SME

Ranný brífing: Danko a spol. si futbal v Nemecku užívali, za štátne sa tam cítili dobre

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Viacerí vládni politici využili vládny špeciál a zaleteli si na futbalový zápas slovenskej reprezentácie do Frankfurtu. Do Nemecka na futbal leteli bez informovania o pracovnom programe.

Podľa prepočtov SME mohol let stáť daňových poplatníkov približne 30-tisíc eur. Lístky dostali politici od futbalového zväzu, ich komerčná cena začína na 1250 eurách. Do Frankfurtu vycestovalo aj mnoho slovenských fanúšikov, ktorí museli zo svojho zaplatiť stovky eur.

Načítavam... Danko a spol. si futbal v Nemecku užívali, za štátne sa tam cítili dobre
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Keď Slovensko hralo s Belgickom, vo Frankfurte bol vládny špeciál. Potom si Danko urobil selfie zo štadióna

Nielen podpredsedovia parlamentu Andrej Danko a Peter Žiga, ale aj ministri Erik Tomáš či Matúš Šutaj Eštok a iní leteli na pondelkový zápas Slovenska s Belgickom na majstrovstvách Európy vládnym špeciálom.

SkryťVypnúť reklamu

Služobné lietadlo využili, aj keď v tom čase nikto z nich nemal v Nemecku naplánované pracovné stretnutie. Účasťou na zápase sa chválili na sociálnych sieťach.

Denník SME s pomocou nástrojov na sledovanie polohy lietadiel zistil, že vládny špeciál odletel z Bratislavy v pondelok ráno a celý deň čakal na letisku 120 kilometrov od Frankfurtu. Letová hodina Airbusu A319 podľa rôznych zdrojov stojí okolo 7 000 eur. Podľa prepočtov SME mohol let stáť približne 30-tisíc eur.

Minister školstva Tomáš Drucker, ktorý bol tiež vo Frankfurte, povedal, že na zápas delegácia išla na pozvanie Slovenského futbalového zväzu a nevidí na ceste špeciálom nič výnimočné. Do Frankfurtu vycestovalo mnoho fanúšikov. Autom cesta trvá asi deväť hodín a minuli zhruba nádrž benzínu. Najlacnejšie lístky na zápas stáli 100 eur.

SkryťVypnúť reklamu
  • Papalášizmus najhrubšieho zrna: Opozícia kritizuje koaličných politikov za let vládnym špeciálom do Nemecka na futbalový zápas slovenskej reprezentácie na európskom šampionáte. Poslanecký klub hnutia Slovensko tiež avizoval, že osloví ostatných opozičných partnerov na zbieranie podpisov na odvolanie ministra vnútra.
  • Náplň práce: Môžeme veriť vierou náboženského charakteru, že výlet slovenských ministrov, štátnych tajomníkov, podpredsedov parlamentu a čertvie ešte koho do Nemecka na zápas a späť slovenským špeciálom mal pre Slovenskú republiku význam. Len to asi treba vysvetliť ľuďom, lebo tento význam je tak hlboko schovaný, že je ťažké ho vidieť, píše Nataša Holinová.

Kaliňák so Suskom navrhujú stopku pre Klimentov senát. Ten žiada vládu o odvolanie voči rozsudku zo Štrasburgu

To, čo rozohral ešte premiér Robert Fico pred pár mesiacmi, teraz dokončuje minister obrany Robert Kaliňák. Spoločne s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom ohlásili podanie disciplinárneho návrhu proti sudcom senátu Juraja Klimenta na Najvyššom súde. Žiadajú ich vyzlečenie zo sudcovských talárov.

SkryťVypnúť reklamu

Využili na to rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade sudkyne Denisy Cvikovej známej z kauzy Búrka. ESĽP jej priznal odškodné takmer 20-tisíc eur za to, že videl porušenie práv na osobnú slobodu. Nepozdával sa mu spôsob, akým Najvyšší súd v auguste 2020 zamietol žiadosť sudkyne o prepustenie z väzby.

