Vláda mesiac od atentátu na premiéra Roberta Fica navrhuje zvýšiť ochranu politikov a ich obydlí, ale aj doživotný plat a ochranku pre premiéra. Nárok naň majú mať premiéri a predsedovia parlamentu, ktorí odslúžili vo funkcii aspoň dve celé volebné obdobia. Kritériá spĺňa len Fico.
Kritika darovania vyradených slovenských stíhačiek MiG-29 Ukrajine pomohla minulý rok Smeru k volebnému víťazstvu, teraz minister obrany Robert Kaliňák tému otvára opäť. Avizuje podanie trestného oznámenia. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď podľa Kaliňáka darovaním stíhačiek oslabil ozbrojené sily v rozpore s ústavou.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico bude mať doživotnú rentu, protesty aj pred jeho domom budú zakázané. Lex atentát je na svete
- Chce podať trestné oznámenie. Ako sa Kaliňák vrátil k darovaniu Migov-29 Ukrajine
- Do europarlamentu mieri youtuber, ktorý nevie nič o EÚ, aj antisemita s hasiacim prístrojom
- V Pente sme alfa samci, hovoril. Kúšik sa postavil na vlastné a skrotol
- Ak všetko sadne, môžu stáť desiatky miliónov. Pošle EURO Slováka do veľkoklubu?
- Poláčková: Everest je zóna smrti, nehrá sa tam na ohľaduplnosť, každý chce zachrániť seba a svoj život
Fico bude mať doživotnú rentu, protesty aj pred jeho domom budú zakázané. Lex atentát je na svete

Ani Igor Matovič, ani Eduard Heger, ani Vladimír Mečiar, ani Mikuláš Dzurinda nebudú mať po novom nárok na doživotnú rentu za výkon funkcie predsedu vlády. Bude ho mať len Robert Fico. Vyplýva to z kritérií, ktoré vpísali do návrhu zákona.
V reakcii na atentát na premiéra Roberta Fica vláda navrhla rozsiahle zmeny známe ako lex atentát, ktoré okrem zvýšenia bezpečnosti verejných zhromaždení priznávajú viacerým vládnym a parlamentným funkcionárom nové výhody.
„Náklady na to sú bezvýznamné,“ hovorí vicepremiér Robert Kaliňák o nových benefitoch pre politikov z pohľadu výdavkov štátu. Nie je zrejmé, akú súvislosť má renta pre Fica so sprísňovaním bezpečnosti.
Návrh má parlament prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní, platiť by tak mohol začať ešte pred začiatkom letných prázdnin. Denník SME pripravil prehľad zmien, ktoré kabinet Smeru, Hlasu a SNS takmer mesiac od streľby v Handlovej na premiéra plánuje zaviesť.
- Papalášske výhody pre Fica: Progresívne Slovensko kritizuje v balíku opatrení ustanovenia nesúvisiace s bezpečnosťou a ochranou ústavných činiteľov aj viaceré pasáže obmedzujúce právo na zhromažďovanie. KDH by v predloženej podobe návrh pravdepodobne nepodporilo. Poslanci z klubu Slovensko, Kresťanská únia a Za ľudí vládny návrh odmietajú a vyzvali na jeho stiahnutie.
- Premiér sa ide zabarikádovať: Je jasné, že Robert Fico si zaslúži odškodnenie v podobe renty. Ak sa teda aspoň minimálne ovládne, čo sa týka nadávania novinárom, lebo to už bude zakázané a odsúdenie za úmyselný trestný čin ruší celú rentu. A kým dovládne, bude kdesi zabarikádovaný v „primerane vybavenej nehnuteľnosti“, píše Nataša Holinová.
- Čestný doživotný premiér: Renta má zabezpečiť, aby jej nositeľ zužitkoval „získané skúsenosti v prospech budúcich generácií“ aj po skončení výkonu funkcie. Ak raz premiér prehrá voľby a verejnosť sa rozhodne znova ho do tejto pozície neposlať, znamená to, že jeho získané skúsenosti využívať v prospech budúcich generácií nechce, píše Jakub Filo.
Chce podať trestné oznámenie. Ako sa Kaliňák vrátil k darovaniu Migov-29 Ukrajine

Minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru a ombudsman Róbert Dobrovodský a médiá Plus sedem dní a TASR počas posledných 48-hodín otvorili rok starú otázku o tom, či mala minulá vláda Eduarda Hegera bez dôvery parlamentu právo darovať lietadlá MiG-29 Ukrajine.
Výsledkom je avizovanie podania trestného oznámenie Kaliňákom, ktorý obviňuje Hegerovu vládu z vlastizrady.
„Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá,“ tvrdil Kaliňák po rokovaní vlády.
Jeho predchodca na poste ministra obrany Jaroslav Naď tvrdí, že Smer sa snaží bývalých členov vlády kriminalizovať. „Silou-mocou sa smeráci snažia nájsť čokoľvek, aby nás mohli súdiť, obžalovať, naťahovať, zavrieť. Nech sa páči,“ reagoval s tým, že darovanie stíhačiek bolo „právne čisté“ a rozhodnutie by urobil opäť, keby bola taká možnosť.
V krátkosti z domova:
- Prezidentka odíde z politiky: Prezidentka Zuzana Čaputová sa po skončení mandátu nebude usilovať o žiadnu politickú funkciu a odíde z politického priestoru. Povedala to po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom na Pražskom hrade. Chce sa venovať oblasti vzdelávania a mieni pôsobiť v akademickej sfére.
- Kotlárov vplyv rastie: Najskôr bol vraj len prísediacim na konferencii Svetovej zdravotníckej organizácie. Potom na nej presadil, že sa Slovensko ako jediná z členských krajín dištancovalo od aktualizácie zdravotníckych predpisov organizácie. Vplyv splnomocnenca na prešetrenie manažovania pandémie a poslanca Petra Kotlára v zdravotníctve rastie.
- Kaľavský sa vyrozprával: Odsúdili ho na sedem rokov väzenia a peňažný trest päťtisíc eur, no zdá sa, že sa mu nevodí zle. Ústredný aktér vojny v polícii Ján Kaľavský sa v Bosne a Hercegovine skrýva už zhruba dva roky. Teraz tam poskytol rozhovor známej postave dezinfoscény.
Do europarlamentu mieri youtuber, ktorý nevie nič o EÚ, aj antisemita s hasiacim prístrojom

Voliči dali v eurovoľbách vo veľkom hlasy krajnej pravici. V Bruseli ich preto budú zastupovať aj ľudia, ktorí veria v konšpiračné teórie a nenávistne sa vyjadrujú o židoch či utečencoch. Iní sa netaja tým, že okrem skúseností nemajú o európskej politike ani veľa vedomostí.
Českého politika Filipa Turka polícia preveruje pre nacistické gesto, Poliak Grzegorz Braun z krajne pravicovej strany Konfederácia považuje židovské sviatky za satanistické, taliansky armádny generál Roberto Vannacci vydal knihu, v ktorej urážal kvír ľudí a iné menšiny, migrantov či feministky, portugalský diplomat António Tânger-Corrêa verí v konšpirácie a dvadsaťročný youtuber z Cypru Fidias Panayiotou nemá žiadne politické skúsenosti, nikdy nevolil a priznáva, že o politike a EÚ vie len málo.
Denník SME prináša profily piatich nových europoslancov, ktorých mená sú spojené s kontroverziami.
Koľko zarábajú europoslanci: S prácou v Bruseli prichádza aj vízia atraktívneho balíka peňazí – politici dostávajú okrem mesačného platu tiež finančné príspevky na cestovné výdavky, vlastnú kanceláriu či osobných asistentov. Neobídu ich však ani dodatočné príjmy zo súkromných aktivít, zlaté padáky a atraktívne dôchodky.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Mučenie žien v ruskom zajatí: Podľa ukrajinského koordinačného štábu pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami sa v súčasnosti v ruskom zajatí nachádza viac ako 400 ukrajinských žien. Tie, ktoré boli prepustené, spomínajú na neľudské podmienky, sexuálne útoky a mučenie.
- Zásah ruských systémov PVO: Ukrajinské útoky zasiahli na Kryme systém S-300 a dva pokročilejšie systémy S-400 pri vojenskom letisku Belbek a pri Sevastopole. Podľa informácii generálneho štábu boli zničené dva radary systémov S-300 a S-400, útok spôsobil aj výbuch munície na všetkých troch zasiahnutých miestach.
- Druhý Patriot z USA: Spojené štáty reagujú na prosby Kyjeva brániaceho sa proti intenzívnym ruským útokom a poskytnú Ukrajine ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot. Tento systém sa podľa zdrojov New York Times nachádza v Poľsku a na Ukrajinu by mohol byť dodaný už do niekoľkých dní. Išlo by tak o druhý Patriot poskytnutý USA.
- Situácia na fronte: Rusko nasadilo najväčší počet útočných jednotiek z ôsmich brigád v sektoroch Pokrovsk a Kurachove v Doneckej oblasti, informoval o situácii na fronte vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj. Boje prebiehajú aj v blízkosti Kliščijivky, Kalynivky a Časiv Jaru, ktorý vďaka svojej polohe potenciálne otvára cestu k ďalšiemu postupu v Doneckej oblasti.
- Potvrdený ruský postup: Ruské sily postupovali na severozápad od Avdijivky a dosiahli severovýchodný okraji obce Sokil, tvrdí na základe geolokácie Inštitút pre štúdium vojny. Ukrajinský vojenský pozorovateľ Kostjantyn Mačovec uviedol, že ruské sily už obsadili Novooleksandriivku.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Ako presvedčiť Putina, že prehrá
- Project Syndicate: Ekonomické dôvody na zabavenie zmrazeného ruského majetku na podporu Ukrajiny
- The New York Times: Energetické nápoje nakopávajú ukrajinských vojakov aj hospodárstvo krajiny
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
V Pente sme alfa samci, hovoril. Kúšik sa postavil na vlastné a skrotol

Gymnázium v Banskej Štiavnici bolo za minulého režimu priestorom pre talent, ambície a nádeje. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa v jeho laviciach stretli aj Jaroslav Haščák a Martin Kúšik. Obaja snívali o tom, že sa dostanú na Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. Haščákovi sa to podarilo, Kúšikovi nie.
Napriek tomu ich stretnutie zásadne ovplyvnilo Kúšikovu biznisovú trajektóriu. Neskôr spoločne zakladali finančnú skupinu Penta, čo ho vynieslo medzi najbohatších Slovákov. Napokon sa ich dráhy zasa rozdelili, no darí sa mu aj sólo.
Z Penty odišiel, keď sa objavila Gorila, opustil aj dráhu „lovca“. V októbri 2013 Kúšik v rozhovore pre české Hospodářské noviny uviedol, že pripravuje vznik rodinného fondu, ktorý by investoval do menej rizikových aktív. Svoj projekt predstavil pred letom 2014, nazval ho Odyssey 44.
Na vybudovanie vlastného impéria chcel, samozrejme, použiť odstupné z Penty. Podľa neoficiálnych informácií napokon predstavovalo 440 miliónov eur. Najbližšie mal k maloobchodu, zdravotníctvu a vzdelávaniu, no nemalo to byť jediné kritérium.
V krátkosti z ekonomiky:
- Jednodňová diaľničná známka: Ministerstvo dopravy zavedie diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou. Umožní to novela zákona o diaľničnej známke, ktorú schválili poslanci. Zároveň už nebude možné zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok, tá totiž nemá podľa rezortu dopravy popri existujúcej 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie.
- Príspevky pre opatrovateľov: Peňažné príspevky pre opatrovateľov v produktívnom aj v dôchodkovom veku sa zvýšia. Po novom sa zvýši sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie na sumu 5,83 eura. Zo štátneho rozpočtu pôjde tento rok na peňažné príspevky a sadzby pre opatrovateľov spolu skoro 33 miliónov eur.
- Veľký prebytok ropy: Svet bude mať do roku 2030 pravdepodobne veľký prebytok ropy, keďže produkcia sa zvyšuje, zatiaľ čo prechod na čistú energiu znižuje dopyt. Medzinárodná agentúra pre energetiku predpovedá, že globálny dopyt sa koncom tohto desaťročia „ustáli“ na úrovni 106 miliónov barelov denne, pričom celková kapacita dodávok by mohla dosiahnuť 114 miliónov barelov denne.
Ak všetko sadne, môžu stáť desiatky miliónov. Pošle EURO Slováka do veľkoklubu?

Je to najžiadanejší, najdrahší a najuniverzálnejší slovenský futbalista súčasnosti. Na svojom poste patrí medzi európsku špičku. A to bez ohľadu na to, či hrá stopéra, alebo krajného obrancu. Ma famóznu ľavačku.
Dvadsaťšesťročný Dávid Hancko potvrdzuje svoju formu už dlhodobo v drese Feyenoordu Rotterdam, skauti najlepších klubov sveta ho majú dobre zanalyzovaného. Jeho cena sa pohybuje okolo štyridsať miliónov. A môže ísť ešte vyššie. Už teraz ho lákajú velikáni ako Liverpool a Paríž Saint Germain, čo netají ani sám hráč.
Ak svoju fazónu Hancko umocní ešte na EURO v Nemecku, tak z toho môže byť slovenský prestup storočia. Pred troma rokmi bol na šampionáte iba ako náhradník, teraz je úplne inde. Hancko patrí k hlavným lídrom slovenskej reprezentácie, ktorá sa chystá na európsky šampionát.
Fantastické výkony na veľkom turnaji dokážu výrazne predať hráča. Ak Slováci vypadnú v skupine, nádej, že sa hráči predajú do elitných klubov je oveľa menšia. Gigantov zaujímajú finálové kolá. Všímajú si, ako sa vytypovanému hráčovi darí proti najsilnejším tímom.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Poláčková: Everest je zóna smrti, nehrá sa tam na ohľaduplnosť, každý chce zachrániť seba a svoj život

Je desiatou ženou na planéte, ktorá dokázala vyjsť na Mount Everest bez pomoci podporného kyslíka. K tomuto výkonu sa odhodlala po tisíckach kilometrov nabehaných na ultradlhých horských behoch, ale tiež po zvážení všetkých rizík, ktoré s pobytom vo vysokých nadmorských výškach súvisia.
„Ľudia si to možno trochu naivne predstavujú, že človek príde na vrchol a hrozne sa tam teší a potom sa veľmi teší aj dole. V skutočnosti tam nie je čas na nejaké emócie. Jediné, čo som pociťovala, bola obava, čo takýto dlhý pobyt vo výške spraví s mojou hlavou,“ hovorí horská vytrvalostná bežkyňa a horolezkyňa Lenka Poláčková.
Na obavy pritom mala dobrý dôvod. V zóne smrti totiž prichádza k úmrtiam nebadane a človek sám na sebe nespozná, že niečo nie je v poriadku.
V rozhovore búra viaceré mýty o očakávaniach a pocitoch, ktoré by sa po podaní extrémneho výkonu mali dostaviť aj o rivalite agentúr, ktoré sprostredkúvajú turistické výpravy či o etike v horách.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Za mnohé vynálezy vďačíme ženám: Keď sa povie „vynálezca“, väčšine ľudí napadnú mená ako Nikola Tesla alebo Thomas Alva Edison. Málokto však vie, že mnohé z vecí, ktoré nám denne uľahčujú život, nevynašli muži. Vznikli vďaka ženskej praktickosti, dômyselnosti a odhodlaniu uspieť. Tu sú aspoň niektoré z nich – štyri dámy, ktorých nápady zmenili svet.
- Ako pripraviť dieťa na letný tábor: Súčasťou letných prázdnin sú neodmysliteľne aj detské tábory. Veronika Hollá z CK Slniečko, ktorá roky organizuje detské tábory, hovorí, že je dôležité, aby bolo dieťa pripravené na odlúčenie. Psychológ a psychoterapeut Vladimír Marček tvrdí, že odchod od blízkych ľudí je do istej miery stresujúci pre každého.
- Na ballroome scitlivujú spoločnosť: Ballroom je udalosťou, ktorá sa koná po celom svete a má mnoho súťažných kategórií. Zároveň je to miesto, ktoré je chránené od väčšinovej spoločnosti. Nedávno ho kritizoval Milan Krajniak. tanečníčka a organizátorka ballroomu na Slovensku Monika Prikkelová teraz túži ochrániť ballroom a ľudí v ňom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Taraba vyhodil už 50 odborníkov. Čistky nemajú obdobu
- Rutina: Prečo potrebujú kučeravé vlasy viac produktov? Odpovedá špecialistka na kučery Agi z Kanady
- Zoom: Tetovanie môže zvyšovať riziko rakoviny
Karikatúra

Recept dňa

Chcete si ozvláštniť, ale aj osladiť prípravu v kuchyni? Vyberte si z našich mangových receptov.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Prezidentka Zuzana Čaputová dostane od českého prezidenta Petra Pavla najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva
- Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina
- Začiatok 50. summitu G7
Dnes v histórii

13. júna 1983 opustila kozmická sonda Pioneer 10 ako prvý ľuďmi vyrobený objekt slnečnú sústavu, keď prešla obežnou dráhou Neptúna. Hoci v tej dobe bolo Pluto považované za planétu, bolo kvôli jeho excentrickej obežnej dráhe k Slnku bližšie ako Neptún. Sonda sa v súčasnosti nachádza v súhvezdí Býka vo vzdialenosti vyše 20 miliárd kilometrov od Zeme.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
