SME

Diplomat, kritik Čaputovej či konšpirátor. Kto bude v Pellegriniho tíme?

Prezident zatiaľ nepredstavil všetkých svojich poradcov.

Stretnutie prezidenta Petra Pellegriniho s jeho poradcami a tímom. Stretnutie prezidenta Petra Pellegriniho s jeho poradcami a tímom. (Zdroj: Facebook Petra Pellegriniho)

BRATISLAVA. Minister zahraničia v prvej vláde Roberta Fica, profesor práva kritizujúci bývalú prezidentku Zuzanu Čaputovú či úspešný spisovateľ, ktorý sa hrdí tým, že je konšpirátor.

Nový prezident Peter Pellegrini po svojej sobotnej inaugurácii postupne predstavuje tím ľudí na čele s poradcami, s ktorými bude spolupracovať v paláci na Hodžovom námestí v Bratislave.

Hoci prvé mená Pellegriniho mužov už v médiách zazneli, rozhodne to nie sú všetci prezidentovi muži. Nateraz odmieta zverejniť ich kompletný zoznam.

SkryťVypnúť reklamu

"O menách poradcov postupne informuje prezident Peter Pellegrini. Zároveň postupne budeme tieto informácie zverejňovať aj na webovej stránke," odpísal SME tlačový tajomník prezidentskej kancelárie Lukáš Laczko.

Deň po tom, ako bol Pellegrini zvolený za prezidenta, povedal, že vo svojom tíme, ktorý si na začiatku apríla začínal len budovať, nechce len pritakávačov.

Načítavam... Pellegrinimu bude v otázke médií a kultúry radiť Banáš (18. 6. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

"Ja sa určite neobklopím len ľuďmi, ktorí mi budú pritakávať. Budem rád, keď v rámci poradcovského zboru budú naozaj ľudia, ktorí poznajú život, ktorí niečo dosiahli a ktorí sa neboja povedať aj hlave štátu, ak sa im niečo nepáči, alebo ak sa hlava štátu mýli," povedal Pellegrini 7. apríla v RTVS.

Medzi doteraz zverejnenými menami však zatiaľ nie je ani jeden človek, ktorý by bol známym oponentom nového prezidenta. Všetko sú to Pellegrinimu názorovo blízki ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Nie protikandidát, ale podporovateľ

Prototypom poradcu, ktorý by mohol Pellegrinimu aj oponovať, by mohol byť na prvý pohľad Ján Kubiš. Bol jeho protikandidátom v boji o prezidentský palác, vypadol už v prvom kole prezidentských volieb. Získal len vyše dvoch percent hlasov, ktoré ho zaradili až na šieste miesto.

Pred druhým kolom však Kubiš podporil Pellegriniho proti svojmu kolegovi z diplomatických kruhov Ivanovi Korčokovi. V rozhovore pre Hospodárske noviny však o Korčokovi povedal, že nie je vojnovým štváčom. Vzťahy s Ruskom podľa neho prakticky neexistujú a nezmení to ani Fico.

Kubiš odmietol, že si ho Pellegrini vybral za poradcu preto, lebo ho podporil v prezidentských voľbách.

Nový prezident zas ocenil Kubišovu odbornosť. "Som rád, že budem mať pri sebe takéhoto skúseného diplomata a budem sa s ním vedieť poradiť pri príprave na summity a ťažké diskusie," povedal Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Kubiš bol ako nestraník ministrom zahraničných vecí v prvej Ficovej vláde. Predtým bol generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť v Európe (OBSE). Pracoval aj na významných postoch v OSN.

Kritizoval Čaputovú

Pellegrini minulý týždeň pred inauguráciou povedal, že má inú predstavu ako Zuzana Čaputová o tom, ako manažérsky riadiť prezidentský palác. Za poradcu pre oblasť práva si teraz vybral kritika bývalej prezidentky.

Miroslav Slašťan je profesor v odbore medzinárodné právo.

"Je to osoba, ktorá možno nie je taká mediálne známa, ale je to profesor v primeranom veku s primeranými skúsenosťami a cením si na ňom, že sa viac venuje odbornej práci ako svojej vlastnej prezentácii v médiách. Myslím si, že môže byť veľmi dobrou posilou," predstavil ho Pellegrini v nedeľnej relácii RTVS.

SkryťVypnúť reklamu

Slašťan v posledných mesiacoch kritizoval Čaputovú za to, že dala preskúmať Ústavnému súdu koalíciou presadenú novelu Trestného zákona.

V rozhovore pre denník Pravda Slašťan tvrdil, že Čaputová žiada od Ústavného súdu, aby konal v rozpore s ústavou. Súdu dala podľa neho posúdiť neplatný zákon, keďže v čase jej podania nebola novela ešte publikovaná v Zbierke zákonov. Bývalá prezidentka tak prispieva k právnemu chaosu, podotkol profesor z Právnickej fakulty UK.

Slašťan dodal, že takýto názor majú aj iní právnici, ale boja sa ho povedať. Nechcú vraj, aby vyvolal negatívne reakcie a mediálny lynč.

Lotos alias konšpirátor

Nový prezident predpokladá, že najväčší rozruch vo verejnosti vzbudí jeho poradca pre kultúru a médiá Jozef Banáš.