O disciplinárnom návrhu bude rozhodovať Najvyšší správny súd. Ak by Suskovej disciplinárke vyhoveli a sudcov by zbavili funkcií, tí by sa ešte mohli odvolať na Ústavný súd.

Kaliňák so Suskom zároveň ohlásili, že okrem disciplinárky podali aj trestné oznámenie na Klimenta, ale aj na bývalého šéfa Súdnej rady Jána Mazáka a na exministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Tvrdia totiž, že tí Klimenta v minulosti kryli.

V krátkosti z domova:

  • Posledné týždne RTVS: Koaliční poslanci plánujú podľa informácií SME obmedziť v parlamente diskusiu k zániku RTVS, aby ju opozícia nemohla svojimi vystúpeniami predlžovať. Zákon by mohla 79-členná vládna väčšina schváliť už tento týždeň, najneskôr však v utorok nasledujúceho týždňa. RTVS potom zostane posledných päť dní existencie, skončiť by mala do 1. júla.
  • Žilinkove výhrady k lex atentát: Generálny prokurátor Maroš Žilinka nepovažuje určité časti návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike (tzv. lex atentát) za opodstatnené. Svoj právny názor vyjadril v liste adresovanom podpredsedovi parlamentu, poverenému vykonávaním právomocí predsedu parlamentu, Petrovi Žigovi.
  • Pochod za demokraciu: V centre Bratislavy sa v utorok konal pochod za slobodu a demokraciu. Zúčastnila sa ho zhruba tisícka ľudí. Z davu sa počas pochodu ozývali heslá ako „Slobodu si nedáme“ alebo „Nebudeme ticho“. Súčasťou bolo aj verejné zhromaždenie, na ktorom sa čítalo spoločné vyhlásenie. To podpísalo 90 subjektov z celého Slovenska.

Jadrových zbraní v operačnom režime pribúda. Najviac zbroja Američania aj Čína

Hoci celosvetovo počet jadrových hlavíc klesá, z roka na rok sa zvyšuje počet jadrových hlavíc v operačnom statuse. Dosah vojen na Ukrajine a v Pásme Gazy vidieť aj v otázkach zbrojenia, odzbrojovania a medzinárodnej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Uvádza to výročná správa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru. Dodáva, že rok 2023 neprial kontrole jadrových zbraní a odzbrojovacej diplomacii. Rusko vo februári 2023 pozastavilo svoju účasť na dohode o obmedzení strategických útočných zbraní New START z roku 2010. Spojené štáty reagovali pozastavením zverejňovania dát o jadrových zbraniach, ktoré zmluva vyžadovala.

Popri ročenke SIPRI vyšla aj správa o globálnych výdavkoch na jadrové zbrojenie od organizácie ICAN - medzinárodnej kampane za zákaz jadrových zbraní.

Globálne výdavky na jadrové arzenály sa podľa ICAN za rok 2023 zvýšili o 13 percent a dosiahli rekordný objem 91,4 miliardy dolárov. Najväčší nárast výdavkov organizácia zaznamenala v Spojených štátoch a podobne ako SIPRI, aj ICAN poukazuje na ruskú inváziu na Ukrajinu a konflikt medzi Hamasom a Izraelom ako najväčšie zdroje neistoty vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ruský postup pri Časiv Jare: Ruské sily v priebehu minulého týždňa postúpili v smere na mesto Časiv Jar, potvrdili geolokalizované zábery. Rusi dosiahli posun západne od Kalynivky (severne od Časiv Jaru), píše Inštitút pre štúdium vojny. Ďalšie zábery naznačujú, že ruské sily nedávno postupovali aj juhozápadne od Kliščivky (juhovýchodne od Časiv Jaru).
  • Vytláčanie Rusov z Charkovskej oblasti: Ukrajinská armáda postupne vytláča ruských vojakov z Charkovskej oblasti, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Počas jedného mesiaca ofenzívy Moskvy na severovýchode Ukrajiny bolo podľa ukrajinskej armády zabitých alebo zranených 4-tisíc ruských vojakov. Rusko v oblasti stále kontroluje niekoľko dedín.
  • Útok na ropné sklady: Viacero nádrží s palivom v meste Azov v ruskej Rostovskej oblasti zachvátil požiar po tom, čo v oblasti útočili drony. Zdroj BBC tvrdí, že požiar zasiahol ropné sklady Azovskaja a Azovnefteprodukt, ktoré majú spolu 22 palivových nádrží. Očití svedkovia vypovedali o najmenej piatich mohutných výbuchoch. Útok bol operáciou s účasťou ukrajinskej tajnej služby.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Šéf prevádzky ZSSK: Bezpečnosť železníc? Niektoré naše zariadenia vyvinuli v 19. storočí

Zrážka nákladného vlaku s osobným vlakom RegioJet v Pardubiciach, pri ktorej zomreli štyria ľudia vrátane dvoch Sloveniek, vyvolala opäť otázky o bezpečnosti železničnej dopravy aj na Slovensku.

I keď konkrétne príčiny sú stále predmetom vyšetrovania, vieme, že vlak prešiel na červenú a pravdepodobne zlyhal ľudský faktor. Za tragickú nehodu však môže aj zabezpečovacia technika, ktorá nefungovala, keď mala.

„Nehoda vlaku sa môže udiať hocikde. Je to zvyčajne následkom sledu viacerých pochybení, náhod či technického a ľudského zlyhania,“ hovorí prevádzkový riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Karol Henzély, ktorá má na starosti osobnú dopravu. Podľa neho bezpečnostné systémy sú len nadstavbou nad zodpovednosťou rušňovodiča.

SkryťVypnúť reklamu

Moderný bezpečnostný systém je na Slovensku nasadený len od Bratislavy po Žilinu. Inde sú ešte návestidlá zo 60. rokov minulého storočia. „Na Slovensku máme aj také, ktoré boli vyvinuté v 19. a vyrobené v 20. storočí. Sú vo viacerých staniciach na trati Košice - Žilina, ale aj inde,“ hovorí Henzély.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Kubánska fabrika Proxenty: Finančná skupina Proxenta vlastní na Kube spolu s tamojšou vládou fabriku na sušienky a tento rok k nej chce prikúpiť 51 percent akcií v spoločnosti Baracocoa, ktorá prevádzkuje továreň na spracovanie kakaových bôbov a výrobu čokoládových produktov. Kúpna zmluva ešte nie je podpísaná, čo niektorých investorov zneisťuje.
  • Rebríček personálnych agentúr: Najväčšie personálne agentúry našli prácu menšiemu počtu ľudí. Kým v roku 2022 desať najväčších z nich úspešne obsadilo 5 110 pozícií, v minulom roku to bolo 3 386. Firmy sa snažia udržať si svojich zamestnancov a vychádzať im v ústrety, či už vo flexibilite, alebo vo vyšších platoch.
  • Prepad v rebríčku konkurencieschopnosti: Slovensko je podľa aktuálnej Svetovej ročenky konkurencieschopnosti na 59. mieste zo 67. hodnotených krajín. Medziročne sa prepadlo o šesť priečok. Slovensko medziročne pokleslo najmä v oblasti efektívnosti vlády.

Ako sme mohli prehrať, dobrý bože, so Slovenskom? Česi píšu o senzačných Slovákoch

Azda len dvakrát vyvolalo víťazstvo slovenských futbalistov vo svete taký ohlas, ako keď zverenci trénera Francesca Cazonu zvíťazili na EURO 2024 nad favorizovaným Belgickom 1:0.

SkryťVypnúť reklamu

Pred 14 rokmi, keď mužstvo trénera Vladimíra Weissa zdolalo na majstrovstvách sveta v Južnej Afrike obhajcov titulu Talianov a vyradilo ich z turnaja. A potom pred 10 rokmi, keď tím vedený Jánom Kozákom v kvalifikácii ME 2016 pokoril v Žiline silné Španielsko.

Ako senzačný výsledok z Frankfurtu vnímali zahraničné médiá? Bulvárny Daily Mail napísal, že Slovensko sa postaralo o jeden z najväčších šokov v histórii majstrovstiev Európy. Oba tímy delí v rebríčku FIFA 45 miest a takého silného súpera (podľa rebríčka), Slováci ešte nikdy nezdolali.

Senzační Slováci! S podpisom z Česka - hlásal Sport. „Pridaných sedem minút uplynulo a nasledovali prázdne pohľady zničených Belgičanov. Nechápali, ako mohli vo Frankfurte z úvodnej bitky na turnaji odísť naprázdno. Všetku odmenu zhrablo Slovensko s dvoma vyslancami českej ligy v základe,“ napísal portál českého športového denníka.

SkryťVypnúť reklamu


V každej vzorke spermií našli mikroplasty. Žijeme v ére plastovej, hovorí český vedec

V roku 2022 sa v Európe narodilo takmer dvakrát menej detí ako pred šesťdesiatimi rokmi, ukazujú dáta Eurostatu. Problém splodiť dieťa má v súčasnosti na tomto kontinente takmer každý piaty pár.

Dôvodov je viac. Z biologického hľadiska je dôležité najmä to, že mužom v ekonomicky rozvinutých krajinách klesá počet spermií. Ženy sa zase stávajú matkami neskôr a z dôvodu menšieho počtu vajíčok u nich dochádza k predčasnej menopauze.

Asi 40 percent poklesu spermií nevieme vysvetliť. Mnohé štúdie však poukazujú na chemické znečistenie. Navyše, keď čínski vedci nedávno skúmali mužský ejakulát, zistili, že vo všetkých testovaných vzorkách sa nachádzajú mikroplasty. Výsledky uverejnil odborný časopis Science of the Total Environment.

SkryťVypnúť reklamu

„Žiaľ, neprekvapilo ma to. Vzhľadom na to, že sa tieto častice vyskytujú aj v krvi a kolujú telom, dostanú sa všade. Dokonca aj do mozgu, a to napriek tomu, že steny ciev v mozgu sú pre mnohé látky nepriepustné,“ komentuje výsledky novej štúdie pre SME český vedec Jaroslav Petr, ktorý sa venuje reprodukčnej biológii vo Výskumnom ústave živočíšnej výroby v Prahe.

V krátkosti o zdraví:

  • Ako spoznať pohlavné choroby: Sexuálne prenosné choroby patria medzi jedny z najnepríjemnejších. Nielenže sa človek môže potýkať s obťažujúcimi príznakmi, nesú si so sebou aj určité tabu. Nie je sa však za čo hanbiť, ak máte podozrenie na pohlavnú chorobu, alebo sa u vás vyskytli príznaky, návštevu lekára neodkladajte.
  • Čili si tyká s obezitou: Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise Frontiers in Nutrition, ktorá skúmala vzťah medzi konzumáciou čili papričiek a rizikom obezity u Američanov, častá konzumácia súvisí s vyšším indexom telesnej hmotnosti a rizikom obezity.
  • Strata čuchu: Pandémia covidu nám okrem iného pripomenula, že i čuch môžeme stratiť. Výskum tiež ukázal, že počas starnutia ľudia bežne strácajú schopnosť správne cítiť vône. Nové experimenty poodhalil ešte širšie súvislosti. Najnovšia štúdia ukázala, že strata čuchu môže pomôcť predpovedať srdcové zlyhanie.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Placky, mozoček, polievky aj perkelt. Vyberte si z našich receptov s karfiolom.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu, poslancov čaká skrátené rokovanie o lex atentát či zákone o STVR
  • Výjazdové rokovanie vlády v Rimavskej Sobote
  • Ruský prezident Vladimir Putin sa v KĽDR stretne s jej vodcom Kim Čong-unom

Dnes v histórii

19. júna 1953 popravili v americkej newyorskej štátnej väznici Sing-Sing na elektrickom kresle manželov Júliusa a Ethel Rosenbergovcov za špionáž pre ZSSR. Sovietom okrem iného poskytli prísne tajné informácie o amerických radaroch, sonaroch, prúdových motoroch a najmä výrobe atómovej bomby.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 218
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 010
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 904
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 876
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 618
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu