidenta Ebrahíma Raisího
- Slovenskí hokejisti nastúpia vo štvrťfinále MS proti Kanade
Dnes v histórii

23. mája 1951 sa Tibet dostal podpisom tzv. Sedemnásťbodovej dohody pod zvrchovanosť komunistickej Číny. V dohode prisľúbili dalajlámovi autonómiu Tibetu a prinútili ho k súhlasu so znovuzačlenením územia do čínskeho štátneho zväzku. Existujú názory, že zmluva je podľa medzinárodného práva neplatná, pretože podpisy tibetských zástupcov boli vynútené vojenským nátlakom.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
