Príjemný víkend! Megy, ako si Margaréta Kasardová hovorí, nastúpila do školy v piatich rokoch. Dnes má šestnásť, je čerstvo po maturite a podobne ako iní mladí ľudia zvažuje, čomu sa bude v budúcnosti venovať. Pre Megy bolo napriek jej mimoriadnemu nadaniu doterajšie vzdelávanie veľmi náročné. Má totiž Aspergerov syndróm a od malička bolo pre ňu zložité zaradiť sa medzi rovesníkov aj do celého školského systému. Reportérka Soňa Jánošová vo svojom texte píše aj o tom, ako Megyna cesta od škôlky po maturitu ukazuje mnohé ťažkosti, na ktoré narážajú takmer všetky deti s akoukoľvek formou odlišnosti a ich rodiny.
Reportérka Katarína Kozinková sa v ostatné dni stretávala s Ukrajinkami a Ukrajincami, ktorí pre vojnu opustili svoje rodné mestá. Chemička Yarka s dvoma vysokými školami dnes pracuje na Slovensku ako predavačka, maliarke a pedagogičke Alyone spravili výstavu v Rimavskej Sobote, Liza spravuje telegramový kanál pre tisíce odídencov a chodí na slovenské protesty, Daria ako 16-ročná sama ušla a Slovensko zastupovala už v Bruseli. Sú to príbehy veľmi intímne a súčasne prinášajú veľmi osobný pohľad na vojnu.
Česká biologička Marie Šabacká už ako dieťa čítala o polárnych výpravách, veľa času trávila v prírode a veľmi rada som mala práve zimu. Teraz v rámci výskumu cestuje za tropickými ľadovcami aj do arktických a antarktických oblastí. O ľadovcoch hovorí, že ju fascinujú svojou krásou a tajomnosťou.
Prinášame vám aj reportáž kolegyne Emy Stanovskej, ktorá na vlastnej koži absolvovala kurz prežitia, aj tipy, ktoré dovolenkové suveníry si iste nenoste, lebo vám za ne hrozí pokuta či rady, ako sa v lete vyhnúť vírusom, baktériám a parazitom. A nechýba ani veľký prehľad slovenských letných festivalov a odporúčania, ako prežiť v bezpečí takéto podujatie.
Má Aspergerov syndróm, mimoriadne nadanie a spravila všetko pre to, aby bola v škole čo najmenej

Že bude Megy patriť medzi deti na autistickom spektre, po prvý raz povedala školská psychologička v škole pre žiakov s intelektovým nadaním CENADA, kam nastúpila ako tri a polročná do prípravného ročníka. „Ja som tomu najskôr neverila, no testy u viacerých špecialistov ukázali, že ju odhadla veľmi dobre,“ vysvetľuje Katarína.
„Takmer žiaden rodič dieťaťa s Aspergerom nevie nájsť ideálnu alebo aspoň prijateľnú školu pre svoje deti. Vyskúšajú štátne, súkromné, náročné, lesné a ktoviečo a nikde to nie je dlhodobo dobré. Je to iba o hľadaní najmenšieho zla a je to nesmierna škoda. Tieto deti majú obrovský potenciál a ak by sa nám ho podarilo rozvinúť a využiť, ako spoločnosť by sme boli niekde inde,“ vraví Katarína.
Sú krásne, ale je ťažké ich pochopiť, akoby mali svoju hlavu, hovorí o ľadovcoch polárna biologička Šabacká

„Sú krásne. Je ťažké ich pochopiť, akoby mali svoju hlavu, sú to zložité a dynamické systémy. Mám k nim úctu a rešpekt. Keď po nich chodíte, veľmi ľahko môžete prísť o život alebo si ublížiť, je v nich veľa dier, môžete niekam spadnúť či sa prepadnúť. Pritom sú fascinujúce a do určitej miery tajomné,“ rozpráva česká polárna biologička Marie Šabacká.
Ľadovec je pritom ako historická knižka. „Vďaka ľadovcom v Antarktíde, ktoré sú najstaršie na Zemi, máme napríklad kontinuálny záznam o klíme 800-tisíc rokov dozadu. Vieme, aké vtedy boli podmienky," hovorí.
Dlhodobo pracuje na českej základni na Špicbergoch. Skúma a snaží sa pochopiť ekosystém ľadovcov, ako keby to bola lúka alebo časť lesa. Organizmy, ktoré žijú v extrémnom prostredí ľadu, často nevidno voľným okom, sú mikroskopické, hovorí.
Jeden z jej projektov sa týka ľadovcov v trópoch. „Sú totiž relatívne málo preskúmané a súčasne patria medzi najrýchlejšie miznúce. Sú vo vysokých horách, ja ich študujem najmä v africkej Ugande,“ hovorí v rozhovore.
Nezomierajte bezo mňa, kričal na rodičov malý syn. Dnes je rodina ukrajinskej maliarky v bezpečí v Rimavskej Sobote

Alyona Yaseneva má 39 rokov, je mamou troch synov a maliarkou. A tiež dcérou renomovaného ukrajinského maliara Olega Yaseneva a manželkou, tiež maliara, Valeria Stratyuka.
Dnes všetci žijú a tvoria v Rimavskej Sobote. Alyona s manželom prišla tri týždne po vypuknutí vojny. Otec neskôr. Túto jar v mestskej galérii predstavili svoje obrazy spolu s inými ukrajinskými umelcami.
Alyona vystavovala aj obraz 528 krížov. Veľkoformátové čierno-biele dielo vzbudilo veľký ohlas. Šokovalo, ale hlavne verne zobrazilo bolesť, ktorú do neho autorka vložila. Každý kríž symbolizoval jedno zabité dieťa vo vojne na Ukrajine. „Dnes je tých detí ešte viac,“ vraví Alyona.
„Zvažovali sme Poľsko aj Slovensko, krajinu blízko Ukrajiny, pýtali sme sa priateľov a známych, kto by vedel pomôcť,“opisuje Alyona dni pred útekom z Ukrajiny.
Cez niekoľkých priateľov sa dostali k informácii, že na Slovensku je rodina, ktorá je pripravená ich prijať. Pozvanie prišlo od úplne neznámych ľudí. Alyona tomu nechcela veriť, bola prekvapená, že ich chce niekto všetkých - celú veľkú sedemčlennú rodinu.
Z hnevu a vzbury vznikla úspešná zbierka. Ľudia opäť nahradili štát

V zime prefukuje cez okná, ktoré sa nedajú zavrieť. A lepšia situácia neprichádza ani počas leta. Vtedy má totiž optimálnu teplotu na oddelení zabezpečiť viac ako 40-ročná klimatizácia. Po daždi cez okná zateká, personál na parapety ukladá plachty a plienky, aby sa voda nedostala k prístrojom a pod inkubátormi sa tvoria mláky.
Tak vyzerá realita na oddelení jednotky intenzívnej neonatológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Na podmienky, v ktorých musia zdravotníci, ale aj pacientky a ich deti každý deň fungovať, upozornila primárka Vanda Chovanová a mnohých prekvapili.
„Nemusíme si robiť ilúzie, je všeobecne známy fakt, v akom stave naše nemocnice sú. No v prípade novorodeniatok, predčasne narodených detí alebo novorodencov, ktorí sú v kritickom stave, mi to pripadalo cez čiaru," opisuje svoje pocity pre SME podnikateľka Milena Bobeková.
Informácie, ktoré sa dozvedela z článku, spracovávala niekoľko dní. Následne spolu so svojou dcérou, finančnou manažérkou Simonou Bobekovou a režisérkou Zuzanou Mariankovou napísali e-mail primárke Vande Chovanovej. Nezostali však len pri písomnej komunikácii. Tieto tri ženy nasadli do auta a rozhodli, že chcú všetko vidieť na vlastné oči.
Výsledkom stretnutia s pani primárkou sa stala, okrem iného, zbierka na platforme Donio, ktorá už niekoľko dní koluje na internete. Spolu s neziskovou organizáciou Malenka sa snažia získať peniaze na rekonštrukciu jednotky intenzívnej neonatológie v Košiciach.
Som z mesta a nikdy som nespala vonku. Ako som zvládla 48 hodinový kurz prežitia v prírode?

Zánik je pravidlo, prežiť je výnimkou. Tak znie heslo Výcvikového Centra Prežitia v Zohore, vôbec prvého na Slovensku, kde sa môžeš naučiť praktické zručnosti a techniky záchranárskych, armádnych či policajných zložiek.
Ja mám od vojačky ďaleko. Celý život žijem v meste, mám sedavé zamestnanie za počítačom a nikdy predtým som nespala pod holým nebom.
Na 48-hodinový kurz prežitia som sa prihlásila, aby som si otestovala svoje fyzické a mentálne hranice. Čo by fungovalo lepšie ako prísľub hladu, fyzickej únavy a simulovaných krízových situácií?
K tomu všetkému sa pridali aj externé faktory. Deň pred začiatkom kurzu začala na západnom Slovensku "epidémia" agresívnych tigrích komárov. Aby toho nebolo málo, takmer na celý víkend hlásili druhý stupeň výstrah pred búrkami.
Týchto päť suvenírov si z dovolenky nesmiete priniesť na Slovensko, inak vám hrozí pokuta

Z dovolenky v Turecku si chceš ako suvenír priniesť vzácnu exotickú rastlinu, dôkladne ju zabalíš a vložíš do kufra, lenže po prílete na bratislavské letisko ti ju colníci nájdu v batožine, zhabú a uložia ti mastnú pokutu až do výšky 3319 eur.
Takýchto prípadov sa na Slovensku našťastie stáva čoraz menej, lenže turisti si domov stále radi berú zakázané suveníry. Neuvedomia si, že spolu s rastlinami môžu na územie Slovenska zavliecť škodcov, ktorí vedia zdevastovať biodiverzitu.
Európska únia momentálne na svoje územie zakazuje dovoz rizikových rastlín, z ktorých v rámci novej kampane #PlantHealth4Life vybrala päť vysokorizikových druhov. Jej cieľom je šíriť povedomie medzi dovolenkármi.
Do batožiny si preto určite nebaľ rastlinu hruškovca amerického (avokádo), ebenovníka rajčiakového (hurmikaki), anony trojlupienkovej (čerimoja), viniča hroznorodého (vinič) a ľuľku zemiakového (zemiak).
Učiteľka ukázala žiakom film s DiCapriom. Maďari naň ešte mentálne nedozreli, potrestali ju

Viktorovi nazrel do izby otec. Čo to pozeráš? spýtal sa ho, keď ho uvidel sedieť pri notebooku so slúchadlami na ušiach. Film na hodinu literatúry – Úplné zatmenie.
Na túto odpoveď nijako nezareagoval, len bez slova zatvoril dvere a odišiel. No potom si neznámy názov vygooglil. A hneď na druhý deň podal na učiteľku sťažnosť, čím jej spôsobil najhoršie a najťažšie chvíle v kariére.
Udalosť sa odohrala v rumunskom mestečku s výrazným zastúpením maďarskej menšiny. Preto tak veľmi zaujal maďarskú režisérku Katalin Moldovaiovú, ktorá na základe novinového článku nakrútila celovečerný film.
V podstate je však jedno, kde presne sa to stalo. Táto kauza vystihuje realitu takmer celého stredoeurópskeho regiónu. Predovšetkým to, že aj tridsaťpäť rokov po páde železnej opony zostal nielen ekonomicky, ale aj mentálne zaostalý.
Ochorieť môžete aj v lete. Viete, kde na vás číhajú vírusy, baktérie a parazity?

K letu patrí vôňa grilovaného mäsa, chuť čerstvej zeleniny zo záhrady aj objatie chladnej vody na kúpaliskách či v jazerách. Dlhšie a teplejšie dni sú ideálnou zámienkou na trávenie času vonku.
„V lesoch, pôde, vo vode a v jedle však číhajú bandy baktérií a vírusov, ktoré sú pripravené pokaziť vám letnú náladu,“ upozorňuje na odbornom webe The Conversation mikrobiológ Bill Sullivan z Lekárskej fakulty univerzity v Indiane.
Mali by ste preto venovať pozornosť správam, ktoré informujú o výskyte pôvodcov infekčných ochorení vo vašej oblasti alebo v cieľovej destinácii cesty.
V nasledujúcich riadkoch zhrnieme niekoľko pravidiel, ktoré treba mať na pamäti, aby ste vy a vaši blízki zostali bez chorôb a mohli si do sýta užiť letné aktivity.
Existujú vo vesmíre mimozemské stavby? Našli sedem kandidátskych hviezd

V neďalekom vesmírnom susedstve sa nachádza minimálne sedem zvláštnych objektov, kde by mohol byť náznak prítomnosti mimozemskej civilizácie.
Nie, mimozemšťanov nikto neobjavil, ani žiadny presvedčivý náznak ich existencie.
Astronómovia našli sedem hviezd, ktoré spĺňajú podmienky hypotetických mimozemských megastavieb.
Rock, rap, folklór či elektronika. Letné festivaly prinášajú hudbu do všetkých regiónov Slovenska

Tohtoročné leto na Slovensku so sebou prináša viaceré hudobné festivaly. Nejde však len o tie najväčšie - Grape či Pohodu, ktoré sa konajú na trenčianskom letisku. Festivalové leto je na celom Slovensku v podobe folklóru, multižánrovosti, rapu, hip hopu, rocku.
Pozrite si prehľad veľkých, malých, folklórnych či rockových festivalov na Slovensku, na ktoré sa môžu návštevníci a návštevníčky tešiť už toto leto.
Ľudia, ktorí idú na festival prvýkrát, by si mali zistiť, kam idú, hovorí Tichý zo SafetyCrew

Braňo Tichý o sebe hovorí, že je celoživotný humanitárny pracovník. Venoval sa ľudsko-právnej, rozvojovej a vzdelávacej pomoci, viedol mimovládnu organizáciu Človek v ohrození. Počas pandémie budoval aj karanténne mestečko pre ľudí bez domova, keď vypukla vojna na Ukrajine, koordinoval pomoc na hraniciach a začal sa viac venovať krízovému riadeniu - téme, ktorá na Slovensku roky nefungovala. Od toho bol už len malý krok k téme bezpečnosti, v ktorej pôsobí teraz.
Po novom radí v bezpečnosti verejným podujatiam či festivalom. "Oddychovka to nie je za žiadnych okolností. Cieľová skupina je síce iná než v humanitárnej práci, stále sa však starám o ľudí - predtým to boli napríklad obete zemetrasenia, teraz sú to ľudia na festivaloch, koncertoch či zhromaždeniach," vysvetľuje.
S niektorými produkciami festivalov riešia v rámci SafetyCrew aj tému sexuálneho obťažovania. "Ukazuje sa totiž, že mnohé doteraz nemali stanovené pravidlá, ako s podobnou témou pracovať. Nemyslím si, že by to opomínali, skôr je to nové očakávanie zo strany návštevníčok," hovorí Tichý.
Kultúrne tipy

Keď nočná mora neuškodí, olympiáda je bez lesku a Ukrajina secesná. Kam za kultúrou od 28. júna do 5. júla?
Víkendový recept

Pokorte horúčavy najlepšou letnou maškrtou a ochlaďte sa domácou zmrzlinou či nanukom.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