"Určite to vzbudí rozruch a bude to veľmi zaujímavé. Je to človek, ktorý je dnes najúspešnejší spisovateľ. Má najviac prekladané knihy do rôznych svetových jazykov. Mohol by priniesť zaujímavý pohľad na to, čo sa dnes v spoločnosti deje,“ predstavil Pellegrini Banáša v nedávnom rozhovore pre Markízu.

SkryťVypnúť reklamu

Nový prezidentov poradca sa v poslednom čase zviditeľnil ako moderátor diskusie medzi Pellegrinim a bývalým českým premiérom slovenského pôvodu Andrejom Babišom (ANO). Diskutovali deň pred moratóriom pred druhým kolom prezidentských volieb.

V debate prevládalo pochopenie pre Rusko, odpor k migrantom, obrana konšpiračných a kritika štandardných médií. Miláčikom prvých je aj Banáš, ktorému vôbec neprekáža, že ho časť verejnosti považuje za konšpirátora. Je na to hrdý.

„Konšpirátor je podľa mňa človek, ktorý rozmýšľa a nezožerie bez pohnutia mozgom to, čo mu politickí komentátori médií hlavného pr(ú)du naservírujú,“ písal v lete 2021.

Banáš podporoval Pellegriniho, v čom mu ochotne asistoval aj Babiš.

"Aj v Čechách vyhral kandidát, ktorý vyzeral lepšie ako ja,“ povedal bývalý český premiér v narážke na súčasného prezidenta Petra Pavla, ktorý ho porazil.

SkryťVypnúť reklamu

Banáš a Babiš majú okrem spolupráce na budovaní Pellegriniho imidžu spoločné aj to, že ich oboch evidovala komunistická ŠtB ako svojich agentov. Banáša pod krycími menami Dodo alebo Lotos.

Kedysi bol Banáš členom vládnej koalície za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, ktorá doviedla Slovensko do Európskej únie a predtým do NATO. Bol členom ANO bývalého mediálneho magnáta Pavla Ruska. Za ňu bol Banáš šéfom slovenskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení NATO. Strana mala rovnakú skratku ako Babišova ANO.

Neskôr sa nový poradca stal úspešným spisovateľom, ktorého na sociálnych sieťach sledujú desaťtisíce ľudí.

Manžel bývalej političky Martinákovej

S Pellegrinim prichádza do paláca aj jeho doterajší poradca Marián Bednár. V prezidentskom paláci nie je nováčikom. Šéfoval komunikácii bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý o sebe povedal, že je akoby členom Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Bednár v minulosti pracoval ako redaktor Rádia Slobodná Európa, písal aj do SME. V rádiu pracovala aj budúca podpredsedníčka SDKÚ a ešte neskoršia šéfka Slobodného fóra Zuzana Martináková, ktorá je Bednárovou manželkou.

V súčasnosti je Martináková riaditeľkou spravodajstva a publicistiky v TA3.

"Neviem, či riaditeľka spravodajstva konala na príkaz strany, alebo preto, lebo to mala nariadené z domáceho prostredia, alebo či to bolo jej vnútorné presvedčenie," povedal v nedávnom rozhovore pre SME o tom, ako Martináková pred druhým kolom prezidentských volieb pretláčala vo vysielaní Pellegriniho, bývalý moderátor TA3 Richard Dírer.

Radil Sieti aj Smeru

Aj Michal Hlaváč je bývalý novinár.

Ako marketér pomáhal v kampani Radoslavovi Procházkovi a jeho strane Sieť. Strana sa stala súčasťou Ficovej tretej vlády, ale krátko po voľbách v roku 2016 sa rozpadla. Hlaváč však zostal radiť najsilnejšiemu predstaviteľovi koalície Ficovi.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf prezidentskej kancelárie

Šéfom prezidentskej kancelárie Petra Pellegriniho bude Peter Vodrážka. Do paláca prichádza s niekdajším šéfom Hlasu z parlamentu. V ňom robil riaditeľa organizačného odboru Národnej rady.

"Je to právnik, poznám ho dlhé roky, veľmi dobre sa mi s ním spolupracuje a myslím si, že bude vedieť dôstojne zastať funkciu výkonného riadiaceho pracovníka celej kancelárie," povedal o ňom Pellegrini v RTVS.

Šéf kabinetu prezidenta

Riaditeľom kabinetu prezidenta bude Martin Čapliar. Predtým riadil kanceláriu predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

Pellegriniho hlas

V najbližšom tíme nového prezidenta je aj jedna žena. Je to jeho dlhoročná hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková. Hovorkyňou a šéfkou komunikácie bude Pellegrinimu aj ako prezidentovi.

SkryťVypnúť reklamu

Je tiež bývalá novinárka. Pracovala ako redaktorka v Slovenskej televízii. Neskôr bola hovorkyňou finančnej správy. Za tretej Ficovej vlády pracovala na tlačovom oddelení jeho kabinetu. Neskôr prešla k Pellegrinimu, najskôr ako premiérovi, neskôr ako šéfovi Hlasu a naposledy predsedovi parlamentu.

Ako šéfka komunikácie prezidenta sa vraj chce naučiť striedmosti. "Kedy treba dačo povedať a kedy nechať situáciu uležať a vyjadriť sa o deň, dva dni alebo vôbec," povedala pre RTVS počas inaugurácie minulú sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu