Jozef Banáš, tajný agent komunistickej Štátnej bezpečnosti s krycím menom Lotos, má radiť prezidentovi Petrovi Pellegrinimu o médiách a kultúre. Sám pritom zločineckému režimu na predstaviteľov médií a kultúry donášal. Najnovšie sa objavil aj v správach rozviedky, ktorej archívy sú uložené v Prahe, pod krycím menom Bueno.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bez vysvetlenia odvolala šéfa Inštitútu zdravotníckych analýz Mateja Mišíka. Odvolanie Mišíka poteší šéfa Železiarní Podbrezová Vladimíra Sotáka, ktorý ho chcel na začiatku marca „vyšmariť za uši“.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Banáš má radiť Pellegrinimu o médiách a kultúre. Ako Lotos a Bueno donášal na novinárov a umelcov
- Dolinková odvolala šéfa analytikov. Nástupca je známy kauzami, v minulosti ho odmietol aj Pellegrini
- Dvadsať rokov väzenia za 50 dolárov pre Ukrajinu. Americkú Rusku viní Moskva z vlastizrady
- V USA ich chcú na čiernej listine, na Slovensku dostanú stovky miliónov
- Rumuni majú pred zápasom so Slovákmi výhodu. Pozrite si, ako vyzerá tabuľka skupiny E
- Drony sa uchytili nielen na bojisku, ale aj na pláži. Austrália nimi sleduje žralokov
Banáš má radiť Pellegrinimu o médiách a kultúre. Ako Lotos a Bueno donášal na novinárov a umelcov

S novým prezidentom Petrom Pellegrinim má prísť do prezidentského paláca aj nový tím poradcov. V hre je aj spisovateľ Jozef Banáš. „Určite to vzbudí rozruch a bude to veľmi zaujímavé,“ avizoval prezident. Dodal, že Banáša by veľmi rád privítal ako poradcu pre médiá a kultúru.
Práve v týchto oblastiach pôsobil Banáš aj počas totality ako aktívny agent Štátnej bezpečnosti, represívnej tajnej polície komunistického režimu. Hoci Banáš roky zapiera svoju spoluprácu s eštebákmi a zopakoval to aj najnovšie pre SME, podľa historikov archívne dokumenty dokazujú pravý opak.
Podľa informácií SME, ktoré vyplývajú z archívov Ústavu pamäti národa, sledoval slovenských spisovateľov a filmárov a donášal na zahraničných novinárov, ktorí slobodne písali o totalitnom Československu.
„Jozef Banáš slúžil ŠtB, čo bola politická polícia komunistov, a z tejto spolupráce profitoval. To je fakt, ktorý nehovoria historici, hovorí o tom jeho vlastný zväzok. Ten obsahuje desiatky Banášových schôdzok s riadiacimi pracovníkmi ŠtB a priamu spoluprácu, keď vedome ako tajný agent plnil stanovené úlohy," hodnotí bývalý zamestnanec ÚPN Miroslav Lehký.
ŠtB ho neviedla len pod krycím menom Lotos, ako bolo doteraz známe. Objavil sa aj v správach rozviedky, ktorej archívy sú uložené v Prahe, pod krycím menom Bueno.
Dolinková odvolala šéfa analytikov. Nástupca je známy kauzami, v minulosti ho odmietol aj Pellegrini

Šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták chcel pred troma mesiacmi „vyšmariť za uši“ šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková mu prianie splnila a Mišíka odvolala.
Sotákovi sa nepozdávalo, že Mišík pri príprave reformy preradil nemocnicu v Brezne, kde má magnát vplyv, do nižšej kategórie, ako si želal. Po Sotákových výhradách Dolinková potichu preradila v druhej polovici februára nemocnicu z Horehronia do vyššej, druhej úrovne. Nikdy svoje konanie nevysvetlila.
Do kresla šéfa inštitútu zrejme mieri generálny riaditeľ plánu obnovy na ministerstve Matej Ovčiarka. Úradník je známy viacerými kauzami, pre ktoré ho niekdajší stranícky šéf ministerky Peter Pellegrini ako premiér odmietol vymenovať za člena Rady Úradu verejného obstarávania.
Ministerstvo odpovedalo na otázky o odvolaní Mišíka a o jeho nástupcovi Ovčiarkovi len všeobecne. „Personálne otázky sú plne v kompetencii vedenia rezortu zdravotníctva,“ napísalo.
Zlatá rybička: Ministerka zdravotníctva si zjavne vybrala. Tak ako ochotne plní priania Penty, ktorá je pre štát najväčším konkurentom v oblasti zdravotníctva, počúva aj iné želania. Hotová zlatá rybička. Soták si zaželal vyhodiť analýzu a expertízu von oknom, nuž poletela, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Za vyslovenie dištancu sa hanbí: Slovensko sa na Svetovom zdravotníckom zhromaždení v Ženeve dištancovalo od aktualizácie medzinárodných zdravotníckych predpisov. Stanovisko za našu krajinu musel prezentovať profesor Jozef Šuvada, čestný veľvyslanec Slovenska pre globálne zdravie. V rozhovore pre SME hovorí o svojich pocitoch, keď pred odborníkmi prezentoval postoj, s ktorým odborne nesúhlasil.
- Zmena volebného systému: Na Slovensku by sa mohol zmeniť volebný systém. Mohlo by vzniknúť viacero volebných obvodov. V diskusnej relácii V politike na TA3 sa na tom zhodli minister vnútra a predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok a opozičný poslanec a šéf KDH Milan Majerský. Hlas podľa ministra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.
- Trestné oznámenie pre migy: Ministerstvo obrany podalo trestné oznámenie v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine, ku ktorému došlo v marci 2023 počas mandátu dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera. Rezort označil krok Hegerovho kabinetu za protiústavný a v rozpore so zmluvnými ustanoveniami, ktoré sa týkali vojenskej techniky.
Dvadsať rokov väzenia za 50 dolárov pre Ukrajinu. Americkú Rusku viní Moskva z vlastizrady

Keď Xénia Karelinová nasadala v januári na lietadlo do Ruska, tešila sa na stretnutie s rodičmi, so starou mamou a s mladšou sestrou. Namiesto toho sa ocitla v putách a v ruskom väzení jej hrozia roky za mrežami.
Rusko-americkú občianku tamojšie úrady obvinili z vlastizrady. Karelinová pritom len prispela zhruba 50 dolármi na pomoc Ukrajine. Je jednou z niekoľkých Američanov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v ruskej väzbe.
Moskva tak robí zo strategických dôvodov, myslí si ruský investigatívny novinár Andrej Soldatov. Ruská Federálna bezpečnostná služba chce „vybudovať zásobu rukojemníkov s americkými pasmi, ktorých môže Moskva využiť ako páku v budúcich rokovaniach s Washingtonom“, povedal pre americkú stanicu CNN.
Najznámejším z nich je novinár denníka Wall Street Journal Evan Gershkovich, ktorého zadržali vlani v marci. Ide o prvého amerického novinára, ktorého zatkli pre podozrenia zo špionáže od konca studenej vojny. Jeho zamestnávateľ aj americká vláda obvinenie odmietajú.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Záchrana veľrýb z Charkova: Z ťažko bombardovaného Charkova sa snažia dostať mnohí. 15-ročnému Plombirovi a 14-ročnej Mirande by sa to však bez pomoci odborníkov nepodarilo. Ide totiž o pár veľrýb bieluhy žltobielej, ktoré ešte donedávna žili v tamojšom oceanáriu. Podarilo sa ich evakuovať do španielskej Valencie.
- Ruská letná ofenzíva: Ruská armáda pripravuje letnú ofenzívu v Doneckej oblasti, tvrdia analytici z Inštitútu pre štúdium vojny s tým, že možno ju už aj začala. Analytici poukazujú na to, že ruská armáda zvyšuje tempo útočných operácií v Doneckej oblasti a zároveň znižuje intenzitu útokov v Charkovskej oblasti.
- Velitelia majú zviazané ruky: Týždne po rozhodnutí, ktoré Ukrajine umožnilo používať zbrane dodávané Spojenými štátmi na obmedzené údery na ruskom území, sa Ukrajincom do určitej miery darí zastavovať nový postup Rusov pozdĺž severovýchodného frontu. Vojenskí velitelia však volajú po úplnom zrušení obmedzení pre strely dlhého doletu.
- Širšie využitie amerických zbraní: USA povolili Ukrajine používať nimi dodané zbrane v prihraničných regiónoch Ruska, odkiaľ ruská armáda útočí. Povolenie sa tak už nevzťahuje len na miesta v blízkosti Charkova, píše server Politico s odvolaním sa na nemenovaných amerických činiteľov.
- Útoky na ruské rafinérie: Ukrajinská armáda sa prihlásila k útokom na ruské rafinérie. Zariadenia považuje za legitímne vojenské ciele, pretože zásobujú invázne vojská. Ukrajinská armáda tvrdí, že zaútočila na Afinskú, Iľskú, Krasnodarskú a Astrachanskú ropnú rafinériu. Ich poškodenie skomplikuje dodávky palív.
- Dva nové Patrioty: Holandsko spolu s ešte jednou krajinou poskytne Ukrajine ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot. Oznámila to holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová, pričom druhú krajinu nemenovala s tým, že oznámenie by mala urobiť táto krajina samotná.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Od Nobelovej ceny za mier k občianskej vojne: ako etiópsky vodca oklamal svet
- Foreign Affairs: Hamas vyhráva: Prečo neúspešná izraelská stratégia robí jeho nepriateľa silnejším
- UnHerd: Kto vyhrá postheroickú vojnu? Ani jedna strana nie je pripravená bojovať
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
V USA ich chcú na čiernej listine, na Slovensku dostanú stovky miliónov

Vláda Roberta Fica schválila investičnú pomoc za 214 miliónov eur pre fabriku na batérie pre elektromobily v Šuranoch. Suma pozostáva zo 150 miliónov eur finančnej dotácie a 64-miliónovej daňovej úľavy. Vláda sa tiež zaviazala vysporiadať pozemky, pripraviť stavebné parcely a zabezpečiť pripojenie lokality na elektrickú sieť.
Štedrú investičnú pomoc získa firma GIB EnergyX Slovakia, v ktorej majoritný 80-percentný podiel vlastní čínska spoločnosť Gotion High Tech a zvyšok patrí slovenskému startupu InoBat. Čínska firma by sa tak stala jedným z najväčších investorov do elektromobility na Slovensku.
V USA skupina republikánskych zákonodarcov nedávno požiadala administratívu prezidenta Joea Bidena, aby spoločnosti Gotion, a tiež ďalšiemu čínskemu výrobcovi batérií pre elektromobily CATL, bezodkladne zakázala dovoz ich produktov do krajiny.
Zdôvodňujú to tým, že Gotion a CATL sú podľa nich zapletené do využívania nútenej práce v čínskej provincii Sin-ťiang, kde žije ujgurská menšina, čeliaca genocíde od čínskej vlády.
V krátkosti z ekonomiky:
- Majster Slovenska dlhuje milióny: Kým na športovom poli žne čoskoro 70-ročný pretekár Igor Drotár úspechy, v biznisovom je to už iný príbeh. Jeho tri firmy dlhujú na daniach vyše 7,3 milióna eur. Pri jednej z nich došla daniarom v uplynulých týždňoch trpezlivosť a rozhodli sa vyriešiť spor radikálne.
- Ďalší Dankov „nápad“: Protimonopolný úrad Slovenskej republiky a Úrad pre verejné obstarávanie zaujali spoločný postoj k návrhu podpredsedu parlamentu a predsedu SNS Andreja Danka na zlúčenie oboch inštitúcií. Označili ho za ťažko realizovateľný, nehospodárny a neefektívny aj pre úplné rozdiely v ich činnosti.
- Oživenie hypotekárneho trhu: Posledné mesiace dochádza k pomalému rozbehu aktivity na hypotekárnom trhu, utlmenom v uplynulých dvoch rokoch rastom úrokov. Ak sa objem poskytnutých hypoték v apríli očistí o refixácie, čisté nové obchody dosahujú približne rovnakú úroveň ako pred rokom.
Rumuni majú pred zápasom so Slovákmi výhodu. Pozrite si, ako vyzerá tabuľka skupiny E

Majstrovstvá Európy vo futbale majú za sebou dve hracie kolá základných skupín, pričom najvyrovnanejšou je tá „slovenská“. Po dvoch zápasoch majú okrem tímu Francesca Calzonu tri body na svojom konte aj reprezentanti Rumunska, Belgicka a Ukrajiny.
Pri rovnosti bodov je hlavným kritériom gólový rozdiel a následne vyšší počet strelených gólov. Rumuni sú s Belgičanmi aktuálne na hodnote +1, no priebežne sú na tom lepšie Rumuni, keďže strelili o gól viac. Slovákom s vyrovnaným skóre 2:2 patrí tretia priečka a najhoršie je na tom Ukrajina, ktorá dopláca najmä na úvodnú prehru s Rumunskom 0:3.
Pri aktuálnom pohľade na tabuľku je dôležité spomenúť, že Rumuni sa udržia pred Slovenskom aj vtedy, ak v stredajšom zápase neprehrajú. Na druhej strane, ak Slováci získajú aspoň bod, s určitosťou neskončia v tabuľke poslední a mali by veľkú šancu postúpiť z tabuľky tretích miest.
Zverenci Francesca Calzonu nastúpia proti Rumunom v stredu 26. júna o 18.00 h vo Frankfurte, Belgičanov čaká v rovnakom čase v Stuttgarte súboj s Ukrajinou.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Drony sa uchytili nielen na bojisku, ale aj na pláži. Austrália nimi sleduje žralokov

Nathaniel Woodcock sa vrátil na pláž s novými batériami do svojho dronu tesne predpoludním. Bol vrchol austrálskeho leta a 21-ročný mladík trávil ďalší deň pozorovaním smaragdových vôd, keď si všimol dvojmetrový tieň, ktorý smeroval k plavcom a surferom: žralok modrý.
Najprv vysielačkou upozornil záchranárov a potom aktivoval výstražný systém. „Pozor, návštevníci pláže. Vo vašej oblasti sa nachádza žralok. Prosím, opustite vodu,“ ozvalo sa podľa Woodcockových slov z dronu.
Keď sa plavci vyškriabali na pláž, Woodcock mal oči prilepené na obrazovke, kde videl žraloka, ako nasleduje kŕdeľ rýb k brehu. Keď sa vlna rozbila, žralok sa náhle vrhol smerom k pláži. Následne - na úľavu všetkých pozorovateľov - zamieril späť do mora.
Woodcock je jedným zo stoviek pilotov dronov, ktorí sa zapojili do programu, ktorý využíva špičkovú technológiu s cieľom zastaviť nárast útokov žralokov v Austrálii. V krajine sú tisíce pláží a väčšina ľudí žije v blízkosti pobrežia.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Saharský piesok na Slovensku: Nad Slovensko sa dostal oblak saharského piesku. Najvyššie koncentrácie mal v sobotu 22. júna, no nedosiahol silu ako naposledy v apríli. Ak je saharského piesku v ovzduší veľa, dokáže zafarbiť aj oblohu a môže negatívne ovplyvňovať ľudské zdravie.
- Čo spôsobujú roztoče Demodex: Väčšina z nás má na tvári roztoče Demodex, ktoré žijú aj v našich mihalniciach. Sú súčasťou nášho normálneho kožného mikrobiómu, ktorý zahŕňa aj iné mikroorganizmy. Zvyčajne ich drží pod kontrolou náš imunitný systém, ale niekedy môžu spôsobovať znepokojujúce príznaky.
- Vegánska koža nemusí byť udržateľná: Ak si kupujete kožené topánky, opasky a oblečenie, možno sa stretávate s čoraz väčším počtom výrobkov s označením „vegánska“. Nie je síce vyrobená zo zvierat, ale „vegánska koža“ je často len premenovaná umelá koža - syntetická textília na báze fosílnych palív.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Pellegrini mal rozpačitý prvý týždeň, stále má však šancu prekvapiť
- Vizita: Ktoré potraviny obsahujú najviac antioxidantov? A prečo je dobré strážiť si ich príjem
- Vertigo: Zabudnite na 50 odtieňov. Objavili sme výborný film s Dakotou Johnson
- Knižná revue: 25 knižných tipov, ktoré vám spestria chvíle oddychu
- Dejiny: Tvrdo, ale férovo. Olympijské hry sú našim dedičstvom z antiky
- Klik: Smart okuliare od Meta sú prekvapivo užitočné
Karikatúra

Recept dňa

Sýte, zdravé a bezmäsité. Vyberte si z našich receptov zo šošovice, hrachu a fazule.
Dnes očakávame
- Minister financií Ladislav Kamenický a prezident finančnej správy Jozef Kiss budú informovať o efektívnejšom výbere daní
- Zasadnutie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, na ktorom zvolia nového generálneho tajomníka Rady Európy
- Na futbalových ME nastúpi Chorvátsko proti Taliansku a Albánsko proti Španielsku
Dnes v histórii

Berlínska blokáda: 24. júna 1948 prerušil Sovietsky zväz pozemné spojenie medzi západnými zónami Nemecka a západným Berlínom. Blokáda, trvajúca do 12. mája 1949, počas ktorej boli západné sektory Berlína zásobované zo vzduchu takzvaným leteckým mostom, patrí k najzávažnejším konfrontáciám studenej vojny.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
