BRATISLAVA. Ani nie dvadsaťštyri hodín od vymenovania Petra Pellegriniho za prezidenta už na oficiálnej webovej stránke hlavy štátu nie je vidieť prezidentskú štandardu - zákonom upravený symbol funkcie prezidenta, ktorý používali všetci doterajší slovenskí prezidenti.
Stalo sa tak vôbec prvýkrát, štandarda a meno prezidenta bola prvou informáciou, ktorú bolo možné vidieť na hlavnej stránke portálu. Štvorec so štátnym znakom s bielo-modro-červeným lemom po okraji mali na stránke prezident.sk prezidenti Ivan Gašparovič, Andrej Kiska aj Zuzana Čaputová.
Pellegrini štandardu nahradil svojím vlastným logom z kampane k prezidentským voľbám. Obsahuje dve štylizované písmená PP na červenom podklade s bielym, modrým a červeným pásom v pravom spodnom rohu.
Oficiálne webové stránky prezidenta sú štátnym majetkom a ich prevádzka je hradená z verejných zdrojov. Informujú o aktivitách prezidenta a nie sú súkromným priestorom Petra Pellegriniho.

Novozvolený prezident sa v sobotu v inauguračnom prejave vymedzoval voči údajnej tendencii, podľa ktorej sa čoraz menej hovorí "o národe".
"Som presvedčený, že slovenský národ má právo na historický fakt, že demokratická Slovenská republika vznikla ako nástroj jeho sebaurčenia," vyhlásil Pellegrini, pričom o štáte a národe hovoril popri rodine a človeku ako o východiskách svojej politiky.
Štandarda nie je v zozname štátnych symbolov, vychádza však zo štátneho znaku, ktorý štátnym symbolom je. "Každý je povinný zachovávať úctu k štátnym symbolom Slovenskej republiky," píše sa v zákone o štátnych symboloch.
Tlačový odbor prezidenta reaguje, že logo PP plánujú používať aj naďalej "primárne v prípadoch digitálnej komunikácie, tak ako sme postupovali doteraz". V Pellegriniho tíme pracujú s tým, že logo bolo vytvorené tak, aby "odrážalo národné prvky". Pripravujú aj ďalšie zmeny webového portálu prezidenta.
"Súčasná webstránka nevyhovuje dnešným technologickým potrebám," tvrdia.
Prezidentskú štandardu však plánuje Pellegrini využivať "vo všetkých prípadoch oficiálnej komunikácie".
Sebaprezentáciou Pellegriniho vynikla aj oficiálna recepcia v sobotu večer po inaugurácii nového prezidenta. Areál Bratislavského hradu, kde sa neverejné podujatie konalo, lemovali podľa informácií SME nainštalované veľkoformátové fotografie Pellegriniho. Vedľa nich stáli členovia čestnej stráže.
Pellegrini sa vyjadril aj k zániku RTVS
Nový prezident bol v nedeľu exkluzívnym hosťom diskusnej relácie O päť minút 12. Nemoderovali jej stáli moderátori - Marta Jančkárová alebo Marek Makara, ale moderátor Správ RTVS a relácie Dejiny SK Ľubomír Bajaník.
"Vitajte," pozdravil Pellegrini v úvode relácie moderátora z priestorov prezidentského paláca. Potom si obaja sadli k stolu.
Jedným z prvých Pellegriniho rozhodnutí vo funkcii prezidenta by sa malo stať podpísanie alebo vetovanie zákona, ktorým chce ministerka kultúry Martina Šimkovičová zrušiť RTVS a nahradiť ju novou verejnoprávnou inštitúciou s názvom Slovenská televízia a rozhlas. O jej vedení majú rozhodovať koaliční nominanti.

Aj keď zrušenie RTVS odobrila už skôr koaličná rada, ktorej bol Pellegrini ako predseda koaličného Hlasu členom, na otázku, ako sa zachová, odpovedal neurčito.
"Uvidím, aké bude konečné znenie zákona, keď sem príde, aj podľa toho, aký bude mať dosah na chod televízie," povedal Pellegrini. Hovorí, že cieľom návrhu má byť, aby sa zamestnancom lepšie pracovalo, spomenul nutnú rekonštrukciu priestorov a vyššie mzdy pre pracovníkov. "Nie v prvom rade to interpretovať ako snahu nejakým spôsobom zviazať," povedal nový prezident, ale vetu nedopovedal.
Hovorí, že si dá poradiť aj od ľudí z mediálneho prostredia. "Preštudujeme a dáme vedieť," dodal.

Vymenovanie Gašpara za šéfa SIS si preštuduje
Pellegrini bude môcť rozhodnúť aj vymenovaní riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Prezidentka Zuzana Čaputová nevymenovala do funkcie nominanta Smeru Pavla Gašpara a rozhodnutie prenechala na nástupcu.
Vláda preto zmenila štátút SIS, v dôsledku ktorého ktorému sa Gašpar stal námestníkom SIS s právomocami riaditeľa. Pellegrini počas kampane hovoril, že dôvody na nevymenovanie Gašpara nevidí.
"To uvidím až potom, ako sa oboznámim s celým spisom. Musím hovoriť s pánom premiérom, či na nominácii trvá, a stretnem sa s pánom Gašparom osobne," povedal v nedeľu v RTVS.
„Keďže ide o veľmi očakávanú vec, ako sa zachovám, chcem detailne vysvetliť, prečo som tak konal," avizoval v nedeľu v RTVS.
Pellegrini bude tiež Slovensko zastupovať na summite Európskej rady v Bruseli, kde sa bude o týždeň hovoriť o nomináciách do funkcií Európskej komisie a Rady po nedávnych eurovoľbách.
Na summitoch EÚ zvyčajne Slovensko zastupuje premiér, ktorý je po atentáte stále práceneschopný a postupný návrat do práce avizoval na začiatok júla.
Prezident potvrdil, že nominantom vlády do funkcie eurokomisára bude Maroš Šefčovičovi, doterajší mnohonásobný eurokomisár za Slovensko.
Inaugurácia prezidenta Petra Pellegriniho
- Všetky správy a aktuality o inaugurácii
- Program inaugurácie Petra Pellegriniho
- SME minúta: Inaugurácia Petra Pellegriniho
- Profil a životopis Petra Pellegriniho
- Profil a životopis Zuzany Čaputovej
- Čo všetko prezidentovi poskytuje štát
- Amnestiu vyhlásili po nástupe Schuster aj Gašparovič. Teraz prichádza Pellegrini

Beata
Balogová
