SME

Chce rúcať múr poškvrnený krvou, myslí na človeka milión a chce spájať. Peter Pellegrini sa stal prezidentom

Nový prezident v prejave vyhlásil, že chce byť prezidentom všetkých.

BRATISLAVA. Ešte v sobotu ráno bol vonku so psom Gerym a cez facebook oslovil nedávno zosnulého otca: "Je mi veľmi ľúto, že tu dnes už nemôžeš byť so mnou. Ale verím, že zhora na všetko dávaš pozor," vyznal sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Dnes ma čaká najdôležitejšia chvíľa môjho doterajšieho života. Víri vo mne obrovské množstvo pocitov - hrdosť, radosť, ale aj obrovská zodpovednosť a rešpekt," odkázal politik, ktorý dvadsať rokov politickej kariéry slúžil strane Smer Roberta Fica, pred štyrmi rokmi založil vlastnú stranu Hlas, s ktorou na jeseň vstúpil s Ficovým Smerom do spoločnej vládnej koalície.

SkryťVypnúť reklamu

Štyridsaťosemročný bývalý premiér, predseda parlamentu, minister, štátny tajomník a poslanec Peter Pellegrini sa napoludnie v sobotu 15. júna 2024 stal na slávnostnej schôdzi parlamentu novým prezidentom.

Sedemdesiat dní od prezidentských volieb v najvyššej ústavnej funkcií strieda Zuzanu Čaputovú. Mandát mu bude plynúť do júna 2029.

Jozef Mak, mier a múr "pokropený krvou": Pellegriniho prvý prejav

"Slovensko už potrebuje pokoj," znel Pellegriniho hlavný volebný motív, o spájaní hovoril aj podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas), ktorý Pellegriniho ako zastupujúci predseda parlamentu inauguroval.

Aj v Pellegriniho inauguračnom prejave sa spájanie stalo ústrednou témou presne mesiac od atentátu na premiéra Fica, hoci aj Pellegrini vo volebnej kampani protikandidáta Ivana Korčoka nazýval nepravdivo vojnovým štváčom.

SkryťVypnúť reklamu

"Slovensko je rozdelené vysokým mentálnym múrom. Dnes je tento múr pokropený aj krvou. Musíme ho zbúrať. Sme jeden národ, jedno spoločenstvo, jedno Slovensko," vyslovil sa Pellegrini v prvým minútach svojho začínajúceho sa mandátu.

Nový prezident chce byť prezidentom všetkých občanov, aj tých, ktorí ho nevolili. "Prihováram sa všetkým občanom, aj tým , ktorí volili niekoho iného s nádejou, že môj výkon bude hodný aj ich rešpektu," povedal.

Na vykreslenie "náročných čias, v ktorých sa aj Slovensko nachádza", spomenul aj utečencov z Ukrajiny zasiahnutých vojnou. Rusko pritom ako agresora nespomenul.

"Vystrašené tváre ukrajinských utečencov v slovenských uliciach zničili predstavu mnohých Slovákov, že vojna je len pojmom z učebníc dejepisu,“ povedal nový prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Na viacerých miestach asi dvadsaťstranového prejavu analyzoval polarizovanú spoločnosť na Slovensku po krízach spôsobených pandémiou, infláciou a vojnou na Ukrajine. „Veď túžba po mieri je prirodzená a určite nie je oslavou agresora,“ dodal.

Zastával sa ľudí, ktorí nie sú víťazmi transformácie Slovenska po Nežnej revolúcii až po súčasnosť. "Videl som v očiach ľudí veľa strachu, frustrácie a hnevu. Neviňme ľudí pre ich pocity, majme pochopenie aj pre Jozefa Maka," pomohol si obrazom "človeka milión" z románu Jozefa Cígera Hronského.

Spomínal historické míľniky: vznik prvej Československej republiky, SNP, Pražskú jar, Nežnú revolúciu aj vstup Slovenska do Európskej únie a NATO.

Načítavam... Dobré ráno sobota: Prichádza prezident Pellegrini
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Vrchol rozdelenia: atentát

Vrchol rozdelenia spoločnosti podľa Pellegriniho nastal atentátom na premiéra Fica: "Pred očami sa donekonečna odohrávajú spomalené zábery, ako predseda legitímnej a demokratickej slovenskej vlády padá na zem pod guľkami atentátnika, ktoré len o vlas míňajú jeho životne dôležité orgány.“

SkryťVypnúť reklamu

Pre nového prezidenta je to odchýlka od inak vždy demokratického a ústavného riešenia kríz na Slovensku. Pellegrini v nadväznosti žiadal o rešpektovanie výsledku volieb.

Vyzval na pokoj, ktorý má byť jedným z pilierov jeho mandátu. V závere prejavu citoval známe "veriť, milovať, pracovať" Milana Rastislava Štefánika a prihovoril sa aj Bohu podobne ako v prejave pri ohlásení svojej prezidentskej kandidatúry.

„Nech Pán Boh žehná slovenským ľuďom, nech Pán Boh ochraňuje naše Slovensko.“

Plné znenie inauguračného príhovoru Petra Pellegriniho. Zdroj: Kancelária prezidenta Slovenskej republiky

Vyslúžil si potlesk sály zloženej z ústavných činiteľov, veľvyslancov či pozvaného bývalého českého premiéra Andreja Babiša. Zaujal aj expremiér Vladimír Mečiar, ktorý sa s každým zdravil. Fotografi ho zachytili v rozhovore s bývalým premiérom Eduardom Hegerom (Demokrati).

SkryťVypnúť reklamu

Spomedzi lídrov parlamentných strán chýbal okrem premiéra Fica, ktorého Pellegrini v prejave pozdravil, už len predseda strany Slovensko Igor Matovič. Malo ísť o protestné gesto hnutia proti pozvaniu ruského veľvyslanca.

Prezident neskôr v prvom mediálnom rozhovore - pre RTVS - tvrdil, že chce byť spravodlivý k všetkým stranám, ale dodal: "Som sociálnym demokratom rozmýšľajúcim doľava, srdcom a blízko ľuďom práce a tým zostanem – to mi nikto nemôže zobrať.“

Kontrolovali batohy, do dómu išiel autom

Zo strechy hotela Carlton aj z historickej budovy SND bolo vidieť trčiacu hlaveň ostreľovačov, ktorí striehli na nového prezidenta, keďže po inaugurácii v Redute program pokračoval prehliadkou ozbrojených síl na bezprostredne blízkom Hviezdoslavovom námestí.

SkryťVypnúť reklamu

Bola to zároveň jediná príležitosť pre ľudí vidieť nového prezidenta na vlastné oči.

Prišli stovky ľudí, policajti sa nachádzali aj priamo medzi nimi. Dôchodcu z Talianska, ktorý si fotil ceremóniu, vyzvali, aby im ukázal obsah svojej igelitky.

Slovenskú vlajku a banner s nápisom „Slovensko na prvom mieste“ držal jeden z prizerajúcich sa.

Dôchodkyňa Adela čakala na prezidenta pri bočnom vchode do filharmónie. „Čo ak na nás ušili búdu a vyjde tadiaľto?“ bála sa, že Pellegriniho neuvidí. Chcela si s ním podať ruku, ale pre prísnejšie bezpečnostné opatrenia zavedené po atentáte na premiéra to nebolo možné. „Nech mu hlavne pánbožko dožičí čo najviac zdravia.“

Češka Nikol Gřešková len šla okolo, tak sa pristavila. „Som skôr podporovateľka Čaputovej než Pellegriniho a úprimne neviem, čo si mám o vašom novom prezidentovi myslieť, vaša súčasná politická situácia je taká, aká je,“ mykla plecami.

SkryťVypnúť reklamu

Keď zazneli fanfáry a na červený koberec vyšiel čerstvo inaugurovaný prezident, dievčatko sediace na chrbte svojho otca s nadšením referovalo „už vidím Peťka!“. Prezident prechádzal k pódiu, kde mal prejav k vojakom. Muž v strednom veku, ktorý si všetko zaznamenával na kameru, svojmu spoločníkovi povedal, že je „pekne vyfintený“.

Po skončení prejavu Pellegrini ľuďom zamával. V hlúčiku pri starom SND niekoľko ľudí zatlieskalo.

Kým pred piatimi rokmi prezidentka Zuzana Čaputová pokračovala z vojenskej prehliadky pešo do Dómu sv. Martina, Pellegrinho na miesto odviezli autom. Je tak prvým priamo zvoleným prezidentom, ktorý sa po inaugurácii neprešiel pomedzi dav.

Obed ako symbol mandátu: študenti a senori

Andrej Kiska v prezidentskej záhrade podával obed ľuďom bez domova, seniorom a odchovancom detských domovov. Zuzana Čaputová si na obed pozvala približne štyridsať seniorov z celého Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Po odovzdaní prezidentského paláca doterajšou prezidentkou Pellegrinimu si aj nový prezident osvojil neformálnu časť preberania mandátu v podobe obeda.

Pellegrini si pozval pätnásť seniorov a pätnásť študentov. "Pán prezident by chcel hneď od začiatku spájať jednotlivé spoločenské skupiny tak, aby na konci bolo možno zmierenie spoločnosti,“ povedala už skôr Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Hostia podľa programu sedia pri štyroch stoloch. Slávnostný obed má štyri chody, predjedlo, polievku, hlavné jedlo, dezert, a prezident každý z chodov zje pri inom stole, takže bude v kontakte so všetkými hosťami. Seniori a študenti budú zároveň sedieť tak, aby sa naozaj medzi sebou rozprávali.

Pellegriniho program pozostáva aj z návštevy Brány slobody v Devíne a malej Mohyly M. R. Štefánika pri bratislavskom letisku a večernej recepcie na Bratislavskom hrade.

SkryťVypnúť reklamu

Inaugurácia prezidenta Petra Pellegriniho

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 852
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 073
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 063
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 497
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 695
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 751
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 502
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu